Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Vreau sa fac Vin de casa ...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1255 replies to this topic

#1027
dnlanghel

dnlanghel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.10.2016
Salutari!
Am citit discutiile privind fermentatia malolactica, dar inca nu sunt foarte sigur de o problema. Vreau sa pun bacterii malolactice(si nutrienti). Fac asta dupa ce trag de pe drojdie(evident, fermentatia alcoolica este incheiata) sau las drojdia si pun direct? Eu ma gandeam sa trag vinul, sa pun bentonita si apoi sa pun bacteriile malolactice, dar am senzatia ca gresesc, desi chimic vorbind, acidul malic ramane si dupa bentonita. Mentionez ca si pentru fermentia alcoolica am pus drojdii selectionate. Multumesc!

#1028
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Asa cum inteleg eu problema, depinde de natura si concentratia nutrientilor utilizati. Daca acestia sunt pusi la limita, anumite componente proteice din drojdie ar putea furniza nutrientii atat de utili bacteriilor malolactice. Drojdiile poseda peptitaze care convertesc enzimatic proteinele in frgmente mai mic, inclusiv aminoacizii care sunt componenti ai nutrientilor. Daca sunt pusi in cantitate suficienta, anunci aportul reactiilor enzimatice nu mai este necesar.
Nu e exclus ca in urma fermentatiei malolactice sa apara o tulbureala (din cauza modificarii pH-ului). Adica daca ai tratat cu bentonita inainte de fermentatie, va trebui sa o refaci si dupa aceea. As fi tentat sa-ti spun ca mai bine e sa amani tratamentul de limpezire dupa fermentatia malolactica. Dar mai asteapta si alte sfaturi, eu nu am folosit niciodata bacterii malolactice.

Edited by ain, 26 October 2016 - 11:20.


#1029
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
http://www.whitelabs...lactic-cultures

#1030
flopod

flopod

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2015
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o solutie (recomandare) pentru limpezire a vinului rosu. Dupa stabilizare cu metabisulfit de potasiu am efectuat tratamentul pentru limpezire cu bentonita in proportie de 70 g/hl, dupa cum scria pe plic (Tukros). Deasemenea pe plic scrie ca se poate folosi la vinuri albe si rosii. Dupa aplicarea tratamentului cu bentonita vinul s-a limepezit doar la suprafata damigenei, cam 3-4 cm, iar restul a ramas tulbure (se vede ca o ceata). Vinul este pastrat in beci la o temperatura de 8-10 grC. Multumesc.

Edited by flopod, 20 December 2016 - 12:39.


#1031
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
N-am folosit vreodata bentonita, insa imi permit sa-ti dau 2 sfaturi:
- verifica ca ai facut corect tratamentul: trebuie hidratata corect bentonita, astfel e putin activa. Vezi aici:
http://winemakersaca...e-clarify-wine/
daca nu ai procedat corect, repeta operatia.
- ai nevoie de timp si de temperaturi cat mai scazute: daca dimensiunea damigenei o permite, muta-te la 1-2 oC (chiar si la cateva grade sub zero). Cu cat temperatura e mai scazuta cu atat clarificarea e mai rapida.

#1032
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Postflopod, on 20 decembrie 2016 - 12:37, said:

Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o solutie (recomandare) pentru limpezire a vinului rosu. Dupa stabilizare cu metabisulfit de potasiu am efectuat tratamentul pentru limpezire cu bentonita in proportie de 70 g/hl, dupa cum scria pe plic (Tukros). Deasemenea pe plic scrie ca se poate folosi la vinuri albe si rosii. Dupa aplicarea tratamentului cu bentonita vinul s-a limepezit doar la suprafata damigenei, cam 3-4 cm, iar restul a ramas tulbure (se vede ca o ceata). Vinul este pastrat in beci la o temperatura de 8-10 grC. Multumesc.
cam tarziu vine raspunsul dar la vin rosu prin bentonizare se va decolora, pt limpezire foloseste albus de ou sau gelatina la plic cam un plic la hl. se limpezeste si singur de la frig.

bentonita se lasa inainte de administrare 24 ore la gonflat. eu la alb am facut si administare de gelatina si la 24 ore bentonita dupa o sapt era limpede lacrima. la fel so2 aplicat la rosu poate sa decoloreze, aici ik eate tannisol

#1033
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
N-am folosit niciodata activatori.
Zdrobitor, teasc cu tot cu ciorchini, damigene, lasat aproape doua luni, tras de pe drojdie.

Anul trecut a ramas dulceag, dar era foarte foarte bun. Prima damigeana.

La a doua m-am trezit cu rasuflatoul sarit din sticla, cine stie cat statuse. Vinul nu mai avea gust, parca nici tarie. Tras in sticle, dupa ceva vreme s-a asezat ca gust si tarie si a fost bunicel.

A treia.... am desfacut-o acum cateva saptamani si era otet, cu spuma deasupra.
Scapase si la asta rasuflatorul cateva zile prin August, dupa ce a bagat mama cartofii in beci. Dar nu stiu daca chiar asta-i cauza otetirii.
?

#1034
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai daca a ramas dulceag inseamna ca a avut putin alcool, in august temperatura mai mare, cat a bagat cartofii cine stie cat o fi stat si beciul deschis, aceleasi meciuri le am si eu cu ai mei, so2 nu s a dat, dop n a avut deci bacteria acetica a fost in elementul ei. deasupra avea spuma sau floare? si chiar si asa vinul din hpd dupa un an si ceva nu prea mai e ca la inceput, indiferent ce i faci. dar otet..... nu am patit. nu te speria de sulfitare ca nu e asa babau. la cel de stii ca l consumi mai pe vara da i macar 0.5 ml per litru, recomandabil 1. mai poti incerca sa pui ulei de gatit dupa ce l ai limpezit va forma o pelicula care cumva sigileaza vinul in caz ca mai cade dopul. se mai gasesc si niste fitile pe baza de parafina si ulei de in parca.

#1035
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Spuma, nu floare. Am inteles ca floarea aia l-ar proteja, dar la mine nu a fost cazul :)

#1036
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
A pus cineva zahar în must ??? Daca DA dece?? si ce cantitate de zahar se pune la 10 l(ca reper)
multumesc

#1037
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
In Bucuresti de unde pot cumpara drojdie de vin, temperaturile scazute din aceasta perioada au facut sa nu mai fiarba mustul.
Mentionez ca unde este damigeana de must sunt aprox 12 grade.
Am "invelit" cu patura damigeana si a inceput sa fiarba , usurel, dar astazi am plecat de la casa de vara si ma astept ca la revenire sa nu fiarba mustul.

#1038
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

View Postunic635, on 09 decembrie 2017 - 13:41, said:

conteaza mai putin denumirea operatiunii, ca-i pitroc ca-i tras de pe depozitele de drojdii, important e sa fie facuta la timp. daca vrei o limpezire mai rapida poti face o cleire, sau deproteinizare da stabilitate mai buna pe termen lung, poti folosi albus de ou , gelatina, clei. eu cand il trag folosesc o nuia o bag in butoi si pe varf vad cat este nivelul depozilui apoi de nuielusa leg un furtun taiat in unghi de 45, cam cu un deegt mai sus de lemn, am o mica pompa electrica de apa si gata. ii mai dau o pastila de tanisoll la 100 l dar asta la pitrocu de primavara, care e al doilea, nu inteleg de ce din cabernet si merlot ai vin chihlimbariu, nu-l lasi la amcerat sau amesteci cu alb?
Deci il tragi o singura data?
E al treilea an cand fac vin, pana acum am facut asa:
- prin Decembrie l-am tras din damigeana in alta damigeana.
- apoi, dupa 2-3 luni tras in sticle ce n-am baut pana atunci. Ca pe parcurs mai trag cate 1-2-3 sticle pentru consum.

Cred ca ar fi mai bine sa nu-l tin mult in a doua damigeana, cel mult 3-4 saptamani, sa se decanteze, apoi in sticle.

Ce parere aveti?
Substante nu adaug, de nici un fel.

#1039
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,460
  • Înscris: 17.05.2004
Pritocirea se face după ce a stat din fiert sau după limpezire, eu am făcut vin din tamiiioasa de pietroasele Buzău
Mulțumesc

#1040
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 03.08.2004

View Posttil, on 10 decembrie 2017 - 10:21, said:

Deci il tragi o singura data?
E al treilea an cand fac vin, pana acum am facut asa:
- prin Decembrie l-am tras din damigeana in alta damigeana.
- apoi, dupa 2-3 luni tras in sticle ce n-am baut pana atunci. Ca pe parcurs mai trag cate 1-2-3 sticle pentru consum.

Cred ca ar fi mai bine sa nu-l tin mult in a doua damigeana, cel mult 3-4 saptamani, sa se decanteze, apoi in sticle.

Ce parere aveti?
Substante nu adaug, de nici un fel.
Daca nu pui dioxid de sulf la fiecare pritrocire (minim doua) nu o sa ai niciodata vin de la an la an (nealterat). Binenteles daca discutam de soiuri nobile. Daca faci din hibrizi nici asta nu cred ca il ajuta. Anul trecut si vinul meu a ramas putin dulceag dar mustul a avut 260gr de zahar asa ca nu a avut probleme de alcool. Am desfacut saptamana trecuta o damigeana si este impecabil. Prinde bine pentru ca anul asta a iesit sec sec si mai fac cate un cupaj.
Sa nu uiti sa arzi panglica de sulf in damigene inainte de umplere si sa lasi fumul 10 min.

Edited by destrug, 10 December 2017 - 12:42.


#1041
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt hibrizi, nu am nobila, poate de la anul sa intre cativa butuci pe rod.

Ma incapatanez sa fac fara sulf. Cred ca poti sa ai de la an la an si fara ajutorul altor substante.
Am un vecin care tine vinul 1-2 ani. E adevarat, vin prost, cam acru de la inceput, dar ramane la fel chiar si doi ani. Nu pune sulf.
Prima lui greseala e ca nu o lasa sa se coaca, o culege cu 2-4 saptamani inaintea mea.

#1042
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Poate asta nu este chiar o greseala. Aciditatea ajuta la conservare.

#1043
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
”conteaza mai putin denumirea operatiunii, ca-i pitroc ca-i tras de pe depozitele de drojdii, important e sa fie facuta la timp. daca vrei o limpezire mai rapida poti face o cleire, sau deproteinizare da stabilitate mai buna pe termen lung, poti folosi albus de ou , gelatina, clei. eu cand il trag folosesc o nuia o bag in butoi si pe varf vad cat este nivelul depozilui apoi de nuielusa leg un furtun taiat in unghi de 45, cam cu un deegt mai sus de lemn, am o mica pompa electrica de apa si gata. ii mai dau o pastila de tanisoll la 100 l dar asta la pitrocu de primavara, care e al doilea, nu inteleg de ce din cabernet si merlot ai vin chihlimbariu, nu-l lasi la amcerat sau amesteci cu alb?”
-e o greseala din partea mea, nu am verificat cuvantul chihlimbariu si am dat-o in bara, trebuia de scris mai degraba limpede. niciodata nu amestec rosu cu alb si niciodata nu folosesc chimicate, si am vin pana la roada urmatoare.

#1044
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013

View Posttil, on 10 decembrie 2017 - 10:21, said:

Deci il tragi o singura data?
E al treilea an cand fac vin, pana acum am facut asa:
- prin Decembrie l-am tras din damigeana in alta damigeana.
- apoi, dupa 2-3 luni tras in sticle ce n-am baut pana atunci. Ca pe parcurs mai trag cate 1-2-3 sticle pentru consum.

Cred ca ar fi mai bine sa nu-l tin mult in a doua damigeana, cel mult 3-4 saptamani, sa se decanteze, apoi in sticle.

Ce parere aveti?
Substante nu adaug, de nici un fel.
Cam de 2 3 ori, depinde de cantitate, soi, timp, vase disponibile :))) dar minim 2, de regula in noiembrie primul pitroc, apoi in primavara cam martie il cobor in damigene in beci pana atunci il tin deasupra beciului in butoaie. Teoretic, cam la o sapt dupa ca sta din fiert apar primele depuneri, cam atunci ar fi bine o prima pitrocire, apoi bentonizare sau cleire si dupa o saptamna iarasi tras, apoi primavara imbuteliat in sticle sau damigene. Cand am facut primul vin un merlot nu am folosit nimic, nici drojdii, nici cleire nici s02, a stat intr-un butoi plin cam 60% de la fermentare pana in febr cand am luat butoi nou, in care a stat 2 ani apoi damigene, parca acolo am pus ulei deasupra si apoi tras in sticle de 1.5 l cu dop pluta din care mai am cateva si inca e ok. Deci pt naturalisti si "puritanisti" cel putin la vinurile rosii se poate pastra si fara s02, dar musai temperatura constanta, sub 15 grade, intuneric beci,  vase pline, si tarie alcoolica minim 12/13, si preferabils a fie sec pt ca la dulce fiind zahar mai mult rmas pote refermenta. La alb...daca are tarie si cu o igienizare conforma a vaselor/camereipastrare se sta bine se poate tine de la un la altul , dar mai mult n-as paria, nu se acreste dar isi va pierde din prospetime, arome, si nu cumva sa fiti tentati sa apelati la vase de plastic, in special pet, mai ales pentru pastrat pe termen lung.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate