Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Albena

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#667
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014

View Postflorinbad, on 31 mai 2018 - 10:02, said:


1. taxa pod Fetesti 13 lei (o cumperi de la o benzinarie OMV, MOL, Petrom, Rompetrol)
2. vigneta bulgareasca pentru 7 sau 30 zile (depinde cate zile stai in Bulgaria). Vigneta se ia din vama bulgareasca de la Negru-Voda: 7 zile = 10 leva, 30 zile = 25 leva
3. Benzina/motorina - exista un Petrom la intrarea in localitatea Negru-Voda
4. traseul:
https://www.google.r...45!2d45.4353208
Multumesc ptr.răspuns!

#668
Daniel64

Daniel64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 03.02.2007
15.06.2018
Vinieta 7 zile 15 leva. 30 zile 30 leva (80 lei, ca m-a-ntepat inima...)

Hotel Arabella Beach Albena

15-22.06.2018
În primul rând nu e hotel de 4 stele.
Am ajuns în jurul orei 12.30. Nu am primit camera decât la orele 14.00. conform „statutului”. Aveam sa îmi dau seama peste vreo ora ca gradul de ocupare nu se apropia de 60%. Motivul invocat a fost „not ready” într-un fel de engleza care producea febra musculara la membrele superioare. Întrucât programul pentru masa de prânz stipula 14.30, bratarile „all inclusive” ni s-au dat la exact ora aia, pentru a o putea rata...
Camera am găsit-o singuri, băiatul de la recepție însărcinat (presupun) cu aceasta activitate, probabil ca avea siesta. Mobilierul poate fi caracterizat ca functional, în stare buna, dar în nici un caz de 4 stele, fiind fabricat din pal melaminat. Întreaga camera (spatioasa, 309) este acoperită cu gresie. Baia este utilata cu obiecte sanitare ieftine, fără nici o legătura cu clasificarea. Pentru duș este alocat un spațiu fără cabina sau cadita. Pur și simplu este delimitat de o perdea de musama, iar apa se scurge printr-un sifon de pardoseala. Pe un perete e doar bateria cu furtun pentru dus.
Curățenie se face zilnic, iar lenjeria de pat și prosoapele se schimba la 3 zile. Aerul condiționat este de tip splitter și se poate baza pe el. Beneficiati de sampon, gel de dus și sapun doar in prima zi.
Clădirea este construita în anii `80, renovata cândva, dar mentinuta curata. Mocheta se găsește pe holuri. Aveți la dispoziție 2 lifturi. Atenție! Pentru lift, parterul este de fapt 1 pe tastatura de comanda din interior. Pe afisaj se schimba socoteala. P, apoi 2, 3... Amanunt interesant: nu cereți camera cu numar par ca e posibil sa va cazeze prin parcare. Camerele au doar numere fără soț.
Ce merita cu adevărat 4 stele este pozitionarea fata de paja. De la piscina hotelului parcurgi cam 50-60 de metri prin nisip pana intri în mare. Și la plaja și la piscina beneficiezi de 2 sezlonguri si o umbrela. Salteaua este 2 leva pe zi. Sezlongurile sunt suficiente. Prosoape de plaja nu exista.
Sa vorbim puțin despre personalul de la recepție, cel care îți creeaza prima impresie. Este instruit doar pe strictul necesar (pe principiul eu sap d-aici pan-aici). Nu va așteptați să fie cunoscatori ai limbii engleze. Nu au nici un fel de empatie pentru client. Le expui problema, iar ei îți dau în cap cu regulamentul. Clar anii `80, deși personalul nu sare de vârsta de 30 de ani.
Fapt observat de mine. În cursul diminetii, pe la orele 9.00 a sosit în hotel o pereche în jurul varstei de 55-60 de ani. Deși prezentau clar semne de oboseala, li s-a comunicat sec faptul ca vor primi camera doar la orele 14.00, și din momentul ăla s-a întrerupt orice comunicatie. Nu li s-a oferit nici măcar un pahar cu apa! I-am găsit pe la 12 dormind pe canapelele din lobby sub privirile indiferente ale celor de la recepție.
Dimineața am coborat (ca mulți alții) pe la 7 sa bem o cafea pe liniște și pe răcoare. Cafeaua se ia de la un expresor automat (ca sa nu va gândiți la prostii). Lipseau acele betisoare pentru amestec. Am solicitat unui băiat din personalul de servire sa aducă acele betisoare, și am primit indicatia să mă duc sa mi le iau singur de undeva din zona bucatariei.
Intru în zona presupunerilor. Cred ca personalul este sezonier. De fapt cred ca sunt studenți cu slujbe pe perioada verii. Sunt instruiti pe strictul necesar, mai mult decât atât nu fac. Se ocupa cu debarasarea meselor, și în general cu curățenia. Mare atenție, riști să-ți ia farfuria din fata, chiar dacă nu ai terminat.
Toate aceste aspecte m-au dus la concluzia ca acest hotel nu are un patron, e sigur hotel de stat. Deci clientul e tratat ca atare..
Sa vorbim despre mâncare. Sa nu va așteptați la ingrediente exotice sau neobisnuite. Legume, paste, pui, porc, vita. Pestele se găsea la gratarul aflat pe terasa hotelului. Din aceste ingrediente se făceau niște feluri de mâncare foarte bune. Respect bucatarului! Dimineața gaseai câteva feluri de salam, brânza, cas, măsline, ouă (sub toate formele cunoscute de preparare) acele faimoase friganele pe care era bătaie, clatite, gemuri de nu știu câte feluri... Ce sa mai zic! Pentru copii exista cereale, lapte cald... exista și un fel de agregat în care bagi sendvisurile pentru a le incalzi.
Locuri de parcare sunt destule. Problema e costul parcarii. Când intri în stațiune, la bariera apesi butonul și ți se eliberează un tichet. La plecarea din hotel prezinți tichetul la recepție și tot acolo plătești. 10 leva pe zi! Anul trecut era 10 leva pe sejur... Tichetul se valideaza printr-un terminal, ți se înmânează, apoi îl introduci la bariera la ieșire.
Nu-mi cereți sa recomand sau nu. Fiecare e liber sa decida dacă merita un sejur aici.

#669
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Salutare,din parcare vine sa te ia titicarul( persoane + bagaje ), sau poți opri în fața hotelului sa descarci bagajele și după aia te duci și parchezi ?
Pe site zice că trebuie sa parchezi in blue zone !
Am copil mic și nu vreau sa îl stresez prea mult cu transfer parcare hotel, așteptare titicar,etc.
Mulțumesc frumos.

#670
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
rahova la ce hotel mergi ?
La unele poti parca langa receptie la altele nu.

#671
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
La Gergana !

#672
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
La gergana te ia cu o masinuta. Opresti langa o bariera. o parchezi pe acolo si te duci la bariera si este un portar sau o sonerie si suni si vine cu o masinuta si te ia pe tine si bagajele.
Daca nu ma insel cu masina langa hotel nu mai poti sa jungi deloc.  e blue zone, cum spuneai si tu.

#673
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Parcarea e in blue zone,hotelul e in Green zone !
Mă descurc eu,merci încă odată !

#674
bogdan74

bogdan74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.02.2010
buna ziua!
va rog sa ma 'luminati' ca nu inteleg..
acum nu mai pot trece de bariera si sa parchez masina linga hotel Nona, sau celelalte 2 hoteluri pe aleea din padure de vis a vis si sa platesc doar 10 leva /sejur???
bineinteles cu  acel card sa l prezint la receptie...

sau trebuie parcata masina pe linga acea bariera?
exista acolo parcare gratuita in limita locurilor disponibile?

multumesc anticipat pentru raspunsuri....in doua saptamani revin la Albena dupa 2 ani.

Edited by bogdan74, 11 July 2018 - 19:50.


#675
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Ultimul hotel unde poți parca este Mura, următorul după Nona !
Ai parcare spic pe dreapta și pe stânga au amenajat parcare sub copaci.
In zona aia e Green zone,20 leva pe zi și cu toate astea,parcarea e plină.
Mai in interiorul stațiunii e parcare blue zone 10 leva pe zi

#676
bogdan74

bogdan74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 04.02.2010

View Postrahova, on 12 iulie 2018 - 05:49, said:

Ultimul hotel unde poți parca este Mura, următorul după Nona !
Ai parcare spic pe dreapta și pe stânga au amenajat parcare sub copaci.
In zona aia e Green zone,20 leva pe zi și cu toate astea,parcarea e plină.
Mai in interiorul stațiunii e parcare blue zone 10 leva pe zi

Mulțumesc!!! Incredibil asa ceva!!! Acum 2 ani plăteam doar 6 leva. Parcarea gratuita  unde este??? Acei 10 sau 20 de leva pe zi, unde se plătește acum??? Sta cineva sa urmărească unde sunt parcate mașinile sau cum fac ei diferențierea??? Mulțumesc..

#677
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Când intri în stațiune, îți eliberează cartelă de parcare și în funcție de zona unde parchezi plătești la sfârșitul sejurului, la recepție sau la automatele de plată,care sunt bine semnalizate !
Cea mai ieftină parcare e 5 leva pe zi, chiar la intrarea în stațiune,f departe de hoteluri

#678
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
Aveti idee daca pot plati rezervarea (de pe booking) direct la hotel cu cardul meu de salariu ? Evident cardul este de debit si este in lei.
Mersi

Edited by Hamutovski, 17 July 2018 - 08:04.


#679
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu plătești rezervarea plătești cazarea si serviciile. Booking isi ia comisionul de la hotel e treaba lor. Răspunsul este da, poti sa plătești cu cardul tau (i diferent de valuta).

#680
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
salutare, la hotel Sandy Beach a fost cineva? ceva impresii? am si eu intrarea pe 8 august.
multumesc si concedii frumoase Posted Image

#681
bobot90

bobot90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 09.08.2007

View Postrahova, on 12 iulie 2018 - 12:08, said:

Când intri în stațiune, îți eliberează cartelă de parcare și în funcție de zona unde parchezi plătești la sfârșitul sejurului, la recepție sau la automatele de plată,care sunt bine semnalizate !
Cea mai ieftină parcare e 5 leva pe zi, chiar la intrarea în stațiune,f departe de hoteluri
Deci pana la urma, cum isi dau seama in ce zona ai avut masina parcata?

#682
Giovanni16

Giovanni16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2008
In zona verde trebuie sa folosesti cardul primit la intrarea in statiune pt a se ridica bariera si cel mai probabil vad ei la receptie cand ai intrat in zona verde si cand ai iesit din ea.
Pt zona albastra nu e nevoie de card.

#683
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
pe perioada targului de turism 16-18 noiembrie este o reducere suplimentara de 5% pentru toate hotelurile din albena pe travos [.] ro

#684
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

View Postrahova, on 12 iulie 2018 - 12:08, said:

Când intri în stațiune, îți eliberează cartelă de parcare și în funcție de zona unde parchezi plătești la sfârșitul sejurului, la recepție sau la automatele de plată,care sunt bine semnalizate !
Cea mai ieftină parcare e 5 leva pe zi, chiar la intrarea în stațiune,f departe de hoteluri

Atentie, la unele hoteluri daca duci cartela de parcare, poti plati la ei pentru tot sejurul si costa doar 5 leva. Daca platiti la automat, veti plati minim 5 leva/zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate