Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cos infectat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
marcus8

marcus8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.06.2009
Am avut un cos mai mare care nu se spargea si de prost ce-am fost l-am taiat cu cutitul iar acum arata asa .
M-am dar cu zineryt si clear&clean pe el .
Ce pot sa fac ca sa treca ?

Attached Files



#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
să nu-l mai chinui, să pui niște tetraciclină (merge și zineryt) și dacă zona din jur se înroșește sau se încălzește să mergi la medic.

#3
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
NU TREBUIA CU CUTITUL...mai bine il storceai cu patentul...oricum, asteapta ca o sa treaca, s-ar putea sa ramana un mic semn...

#4
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 marcus8, on 19th August 2009, 14:01, said:

Am avut un cos mai mare care nu se spargea si de prost ce-am fost l-am taiat cu cutitul iar acum arata asa
Data viitoare ce-o să-ți mai tai ca să ai motive să postezi pe arii de medicină?
Suprainfectarea se produce prin lipsa igienei locale. Nu se pune mâna murdară, nu se umblă cu obiecte nesterile, nu se apasă pentru că se împrăștie infecția și la alți foliculi.
O să-ți treacă cu tratamentul antibiotic pe care îl folosești, dar semnul îți va rămâne. Important e să nu dai și altora sfatul ăsta cu cuțitul înfipt în barbă. :angry:

Edited by Versus76, 20 August 2009 - 12:12.


#5
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

 marcus8, on 19th August 2009, 13:01, said:

Am avut un cos mai mare care nu se spargea si de prost ce-am fost l-am taiat cu cutitul iar acum arata asa .
M-am dar cu zineryt si clear&clean pe el .
Ce pot sa fac ca sa treca ?
cosurile mai mari, care nu se sparg, cum spui tu, sunt furunculi, mai pe romaneste, care , oricat ai vrea sa le storci, spargi, nu vei ajunge la un rezultat. incearca cu ceva crema, unguent... si se va ameliora, dar semn tot va ramane, la furuncul cam ramane semn.

#6
micnea

micnea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.01.2007
Salutare tuturor! Aseara am observat ca am o chestie sub brat care seamana ca un cos, doar ca e mai mare un pic, m-am gandit ca ar putea fi un furuncul dar nu pot sa confirm deoarece n-am avut niciodata asa ceva. La atingere nu doare asa de tare cum am citit pe net (cica e o durere nasoala rau), se simte totusi un pic la atingere o durere dar e cam superficiala. Mentionez ca n-am incercat sa-l storc si nici nu voi incerca daca vad ca se mareste. Voi atasa si o poza cu buba respectiva. In caz ca e furuncul ce imi recomandati sa fac? Adica o crema ceva sau... nu stiu! Acum sunt la mare si nu prea as vrea sa ma duc la un medic, dar daca nu trece chestia asta s-ar putea sa ma duc la un consult.
Attached File  22072010061.jpg   668.52K   47 downloads

#7
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Copii prosti nu folositi cutitul ci drujba e mult mai sigur. Acuma serios daca n-aveti ce face si va mananca luati un ac il bagati in flacara 20-30 de secunde il stergeti cu o vata cu spirt si incizati cosul cu acul, apasati cu degetele pe lateral sa iasa puroul NU CU UNGHIILE ca taranii, lasati 30 de secunde vata cu spirt pe el si apoi puneti un antibiotic cel mai bun e Baneocinul nu tetraciclina ca nu actioneaza pe stafilococ alb.
Un furuncul stors poate duce la septicemie, Mile Carpenisan din asta a murit asa ca ochii mari.

#8
racloro

racloro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 08.03.2007

 Remicade, on 26 iulie 2010 - 08:02, said:

Copii prosti nu folositi cutitul ci drujba e mult mai sigur. Acuma serios daca n-aveti ce face si va mananca luati un ac il bagati in flacara 20-30 de secunde il stergeti cu o vata cu spirt si incizati cosul cu acul, apasati cu degetele pe lateral sa iasa puroul NU CU UNGHIILE ca taranii, lasati 30 de secunde vata cu spirt pe el si apoi puneti un antibiotic cel mai bun e Baneocinul nu tetraciclina ca nu actioneaza pe stafilococ alb.
Un furuncul stors poate duce la septicemie, Mile Carpenisan din asta a murit asa ca ochii mari.
Alt cos infectat de 1 luna
https://imgur.com/a/mQivzLh

Edited by racloro, 23 May 2019 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate