Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Proiect ferma familiala pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1296 replies to this topic

#37
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006

 December, on 27th August 2009, 17:57, said:

Pot raci mai repede decat cele tinute in hale.
Rapitorii ajung mai usor la ele.

Wise, ouale din Ucraina mai pot intra in tara? Ca de stampilat stim cum se stampileaza :)


Cred ca ar fi posibil. Nu stiu care-i faza cu TVA-ul, eu am incercat acum vreo doi ani sa aduc furaj, si am avut probleme. Da' ce, s-au terminat ouale in Polonia?

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 wiseguy76, on 27th August 2009, 19:58, said:

Da' ce, s-au terminat ouale in Polonia?
Cam pe aici vroiam sa ajung. De fapt e mult mai convenabil sa aduci oua de "afara" decat sa le produci local.

#39
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mai oameni buni, lipsesc juma' de zi si va apuca cearta :P

@tablagiu_xxx, desfacerea bineinteles ca este o problema, si poate una din cele mai importante, insa noi (defapt colegii mei mai mult) incercam sa punem cap la cap un proiect de crescatorie pasari pentru oua sau carne, din care sa deducem un cost de productie al unui ou. Zau, ce-i asa de greu de inteles, daca vom putea produce un ou cu 0.05, ron pe bucata, mai exact 500 de lei vechi, iti jur eu ca vom avea piata de desfacere infinita. Tocmai de aceea am inceput cu inceputul, si bineinteles ca va trebui ca acest eventual proiect sa ne spuna si suma aproximativa pentru investitia in hale, pasari, etc.

@December, un ou carat tocmai din Polonia, in teorie trebuie sa aiba un cost mai ridicat de productie decat unul de la noi. Cred ca gainile se oua cam la fel si aici si acolo. Acum daca noi le dam sa manance mai rar sau mai prost asta este alta treaba, tocmai de aceea se si contreaza colegii nostri.

@Akomar si wiseguy76, daca-mi dati voie, este clar ca voi veti niste cunostinte mai speciale, si mai multe daca vreti, in acest domeniu, de aceea cel mai bine ar fi sa le imbinati armonios, si atunci poate iese ceva, si un necunoscator ca mine mai baga si el la cap cate ceva.  :notangel:

Multumesc,

Edited by tavktm, 27 August 2009 - 19:56.


#40
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 tavktm, on 27th August 2009, 20:35, said:

@December, un ou carat tocmai din Polonia, in teorie trebuie sa aiba un cost mai ridicat de productie decat unul de la noi. Cred ca gainile se oua cam la fel si aici si acolo. Acum daca noi le dam sa manance mai rar sau mai prost asta este alta treaba, tocmai de acee se si contreaza colegii nostri.
Acum vreo 5 ani era cel mai ieftin sa aduci din Ucraina. Si oul romanesc se vindea pe piata cu 5000-6000 de lei iar cel ucrainian(vandut tot de romani) se vindea cu 4000 de lei daca tin eu bine minte.

#41
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu te contrazic deloc, tocmai de aceea si brainstorming-ul de aici, pentru a realiza o productie eficienta si la noi in tara.
Eu sincer le multumesc si le urez bafta multa colegilor.

#42
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 tavktm, on 27th August 2009, 20:59, said:

Eu sincer le multumesc si le urez bafta multa colegilor.
Nici eu nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar cred ca mai bine sa le spui oamenilor la ce rau se pot astepta decat sa viseze frumos si sa se izbeasca mai apoi cu capul de pragul de sus.Fiecare face ce vrea cu banii sai si acest topic este deschis tocmai pentru a arata partile bune si partile mai putin bune ale unei afaceri.

#43
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Sa ma bag si eu in seama:

1. Comercializarea unor oua produse free-range - de catre niste gaini care primesc (prin auto-ciugulire...) destui caroteni din iarba proaspata, pentru ca galbenusurile sa fie foarte intens si placut colorate - n-ar trebui sa fie o asa de mare problema.

Ori ca se aduna doi-trei producatori de oua si-si deschid un chiosc de vandut oua in piata din cel mai apropiat oras, ori ca se face un contract (sau mai multe) cu magazinele de profil din piata locala, desfacerea nu este asa o mare filozofie ... Ca doar se vand oua, nu piese de racheta.

2. Wiseguy, referitor la micoplasme: cat de serios afecteaza ele in practica avicola prin morbiditate si mortalitate ? Daca se poate si cu ceva procente...

Este aglomeratia un factor agravant sau chiar decisiv in aparitia si dezvoltarea micoplasmozelor ?

De ce totusi, in gospodariile rurale unde se obtin pui de la incubator sau chiar prin clocire fiziologica, nu apar atat de frecvent episoadele de micoplasmoza ?

Daca ar fi sa fie propria ta afacere - si ar trebui sa ai neaparat o hala de ouatoare langa una de broileri - ce masuri de profilaxie specifica ai lua pentru ca sa nu ai probleme cu micoplasmoza ?

3. Akomar, ca tu ai mai multa experienta in free-range, ai vazut si ferme de broileri free-range ? Este micoplasmoza un risc foarte mare in free-range, sau apare mai rar, dat fiind ca factorul "aglomeratie" nu este prezent ?

4. Eu, unul, recunosc - nu am lucrat in ferme de pasari. Eu, mai mult cu vaca, oaia, capra, porcul si calul. Si cu circumscriptia (de-aia am uneori viziuni mai mult gospodaresti ...). Va rog pe voi doi - Wiseguy si Akomar - puneti si voi cap la cap un program de profilaxie specifica (adeca de vaccinari, pentru neinitiati), pretabil pe free-range, atat la ouatoare cat si la broileri, dar asa ... super-profesionist. Multam.

5. Hai mai fratilor, ziceti si voi, care e dimensiunea aia minima la gaini si la broileri ? Cu rentabilitate pentru una bucata familie de 4 membri. Baremi sa trecem de pasul asta...

6. Wiseguy, te rog fa si tu o detaliere procentuala pe cheltuieli la o fermulita de ouatoare. Adica cat % e furajul, cat % salariile muncitorilor, cat % eneregia ... cat % etc - din costul de productie al unui ou. Ca sa ne facem si noi o idee.

Si, daca stii - la cat se produce si cu cat pleaca azi un ou dintr-o ferma (asa... aproximativ).

Inca o data multam din partea tuturor viitorilor gainari de nadejde ai patriei noastre !

#44
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

 tablagiu_xxx, on 27th August 2009, 12:39, said:

Intrebare scurta pt cei care au initiat proiectul:

ati mai facut afaceri ?

pt ca mi se pare ca ignorati desfacerea, pe care o puneti mereu la "...si altele, vedem noi apoi..."
e esential sa-ti vinzi marfa si sa o si incasezi.

si ca sa o vinzi cineva trebuie sa o cumpere.

nu e la misto, Mr moderator
Mai frate, tu esti chiar Gica Contra! Aici e vorba de un proiect de afacere si niciun proiect nu iti asigura desfacerea. In felul asta toti am fi patroni si am importa chinezi ca sa munceasca. Lasa oamenii sa construiasca ceva, poate pe unii chiar ii intereseaza.
Fa-ti tu micro ferma asta si iti asigur eu desfacerea pentru minim 5000 de oua saptamanal. Am un prieten care are o duba si aprovizioneaza saptamanal cam 40 de marketuri de cartier in Bucuresti. Ia oul cu 0.30 bani de la poarta fermei. A spus ca e dispus oricand sa schimbe sursa pt 0.25 bani pe bucata.
Mai exista si varianta achizitionarii unei dube frigorifice si a angajarii unui agent comercial pe care sa il platesti la comision, 0.10 bani pt un ou vandut.

Asa ca dati-i bice cu proiectul baieti ! Desfacere exista daca pretul de vanzare e 0.25 bani!

#45
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,213
  • Înscris: 24.05.2006
In primul rand-  nu le-as spune free-range- o si vad pe baba la piata: "Da' ce-i aia maica frii-reingi? Ca n-am auzit de asa ceva" :lol: . Spune-le simplu "oua de tara" sau "de casa".

Doi- micoplasmoza e doar una dintre bolile specifice, pe langa coccidioza, colibaciloza, si, doamne-fereste, pseudopesta. La pui micoplasma se transmite pe verticala, si apare in conditii favorizante: frig, curent, asternut prost, etc. La gaina, la fel. Problema este ca, atunci cand bagi gaini si pui in aceeasi ferma, ai intr-o parte gainile- organisme mature, care rezista intr-un fel la infectie, si de partea cealalta, puii de o zi care sunt niste biete fiinte de 40 de grame, fara nici un fel de ajutor in fata "agresorilor".

Trei- n-am ce program de vaccinare sa-ti fac, pentru ca trebuie adaptat conditiilor specifice zonei. Sunt regiuni unde e presiune de bursita, vii cu un vaccin "hot", sunt zone unde este pseudopesta, faci mai multe vaccinari, etc. Poti sa faci si vaccin de coccidioza, daca te tine buzunarul, si stiu fermieri care vaccineaza de coccidioza si puii de carne.

#46
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Stai asa un pic ! Nu ma lua repede ca ametesc... Plus ca eu prind greu si uit ... si mai greu.


 wiseguy76, on 27th August 2009, 22:55, said:

In primul rand-  nu le-as spune free-range- o si vad pe baba la piata: "Da' ce-i aia maica frii-reingi? Ca n-am auzit de asa ceva" :lol: . Spune-le simplu "oua de tara" sau "de casa".

Punctu' asta era pentru nenea Tablagiu_xxx. Bineinteles ca o sa le zica "oua de tara" ...

Quote

Doi- micoplasmoza e doar una dintre bolile specifice, pe langa coccidioza, colibaciloza, si, doamne-fereste, pseudopesta.
Colibaciloza si pseudopesta apar si la pasarile tinute pe pajisti. Nu e ceva nou si exista protectie. Colibaciloza transmitandu-se digestiv, e mai usor de tinut la control... Pseudopesta - daca nu vaccinezi, iti iei adio ...

Dar: - coccidioza apare mai ales in conditii de aglomeratie, coccidiile au nevoie sa realizeze un anumit numar de pasaje de pe un organism pe altul, pentru ca sa devina agresive.
La coccidioza iarasi avem leac: daca vaccinul e prea scump, si presiunea coccidiilor mica, facem programe de rotatie cu ionofori; daca presiunea creste, intercalam cate un program shuttle.

La pasarile free-range mai apare ceva, care nu apare la cele crescute industrial: holera (pasteureloza) - prin contaminare de la pasarile salbatice ...

Quote

La pui micoplasma se transmite pe verticala, si apare in conditii favorizante: frig, curent, asternut prost, etc.
Stai asa: se transmite vertical, dar se manifesta clinic numai in conditii defavorabile de mediu ? Inseamna ca cei sanatosi sunt purtatori ?

Quote

La gaina, la fel. Problema este ca, atunci cand bagi gaini si pui in aceeasi ferma, ai intr-o parte gainile- organisme mature, care rezista intr-un fel la infectie, si de partea cealalta, puii de o zi care sunt niste biete fiinte de 40 de grame, fara nici un fel de ajutor in fata "agresorilor".


Pai, n-ai zis ca deja sunt infectati prin transmiterea verticala ? Avem vaccin ? Se administreaza la mame sau si la pui ? Orizontal cum se transmite infectia ? Aerogen ?

Quote

Trei- n-am ce program de vaccinare sa-ti fac, pentru ca trebuie adaptat conditiilor specifice zonei. Sunt regiuni unde e presiune de bursita, vii cu un vaccin "hot", sunt zone unde este pseudopesta, faci mai multe vaccinari, etc. Poti sa faci si vaccin de coccidioza, daca te tine buzunarul, si stiu fermieri care vaccineaza de coccidioza si puii de carne.
La cum se plimba taranii nostri cu cizmele de cauciuc prin gainatul din tot satul, cred ca-i musai sa se mearga pe tulpini "hot".
Dar unii zic ca fac mai mult rau tulpinile "hot", ca distrug imunogenitatea bursala ... Ai folosit tulpini "hot" ? Ce experienta ai cu ele ? Ai fost multumit la cat s-a ridicat mortalitatea ?

Alta chestie : la cat mai ajunge o doza de vaccin anticoccidian ?

 kos_funny, on 27th August 2009, 22:34, said:

...Ia oul cu 0.30 bani de la poarta fermei. A spus ca e dispus oricand sa schimbe sursa pt 0.25 bani pe bucata.
.....
..... Desfacere exista daca pretul de vanzare e 0.25 bani!

Vrei sa spui 0.30 RON, si 0.25 RON, nu bani, nu ? Adica 30 si 25 de bani ...

#47
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Am facut un pas urias inainte ca am luat decizia ce crestem. Deci ne-am oprit la ouatoare. Bun asa!

Hai sa incerc sa fac o mica sinteza catre ce vrem sa realizam. Eu zic sa cuprinda urmatoarele subcapitole:

- Constructia halei (sa decidem ce suprafata va avea, materiale de constructie, izolatii, echipamente electrice si tehnologice, etc)
- Popularea (de unde luam puicutele, cu ce pret, transportul pana la noi, etc)
- Nutritie (retete de furajare, materii prime, modalitati de preparare a furajului, costuri, etc)
- Managementul productiei (colectare oua, stampilare, ambalare, depozitare, etc)
- Sanitar- veterinar (profilaxie specifica si nespecifica, tipuri, metode, costuri, tratamente specifice, etc)
- Marketingul si managementul exploatatiei (modalitati de promovare, studii de piata, evaluarea productiei, gasirea de parteneri, angajati, partea economica, juridica, etc.)

Sunteti de acord in mare cu subcapitolele astea?
Am uitat ceva important?  Va rog completati/modificati/stergeti/comentati.

Horea, o sa revin cu un raspuns si la intrebarea ta.

#48
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Legat de parte de constructie, cateva imagini cu ferme free range intre 500 si 2000 de capete.
De remarcat lipsa betoanelor si relativa simplete a constructiei.

Attached Files


Edited by Akomar, 28 August 2009 - 00:49.


#49
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Incredibil cat de bine arata, multumim Akomar

#50
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
Unde oua gainile acolo? Afara sau inauntru? :D

#51
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 kappa_man84, on 28th August 2009, 10:14, said:

Unde oua gainile acolo? Afara sau inauntru? :D

Oua inauntru in hala unde sunt cuibarele. Gainile au si ele nevoie de intimitate cand oua, de aceea cauta locuri ferite, ascunse, intunecoase.
Ouatul pe pasune este extrem de rar.

#52
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Poate va ajuta si asta: un studiu de fezabilitate(pdf) pt o ferma de 7500 capete.Attached File  17311181_SMEDA_Poultry_Farm_7500_Broiler_Birds.pdf   81.08K   755 downloads

#53
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 Nicolla, on 28th August 2009, 10:50, said:

Poate va ajuta si asta: un studiu de fezabilitate(pdf) pt o ferma de 7500 capete. 17311181...er_Birds.pdf

Orice informatie e bine venita, multumim!

Alte tipuri de hale:

Attached Files


Edited by Akomar, 28 August 2009 - 13:13.


#54
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Nicolla, on 28th August 2009, 12:50, said:

Poate va ajuta si asta: un studiu de fezabilitate(pdf) pt o ferma de 7500 capete
...

Sarut mana Nicolla si multumim frumos pentru ajutor.

Bun venit printre "fermieri" !

 Akomar, on 28th August 2009, 01:05, said:

Am facut un pas urias inainte ca am luat decizia ce crestem. Deci ne-am oprit la ouatoare. Bun asa!

Vorba vine, "ne-am oprit"... Dar e ok sa definitivam partea cu ouatoarele, ca sa continuam apoi cu broileri, porci la ingrasat, scroafe de reproductie, vaci cu lapte, taurasi la ingarasat, oi... capre,... iepuri... Doamne, ca multe sunt !

Si cine va dori, poate sa foloseasca aceste proiecte ca niste piese de lego, sa le combine si sa le multiplice cum ii vine mai la-ndemana ...

Quote

Hai sa incerc sa fac o mica sinteza catre ce vrem sa realizam. Eu zic sa cuprinda urmatoarele subcapitole:

- Constructia halei (sa decidem ce suprafata va avea, materiale de constructie, izolatii, echipamente electrice si tehnologice, etc)
- Popularea (de unde luam puicutele, cu ce pret, transportul pana la noi, etc)
- Nutritie (retete de furajare, materii prime, modalitati de preparare a furajului, costuri, etc)
- Managementul productiei (colectare oua, stampilare, ambalare, depozitare, etc)
- Sanitar- veterinar (profilaxie specifica si nespecifica, tipuri, metode, costuri, tratamente specifice, etc)
- Marketingul si managementul exploatatiei (modalitati de promovare, studii de piata, evaluarea productiei, gasirea de parteneri, angajati, partea economica, juridica, etc.)

...
De acord, daca realizam ca am uitat ceva, il intro-bagam in lista ...

Hai sa ne-apucam de hala, dar pentru asta ne trebuie o idee de efectiv minim ca rentabilitate ... Ziceti si voi un scor, sa avem cu ce-ncepe...

Pentru ce efectiv construim hala ? 1000, 2000, 3000 ?

 Akomar, on 28th August 2009, 01:47, said:

Legat de parte de constructie, cateva imagini cu ferme free range intre 500 si 2000 de capete.
De remarcat lipsa betoanelor si relativa simplete a constructiei.

Multumim foarte mult pentru poze. Uite-asa ne mai "destupam" si noi la cap.

"Grinda" aceea care arata precum elevatia (soclul) la o cladire zidita, din ce e facuta ? (cea care sta pe sol). Din teava patrata galvanizata ?

Si "scheletul" halei in constructie (stalpii si granzile), din ce sunt facute - OSB ?

Edited by horia66, 28 August 2009 - 19:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate