Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cele 7 biserici din apocalipsa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Adica, de unde stiti voi ca acest "cap de cauciuc" :lol: a fost trimisul lui Dumnezeu, cand el sustine erezii? Aveti aceeasi minte cu a lui, daca-l credeti.

#56
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 13th December 2009, 12:41, said:

Adica, de unde stiti voi ca acest "cap de cauciuc" :lol: a fost trimisul lui Dumnezeu, cand el sustine erezii? Aveti aceeasi minte cu a lui, daca-l credeti.

Eu nu stiu dar siu ca zice ca tine ,sa iasa din biserici ,sigur in mod propriu.

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 21st December 2009, 12:25, said:

Eu nu stiu dar siu ca zice ca tine ,sa iasa din biserici ,sigur in mod propriu.
Cap de cauciuc nu spune sa iasa din biserici, hombre!!! El doar a prezis sfarsitul lumii in 1977 :lol:  :coolspeak:

#58
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 30th December 2009, 23:50, said:

Cap de cauciuc nu spune sa iasa din biserici, hombre!!! El doar a prezis sfarsitul lumii in 1977 :lol:  :coolspeak:

Citat
În această lucrare doresc să subliniez faptul că Biserica lui Isus Hristos este chemată afară din toate neamurile. Cu Avraam începe introducerea în planul de mântuire care este așezat pe temelia făgăduințelor divine. Ca întotdeauna, pentru fiecare temă vom aduce numeroase texte din Scriptură, astfel ca toate lucrurile să fie prezentate pe o bază și o ordine biblică. În ce privește alegerea, Domnul Dumnezeu a spus:


În paralel cu chemarea afară și strângerea poporului pământesc al lui Dumnezeu în țara pamântească făgăduită lor, are loc și chemarea afară și strângerea împreună în Cuvântul făgăduit a tuturor celor ce aparțin Bisericii lui Isus Hristos și care sunt împrăștiați printre toate neamurile pământului. Dumnezeu are un plan cu Israelul și un plan cu Biserica. Acum, la sfârșitul timpului de har, cei ce sunt sămânța duhovnicească a lui Avraam vor crede mesajul divin: ?Pentru ca binecuvântarea vestită lui Avraam să vină peste Neamuri, în Hristos Isus, așa ca, prin credință, noi să primim Duhul făgăduit?. (Gal.3:14). Doar ei vor auzi ultima chemare: ??Ieșiți din mijlocul lor și despărțiți-vă de ei?? (2Cor.6:17). Din mijlocul Bisericii va ieși Mireasa Mielului, biruitorii, fecioarele înțelepte, umplute și călăuzite de Duhul Sfânt, pecetluite prin Duhul Sfânt pentru ziua răscumpărării (Efes.1:13).


Nu ca nu vezi tu. Lucru perfect real.

Edited by husand, 31 December 2009 - 11:17.


#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Insa exista si biserica nominala, din Apoc 2 si 3. Unde scrie ca in unele deja domnea satan.......

#60
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 3rd January 2010, 03:53, said:

Insa exista si biserica nominala, din Apoc 2 si 3. Unde scrie ca in unele deja domnea satan.......
Insa exista si biserica Domnului aleasa dintre nominale dar tu n-o vezi.    (Fapt.20:28)

Edited by husand, 03 January 2010 - 15:18.


#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 husand, on 3rd January 2010, 15:17, said:

Insa exista si biserica Domnului aleasa dintre nominale dar tu n-o vezi.    (Fapt.20:28)
Da, sigur ca exista, insa stau deoparte........ nu in biserica unde este satan si conduce.

#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 9th January 2010, 01:20, said:

Da, sigur ca exista, insa stau deoparte........ nu in biserica unde este satan si conduce.

Stau deoparte de pacat fiindca au ochi deschisi si auzul desfundat si se recunosc unul pe altul care sint in planul lui Dumnezeu.
Cat despre liste nu citesti ?

oricine nu va fi gasit scris in cartea vietii....

Eu cred ca esti mult mai avansat ca multi teologi bisericosi care slujesc biserica numai tine ce ai si care sa nu ajunga pe moarte.

Vezi de Mintuirea care spun ei ca nu se poate pierde si prin aceasta dorm linistiti mai fac un pacat ,trec pe la marturisire si iarasi de la capat. Acolo este ceva putred in credinta lor ca este scris. Cine rosteste numele Domnului sa se departeze de nelegiuire si in alta parte Sfintenia este podoaba casei tale.
N-au descopetit ce este cu acest cuvint? Am pe Domnul la dreapta mea de aceea nu ma clatin.,   Ei se clatina continuu. Sa ne fereasca Dumnezeu sa ne opunem Duhului care ne doreste cu gelozie pentru Sine in sfintenie si adevar.

Edited by husand, 10 January 2010 - 13:57.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Vezi de Mintuirea care spun ei ca nu se poate pierde si prin aceasta dorm linistiti mai fac un pacat ,trec pe la marturisire si iarasi de la capat.
Daca Hristos a platit pacatele de la inceput pana la sfarsit, cum mai poti pacatui, huh? Sau, v-a luat de tot Dumnezeu mintile?

#64
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 13th January 2010, 15:45, said:

Daca Hristos a platit pacatele de la inceput pana la sfarsit, cum mai poti pacatui, huh? Sau, v-a luat de tot Dumnezeu mintile?

Minte omeneasca cu care folosesti cuvantul

[i]Robul acela, care a stiut voia stapanului sau, si nu s-a pregatit deloc si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri.

Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate, [/i]

Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum.


Vointa domnule ramine si libertatea de a alege : de a ramine sub har sau a iesi.

Toate epistolele striga si avertizeaza despre aceasta .
A platit de cele in nestiinta, dar cele in stiinta ramine  ce-i scris

Dar daca cineva, fie bastinas, fie strain, pacatuieste cu voie, huleste pe Domnul: acela va fi nimicit din mijlocul poporului sau, (Num.15:30)


1. Copilasilor, va scriu aceste lucruri ca sa nu pacatuiti. Dar, daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit.

2. El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi.

3. Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui.

4. Cine zice: ?Il cunosc?, si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el.

NU mai pacatuiesti cu o singura conditie  

Caci David zice despre El: ?Eu aveam totdeauna pe Domnul inaintea mea, pentru ca El este la dreapta mea, ca sa nu ma clatin. (Fapt.2:25)

Domnul sa faca asa cu toti fii sai.

Iata mindria ta de care toti cum se apropie vorbesc.

Edited by husand, 14 January 2010 - 11:06.


#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Caci, daca pacatuim cu voia, dupa ce am primit cunostinta adevarului, nu mai ramane nicio jertfa pentru pacate,
Pai, cine PACATUIESTE nu este salvat.

1 Ioan 3

9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentrucă sămînța Lui rămîne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Deci, cei care pacatuiesc in continuare, nu au fost niciodata salvati.

Aflarea adevarului nu este echivalenta cu salvarea. Si oamenii pe timpul lui Noe au aflat adevarul, insa au procedat exact ca cei ca tine: au ignorat.

#66
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 16th January 2010, 03:13, said:

Pai, cine PACATUIESTE nu este salvat.

1 Ioan 3

9Oricine este născut din Dumnezeu, nu păcătuiește, pentrucă sămînța Lui rămîne în el; și nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.

Deci, cei care pacatuiesc in continuare, nu au fost niciodata salvati.

Aflarea adevarului nu este echivalenta cu salvarea. Si oamenii pe timpul lui Noe au aflat adevarul, insa au procedat exact ca cei ca tine: au ignorat.


Ce-i cu asta atunci ?    daca cineva a pacatuit, avem la Tatal un Mijlocitor, pe Isus Hristos, Cel Neprihanit.


Satul sant de rastalmaciri.

Moise si David n-au gresit ? Unsii si alesii. Minciuna te caracterizeaza. Si n-au avut ei parte de pocainta si iertare ?

Citat   cei care pacatuiesc in continuare, acolo este scris cu voia si in alta parte un pacat care duce la moarte.

Cum intelegi tu, nu cum intelege Dumnezeu ?

Nu poti intelege din cauza uri tale fata de frati ca ei nu sant in Hristos si doar tu esti.
Mandria asta sa nu ti se socoteasca.

Edited by husand, 17 January 2010 - 15:51.


#67
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Pacatele sunt platite, daca esti ales. Cine pacatuieste si are Mijlocitor, este ales, ca Hristos nu mijloceste decat pt alesi. Ce-i asa de complicat?
Numai ca in cazul asta nu mai este omul in control, ci numai Dumnezeu..... Nasol pt ego-ul vostru din biserici, nu? Mai bine inventati voi cu scaraotzchi o doctrina tip "do it youself", nu?

#68
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 18th January 2010, 14:16, said:

Pacatele sunt platite, daca esti ales. Cine pacatuieste si are Mijlocitor, este ales, ca Hristos nu mijloceste decat pt alesi. Ce-i asa de complicat?
Numai ca in cazul asta nu mai este omul in control, ci numai Dumnezeu..... Nasol pt ego-ul vostru din biserici, nu? Mai bine inventati voi cu scaraotzchi o doctrina tip "do it youself", nu?

.....tu sigur esti dintre cei ..aleeesi....ce s-a intamplat cu ,,alesul,, tau...ratoiul..
....te ,,prindea,, atat de bine...... :coolspeak:

#69
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 18th January 2010, 15:03, said:

.....tu sigur esti dintre cei ..aleeesi....ce s-a intamplat cu ,,alesul,, tau...ratoiul..
....te ,,prindea,, atat de bine...... :coolspeak:
Mi l-a furat nebuna aia de coana mare!!! A pus ingerul ala, care il vedea ea in vis :lol: sa-mi fure ratoiul :lol:

Ia vezi, poate apare pe la vreo adunare adventista! Il vreau inapoi!!!! :lol: :lol:

Edited by zexelica, 24 January 2010 - 16:10.


#70
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 18th January 2010, 13:16, said:

Pacatele sunt platite, daca esti ales. Cine pacatuieste si are Mijlocitor, este ales, ca Hristos nu mijloceste decat pt alesi. Ce-i asa de complicat?
Numai ca in cazul asta nu mai este omul in control, ci numai Dumnezeu..... Nasol pt ego-ul vostru din biserici, nu? Mai bine inventati voi cu scaraotzchi o doctrina tip "do it youself", nu?

Asa sa fie :  Ferice de omul caruia nu-i tine in seama Domnul nelegiuirea si in duhul caruia nu este viclenie! (Ps.32:2)

                  9. Intoarce-Ti privirea de la pacatele mele, sterge toate nelegiuirile mele!

10. Zideste in mine o inima curata, Dumnezeule, pune in mine un duh nou si statornic!

11. Nu ma lepada de la fata Ta si nu lua de la mine Duhul Tau cel Sfant.

12. Da-mi iarasi bucuria mantuirii Tale si sprijina-ma cu un duh de bunavointa!

13. Atunci voi invata caile Tale pe cei ce le calca, si pacatosii se vor intoarce la Tine.

14. Dumnezeule, Dumnezeul mantuirii mele! Izbaveste-ma de vina sangelui varsat, si limba mea va lauda indurarea Ta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate