Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Animale salbatice in captivitate

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postvax, on 20th August 2009, 21:37, said:

Eu fi eu bolovan la legi dar cand spui ca o lege nu exista iar mai apoi imi dai numele unei legi care de fapt este alta sincer nu stiu ce sa mai cred.

Chiar tu recunosti ca habar n-ai de o lege dar continui totusi sa postezi.Apoi ma intrebi pe mine "de ce ar trebui sa existe".


Hai sa-ti spun un secret dar sa nu-l mai impartasesti nimanui: cand nu cunosti un lucru, taci din gura si apoi te informezi. Daca vrei totusi sa spui ceva, spune ceva coerent sau poate Malone6x6 avea dreptate cand spunea ca "vanati" posturi.

Malone, merci pentru linkuri.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ce ai citat tu acolo nu este complet ce zice legea.

Quote

Art. 8
(1) Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor reprezinta autoritatea nationala in domeniul protectiei animalelor.
(2) Conditiile de detinere, adapostire si intretinere a animalelor se stabilesc prin ordin al presedintelui Autoritatii Nationale Sanitare Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor.
Cei ai citat tu:

Quote

a) deținerea și comercializarea de animale sălbatice de către persoane fizice și juridice neautorizate, cu excepția grădinilor zoologice;
se refera la persoane neautorizate si atat. O persoana fizica autorizata poate detine bine-mersi orice animal.


In plus trebuie gasita definitia legala a termenului de "animal salbatic".

Edited by SuperDuper, 20 August 2009 - 21:52.


#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDecember, on 20th August 2009, 22:19, said:

Eu fi eu bolovan la legi dar cand spui ca o lege nu exista iar mai apoi imi dai numele unei legi care de fapt este alta sincer nu stiu ce sa mai cred.
Chiar tu recunosti ca habar n-ai de o lege dar continui totusi sa postezi.Apoi ma intrebi pe mine "de ce ar trebui sa existe".
Am spus ca nu stiu sa existe o ASTFEL de lege. Nu legea protectiei animalelor, ci o lege care sa interzica astfel de ferme. Dupa care am cautat si am vazut ca nu exista. Nu legea protectiei animalelor, ci o lege care sa interzica astfel de ferme. Si ti-am comunicat si tie ca, desi exista o lege a protectiei animalelor, ea nu se aplica acestor ferme. Sper ca am subliniat clar de data asta.

Pentru a sublinia si mai clar, reluam:

View PostDecember, on 20th August 2009, 09:54, said:

Cunoasteti care este legea care interzice acest lucru?

View Postvax, on 20th August 2009, 10:34, said:

Habar n-am de o astfel de lege.

View Postvax, on 20th August 2009, 11:14, said:

In fine, revenind on-topic. Legea care reglementeaza protectia animalelor este Legea 205/2004 (modificata).

Si mai on-topic. Nu exista o lege care sa interzica cresterea acestor animale.
Lexicon:
- astfel de lege = o lege care sa interzica cresterea caprioarelor in ferme.
- acestor animale = aceste caprioare crescute in ferme.
Acum intelegi? Nu doar ca precizat, am si argumentat, asa ca nu vad cum altfel, decat cu rea-vointa, ai putea intelege altceva. Ti-am dat trimitere si la o speta clara, referitoare la o situatie implicand cresterea aceluiasi tip de animale, si anume caprioare, intr-o ferma. Cat de greu sa fie de inteles?

In concluzie: daca ceri un raspuns, nu da cu piatra in cel care iti da raspunsul CONTRAR. S-ar putea, pur si simplu, sa nu fie corect raspunsul pe care-l astepti.

Intrebare off-topic: voi nu va simtiti bine daca nu va luati personal de interlocutori?

Edited by vax, 20 August 2009 - 22:05.


#22
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostSuperDuper, on 20th August 2009, 22:34, said:

Cei ai citat tu:
se refera la persoane neautorizate si atat. O persoana fizica autorizata poate detine bine-mersi orice animal.
In plus trebuie gasita definitia legala a termenului de "animal salbatic".
Persoana respectiva nu este autorizata in a detine animale salbatice in captivitate. Verificat la RC.
Cele 3 caprioare au fost aduse in tarc din libertate/padure. Nu au fost nascute in captivitate.

View Postvax, on 20th August 2009, 22:51, said:

Pentru a sublinia si mai clar, reluam:
Lexicon:
- astfel de lege = o lege care sa interzica cresterea caprioarelor in ferme.
- acestor animale = aceste caprioare crescute in ferme.
Acum intelegi? Nu doar ca precizat, am si argumentat, asa ca nu vad cum altfel, decat cu rea-vointa, ai putea intelege altceva. Ti-am dat trimitere si la o speta clara, referitoare la o situatie implicand cresterea aceluiasi tip de animale, si anume caprioare, intr-o ferma. Cat de greu sa fie de inteles?
Greseala a fost din partea mea pentru ca nu am precizat in primul post ca animalele au fost aduse din libertate.
Cu alte cuvinte, omul a mers in padure, a prins 3 ciute si le-a bagat intr-un tarc.
Conform celor transmise de cei de la Directia Silvica este infractiune. Raspunsul oficial de la Politie si celelalte organe care ar trebui sa aplice legea inca nu a venit deoarece abia am primit raspunsul de la RC.

Topicul a fost deschis tocmai in ideea sa aflu mai devreme care sunt legile in vigoare si care sunt consecintele a ceea ce a facut persoana respectiva.

#23
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005

View PostDecember, on 20th August 2009, 22:19, said:

Malone, merci pentru linkuri.

U r welcome. Si eu cred ca animalele salbatice ar trebui sa traiasca at wild si nu sa fie in gradini zoologice sau la mana oricarui individ caruia i se scoala. Daca arealul impune, sa fie recoltate doar atat cat e nevoie si basta.

Ca un rezumat simplu pentru alti care vor mai citi: daca cel ce detine animale salbatice nu-i autorizat sa faca asta de Autoritatea Veterinara si daca animalele provin din salbaticie atunci se incalca legile.
Weekend fain tuturor!

#24
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmalone6x6, on 21st August 2009, 06:37, said:

Ca un rezumat simplu pentru alti care vor mai citi: daca cel ce detine animale salbatice nu-i autorizat sa faca asta de Autoritatea Veterinara si daca animalele provin din salbaticie atunci se incalca legile.
Q.e.d.

#25
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Textul de lege la care cineva se referă mai sus spune că:
detinerea si comercializarea de animale salbatice de persoane fizice sau juridice neautorizate,
ceea ce înseamnă că
- infractțiunea presupune două activități (deținerea și comercializarea) și
- infracțiunea presupune ca subiectul activ să fie neautorizat.
Textul de lege nu se interpretează după ureche!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate