Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Albena

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#37
nicu014

nicu014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2009
La vama se trece doar cu buletinul (nu am pasaport)? Am un copil de 15 ani care are buletin. Poate trece? Ma duc cu masina. procedura in vama cum e, drumul e bun? Mancarea cum este?

Edited by nicu014, 27 March 2010 - 16:49.


#38
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009

View Postnicu014, on 27th March 2010, 16:42, said:

La vama se trece doar cu buletinul (nu am pasaport)? Am un copil de 15 ani care are buletin. Poate trece? Ma duc cu masina. procedura in vama cum e, drumul e bun? Mancarea cum este?

da se trece doar cu buletinul, pt copil daca sunt ambi parinti e ok , daca nu trebuie  cazier si imputernicire pt patintele care iese cu el.
drumul e ok , prin Bulgaria cu iesire la Giurgiu, ai si ceva autostrada. Daca ai un GPS vezi ca e ok sa iesi de pe autostrada inainte de aeroport, scutesti ceva drum dar mai ales  mult mai lejer.

#39
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004

View PostRadix7, on 26th March 2010, 21:06, said:

Marco,

se vede dupa nume ca faci turism mai de demult. Fii te rog mai precis cand localizezi aceste bancomate, no ofense. Nu pentru mine, poate mai citesc altii. :peacefingers:
Banca se cheama DSK si este dupa Hotel Flamingo(asta e cel cu piscina),in bazar:
Албена, Базар Нептун, България‎(Bazar Neptun),este pe partea dreapta cum se merge dinspre Dobrudgea spre Flamingo,mai este un ATM la Lagune iar parcarea este pe drumul dintre Dobrudgea catre iesire pe partea stanga langa o parcare destul de mare iar culorile bancii sunt ceva cu rosu si negru.

#40
Radix7

Radix7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.09.2009

View Postshakuruls2pac85, on 19th March 2010, 00:37, said:

a fost cineva la hotel com?cum e mancarea si restu.planuiesc o vacanta si m-ar interesa si pe mine niste pareri

Stiu ca este undeva mai in interiorul statiunii, pe deal. Daca nu ai copiii cu tine si nu te deranjeaza sa urci-cobori este acceptabil.

#41
pd

pd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.05.2004
Anul asta vreau sa merg in Bulgaria.
Imi poate spune cineva cateva plusuri/minusuri (cazare,mancare,locuri de joaca pentru copii, animatori, spectacole....) la hotel Laguna Garden?
De cateva zile sap pe forumuri si nu am prea gasit pareri despre Laguna Garden.

Multumesc anticipat!

#42
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
Eu am fost la .Com acum 4 ani si a fost OK(am fost si cu copii de 8 si 12 ani).Faceam cam 10 min pana la plaja(faceam plaja langa Lagune) iar copiilor nu le-a displacut mersul pe jos.Ba chiar au fost placut impresionati de curatenia si linistea din statiune.Albena fiind o statiune linistita este chiar recomandata pt familii cu copii.Chiar daca nu toate hotelurile sunt pe plaja sau in imediata apropiere.Existau si niste shutle-uri din 30 in 30 de min care te duceau la plaja dar nu le-am folosit niciodata.Singura "problema" ar fi ca de pe la ora 23:00 se cam termina cu distractia.

#43
criss17

criss17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 11.05.2009
Buna am o saptamina de concediu in 10 mai a-si vrea sa mergem la Bulgari dar nu stim in ce statiune e mai cald in aceasta perioada...a mai fost cineva in mai cum e vremea?Ce agentie are inclus si transportul(autocarul)ca nu prea am gasit.va multumesc astept r.pa

#44
nicu014

nicu014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2009
se poate trece  la vama Giurgiu cu 6 persoane in masina (5 adulti+ un copil de 3 ani) sau prin Bulgaria as avea probleme cu politia din cauza asta? Cat e taxa de pod si vinieta lor?

#45
apmihai

apmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2006

View PostRadix7, on 28th March 2010, 08:20, said:

Stiu ca este undeva mai in interiorul statiunii, pe deal. Daca nu ai copiii cu tine si nu te deranjeaza sa urci-cobori este acceptabil.

Am fost anul trecut la .com, mie mi-a placut desi discutand cu cei care au mai fost acum doi-trei ani au mai scazut la diversificarea mancarii si la animatie. La curatenie nu, a fost super ok. Distanta pana la plaja nu este chiar de neglijat, depinde de cat de mult va place miscarea... Apropo de bancomate mai este unul chiar langa hotelul .com (la intrarea in hotelul Maastricht daca imi aduc bine aminte).  :peacefingers:

#46
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009
1.La Giurgiu nu mai este vama!Este doar frontiera de stat.
2.Cu 6 persoane in masina (5 adulti+ un copil de 3 ani) daca ai voie in Romania ai voie si in Bulgaria.
3.25ron podul la romani pe dus,5euro bgvigneta pentru 7 zile si 5euro podul la bulgari pentru intors acasa.Daca stai mai mult de 7 zile poti lua 2 bgvignete o data si rogi sa iti perforeze din ce zile sa inceapa fiecare bgvigneta.

#47
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008

View Postroth, on 27th March 2010, 18:16, said:

da se trece doar cu buletinul, pt copil daca sunt ambi parinti e ok , daca nu trebuie  cazier si imputernicire pt patintele care iese cu el.
drumul e ok , prin Bulgaria cu iesire la Giurgiu, ai si ceva autostrada. Daca ai un GPS vezi ca e ok sa iesi de pe autostrada inainte de aeroport, scutesti ceva drum dar mai ales  mult mai lejer.

mie nu mi-a cerut nimeni cazier-iti cere vamesul roman imputernicirea sotului care nu este prezent-asta ca sa iti scoti copilul din romania. Dupa aceea,la alte vame din UE sau cand te intorci in romania, nu te mai intreaba nimeni de nimic.

#48
mircea d

mircea d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.04.2007
Buna ziua. am rezervat si eu la Ralitsa Superior in august. Am doua intrebari.
1. Asigurarea medicala e obligatorie sau optionala ?
2.Se poate trece granita cu un copiil de 8 ani, avand pasaport pentu el si carti de identitate pentru parinti? Nu avem pasapoarte si intentionez sa fac doar copilului pasaport. Cu multumiri...

#49
nicu014

nicu014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 23.09.2009
cu bulgarul in ce limba te intelegi?

#50
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmircea d, on 31st March 2010, 09:20, said:

Buna ziua. am rezervat si eu la Ralitsa Superior in august. Am doua intrebari.
1. Asigurarea medicala e obligatorie sau optionala ?
2.Se poate trece granita cu un copiil de 8 ani, avand pasaport pentu el si carti de identitate pentru parinti? Nu avem pasapoarte si intentionez sa fac doar copilului pasaport. Cu multumiri...
1. Optionala dar daca te imbolnavesti o sa te usuce de bani servicile medicale deci pt 20 de lei eu zic ca merita sa o faci.
2. Da, se poate.

#51
mircea d

mircea d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc ANDOX pentru raspuns. Am auzit ca si cardurile europene de sanatate (CES) ar tine loc de asigurare. A incercat cineva sa plateasca servicii medicale cu CES?

#52
Radix7

Radix7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.09.2009

View Postnicu014, on 31st March 2010, 10:34, said:

cu bulgarul in ce limba te intelegi?

Limbi de circulatie pe care le mai stiu ei: germana, rusa.
Limbi pe care le mai stim noi: engleza: acceptabil, poti vorbi la receptii si cu majoritatea vanzatorilor (te mai ajuti si cu mainile :nonobad:  :coolspeak: ), franceza: sunt unele hoteluri care au o relatie cu agentii de turism franceze si se vorbeste (ex: vezi hotel Ralitza), la fel acceptabil, mai putin cu comerciantii..
La vama stiu romaneste :)

Edited by Radix7, 31 March 2010 - 15:40.


#53
laurentiu2004

laurentiu2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.07.2008

View Postpd, on 28th March 2010, 12:57, said:

Anul asta vreau sa merg in Bulgaria.
Imi poate spune cineva cateva plusuri/minusuri (cazare,mancare,locuri de joaca pentru copii, animatori, spectacole....) la hotel Laguna Garden?
De cateva zile sap pe forumuri si nu am prea gasit pareri despre Laguna Garden.

Multumesc anticipat!
Este un super hotel! Du-te cu maxima incredere! Eu am fost in ultimii doi ani si voi merge si anul acesta tot acolo. Nu am absolut nimic de reprosat bulgarilor! Noi am stat in Laguna Mare care este comun cu Laguna Garden , identic , acelasi restaurant si aceeasi piscina. Sunt de fapt doua aripi ale unui hotel , numai ca la Mare este putin mai ieftin. In rest serviciile sunt identice. Isi merita toti banii. Ai animatie , jocuri super la piscina , mancare ... pentru 100 de burti si 10000000 de gusturi , exceptional! Abia astept concediul de la vara , nu reusesc sa ma plictisesc de Albena si de Complexul Laguna ( caci asa se numeste de fapt) Ai facut o alegere buna. Este cel mai bine din toata statiunea. Noi am vizitat in slip  , pe plaja , toate hotelurile si restaurantele fiecarui hotel si ceva la fel de bun nu am gasit.

#54
nick58

nick58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 24.04.2007
ATM este si la Hotel Gergana :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate