Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#2683
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu am primit azi timbrul dar fără dobândă. O rudă de la ANAF mi-a spus că i-au chemat sâmbătă la servici pentru a termina timbrul in Mai. Dobânda începe din iunie dar se pare ca se va prelungi.

Edited by JurasikMan, 22 May 2019 - 19:09.


#2684
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ce porcarie. Banii sint bani. Fireste ca nu mai calculeaza dobanda de la data cand ai primit banii pe taxa. Desi NU ai primit toti banii.

#2685
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Bine ca au venit si ăștia. Dobânda vine in vreo 2 luni cel mult. Imi cam luasem gândul.

#2686
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
Era clar ca banii vor fi restituiti nu inteleg de ce erati asa pesimisti chiar tragici daca urmaresti topicul :)))

#2687
razvanchiri

razvanchiri

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 21.05.2018
Toți vb de dobânda, dar sunt o grămada care nu au primit nici pana acum taxa, chiar și cu hotarare judecătorească.
Din câte văd, depinde de județ. La Bacau slabe șanse sa între in luna mai vreun ban.

#2688
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,343
  • Înscris: 23.05.2003

View Postrazvanchiri, on 23 mai 2019 - 07:40, said:

La Bacau slabe șanse sa între in luna mai vreun ban.
Posted Image Posted Image

#2689
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Un prieten a fost chemat la ANAF cu chitanta, ca lipseste din dosar, cu toate ca a pus-o si nu este nici obligatoriu, si cea mai tare faza este ca nici ANAF nu are in arhiva chitanta
A fost la ei si le-a zic ca a pus o copie si el nu le mai da nimic, sa se descurce cum potPosted Image

Edited by cata, 23 May 2019 - 08:35.


#2690
Valeantudor

Valeantudor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.11.2015
Si-a primit cineva din Cluj banii pe timbrul de mediu? Eu am trei dosare depuse la care inca astept ...

#2691
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Guvernul va aloca 700 milioane de lei din Fondul de Rezervă pentru a încheia restituirea taxei autoPosted Image
”Vom transfera astăzi 700 milioane lei, dacă nu chiar un pic mai mult, și vom aduce și unele simplificări procedurilor pentru ca taxa să poată fi restituită cât mai rapid”, a declarat joi Teodorovici.

Concluzia este ca nu au bani, nu ca nu am fi stiut, si mui3p5d

Edited by cata, 23 May 2019 - 13:30.


#2692
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Dupa ce ieri am incasat timbrul de mediu platit in 2014, azi, probabil prin interventia unei divinitati, am incasat si dobanda.

#2693
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Poate nu e locul, dar daca este sa punem intr-o perspectiva mai larga aceste miscari de taxare si rambursare, ca sa intelegem efectul net:
- Niste cetateni au primit bani pentru ca sa-si cumpere niste masini noi, cica pentru reducerea poluarii, prin programul Rabla.
- Banii initial au venit din aceste taxe, dar acum, dupa rambursare, banii vin direct de la bugetul de stat.
- Pentru ca se plateste dobanda, efectul net este acesta: statul s-a imprumutat la contribuabili pentru ca unii sa-i cumpere o masina.
- Atat principalul cat si dobanda sunt platite tot de contribuabili.

Un furat de caciula si redistribuit de bani intre cetateni. Oare daca venea un guvern si propunea sa dam o subventie de la bugetul de stat pentru ca unii sa-si ia o masina, nu se ridica, pe buna dreptate, un raget de nemultumire din societate? Sau daca statul punea in vanzare niste titluri de stat cu destinatia banilor "sa-si ia gogu masina", se vindea vreunul?

Si inca ceva de tinut minte: Timbrul de mediu (ultima forma a taxei) a fost instituita in 2013 sub ministeriatul Rovanei Plumb, membra in guvernul PSD condus de Victor Ponta. Ei stiau ca toate aceste forme de taxe sunt ilegale in UE si totusi au decis sa chinuie populatia cu ele. Nici azi nu s-a incheiat acest chin, la 6 ani distanta. Puteau inca de atunci sa renunte la aceasta taxa, dar nu au vrut. La scurt timp, Rovana Plumb a sfidat cetatenii avand "bolizi de lucs" inmatriculati in Bulgaria, ca sa evite aceste taxe puse chiar de ea.

Azi, Rovana Plumb este prima pe lista PSD la alegerile europarlamentare.

Vedeti ce treaba aveti duminica, la gratar sau poate la sectia de votare.

Edited by Louisy, 23 May 2019 - 16:10.


#2694
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
Ar fi interesant dacă fiecare ar posta județul de unde sunt când anunța primirea banilor.

#2695
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu sint din Timis si am primit pe 23 sau 24 aprilie parca. Taxa si dobanda impreuna.

#2696
kallatis

kallatis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 26.05.2006
Unui coleg de al meu i-au intrat banii, taxa platita in 2013.
Jud. Satu Mare.

#2697
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,820
  • Înscris: 26.02.2010
Am primit banii pe timbrul de mediu pe 21 mai 2019, fara dobanda aferenta.

#2698
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,820
  • Înscris: 26.02.2010
Am intrebat la ANAF de dobanda, si mi s-a spus ca va intra luna aceasta, inteleg saptamana asta.

#2699
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
județ?

#2700
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Suceava

Azi am primit banii pe timbrul de mediu, fără dobândă.

Timbrul plătit în aprilie 2014.
Cererea de restituire făcută pe 15.11.2017.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate