Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Vreau sa fac Vin de casa ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 sebulbus, on 19th August 2009, 21:52, said:

Pai clar aia e, dar nu stiu pana unde trebuie sa iasa exact oul. Pana ajunge la buricul puiului dinauntru or something :) Sa zic ca parca trebuia sa i se ghiceasca un pic varful deasupra lichidului, dar nu-s sigur. Will ask.
nu vai, doar să nu stea pe fundul oalei. S-a ridicat de-un deget, e ok.
aia cu ieșit deasupra e la varză murată.

#20
usulit

usulit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.05.2007
Testul cu oul.

La o galeata de 10 kg se pune un ou crud in coaja. Daca nu iese la suprafata se toarna zahar pana ce iese putin oul la suprafata,(sa se vada coaja). Atentie, sa se tina cont de cantitatea de zahar care se toarna la galeata de 10 kg pentru a face o medie pentru toata cantitatea.Ex. daca la o galeata intra o lingura, la 10 galeti 10 linguri... .

Edited by usulit, 20 August 2009 - 08:42.


#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Cateva observatii:
1. Vinul nu se face cu zahar, in orice caz nu vinul bun.
La noi in unele zone adaugatul de zahar mai acopara defectele strugurilor - care ori nu sint soi bun ori nu sint copti bine. Dar sanatos tot nu e.
Zaharul produce prin fermentatie compusi care nu rezulta din fermetatia mustului stugurilor, (de ex unii acizi organici sau acetice) dar toate nesanatoase.
Daca la noi in MM se poate face vin fara zahar, voi cei din sud nu aveti de ce sa va plangeti :D

2. Pentru a obtine un vin rosu mustul se fermenteaza pe boabe.
Asta de la cateva zile, pana la 2 saptamini, cu cat mai mult cu atit iesemai "extractiv" adica mai gros si mai negru. Daca se tine mai putin, e mai rozui si mai transparent, iar gustul e mai putin amarui.

3. Capatul de la furtunul dopului de fermentatie se pune intr-un vas cu apa pentru a forma o supapa, adica gazele pot sa iasa din butoiul unde fermenteaza mustul, dar aerul nu poate intra din cauza apei. Mi s-a parut ca cineva a sugerat alte motive.

4. Parerea ca nu exista vinuri dulci naturale e gresita.
Exista chiar mai multe tipuri !  Ca unii le fac dulci cu zahar, asta e o alta poveste.
Prin metode naturale de ex. sint  vinurile de stafide, vinurile botritice,  vinurile de gheață (Eiswein) si cateva soiuri de vinuri culese f. tarziu.
Vinurile licoroase - Porto, Malaga, Madeira, etc. sint oprite din fermentatie prin fortificare, deci sa zicem ca nu mai sint asa de naturale.

#22
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
am facut anul trecut vin rosu dulce, din niste struguri cumparati de la niculitel, fara zahar sau alte chestii.

#23
fxwisemanvan

fxwisemanvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2007
Dar de sulfatarea vinului stie careva ceva ? E obligatorie sau nu ? Si cum se face corect ?

#24
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009

 fxwisemanvan, on 8th September 2009, 13:53, said:

Dar de sulfatarea vinului stie careva ceva ? E obligatorie sau nu ? Si cum se face corect ?
fac vin de citiva ani buni si am si experimentat si invatat multe, dupa cite vad aici multi spun din auzite. sulfatarea are rolul de limpezire si pastrare a vinului, cantitati de folosire sunt 80-300grame la 100 litri vin. vinul este bun si fara sulf, dar niciodata nu ai sa obtii un vin foarte limpede fara sulf, in plus si cel mai bun vin ,fara sulf, dupa ce desfaci sticla la un anumit timp se innegreste, cu sulf poti lasa sticla desfacuta zile intregi si nu isi schimba culoarea.

#25
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 muncitor70, on 12th September 2009, 20:53, said:

fac vin de citiva ani buni si am si experimentat si invatat multe, dupa cite vad aici multi spun din auzite. sulfatarea are rolul de limpezire si pastrare a vinului, cantitati de folosire sunt 80-300grame la 100 litri vin. vinul este bun si fara sulf, dar niciodata nu ai sa obtii un vin foarte limpede fara sulf, in plus si cel mai bun vin ,fara sulf, dupa ce desfaci sticla la un anumit timp se innegreste, cu sulf poti lasa sticla desfacuta zile intregi si nu isi schimba culoarea.

eu pun 30 ml. la 50 de litri de vin, asa am pus mereu si n-am avut probleme, a stat limpede pana toamna urmatoare, nu s-a casat, nu s-a acrit, nimic.

azi ii vin lu` taica`miu 300 de kg de struguri albi direct de la niculitel si ma duc sa`l ajut.

#26
fxwisemanvan

fxwisemanvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.12.2007
Si practic cum se face ? Se baga batonul de sulf in vin, sau cum ?

#27
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008
Hah, nu. Exista plicuri cu metabisulfit de potasiu in comert.

#28
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 End-L-user, on 14th September 2009, 16:11, said:

Hah, nu. Exista plicuri cu metabisulfit de potasiu in comert.

eu am de la cineva care lucreaza la crama murfatlar... trag cu seringa de 10 ml. si pun cate 3 la damigeana de 50 de litri. asta binsinteles dupa ce il tragi de pe drojdie

pana la urma am luat 570 de kg, si au iesit aproximativ 400 litri de must.

#29
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009
fratilor dar vin dulce a reusit sa faca cineva?

#30
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 muncitor70, on 18th September 2009, 19:13, said:

fratilor dar vin dulce a reusit sa faca cineva?

pai depinde de soiul strugurilor ;)

#31
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009
si zici ca dupa fermentare obtii vin dulce, fara alte artificii?(oprit din fermentare cu alcool, sau mai stiu eu cum), eu am incercat mai multe soiuri si oricit de dulce au fost strugurii sau mustul tot vin sec a iesit.

#32
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005

 muncitor70, on 18th September 2009, 22:30, said:

si zici ca dupa fermentare obtii vin dulce, fara alte artificii?(oprit din fermentare cu alcool, sau mai stiu eu cum), eu am incercat mai multe soiuri si oricit de dulce au fost strugurii sau mustul tot vin sec a iesit.

eu anu` trecut am facut fara sa vreau... nu l`am scos la timp de pe drojdie si nu cred ca a fiert bine... si a ramas dulce.

bunica`miu din aceeasi struguri, l`a tras de pe drojdie dupa 6 saptamani si s`a facut demisec.

#33
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
sal all
imi spune si mie cineva de ce a iesit vinu un pic acrisor-amarui. l am facut cum am stiut mai bine.
am cules strugurii, in butoi i am strivit pana la ultima boaba :D
i -am lasat acolo cu boasca aia vreo zi jumate apoi am separat zeama.
a doua zi a inceput sa fiarba si i am pus din start furtun in paharul cu apa.
dupa vreo 2 zile de bolboroseala s-a limpezit ...
si l am luat de pe drojdia aia sa l mut in alt recipient mai curat sa fiarba in continuare. dar cand l am mutat am gustat un pic din el si e acrisor-amarui.
trebuia sa pun zahar ? mai pot pune acum ?

Edited by am-draci, 25 September 2009 - 22:22.


#34
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009

 am-draci, on 25th September 2009, 23:21, said:

sal all
imi spune si mie cineva de ce a iesit vinu un pic acrisor-amarui. l am facut cum am stiut mai bine.
am cules strugurii, in butoi i am strivit pana la ultima boaba :D
i -am lasat acolo cu boasca aia vreo zi jumate apoi am separat zeama.
a doua zi a inceput sa fiarba si i am pus din start furtun in paharul cu apa.
dupa vreo 2 zile de bolboroseala s-a limpezit ...
si l am luat de pe drojdia aia sa l mut in alt recipient mai curat sa fiarba in continuare. dar cand l am mutat am gustat un pic din el si e acrisor-amarui.
trebuia sa pun zahar ? mai pot pune acum ?
nu stiu ce ar fi trebuit sa faci inainte(inafara faptului ca puteai sa verifici dulceata mustului), vinul pe masura cu trecerea timpului isi mai schimba calitatile,el acum chiar daca nu mai fierbe nu este pe deplin maturat, dar te asigur,din experienta proprie, ca daca pui zahar de acum acesta nu se va transforma in alcool, imbunatatind astel calitatea vinului, ci pur si simplu ai sa-l indulcesti (exact ca si cum intro mincare prea sarata pui un pic de zahar, nu prea merge)

#35
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
daca pui miere de albine in loc de zahar cum o fi?

aveti rabdare si va comunic eu ptr ca ieri spre groaza intregului familion am pus cate cca 1,2 Kg miere in butoiul de 6o litri de boasca.

Bunici la acelasi butoi adaugau 1 Kg de zahar si vinul iesea foartea bun.

#36
muncitor70

muncitor70

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.09.2009

 Tarzy, on 28th September 2009, 09:52, said:

daca pui miere de albine in loc de zahar cum o fi?

aveti rabdare si va comunic eu ptr ca ieri spre groaza intregului familion am pus cate cca 1,2 Kg miere in butoiul de 6o litri de boasca.

Bunici la acelasi butoi adaugau 1 Kg de zahar si vinul iesea foartea bun.
daca ai pus pe boasca e ok, problema este sa nu adaugi in vin dupa ce a stat din fiert. eu am cumparat un zaharometru si am constatat ca 17 gr. zahar=1 grad alcool/litru, deci 1 kg de zahar ridica taria acestei cantitati de vin cu aprox. un grad, la miere nu stiu. Eu, dupa cum am spus mai sus, as fi curios cum se face vinul dulce ,eu nu am reusit sa fac decit vinuri seci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate