Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

UNIVERSITATEA TRANSILVANIA BRASOV

- - - - -
  • Please log in to reply
1087 replies to this topic

#1045
deea_maria

deea_maria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.07.2013

View Postdani-novac, on 21 iunie 2013 - 11:58, said:

Probabil scrie de unde plec si unde ajung, dar eu spuneam ca imi e teama ca nu cumva cu aceste prime acte (cred ca e vorba de o cerere si o situatie scolara, dar nu stiu sigur) scoase de la mine de la Universitate, ei sa ma considere plecat si eu sa pot primi un raspuns de la UTbv abia in septembrie si nu cumva acesta sa fie negativ si sa raman pe langa. Voiam sa stiu daca exmatricularea de la mine de la Facultate se poate face de acum sau abia cand vin cu acordul primit de la Brasov.

Sa inteleg ca daca eu, am medie de a fi printre bugetari, nu conteaza daca am venit cu transfer sau am fost de la bun inceput acolo?
Nu prea inteleg ultima formulare @maramicuip, dar daca te referi la "intelegere", fii sigur ca daca aveam posibilitati sa fac asta, nu mai scriam disperat pe aici sau sa intreb de buget.
Multumesc pentru raspunsuri, mai astept si altele.
Am avut o colega care la fel ca tine, s-a transferat dupa ce a terminat anul I, tot informatica. La ea conditiile au fost puse mai intai de universitatea de la care a plecat, in sensul ca i s-a zis ca poate sa plece, dar la universitatea la care va merge sa fie inmatriculata la un loc cu taxa, insa cei de acolo i-au spus ca trebuie doar sa obtina acordul si ei se vor ocupa ca ea, in functie de medie, sa obtina un loc la buget. Sa stii ca ea a facut o gramada de drumuri de la o universitate la cealalta, a vorbit cu decanii ambelor facultati, ceea ce te sfatuiesc si pe tine si transferul a fost facut in septembrie, dupa sesiunea de restante de la universitatea de la care a plecat.  Probleme mai multe i-au impus cei de la universitatea de la care a plecat pentru ca initial nici nu voiau sa acorde transferul, pe cand, din ce am inteles de la ea, ceilalti au fost foarte binevoitori. Depinde de la caz, la caz.

#1046
dani-novac

dani-novac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2012
La drumuri ma astept si eu. Nu stiu, ar fi bine ca cei de la Bv sa fie binevoitori si toate cele deoarece eu am deja acordul obtinut de la Universitatea de la care plec si fara conditii. Adica am cele doua acte semnate de decan singura problema este sa fiu acceptat la Brasov si sa intru la buget. Si da, drumuri vor fi, ca trebuie sa am acordul si de la bv, apoi sa ma intorc la ct sa iau dosarul, apoi sa revin la bv sa ma inscriu. Ti-am zis, singura problema a mea este sa fiu la buget la bv si sa am accordul. Chiar imi doresc enorm acest transfer. Multumesc de informatii.

#1047
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postdeea_maria, on 10 iulie 2013 - 10:57, said:

Am avut o colega care la fel ca tine, s-a transferat dupa ce a terminat anul I, tot informatica. La ea conditiile au fost puse mai intai de universitatea de la care a plecat, in sensul ca i s-a zis ca poate sa plece, dar la universitatea la care va merge sa fie inmatriculata la un loc cu taxa, insa cei de acolo i-au spus ca trebuie doar sa obtina acordul si ei se vor ocupa ca ea, in functie de medie, sa obtina un loc la buget. Sa stii ca ea a facut o gramada de drumuri de la o universitate la cealalta, a vorbit cu decanii ambelor facultati, ceea ce te sfatuiesc si pe tine si transferul a fost facut in septembrie, dupa sesiunea de restante de la universitatea de la care a plecat.  Probleme mai multe i-au impus cei de la universitatea de la care a plecat pentru ca initial nici nu voiau sa acorde transferul, pe cand, din ce am inteles de la ea, ceilalti au fost foarte binevoitori. Depinde de la caz, la caz.
Repartizarea finala Buget taxa se face in septembrie, este normal acest lucru. Sesiunea de restante  are si un rol suplimetar , se pot face Mariri de note. Note care bineinteles sunt luate in considerare.
universitatea de la care a plecat pentru ca initial nici nu voiau sa acorde transferul
Universitatile, din asta traiesc, din banii pe care-i incaseaza de la bugetul statului.Banii care vin de la bugetul statului, vin cu aceasta conditie, sa aiba studenti care promoveaza examenele.

View Postdani-novac, on 21 iunie 2013 - 11:25, said:

Salut,
Abia am terminat anul 1 la informatica si din diverse motive as vrea sa ma transfer la Univ. Transilvania, la aceeasi facultate,acelasi profil. Eu sunt acum la Univ Ovidius. Am si eu cateva intrebari. Sunt la buget si media de anul acesta imi va iesi undeva peste 8.50 (eu cred ca 8.80). As vrea sa stiu daca vin prin transfer, voi putea fi bugetar? Adica, voi fi amestecat si reclasat cu restul studentilor? Scriu aici in speranta ca cineva a mai trecut printr-un transfer si ar putea sa ma lamureasca mai bine. Am sunat la Univ Transilvania si mi s-a spus ca transferurile se fac in septembrie, pana pe 15. Eu aici, la mine, am inteles ca pot scoate de pe acum niste acte, banuiesc ca sunt cele de care am nevoie pentru a obtine o aprobare de transfer de la Transilvania. Ce ma ingrijoreaza pe mine acum, este sa nu cumva sa raman pe afara, adica, daca scot de acum acele acte, sa fiu dat afara din baza de date de la Ovidius si sa se intample ceva aiurea si sa nu primesc nici aprobarea de la Transilvania. Dar o sa discut asta cu secretarele, insa abia marti voi putea face asta, de aceea va intreb pe voi. A mai trecut cineva printr-un transfer, cum se procedeaza? Se duc acte catre facultatea la care vreau, obtin o cerere de acolo, apoi vin la facultatea curenta pentru a obtine aprobarea de a pleca? Cateva detalii mi-as dori. Si, de asemenea, daca stiti, studentilor de la Info, li se aloca locuri in camin in Memo sau pe Colina? Multumesc frumos si scuzati-mi formularea putin haotica.
Adica, voi fi amestecat si reclasat cu restul studentilor?
Nu, tu esti centrul pamantului,pentru tine nu exista concurenta, ai buget si extraavantaje incluse automat.
Atentiune, nota ta, (cea cate-ti asigura bugetul acolo), s-ar putea ca in cealalta parte sa nu-ti mai asigure bugetul
Totul depinde deci de Pozitia ta, in cadrul ierarhiei.Sunt cazuri in animite universitati cand poti fii la buget cu nota 5, dar sunt si cazuri cu nota 8, la taxa.
Si, de asemenea, daca stiti, studentilor de la Info, li se aloca locuri in camin in Memo sau pe Colina?
Caminul este o alta discutie.La repartizare in camine, conteaza rezultatele profesionale anterioare (deci media),dar atentiune, exista un decalaj de 1/2 an.
Durata contractului de cazare in camin este de un an scolar.
Prima repartizare buget-taxa se face la sfrsitul primului semestru.
A II-a repartizare se face la sfarsitul celui de al II semestru, dar locurile in camin pentru anul , au fost deja repartizate, la sfarsitul primului semestru(nu in totalitate, au mai ramas,dar mai putine)
Nu inteleg de ce nu vorbesti direct cu secretariatele celor doua universitati?
https://www.google.ro/
http://www.unitbv.ro...ne-cantine.aspx
http://www.unitbv.ro...i/Cazari MI.xls
http://www.unitbv.ro...studentului.pdf
http://www.unitbv.ro...studentului.pdf
http://www.unitbv.ro.../cerere-tip.doc
În Universitatea Transilvania accesul la informaţii publice se face pe baza:   
- Procedurii de acces la informaţii de interes public
- Regulamentului departamentului de relatii publice

Solicitarea privind obtinerea informatiilor publice se depune la Registratura Universitatii sau se transmite prin e-mail la una din cele 2 adrese:
- [email protected]
- [email protected]

În conformitate cu  Legea nr 544 solicitarea în scris a informaţiilor de interes public cuprinde urmatoarele elemente:
a) autoritatea la care se adresează cererea
Posted Image informaţia solicitata
c) numele, prenumele şi semnătura solicitantului, precum şi adresa la care se solicită primirea răspunsului

http://www.unitbv.ro...tudentesti .pdf

http://www2.unitbv.r...yqmRQ=&tabid=85


Toate informatiile sunt disponibile pe site.

Edited by maramicuip, 10 July 2013 - 14:00.


#1048
dani-novac

dani-novac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2012
Tinzi sa faci orice doar ca sa dai raspunsuri cinice si, de multe ori, te inseli atunci cand imi scoti din context o afirmatie. Ceea ce te face sa o dai in altele. Nu am de gand sa port o polemica cu tine deoarece nu ii vad vreun rost, plus ca si eu pot fi acid si cinic.
Uite, in primul rand intrebarea cu reclasarea si amestecatul cu restul am pus-o ca si cum, probabil, ar fi ceva bun pentru mine. Nu cum ai vrut tu sa interpretezi ca mie mi se cuvine loc la buget, daca vin de la buget. Daca eu credeam asta, nu ma mai agitam pe aici. Am intrebat aia, crezand ca daca voi fi pus printre ceilalti si apoi reclasat, voi avea sanse mai bune sa intru la buget. Am sunat la secretariatul facultatii si mi s-a spus ca pot veni sa discuti abia in perioada aceea 1-5 septemberie, deoarece atunci se stie o pozitie clara a studentilor si imi poate da informatiile necesare acestui transfer. M-am agitat si eu destul, nu am asteptat sa-mi pice totul pe tava, fiindca sunt destul de stresat de transferul acesta si vreau sa il fac neaparat.
Stiam si eu de acele link-uri, dar iti apreciez efortul de a mi le arata inca o data si iti multumesc si de informatia cu caminele.
Am ales sa intreb si aici, printre studenti, fiindca am spus ca ne vom adresa altfel si as putea afla mai multe informatii "din interior". Daca imi pasa atat incat sa nu stiu de acele link-uri, iti spun ca nu ma stresam deloc.

#1049
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postdani-novac, on 10 iulie 2013 - 14:42, said:

Tinzi sa faci orice doar ca sa dai raspunsuri cinice si, de multe ori, te inseli atunci cand imi scoti din context o afirmatie.
Nu am dat niciodata raspunsuri cinice, daca crezi ca raspunsurile mele nu-s obiective nu le lua in seama.
Bafta!

#1050
dani-novac

dani-novac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2012
Ti-am multumit, deci am gasit si raspunsul la unele intrebari in ceea ce ai scris, doar ca am impresia ca tinzi sa fii cinic. Oricum, mersi inca o data pentru tot.

#1051
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
In romanica, procentul studentilor care reusesc sa se transfere este f. f. mic, de aceea in loc sa fie simplu, devine comlicat.
Pentru cei cu posibilitati materiale nelimitate, nu-i nici o problema, dar pentru noi , ceilalti................

#1052
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postsunshine2012, on 10 iulie 2013 - 10:39, said:

Cu o medie de 7.30 am sanse la camin?

Nicio sansa

#1053
stfz

stfz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2013
Salutare. Vreau sa ma duc la AR la Brasov. Cum sunt caminele? Cum sunt colegii? Este galagie, muzica, obsedati de jocuri pe calculator, petreceri?

Edited by stfz, 16 July 2013 - 00:17.


#1054
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Poststfz, on 16 iulie 2013 - 00:04, said:

Salutare. Vreau sa ma duc la AR la Brasov. Cum sunt caminele? Cum sunt colegii? Este galagie, muzica, obsedati de jocuri pe calculator, petreceri?

La AR vei sta intr-unul din caminele de pe colina. Pregateste-te pentru nopti albe, bautura multa, galagie cat cuprinde si mai ales petreceri. Caminele sunt ok, cel putin asa erau anul trecut, e posibil sa se mai fi renovat ceva prin camere. In schimb colegii.. depinde peste cine dai

#1055
icsulescool

icsulescool

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 25.06.2010
Cum vi se pare sectia Automatica si informatica aplicata de la facultatea de Inginerie Electrica si Stiinta Calculatoarelor?

#1056
MarianaDaniela

MarianaDaniela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 30.06.2013
Am o intrebare...si daca exista cnva care imi poate raspunde sigur sa o faca ! Am depus actele la facultate la universitatea transilvania la ase, si cu siguranta voi intra la taxa iar in calendarul admiterii scrie ca incepand cu 27-30 iulie se depun actele in original PENTRU CEI CU TAXA!..problema este alta ...eu pe 27 am bilet de avion cumparat si nu pot amana...credeti ca se poate face o procura ceva...prin care ma poate reprezenta unul dintre parinti..cu acte care sa dovedeasca ca imi sunt parinti+ procura ,etc...si sa depuna actele originale in locul meu tinand cont ca inscrierea la faculta a fost facuta de mine ?

#1057
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
de ce nu intrebi chestiile astea direct la facultate? daca cineva de aici iti da informatii eronate?

#1058
DianaAb

DianaAb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.08.2013
Buna.. Am intrat la Facultatea de Stiinte Economice. Ar putea sa-mi spuna cineva unde as putea primi loc in camin? Pe Colina sau Memo?

#1059
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
memo camin 5

#1060
catalincovrig

catalincovrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.08.2013
Salut !  Dar cei de educatie fizica si sport , in ce camin vor primi camere , pe colina sau memo ?

#1061
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
pe colina (12 13 sau 14), sunt foarte putini pe memo, in C10

#1062
catalincovrig

catalincovrig

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.08.2013
Aha , multam si daca vreau pe memo cu cine ar trebui sa vorbesc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate