Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Dobrogea, simpla

- - - - -
  • Please log in to reply
644 replies to this topic

#19
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
anakin28: frumoasa zona, unde ai facut fotografiile 2 si 3? As merge si eu acolo dar nu stiu unde e. Ce portrete se pot face acolo...

#20
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postmirceabezergheanu, on 1st September 2009, 15:21, said:

anakin28: frumoasa zona, unde ai facut fotografiile 2 si 3? As merge si eu acolo dar nu stiu unde e. Ce portrete se pot face acolo...
Cheile Dobrogei.  ;)

P.S. De 2 ani vreu să mi duc acolo, dar nu mi-s-arată...

Edited by Semper Pri, 01 September 2009 - 15:48.


#21
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postmrdobanda, on 1st September 2009, 11:35, said:

Foarte faina a 5-a, cea cu drumul in format portret. Dar de ce e galben-rosiatic wb-ul ?
Nu e vorba de WB. Lumina era foarte dura, plata si am incercat din prelucrare diverse filtre de culoare.

View Postmirceabezergheanu, on 1st September 2009, 15:21, said:

anakin28: frumoasa zona, unde ai facut fotografiile 2 si 3? As merge si eu acolo dar nu stiu unde e. Ce portrete se pot face acolo...

Cum bine s-a spus este vorba despre Cheile Dobrogei la 5 km nord de satul Targusor, jud. Constanta, pe drumul care leaga Mihail Kogalniceanu de Babadag. Si ai dreptate, este un loc care merita exploatat. Atentie insa la grataragii  :D . Eu am fost in aprilie acolo ca sa prind locul liber.

#22
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
Daca mergeti asa aproape pot veni si eu(daca nu e in weekend).

#23
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Voi pleca luni sau marti din Galati, raman peste noapte in zona Macin - Greci (probabil Pietrele Mariei) , a doua zi cobor spre Babadag, poate Capul Dolosman, a treia zi Grindul Lupilor iar a patra zi urc spre Saraturi-Murghiol iar a cincea zi ma retreg la Parches ptr. Egrete si ptr o pereche de Califar rosu pe cere o monitorizez de la inceputul anului si care este EXTREM de greu de fotografiat (cred ca am singurele fotografii cu specia asta in zbor si la odihna in mediul natural). Apar modificari de traseu in funtie de ce gasesc pe drum. Cine stie de fotografi interesati, dati mai departe. Poate coagulam un grup care sa promoveze Dobrogea. Singur nu pot face mare lucru, dar asta nu ma va opri sa caut lupii pierduti ai Dobrogei, toamna si iarna asta. Ca toti rad de mine si-mi spun sa nu mai caut lupi verzi pe pereti. Ca cica sunt disparuti de peste o suta de ani din Dobrogea. :huh:

Attached Files


Edited by mirceabezergheanu, 02 September 2009 - 13:41.


#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
 inca o data, ma inclin in fata unora dintre fotografiile dumitale, mircea.

eu in acest we voi dormi fie in saua tutuiatului, fie in cheile chediului.
propunerea dumitale de hoinareala este extrem de tentanta, mi-ar placea la nebuinie sa ii pot da curs, insa nu cred ca pot.
sper ca va exista si o alta ocazie. sau, mai bine, alte ocazii.

ramin deschis insa la ideea promovarii dobrogei ca spatiu fotogenic, asa cum fac dealtfel si cei de la www.enisala.ro.

cit despre mine... imi place sa cred ca am inceput sa o descopar (si eu) cu ceva timp in urma:

#25
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Felicitari pt fotografiile pe care le realizezi(nu le pot numi poze -le urmaresc si te urmaresc de ceva vreme - inclusiv prin presa de specialitate cand apari).

Realizeaza niste poze in carierele din zona Greci sau de pe varfurile munilor din preajma. Mereu mi-am dorit sa urc acolo si sa fac foto spre delta sau spre vaile din jur. Am vazut peisaje fantastice trecand cu masina.
Cred ca ai realiza ceva fabulos, mai ales daca vei avea vreme buna.




View Postmirceabezergheanu, on 2nd September 2009, 14:39, said:

Voi pleca luni sau marti din Galati, raman peste noapte in zona Macin - Greci (probabil Pietrele Mariei) , a doua zi cobor spre Babadag, poate Capul Dolosman, a treia zi Grindul Lupilor iar a patra zi urc spre Saraturi-Murghiol iar a cincea zi ma retreg la Parches ptr. Egrete si ptr o pereche de Califar rosu pe cere o monitorizez de la inceputul anului si care este EXTREM de greu de fotografiat (cred ca am singurele fotografii cu specia asta in zbor si la odihna in mediul natural). Apar modificari de traseu in funtie de ce gasesc pe drum. Cine stie de fotografi interesati, dati mai departe. Poate coagulam un grup care sa promoveze Dobrogea. Singur nu pot face mare lucru, dar asta nu ma va opri sa caut lupii pierduti ai Dobrogei, toamna si iarna asta. Ca toti rad de mine si-mi spun sa nu mai caut lupi verzi pe pereti. Ca cica sunt disparuti de peste o suta de ani din Dobrogea. :huh:


#26
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
Greci, Tutuiatu si imprejurimile:

Attached Files



#27
merlin Gl

merlin Gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 19.04.2007
fotografiile sunt deosebite, la fel si Dobrogea ... multi fug de ea dar putini ii simt pulsul. Are atatea locuri fermecate incat greu reusesti sa o cutreieri fara sa prinzi macar un cadru exceptional. Fie si cu o sapuniera.  Ma bucur pentru cei care au si timpul necesar sa o strabata :((

#28
sabyn23

sabyn23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.09.2008

View Postmirceabezergheanu, on 17th September 2009, 23:42, said:

Greci, Tutuiatu si imprejurimile:
Aceeasi zona, mai putin profesionist fotografiata, dar reiese frumusetea locurilor.
Attached File  Macin__8_.JPG   704.35K   81 downloadsAttached File  forte_6309.JPG   290.26K   110 downloads
Attached File  forte_6090.JPG   390.52K   94 downloadsAttached File  forte_6174.JPG   408K   90 downloads

#29
mirceabezergheanu

mirceabezergheanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,840
  • Înscris: 26.01.2009
merlin GL: fug de ea? Nu, nu fug, sunt doar indiferenti. Nu rezoneaza la fel ca Maramures sau Culoarul Rucar-Bran. Acum oamenii cauta spectacolul facil, rapid. Nu vor sa astepte, sa caute si sa se integreze in locul pe care-l privesc. Sunt bune doar sabloanele usor de copiat. Dar sti ce, e mai bine asa, chiar nu mi-ar placea sa vad Dobrogea mea plina de tartani cu gratare, sticle de bere si tarla de copii zgomotosi scapati de sub control si pusi pe dislocat pietre, rupt bujorii si speriat animalele. Ca delta se transforma tot mai mult intr-un balci plin de rachieri...

#30
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postsabyn23, on 22nd September 2009, 12:05, said:

Aceeasi zona, mai putin profesionist fotografiata, dar reiese frumusetea locurilor.
Cat de relaxata este atmosfera. Parca timpul sta prin locurile acelea.
Mai pun si eu cateva cu tinutul meu natal :D
Attached File  _1255454a.jpg   322.81K   156 downloadsAttached File  _1265490.jpg   365.12K   105 downloads
Attached File  _M264481.jpg   123.96K   228 downloadsAttached File  2007071a.jpg   141.13K   204 downloads
Attached File  P7142928a.jpg   143.97K   128 downloadsAttached File  P7152965a.jpg   137.92K   100 downloads

#31
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006
Foarte frumoase cadrele, Anakin! Iar nr. 4 as zice ca e de pus in rama!

#32
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Gura Dobrogei e de vis. Pacat ca ultima oara cand am ajuns nu aveam aparatul la mine, ca nu era programat sa trec si pe acolo.

#33
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
Foarte buna atmosfera in imaginea 4, parca am auzit pescarusii cand am deschis-o. Bravo.

#34
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Sper că nu i-ai auzit pe cei din imagine.

anakin28 - Mie imi place atmosfera din cadrul cu Parisul.

Edited by Semper Pri, 24 September 2009 - 10:06.


#35
mrdobanda

mrdobanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,491
  • Înscris: 20.09.2007
Deci stiu unde-mi fac concediul la anu' :D  E intr-adevar altceva acolo. Eu am mai zis, parca nu e Romania.

Edited by mrdobanda, 24 September 2009 - 13:24.


#36
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postcaramell, on 23rd September 2009, 20:43, said:

Foarte frumoase cadrele, Anakin! Iar nr. 4 as zice ca e de pus in rama!
Multumesc! Sa inteleg ca ai revenit la sentimente mai bune fata de mine?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate