Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cele 7 biserici din apocalipsa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#19
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
[quote name='zexelica' date='29th August 2009, 11:27' post='6979962']
Nu trebuie interpretat, ci doar aratat altundeva in Scriptura unde se gaseste explicatia acelui simbol, dupa cum ne si incata Dumnezeu.

Isaia 28

9Ei zic: ,,Pe cine vrea el [size=3]să învețe înțelepciunea[/size]? Cui vrea să dea învățături? Unor copii înțărcați de curînd, luați dela țîță?

10Căci dă învățătură peste învățătură, învățătură peste învățătură, poruncă peste poruncă, poruncă peste poruncă,[size=3] puțin aici, puțin acolo[/size].``

Adevarul nu se gaseste grupat intr-un singur vers sau capitol, ci presarat in restul Scripturii.

Iar, femeia, ni se spune clar ca este o[u] ALEGORIE[/u].

Galateni 4:24-26 (Romanian)

24Lucrurile acestea trebuiesc luate[size=4] într'alt înțeles[/size]: [u]acestea sînt două legăminte[/u]: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde[size=4] Ierusalimului de acum[/size], care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar [size=4]Ierusalimul cel de sus[/size] este slobod, și el este mama noastră.

O cetate nu este mama, da, Enoh? Sau, la tine la biserica asa va invata: ca v-a nascut o cetate? :lol:

Iar in koine vezi imediat traducerea nefericita:

24ατινα εστιν [size=4]αλληγορουμενα [/size]αυται γαρ εισιν αι δυο διαθηκαι μια μεν απο ορους σινα εις δουλειαν γεννωσα ητις εστιν αγαρ

Nu stiu daca poti intelege ce este o alegorie, insa o gasesti in Efeseni 5

Efeseni 5:22-26 (Romanian)

22Nevestelor, fiți supuse bărbaților voștri ca Domnului;

    23căci bărbatul este capul nevestei, după cum și Hristos este capul Bisericii, El, Mîntuitorul trupului.

    24Și după cum Biserica este supusă lui Hristos, tot așa și nevestele să fie supuse bărbaților lor în toate lucrurile.

    25Bărbaților, iubiți-vă nevestele cum a iubit și Hristos Biserica și S'a dat pe Sine pentru ea,

    26ca s'o sfințească, după ce a curățit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Deci, alegorie clasica, directa, fara nevoie de interpretare: Hristos=barbatul, biserica=femeia.

Numai ca femeile sunt de doua feluri: cea roaba, care este biserica pamanteasca, ce contine si nesalvati, si cea cereasca, ce contine numai salvati.

Biserica=femeie avem si VERS DIRECT:

Apocalipsa 19

7Să ne bucurăm, să ne veselim, și să -I dăm slavă! Căci a venit [size=4]nunta Mielului[/size];[size=4] soția [/size]Lui s'a pregătit,

In koine se vede imediat ca nu este cuvantul sotie, ci FEMEIE.

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 19

7χαιρωμεν και αγαλλιωμεθα και δωμεν την δοξαν αυτω οτι ηλθεν ο γαμος του αρνιου και η [size=4]γυνη[/size] αυτου ητοιμασεν εαυτην

Insa, PREOCUPAREA cu studiul nu exista in biserici. Acolo doar se preiau idei vechi.






Este adevarat ca biblia se explica prin biblie numai , daca este vorba de intelesuri , acum este clar ca acolo in Apocalipsa este vorba despre niste biserici si practica unora de atunci se regaseste si in bisericile de acum   multi sant chemati dar putini sant alesi iar in alta parte sta scris ingusta este calea care duce la mantuire si putini sant ceice merg pe ea , deci ori vrem ori nu calea larga este cu aglomeratie mare confort bun biserici in starile apocaliptice, oameni multumiti de ei de religia lor de datina lor, super, mai o sarbatoare mai la Paste si Craciun , iar despre poruncile Mantuitorului cand sa coste ceva se leapada, caci la ce foloseste sa iubesti pe aproapele tau ca pe tina insuti daca se poate curata omul de ura intregi vieti spunand la urma, Doamne iartama, numai ca Stapanul va veni in ceasul in care nu se asteapta , dar intre timp bisericile se anatemizeaza unele pe altele crestini si-au parasit dragostea dintai si isi pot singuri lua painea nu o mai cer lui D-zeu ca aceea ar fi neagra si invechita.

1.  să știi că, în zilele din urmă, vor veni vremuri grele;  
2. Că vor fi oameni iubitori de sine, iubitori de arginți, lăudăroși, trufași, hulitori, neascultători de părinți, nemulțumitori, fără cucernicie,  
3. Lipsiți de dragoste, neînduplecați, clevetitori, neînfrânați, cruzi, neiubitori de bine,  
4. Trădători, necuviincioși, îngâmfați, iubitori de desfătări mai mult decât iubitori de Dumnezeu,  
5. Având înfățișarea adevăratei credințe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te de aceștia.  

Drept aceea, adu-ți aminte cum ai primit și ai auzit și păstrează și te pocăiește. Iar de nu vei priveghea, voi veni ca un fur și nu vei ști în care ceas voi veni asupra ta.  
4. Dar ai câțiva oameni în Sardes, care nu și-au mânjit hainele lor, ci ei vor umbla cu Mine îmbrăcați în veșminte albe, fiindcă sunt vrednici.  

Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!  
18. Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.  
19. Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.  

Aici stam toti si aceste biserici traiesc si astazi afara de cele antice care nu mai sant , acum se poate alege, poti fi si in urmatoarea fraza:
Iar îngerului Bisericii din Smirna, scrie-i: Acestea zice Cel dintâi și Cel de pe urmă, Cel care a murit și a înviat:  
9. Știu necazul tău și sărăcia ta, dar ești bogat, și hula din partea celor ce zic despre ei înșiși că sunt iudei și nu sunt, ci sant o sinagogă a satanei.  
10. Nu te teme de cele ce ai să pătimești. Că iată diavolul va să arunce dintre voi în temniță, ca să fiți ispitiți, și veți avea necaz zece zile. Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții.  
11. Cine are urechi să audă ceea ce Duhul zice Bisericilor: Cel ce biruiește nu va fi vătămat de moartea cea de-a doua.  


. Și am auzit, din tron, un glas puternic care zicea: Iată, cortul lui Dumnezeu este cu oamenii și El va sălășlui cu ei și ei vor fi poporul Lui și însuși Dumnezeu va fi cu ei.  
4. Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut.  
5. Și Cel ce ședea pe tron a grăit: Iată, noi le facem pe toate. Și a zis: Scrie, fiindcă aceste cuvinte sunt vrednice de crezare și adevărate.  
6. Și iar mi-a zis: Făcutu-s-a! Eu sunt Alfa și Omega, începutul și sfârșitul. Celui ce însetează îi voi da să bea, în dar, din izvorul apei vieții.  
7. Cel ce va birui va moșteni acestea și-i voi fi lui Dumnezeu și el Îmi va fi Mie fiu  


Doamne ajuta-ne

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 9th September 2009, 12:00, said:

Este adevarat ca biblia se explica prin biblie numai , daca este vorba de intelesuri , acum este clar ca acolo in Apocalipsa este vorba despre niste biserici si practica unora de atunci se regaseste si in bisericile de acum

Stiu ca asta invata seminariile, cum ca Scriptura este o parabola NUMAI CAND scrie "iata o parabola", iar daca s-a gasit intelesul direct, numai trebuie cauta si alt inteles.
Poti PROBA afirmatia hermeneuticii tale? Nu poti, era o intrebare retorica. Rezultatul? Peste 150 de doctrine diferite. Nu te intereseaza, insa, sigur.

Eu am versuri care spun ca TOATA Scriptura e o parabola si Cuvantul este ASCUNS.

#21
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 9th September 2009, 23:41, said:

Stiu ca asta invata seminariile, cum ca Scriptura este o parabola NUMAI CAND scrie "iata o parabola", iar daca s-a gasit intelesul direct, numai trebuie cauta si alt inteles.
Poti PROBA afirmatia hermeneuticii tale? Nu poti, era o intrebare retorica. Rezultatul? Peste 150 de doctrine diferite. Nu te intereseaza, insa, sigur.

Eu am versuri care spun ca TOATA Scriptura e o parabola si Cuvantul este ASCUNS.


Ascuns pentru cei ce sant pe calea pierzarii

#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 6th November 2009, 23:17, said:

Ascuns pentru cei ce sant pe calea pierzarii
Exact, cei care argumenteaza gen "versul se refera la" fara a putea PROBA cu Scriptura.

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 6th November 2009, 23:21, said:

Exact, cei care argumenteaza gen "versul se refera la" fara a putea PROBA cu Scriptura.

Toti au probat la inceput cu scriptura si la urma uni au sfarsit in moarte:

Galateni nechibzuiți! Cine v-a fermecat, pe voi, înaintea ochilor cărora a fost zugrăvit Isus Hristos ca răstignit?
....
Sunteți așa de nechibzuiți? După ce ați început prin Duhul, vreți acum să sfârșiți prin firea pământească?


Dar Duhul spune lămurit că, în vremile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor,


Cu biblia in mana

Care sant alea 1  botez  nu.2 Adunare nu. 3Cina evident nu. Fiindca ti-a spus duhul ca la 1290 zile de la aparitia biserici aceasta nu mai este....



Te Citez     Eu am versuri care spun ca TOATA Scriptura e o parabola si Cuvantul este ASCUNS.  

Ascuns pentru uni.  Chiar daca este clar, pentru ei a devenit cetos.

Umbla dupa vremuri si soroace.


El le-a răspuns: Nu este treaba voastră să știți vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat supt stăpînirea Sa.
Fiindcă Dumnezeu nu ne-a rânduit la mânie, ci ca să căpătăm mântuirea, prin Domnul nostru Isus Hristos,

Edited by husand, 09 November 2009 - 10:32.


#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Evident ca nu ai de unde sa copiezi si arunci numai prostii copiate destoinic din brosurile murdare ale bisericii tale.

Stii cui le-a spus ca nu este pt ei sa stie anii si vremile? Celor din IERUSALIM, unde trebuiau sa-L astepte.
Ierusalimul este o alegorie, reprezentand biserica (Galateni 4). Deci cei din biserica nu stiu calendarul ascuns in Scriptura si-ti dovedesc in doi timpi si trei miscari: fa calculul din Geneza 5 si 11 si spune-mi data si ora creatiei. Huh? Este retorica cererea mea.......

Cei salvati DINAFARA bisericii stiu, evident.

Ecclesiast 8
5Pe cine păzește porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima înțeleptului cunoaște și vremea și judecata

1 Tesaloniceni 5
1Cît despre vremi și soroace, n'aveți trebuință să vi se scrie, fraților.
    2Pentrucă voi înșivă știți foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoț noaptea.

    3Cînd vor zice: ,,Pace și liniște!`` atunci o prăpădenie neașteptată va veni peste ei, ca durerile nașterii peste femeia însărcinată; și nu va fi chip de scăpare.

    4Dar voi, fraților, nu sînteți în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoț.

    5Voi toți sînteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopții, nici ai întunerecului.


Cei salvati stiu si ziua aceea, pt ca scrie ca nu-i va prinde. Biserica neaga cu stoicism calendarul si cunostinta timpului.

#25
aduntu

aduntu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 23.11.2008
zexelca tu nu intelegi unele lucruri.

Si trupurile lor moarte vor zacea in piata cetatii celei mari, care, in inteles duhovnicesc, se cheama "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rastignit si Domnul lor. (Apoc.11:8)

Israel nu este biserica.
Israel este religia, elita religioasa.

Si eu am vazut coborandu-se din cer dela Dumnezeu, cetatea sfanta, noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei. (Apoc.21:2)

Ierusalim este biserica.

Caci Ierusalim era locul unde era Dumnezeu.

Romani 9
6. Dar aceasta nu inseamna ca a ramas fara putere Cuvantul lui Dumnezeu. Caci nu toti cei ce se coboara din Israel, sunt Israel;

De nu ne-ar fi lasat Domnul ostirilor o mica ramasita, am fi ajuns ca Sodoma, si ne-am fi asemanat cu Gomora. (Isa.1:9)

1 Timotei 3
14. Iti scriu aceste lucruri cu nadejdea ca voi veni in curand la tine.
15. Dar daca voi zabovi, sa stii cum trebuie sa te porti in casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stalpul si temelia adevarului.

Omul nascut din nou:
Incepe sa recunoasca pacatele, vede imparatia lui Dumnezeu, cauta pe Dumnezeu, si vrea sa fie impreuna cu fratii.
Oaia are nevoie de pastor si de alte oi, dar caprile nau nevoie de pastor, merg inaintea pastorului.

Daca nu stii, o tu, cea mai frumoasa dintre femei, iesi pe urmele oilor, si paste-ti iezii langa colibele pastorilor. (Cint.1:8)

Edited by aduntu, 13 November 2009 - 21:01.


#26
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 13th November 2009, 19:20, said:

Evident ca nu ai de unde sa copiezi si arunci numai prostii copiate destoinic din brosurile murdare ale bisericii tale.

Stii cui le-a spus ca nu este pt ei sa stie anii si vremile? Celor din IERUSALIM, unde trebuiau sa-L astepte.
Ierusalimul este o alegorie, reprezentand biserica (Galateni 4). Deci cei din biserica nu stiu calendarul ascuns in Scriptura si-ti dovedesc in doi timpi si trei miscari: fa calculul din Geneza 5 si 11 si spune-mi data si ora creatiei. Huh? Este retorica cererea mea.......

Cei salvati DINAFARA bisericii stiu, evident.

Ecclesiast 8
5Pe cine păzește porunca, nu -l va atinge nici o nenorocire, dar inima înțeleptului cunoaște și vremea și judecata

1 Tesaloniceni 5
1Cît despre vremi și soroace, n'aveți trebuință să vi se scrie, fraților.
    2Pentrucă voi înșivă știți foarte bine că ziua Domnului va veni ca un hoț noaptea.

    3Cînd vor zice: ,,Pace și liniște!`` atunci o prăpădenie neașteptată va veni peste ei, ca durerile nașterii peste femeia însărcinată; și nu va fi chip de scăpare.

    4Dar voi, fraților, nu sînteți în întunerec, pentruca ziua aceea să vă prindă ca un hoț.

    5Voi toți sînteți fii ai luminii și fii ai zilei. Noi nu sîntem ai nopții, nici ai întunerecului.


Cei salvati stiu si ziua aceea, pt ca scrie ca nu-i va prinde. Biserica neaga cu stoicism calendarul si cunostinta timpului.


Da tu chiar nu citesti?: atunci de ce te mai bagi pe aici ? Sa-ti faci voia  ?  Uite de ce nu au nevuie sa stie scrie vizibil da nu e prima data cand nu poti vedera un text in inteles direct fara adaptare. Aici nu trebuie tehnica adaptiva ca e clar ia ochelarii jos,

El le-a răspuns: Nu este treaba voastră să știți vremurile sau soroacele; pe acestea Tatăl le-a păstrat supt stăpînirea Sa.
Fiindcă Dumnezeu nu ne-a rânduit la mânie, ci ca să căpătăm mântuirea, prin Domnul nostru Isus Hristos,

spune FIINDCA( si de ce) Asa ca daca ai capatat mantuirea EL TE-A DUS IN LOCUL UNDE SCRIE PE TINE MANTUIT

VREMURILE SE VAD DAR NU SE VEDE PRECIS ZIUA, SE VEDE TIMPUL

Inima înțeleptului cunoaște și vremea și judecata daaaar nu stie ziua si ceasul de aceea i se cere sa vegheze.

Tu umbli la un subiect cand Domnul spune stai

Matei 24:36  Despre ziua aceea și despre ceasul acela, nu știe nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.  
Tu spui Cei salvati stiu si ziua aceea  Cine are dreptate ?
Vezi sa nu te arzi.

Edited by husand, 15 November 2009 - 22:52.


#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postaduntu, on 13th November 2009, 20:59, said:

zexelca tu nu intelegi unele lucruri.

Si eu am vazut coborandu-se din cer dela Dumnezeu, cetatea sfanta, noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei. (Apoc.21:2)

Ierusalim este biserica.

Caci Ierusalim era locul unde era Dumnezeu.
Iarasi nu citesti TOATA Scriptura. Sunt DOUA Ierusalimuri=biserici:

Galateni 4

24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.

    31De aceea, fraților, noi nu sîntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne -a izbăvit ca să fim slobozi.

Cele doua femei sunt o ALEGORIE (αλληγορουμενα), in v.24 aceasta fiind traducerea exacta. Sunt doua Ierusalimuri: de sus si cel de acum, doua biserici: cea nominala si cea cereasca, formata NUMAI din salvati.

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

    23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Iar, despre biserica nominala se atentioneaza ca vor fi infiltrati de satan (neghina din Matei 13 si apostolii mincinosi 2Cor 2:11-15 Apoc 2:2, 8-13)>
In cer acesti mincinosi nu au cum sa fie, deoarece duhul lor a fost alungat din cer la momentul crucii:

Apocalipsa 12

9Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.

Luca 10

18Isus le -a zis: ,,Am văzut pe Satana căzînd ca un fulger din cer.``

Iar bisericilor li se spune clar:

Apocalipsa 2

    12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

Da? Clar? Satan nu are cum sa locuiasca in cer, deci biserica in vedere este adunarea pamanteasca, nu biserica formata numai din salvati. Ierusalimul ce acum este reprezinta biserica pamanteasca iar Ierusalimul cel de sus reprezinta biserica formata numai din salvati.

Insa, cum voi va declarati salvati unii pe altii acolo, in biserica, datorita unor FAPTE gen: alegere, pocainta, botez cu apa, etc, va considerati biserica eterna, cea din Evrei 12:22-23. FALS!

#28
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 17th November 2009, 02:02, said:

Iarasi nu citesti TOATA Scriptura. Sunt DOUA Ierusalimuri=biserici:

Galateni 4

24Lucrurile acestea trebuiesc luate într'alt înțeles: acestea sînt două legăminte: unul depe muntele Sinai naște pentru robie și este Agar, -

    25căci Agar este muntele Sinai din Arabia; -și răspunde Ierusalimului de acum, care este în robie împreună cu copiii săi.

    26Dar Ierusalimul cel de sus este slobod, și el este mama noastră.

    31De aceea, fraților, noi nu sîntem copiii celei roabe, ci ai femeii slobode. Hristos ne -a izbăvit ca să fim slobozi.

Cele doua femei sunt o ALEGORIE (?????????????), in v.24 aceasta fiind traducerea exacta. Sunt doua Ierusalimuri: de sus si cel de acum, doua biserici: cea nominala si cea cereasca, formata NUMAI din salvati.

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

    23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Iar, despre biserica nominala se atentioneaza ca vor fi infiltrati de satan (neghina din Matei 13 si apostolii mincinosi 2Cor 2:11-15 Apoc 2:2, 8-13)>
In cer acesti mincinosi nu au cum sa fie, deoarece duhul lor a fost alungat din cer la momentul crucii:

Apocalipsa 12

9Și balaurul cel mare, șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satana, acela care înșeală întreaga lume, a fost aruncat pe pămînt; și împreună cu el au fost aruncați și îngerii lui.

Luca 10

18Isus le -a zis: ,,Am văzut pe Satana căzînd ca un fulger din cer.``

Iar bisericilor li se spune clar:

Apocalipsa 2

    12Îngerului Bisericii din Pergam scrie -i: ,,Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:

    13,,Știu unde locuiești: acolo unde este scaunul de domnie al Satanei. Tu ții Numele Meu, și n-ai lepădat credința Mea nici chiar în zilele acelea cînd Antipa, marturul Meu credincios, a fost ucis la voi, acolo unde locuiește Satana.

Da? Clar? Satan nu are cum sa locuiasca in cer, deci biserica in vedere este adunarea pamanteasca, nu biserica formata numai din salvati. Ierusalimul ce acum este reprezinta biserica pamanteasca iar Ierusalimul cel de sus reprezinta biserica formata numai din salvati.

Insa, cum voi va declarati salvati unii pe altii acolo, in biserica, datorita unor FAPTE gen: alegere, pocainta, botez cu apa, etc, va considerati biserica eterna, cea din Evrei 12:22-23. FALS!


Pavel ,apostolii sant contemporani cu biserica si-i numeste pe uni sfinti si el se considera ca fiind in biserica imprastiata printre neamuri Cum dar tu cu atitea stiinta  spui ca biserica paminteasca este de tip satanista ? . Eun ma aptin. Modelul este Hristos Iubirea si indelunga rabdare si invatatura apostolilor care spune sa ne ferim de ei.
este murdara cind doar o parte este

Edited by husand, 18 November 2009 - 19:27.


#29
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 18th November 2009, 19:22, said:

Pavel ,apostolii sant contemporani cu biserica si-i numeste pe uni sfinti si el se considera ca fiind in biserica imprastiata printre neamuri Cum dar tu cu atitea stiinta  spui ca biserica paminteasca este de tip satanista ? . Eun ma aptin. Modelul este Hristos Iubirea si indelunga rabdare si invatatura apostolilor care spune sa ne ferim de ei.
este murdara cind doar o parte este
Adunarea ta de sambata sau duminica, nu este biserica din Evrei 12:22-23, deoarece nu sunt TOTI salvati.
Iubirea pe care o tot amintesti, inseamna PAZA PORUNCILOR. Ceea ce liberul arbitru, pierderea salvarii, etc., sustinute de tine si de celellate biserici, neaga complet iubirea, fiind idolatrie.

#30
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 19th November 2009, 02:40, said:

Adunarea ta de sambata sau duminica, nu este biserica din Evrei 12:22-23, deoarece nu sunt TOTI salvati.
Iubirea pe care o tot amintesti, inseamna PAZA PORUNCILOR. Ceea ce liberul arbitru, pierderea salvarii, etc., sustinute de tine si de celellate biserici, neaga complet iubirea, fiind idolatrie.
Intentionat nu continui ca doar

Da cui se adreseaza Pavel aici? Nu oamenilor si inca ce oameni? BISERICA
Pai tu citezi din epistole scrise catre BISERICILE de pe pamint de Pavel.  Ba chiar spre bisericica din Ierusalim si tu care esti impotriva ei ca nu-ti place de Dumnezeu care rabda "nemernici s-o asupreasca fara sa intelegi tu scopul.    Iată, chiar suferințele mele erau spre mântuirea mea;
D-zeu pune peste ea suferinta si tu jubilezi bucuros.( sa nu te citez iarasi de pe undeva de pe forum)  Tare bine implineste Duhul faptele in tine!!!!

  Dacă împliniți Legea împărătească, potrivit Scripturii: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți, bine faceți.  
Evrei 12:11  Este adevărat că orice pedeapsă, deocamdată pare o pricină de întristare, și nu de bucurie; dar mai pe urmă aduce celor ce au trecut prin școala ei, roada dătătoare de pace a neprihănirii.

Si pe cand Isus  Luca 19:41  S-a apropiat de cetate și a văzut-o, Isus a plîns pentru ea,  
tu stau deoparte si rizi da si arunci cu noroi in loc sa strigi Doamne ai mila, tu dai palme. Da timpul aceste chiar e vremea lovirii pentru cei ce sant in biserici si nu sant cat si pentru batjocoritorii din afara ei.

El foloseste cuvintele Apostolilor adresate biserici si pe de alta parte loveste in ea? Adevarat ca nu va avea in maini decat pierte.

Edited by husand, 19 November 2009 - 16:42.


#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Eu nu contest biserica, ca institutie ce a beneficiat de binecuvantari. Contest ca voi sustineti ca perioada evanghelizarii prin intermediul ei nu are sfarsit.
Ea este femeia adultera.

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 22nd November 2009, 18:13, said:

Eu nu contest biserica, ca institutie ce a beneficiat de binecuvantari. Contest ca voi sustineti ca perioada evanghelizarii prin intermediul ei nu are sfarsit.
Ea este femeia adultera.


Eu contest
Nicolaiti biserici
Proroci mincinosi
Invatatoti ce tin de invatatura lui Balaam
  Tori necredinciosii ei (care comit adulter si slujesc si lui mamona)

Dar biserica nu
Acolo unde a pus-o Dzeu pe pamint unde este domnia satanei !! El stie de ce?


Apocalipsa 12:17 Și balaurul, mâniat pe femeie, s-a dus să facă război cu rămășița seminței ei, care păzesc poruncile lui Dumnezeu, și țin mărturia lui Isus Hristos.

La o verificare se va vesea ca nu toti tin marturia lui Isus dar sant care o vor tine.

Are sfarsit are, iar eu sant nimeni si nu vorbesc decat de ce vad ca este acolo in Biserica. Cei ce reprezinta Biserica sant cei pusi peste ea, lor te poti adresa cu voi.

Edited by husand, 22 November 2009 - 23:01.


#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Nimeni nu contesta ca vor exista cei salvati, insa nu in biserica, deoarece ea devine Babilon, adica sub stapanirea lui satan.
Propovaduirea nu mai este binecuvantata (lumina lampii) in biserici, ci in afara lor, in acelasi fel in care nici in sinagoga nu mai este binecuvantare desi exista propovaduire.

1 Petru 4

17 Caci suntem in clipa cind judecata sta sa inceapa de la casa lui Dumnezeu. Si daca incepe cu noi, care va fi sfirsitul celor ce nu asculta de Evanghelia lui Dumnezeu?

Iar, despre "mai marii" bisericilor, este scris clar ca vor face:

Ieremia 5
1,,Cutreierați ulițele Ierusalimului, uitați-vă, întrebați și căutați în piețe, dacă se găsește un om, dacă este vreunul care să înfăptuiască ce este drept, care să se țină de adevăr, și voi ierta Ierusalimul.

    2Chiar cînd zic: ,Viu este Domnul!` ei jură strîmb.`

    3,,Doamne, nu văd ochii Tăi adevărul? Tu -i lovești și ei nu simt nimic; îi nimicești, și nu vor să ia învățătură; iau o înfățișare mai tare de cît stînca, nu vor să se întoarcă la Tine.``

    4,,Eu ziceam: ,Numai cei mici sînt așa; ei lucrează fără minte, pentru că nu cunosc calea Domnului, Legea Dumnezeului lor!

    5Mă voi duce deci la cei mari, și le voi vorbi; căci ei cunosc calea Domnului, Legea Dumnezeului lor!` ,Dar toți au sfărîmat jugul, și au rupt legăturile.

    6De aceea îi omoară leul din pădure, și -i nimicește lupul din pustie. Stă la pîndă pardosul înaintea cetăților lor: toți cei ce vor ieși din ele vor fi sfîșiați; căci fărădelegile lor sînt multe, abaterile lor s'au înmulțit!``

    7,,Cum să te iert? -zice Domnul-Copiii tăi M'au părăsit, și jură pe dumnezei cari n'au ființă. Și după ce le-am primit jurămintele, se dedau la preacurvie, și aleargă cu grămada în casa curvei!

    8Ca niște cai bine hrăniți, cari aleargă încoace și încolo, fiecare nechează după nevasta aproapelui său.``

    9,,Să nu pedepsesc Eu aceste lucruri, zice Domnul, să nu-Mi răzbun Eu pe un asemenea popor?``

    12,,Ei tăgăduiesc pe Domnul și zic: ,Nu este El! Și nu va veni nenorocirea peste noi; nu vom vedea nici sabia nici foametea.

    13Proroocii sînt vînt, și nu Dumnezeu vorbește în ei. Așa să li se facă și lor!``

    14,,Deaceea așa vorbește Domnul, Dumnezeul oștirilor: ,Pentrucă ați zis lucrul acesta, iată, Cuvîntul Meu îl fac foc în gura ta, și poporul acesta lemne, ca să -i ardă focul acesta.

    15Iată, aduc de departe un neam împotriva voastră, casă a lui Israel, -zice Domnul-un neam tare, un neam străvechi, un neam a cărui limbă n'o cunoști, și ale cărui vorbe nu le pricepi.

    16Tolba lui cu săgeți este ca un mormînt deschis; toți sînt niște viteji.

    17El îți va mînca secerișul și pînea, îți va mînca fiii și fiicele, îți va mînca oile și boii, îți va mînca via și smochinul; și îți va trece prin sabie cetățile întărite, în cari te încrezi.

    31Proorocii proorocesc neadevăruri, preoții stăpînesc cu ajutorul lor, și poporului Meu îi plac aceste lucruri. Dar ce veți face la urmă?

Da, scrie clar ca nu vei asculta, nici mai marii bisericii=Ierusalim.

Edited by zexelica, 23 November 2009 - 16:37.


#34
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Apocalipsa 2:12 Îngerului Bisericii din ... scrie-i: "Iată ce zice Cel ce are sabia ascuțită cu două tăișuri:
...
Apocalipsa 2:15 Tot așa, și tu ai câțiva care, de asemenea, țin învățătura Nicolaiților, pe care Eu o urăsc.
Apocalipsa 2:16 Pocăiește-te dar. Altfel, voi veni la tine curând, și Mă voi război cu ei cu sabia gurii Mele."
Apocalipsa 2:17 Cine are urechi, să asculte ce zice Bisericilor Duhul: "Celui ce va birui, îi voi da să mănânce din mana ascunsă, și-i voi da o piatră albă; și pe piatra aceasta este scris un nume nou, pe care nu-l știe nimeni decât acela care-l primește."

Aceasi biserica doua tipuri de crestini
Uni nu se pocaiesc
Altii au promisiunea.

Cit despreIsrael o ramasita numai

Geneza 18:23  Avraam s-a apropiat, și a zis: vei nimici Tu oare și pe cel bun împreună cu cel rău  
Geneza 18:24  Poate că în mijlocul cetății sînt cincizeci de oameni buni: îi vei nimici oare și pe ei, și nu vei ierta locul acela din pricina celor cinci zeci de oameni buni, cari sînt în mijlocul ei?  

Edited by husand, 24 November 2009 - 23:42.


#35
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Posthusand, on 24th November 2009, 23:30, said:

Geneza 18:23  Avraam s-a apropiat, și a zis: vei nimici Tu oare și pe cel bun împreună cu cel rău  
Geneza 18:24  Poate că în mijlocul cetății sînt cincizeci de oameni buni: îi vei nimici oare și pe ei, și nu vei ierta locul acela din pricina celor cinci zeci de oameni buni, cari sînt în mijlocul ei?  
Normal ca nu ii va nimici. De aceea scrie in Apocalipsa 18 ca mireasa si mirele nu MAI sunt acolo si ca toti stau si privesc dinafara.

10Ei vor sta departe, de frică să nu cadă în chinul ei, și vor zice: ,,Vai! vai! Babilonul, cetatea cea mare, cetatea cea tare! Într'o clipă ți -a venit judecata!`` -

15Ceice fac negoț cu aceste lucruri, cari s'au îmbogățit de pe urma ei, vor sta departe de ea, de frica chinului ei. Vor plînge, se vor tîngui,

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Stai tu acolo :lol: :lol: ca stai la fix!!!!! Exact unde trebuie sa stai.

#36
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 25th November 2009, 01:02, said:

Normal ca nu ii va nimici. De aceea scrie in Apocalipsa 18 ca mireasa si mirele nu MAI sunt acolo si ca toti stau si privesc dinafara.

10Ei vor sta departe, de frică să nu cadă în chinul ei, și vor zice: ,,Vai! vai! Babilonul, cetatea cea mare, cetatea cea tare! Într'o clipă ți -a venit judecata!`` -

15Ceice fac negoț cu aceste lucruri, cari s'au îmbogățit de pe urma ei, vor sta departe de ea, de frica chinului ei. Vor plînge, se vor tîngui,

23Lumina lămpii nu va mai lumina în tine, și nu se va mai auzi în tine glasul mirelui și al miresei, -pentrucă negustorii tăi erau mai marii pămîntului, pentrucă toate neamurile au fost amăgite de vrăjitoria ta,

Stai tu acolo :lol: :lol: ca stai la fix!!!!! Exact unde trebuie sa stai.


Vezi bine ca Babilonul are si localizare fizica si acum toti (religiosi) se pregatesc sa fie prinsi acolo cu uniformizarea religiilor lor si

scrie

Ieremia 50:24  Ți-am întins o cursă, și ai fost prins, Babilonule, fără să te aștepți. Ai fost ajuns, apucat, pentrucă ai luptat împotriva Domnului.  

tot ce zic este
  Psalmi 27:5  Căci El mă va ocroti în coliba Lui, în ziua necazului,mă va ascunde supt acoperișul cortului Lui,și mă va înălța pe o stîncă.

Edited by husand, 26 November 2009 - 00:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate