Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

TV WATSON - probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#37
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
@FOLOGEAM. Verifica daca nu ai consum mare pe trafu de linii.

#38
florinvfd

florinvfd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 17.03.2004
cu acelasi tip de tv cred (watson stereo, 54cm) am si eu o problema...la 3 zile dupa ce l-am luat.
1.in prima zi se auzea un piuit...dar a disparut
2.la un moment dat a facut un plici si se vede pe verzui...

PS:e luat de la Metro si nu au vrut sa il schimbe dupa 3 zile, m-au trimis la service in Pipera, deci sfat: nu luati de la Metro nici un fel de TV.

#39
cipicas

cipicas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.05.2006
1. culorile se amesteca pe verticala? umbre sau radiad
2. pata de pe ecran se face din cauza ca bagi tv in stby si macar o data pe saptamana nu-l inchizi de buton
3. pliciul e de unul din trz din finalul video si se remediaza repede.. si ieftin.. cauta un compatibil mai bun


bafta

#40
nelutzu57

nelutzu57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 03.12.2006

View Postflorinvfd, on Dec 5 2006, 10:15, said:

cu acelasi tip de tv cred (watson stereo, 54cm) am si eu o problema...la 3 zile dupa ce l-am luat.
1.in prima zi se auzea un piuit...dar a disparut
2.la un moment dat a facut un plici si se vede pe verzui...

PS:e luat de la Metro si nu au vrut sa il schimbe dupa 3 zile, m-au trimis la service in Pipera, deci sfat: nu luati de la Metro nici un fel de TV.
Poate daca respectai cele 48 de ore,mai era o sansa ca sa-l schimbe!

#41
florinvfd

florinvfd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 17.03.2004

View Postnelutzu57, on Dec 10 2006, 02:56, said:

Poate daca respectai cele 48 de ore,mai era o sansa ca sa-l schimbe!

da...in 48 de ore il schimbau. asta e...acum umblatura si nervi.

#42
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Un Watson cumparat din Metro, diagonala 54cm,ecran plat, stereo.Am ajuns acasa si i-am dat cautare programe, le-a gasit pe toate numai ca observ o problema la ele;sunetul.
Cand schimb programele, unele posturi se aud bine altele nu.Atunci cand nu se aud bine,in tv se aude un fel de suierat ca si cum si-ar cauta frecventa cea mai buna.Daca nu o gaseste sunt nevoita sa o setez manual, dau memorare - OK si trec pe alt canal;daca ma intorc pe anterior, abia potrivit, suieratul iar se aude..semn ca nu a memorat.Acest caz nu se intampla de fiecare data la fiecare post de TV,  doar la anumite posturi.Daca inchid televizorul si ii dau iar drumul, canalele care se auzeau prost se aud foarte bine.
Deci am ajuns la concluzia ca nu e o regula toata treaba asta, dar devine suparator faptul ca atunci cand schimb canalul , la unele posturi trebuie sa setez sunetul manual.
Sa nu uit folosesc setarea fina la tv;

De unde poate fi cauza?

Va multumesc frumos

P.S. Calitatea imaginii este impecabila

#43
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Nu umbla la acordul fin. Tot in meniul de instalare (butonul albastru) ai o setare de standard: B/G respectiv D/K. Modific-o la programele care nu se aud bine si daca acum se aude bine dai memorare la programul respectiv. Faci asa la toate programele care au probleme cu sunetul. Probabil ca cele cu probleme au sunet D/K. Cumva e si tvr1 printre ele? Banuiesc ca ai cablu de la o firma mica si nu de la cei 2 giganti.

#44
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postflorinvfd, on Dec 10 2006, 13:59, said:

da...in 48 de ore il schimbau. asta e...acum umblatura si nervi.
Aparatul are peste 8 kg, daca nu ai masina poti suna la service si sunt obligati ori sa ti-l repare acasa ori sa ti-l care ei dus-intors la service. Nu Metro e de vina aici. Ai fost ghinionist. Aparatul banuiesc ca are sasiu 11AK30, multe televizoare de pe piata au sasiul asta si peste 90% nu se strica niciodata in garantie

#45
florinvfd

florinvfd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 17.03.2004

View Postjadcomp, on Dec 12 2006, 16:21, said:

Aparatul are peste 8 kg, daca nu ai masina poti suna la service si sunt obligati ori sa ti-l repare acasa ori sa ti-l care ei dus-intors la service. Nu Metro e de vina aici. Ai fost ghinionist. Aparatul banuiesc ca are sasiu 11AK30, multe televizoare de pe piata au sasiul asta si peste 90% nu se strica niciodata in garantie

pai asta am si facut..pana la urma.
nu stiu ce sasiu are...ca nu ma pricep, dar a fost ghinion, chiar mare ghinion sa faca asa dupa 3 zile si sa fiu nevoit sa astept apoi :(

#46
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Da, asa este am de la o firma mica zic eu,e din Braila, Mega TV - Cony Sat...multe nume o mai avea :).
Daca dau cautare automata ce tara aleg, imi sunt afisate mai multe initiale de tari, pe unele le inteleg dar nu reprezinta Romania, iar pe altele nu le inteleg de loc.
Am dat cautare automata selectand BG iar la tara am pus ? si observ ca se aude perfect :) pana acuma desi la imagine parca se vede o diferenta in sens negativ..dar poate e doar o impresie.
Va multumesc mult de tot.

Revin spunand  ca nu s-a rezolvat si pe BG se aude la fel.Prima oara toate posturile se auzeau superb apoi dupa 9 min....o parte din ele se aud iar ciudat...offff
E normal ca atunci cand dau memorare "OK" ce certifica faptul ca acesta comanda s-a efectuat sa dureze putin pe ecran apoi sa dispara ca si cum nu ar memora?Adica sta putin si dispare....

Edited by pamela200, 12 December 2006 - 23:07.


#47
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Va rog mult....chiar nimeni nu a intampinat problema asta sau chiar e o tzeapa cu astfel de televizoare?

#48
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postpamela200, on Dec 15 2006, 10:42, said:

Va rog mult....chiar nimeni nu a intampinat problema asta sau chiar e o tzeapa cu astfel de televizoare?
Nu e nici o teapa. In meniul de install ai cam asa:
PROGRAM
TIP CANAL C sau S pe cablu se folosesc ambele.
TARA probabil ca poti seta Romania; daca nu apare in lista selecteaza Other.
TABELA de programe(Channel Table) Europa de Est sau Europa de Vest. Initial setezi Europa de Vest.
Norma de receptie: B/G sau D/K initial setezi B/G.
Sistemul de culoare:PAL, SECAM, AUTO lasi AUTO sau PAL
CAUTARE: aici e simplu.
ACORD FIN: normal nu e necesar
Memorare: iar e simplu.

Deci dai cautare; cand se opreste, daca imaginea si sunetul sunt bune e suficient sa setezi numarul programului si sa memorezi. Daca nu, incearca sa modifici norma din B/G in D/K. Daca nici asa nu merge lasi D/K si schimbi Tabela din Vest in Est. Probabil va trebui sa cauti inainte si inapoi programul din nou si acum trebuie sa ai imagine si sunet bune (il lasi sa se opreasca singur). Apoi selectezi numarul de program si ii dai memorare.
Daca nu reusesti, fa o poza la meniul de cautare si pune-o pe forum. Dar arat-o si la cunoscuti; imposibil sa nu aiba cineva tv cu acelasi meniu ca sunt foarte raspandite si poate te ajuta pe viu.

#49
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
[ http://img474.imageshack.us/img474/8185/1mc7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img528.imageshack.us/img528/9610/2np8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img326.imageshack.us/img326/3264/3nn8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Meniul instalare si alte optiuni legate de acest meniu.
Cu astea ar treb. eu sa lucrez..dar....nu functioneaza.Nu am cred alegerea "tip canal,"tabela de program cu alegerea europei de est sau vest","sistemul de culoare".
Va multumesc

#50
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schimba ''STANDARD'' in BG.

#51
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Asa cum am spus mai sus, am selectat BG dar degeaba...face la fel.

#52
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postpamela200, on Dec 15 2006, 21:15, said:

Asa cum am spus mai sus, am selectat BG dar degeaba...face la fel.
In meniul de instalare, pentru fiecare program deja memorat se poate schimba standardul si apoi se re-memoreaza.
[ http://i16.tinypic.com/2a99r88.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 15 December 2006 - 21:33.


#53
pamela200

pamela200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.10.2005
Corect dar nu functioneaza nici asa...probabil e semnalul....de cablu...nu am incercat la Astral(UPC).Parca as spune ca nu se memoreaza desi dau ok acolo....ma rog nu ramare permanent ok-ul..dar banuiesc ca il memoreaza.

#54
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View Postpamela200, on Dec 16 2006, 19:44, said:

Corect dar nu functioneaza nici asa...probabil e semnalul....de cablu...nu am incercat la Astral(UPC).Parca as spune ca nu se memoreaza desi dau ok acolo....ma rog nu ramare permanent ok-ul..dar banuiesc ca il memoreaza.
Ca sa verifici ca memorarea este corecta se iese din meniu si se comuta pe programul dorit, apoi se actioneaza din nou meniul si se verifica la ''INSTALARE'' ce norma este setata...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate