Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Dobrogea, simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
644 replies to this topic

#487
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View PostDSops, on 09 octombrie 2012 - 15:20, said:

era obligatoriu sa sachimbi punctul de statie mai la stanga, pentru ca luminile orasului sa fie centrate, nu cocotate pe curbura.

nu vrei sa dai o fuga-fuguta pina la Greci (sat frumos, nene, nu oras ca a lu matale)?
si sa schimbi singurel punctul ala de statie, ca sa inveti apoi ca iti intra muntele in vizor prin dreapta.
si atunci sa te vaz cum mai stai cu ce se afla pe curbura.

#488
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Domnul Taxoan, ce aveti mama? Ati dormit prost azi noapte si v-ati sculat si mai prost? Nu ati invatat inca pe forum ca se face critica la fotografii si nu la opiniile celorlalti? In plus tonul comentariului Dumneavoastra este impertinent, nepoliticos si de mahala. Nu mi-am pus problema ca toti de pe forum care critica sa dea o fuguta sa vada de ce pasarea nu a iesit bine focalizata, de ce wb-ul portretului strica culoarea pielii si multe altele. O fotografie este un produs final, nu trebuie comparata cu realitatea si nu trebuie gasite scuze prin prisma particularitatilor unui subiect. Daca elementele nu se potrivesc, nu se declanseaza. Oricum fotografia este de exceptie, dar pozitia instabila a orasului ma deranjeaza: nu este usoara apropierea de perfectiune cu obiective sau prelucrari exotice.

Ce zici Domnul Taxon, am si eu dreptul la o parare fara sa va cer incuviintarea prealabila?

#489
florinl67

florinl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.11.2005
De regula, Macinul este unul din muntii vizitati anual impreuna cu prietenii cu care fca saptamanal ture pe munte, dar anul trecut nu stiu cum s-a facut ca l-am sarit. Pentru a ma revansa oarecum, am intrat cu nesat (in urma vizionarii fotografiilor voastre remarcabile) in albumul din 2010 si am extras si prelucrat rapid in Lightroom doua fotografii. Sper sa termin maine (azi de fapt) selectia finala si mai pun cateva.

Iarna asta am pierdut ocazia, dar mi-am promis ca iarna viitoare cel putin un we sa-l petrec in Dobrogea.

Despre cadre, primul cred ca ar merge taiat un pic in partea de jos, dar parca nu mai incadreaza stanca asa de bine, voi ce parare aveti?

Ambele fotografii sunt facute pe Tutuiatu.

Attached Files


Edited by florinl67, 23 February 2013 - 05:12.


#490
odinro

odinro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 09.06.2010
nu prea...

#491
florinl67

florinl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.11.2005
In drum spre Cheile Chediu...

In primul cadru, cele 3 persoane abia vizibile sunt tovarasii de excursie. Al doilea nu are un prim plan prea fericit (iarba neregulata distrage atentia), dar nefiind o tura foto prioritara era mentinerea ritmului cu participantii la traseu.

Attached Files


Edited by florinl67, 25 February 2013 - 23:02.


#492
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.01.2010
Sunt subexpuse, e greu vara la amiaza sa faci peisaj si sa iasa bine. Ai umbre puternice si soare mult, o combinatie dincolo de Dr-ul unui aparat foto.

#493
florinl67

florinl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.11.2005
Multumesc pentru opinie, ai dreptate cu expunerea!
In cazul de fata insa nu are legatura cu gama dinamica a scenei (vezi histograma), ci a fost o optiune personala la acel moment legata de estetica contrastelor. Am incercat insa sa rezolv problema ridicata de tine (fara sa afectez norii si cerul, dimpotriva) si am obtinut niste contraste chiar mai intersante fata de prima versiune... Posted Image

Versiunile modificate mai jos, plus inca un cadru - de data asta o vedere chiar din Cheile Chediu.

Attached Files



#494
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
La primele doua cerul ocupa spatiul predominant, iar norul cetrul imaginii. Daca subiectul este norul, incadrarea este corecta, dar norul este destul de comun si nu merita declansarea. Daca subiectul a fost altul, el este inghesuit si greu de perceput. La prima personajul uman se distinge cu greu la extremitatea cadrului, ca si cum ar aparea din greseala, devenind din factor de coagulare a privirii, factor de dezechilibru. A doua are un pic de stabilitate, dar subiectul este deficitar. Ultima este interesanta prin intretaierea liniilor si antagonismul campie / padure / creasta stancoasa, dar nu imi place prelucrarea palida.

#495
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@florin:

Imi plac cele trei imagini. La ultima as avea ceva de carcotit in sensul ca e un spatiu intre doua stanci care cerea sa cuprinda copacul din centru, dar per total, sunt curate, ok tehnic dpmdv, cromatica placuta ochiului meu cel putin, fara a fii agresiva.

Locul mai are mult potential dar important e ca esti acolo si incerci Posted Image.

PS: evita sa arati pozele cu oameni daca nu au un rol extrem de bine definit in imagine. Sunt poze de vacanta, care e bine sa le tii doar pentru tine si cei apropiati.

Edited by StefanSC, 26 February 2013 - 22:56.


#496
florinl67

florinl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.11.2005
Va multumesc pentru opinii!

@DSops

Interesul meu la primul cadru  se indreapta in primul rand catre nor si cer, pe care le vad complementate cromatic si compozitional de campia verde si de formele de relief din jur. De asemenea, cele trei personaje din cadru le vad inscrise pe o curba care se opune si se echilibreaza cu linia descendenta a dealului din fundal. Asta desi cei doi turisti din partea dreapta a cadrului nu sunt vizibili decat la o inspectie mai atenta...

La cadrul al doilea, iarasi norul este subiectul, complementat de cer si de copac. Ai spus ca subiectul este deficitar. Este o afirmatie generala si as vrea sa inteleg cat mai exact ce ii lipseste in opinia ta, ai putea fi un pic mai explicit?

La ultimul cadru intr-adevar, si mie prelucrarea mi se pare ca sufera un pic dar optiunile sunt destul de limitate. Desi am incercat cu diverse setari de WB si saturatie, n-am gasit o versiune sensibil mai buna fara sa risc sa compromit naturaletea culorilor campiei sau ale stancilor. Ce-i drept, nici n-am folosit ajustari locale (ca la cele doua cadre anterioare).

@StefanSC

Total de acord cu punctul de vedere despre prezenta oamenilor, insa in perceptia mea ei au acel rol despre care vorbesti iar faptul ca sunt imposibil de distins identitatile lor mi s-a parut un argument suplimentar in sprijinul pozitiei enuntate de tine (si la care ader si eu). Probabil ca te-ai referit la primele doua cadre, sau numai la al doilea, nu-mi dau exact seama.

Asta asa este, potentialul locului este mult mai mare si lucrul asta se vede foarte bine din cadrele postate de restul participantilor, in paginile anterioare...Posted Image

Mai postez un cadru cu care m-am jucat un pic azi, de data asta luat de pe Pricopan.

Attached Files


Edited by florinl67, 01 March 2013 - 00:10.


#497
florinl67

florinl67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 29.11.2005
Maine fac o tura de 1 zi cu 2 cunoscuti in Cheile Dobrogei, lungut drumul dar prognoza meteo este buna - soare cu putini nori si maxim 9 gr.C - n-am mai fost pe acolo din 2010 cand am trecut rapid prin ele, pe ploaie... De data asta le vom explora de-a fir a par, abia astept! Posted Image

#498
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
O lunga serie de cadre dupa plimbarea prin Dobrogea (zona Sarichioi, Enisala, Babadag, dupa ce am citit insemnarile unei colege de munca - https://morbidangeld...n-pic-de-munte/).

Dupa o noapte lunga de sofat in cautarea unui loc fara ceata din care sa fac ceva astro-foto:
Attached File  DSC_8976-Edit-EditS.jpg   724.44K   113 downloads Attached File  DSC_8987-EditS.jpg   485.07K   124 downloads Attached File  DSC_8993-EditS.jpg   711.56K   140 downloads Attached File  DSC_9057-S.jpg   388.21K   149 downloadsAttached File  DSC_9103S.jpg   819.31K   130 downloads Attached File  DSC_9095S.jpg   704.38K   100 downloads

Seara in portul turistic de la Sarichioi:
Attached File  DSC_9501S.jpg   453.41K   107 downloads Attached File  DSC_9517S.jpg   365.38K   110 downloads

Rasaritul in acelasi port:
Attached File  DSC_9533S.jpg   437.75K   111 downloads Attached File  DSC_9529-2S.jpg   665.17K   104 downloads Attached File  DSC_9540S.jpg   510.27K   105 downloads

Si o joaca cu abuzatul de culori:
Attached File  DSC_9546-EditS.jpg   635.6K   106 downloads Attached File  DSC_9546S.jpg   665.48K   104 downloads

#499
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Foarte faine , Stefan ! A doua din primul rand , a doua cu barca si pontonul sunt foarte bune . Excelenta cea cu barca !!!

#500
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Numarul 4 este de senzatie!

#501
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Frumoase, ,ai ales 4 si 2.

Attached Files



#502
Dj_Laoor

Dj_Laoor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 22.07.2007
idaho... pozele tale n-au pic de contrast/profunzime

#503
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
Ba au, dar trebuie sa stii sa le vezi.

#504
Dj_Laoor

Dj_Laoor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 22.07.2007
Unde e, DSops? După ceaţă?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate