Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Labrador/Golden in garsoniera? Ce alta rasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postadrianatoma, on 16th August 2009, 18:11, said:

evident ca "problema' variaza de la rasa la rasa.
dar ideea este ca orice animal te-ai hotari sa tii in casa, inevitabil vine cu niste neajunsuri. la unele e vb de par, la altele de mirosuri, la altele de mizerie, la altele de spatiu etc.
important e sa stii din start la ce te bagi. da, realitatea e ca un caine lasa par. deal with it sau move on (nu o lua personal, e generic vb)


tocmai asta e si ideea.
fiecare rasa difera din anumite aspecte (atat ca avantaje cat si dezavantaje)
de aceea initiatorul topicului trebuie sa analizeze bine problema (el, nu noi) si sa decida singur asupra unei rase.
totusi de notat faptul ca indiferent de rasa pe care o va alege va avea de furca cu puiutul pana va creste (educare, invatatul cu nevoile afara,rabdare si intelegere pt nazbatiile specifice puiutilor si cate si mai cate)

Edited by Angelina1986, 16 August 2009 - 18:46.


#20
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Adriana are dreptate mai sus, eu am cam luat hotararea in privinta rasei. :D Daca, de pilda, primeam raspunsuri de genul "n-au nicio problema labradorii cu locuitul in garsoniera, sunt nebunatici dar nu distrugatori etc" cred ca mi-l luam deja. :P

Imi plac si ceilalti caini recomandati de voi, mie imi plac toate animale si ma opresc frecvent pe strada ca sa alint vreo pisica sau vreun caine, insa labradorii si golden-ii sunt prima dragoste. :) Daca mi-as lua o alta rasa mi-e ca nu as fi fair fata de viitorul prieten pentru ca, desi l-as iubi, nu l-as putea iubi la fel ca pe un labrador sau golden. Si n-ar fi vina lui... :( Cred ca si voi ati trait prin experienta de a fi nevoiti sa alegeti un alt produs in locul celui pe care il voiati (fie din cauza pretului sau a altor motive). Insa aici e vorba de un suflet si nu cred ca ar fi corect fata de el sa nu ii ofer toata dragostea pe care o merita doar pentru ca, inauntrul meu, sunt dezamagit ca nu e labrador/golden. :(

Cum spuneam si mai sus, cainii din cele doua rase mi se par foarte veseli, imi inspira multa buna dispozitie, veselie, bucurie. De asta imi plac atat de mult. :)

Intre labrador si golden, care credeti ca ar fi mai potrivit pentru mine?

934, cred ca suntem chit. Nici eu nu-mi explic unele lucruri. :)

View Postantigen, on 16th August 2009, 19:40, said:

Sunt simpãticuþi ºi deºtepþi. :) De ce zici cã nu se încadreazã? E prea mic? Prea curios?
Beagle-ul cred ca se apropie cel mai mult de ce mi-as dori eu de la un caine, dupa labradori si golden-i. Din pacate insa, pentru mine, au un aspect "mai serios" decat cainii celor doua rase. Mi se pare ca nu inspira la fel de multa voiosie. Asta e se dezavantajul la rott.

#21
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postradust, on 16th August 2009, 19:56, said:

Cum spuneam si mai sus, cainii din cele doua rase mi se par foarte veseli, imi inspira multa buna dispozitie, veselie, bucurie. De asta imi plac atat de mult. :)
Intre labrador si golden, care credeti ca ar fi mai potrivit pentru mine?

cred ca goldenul e mai ok. labradorul o sa-ti faca casa praf.
basset nu te sfatuiesc sa-ti iei. am o prietena care a avut basset si din cauza conformatiei a ramas paralizat. am inteles ca au adesea probleme cu coloana vertebrala. e naspa sa-i eutanasiezi cainele. ai mei au murit de moarte naturala: unul calcat de masina si celalalt otravit.
alta rasa nasoala de caini sunt huski. foarte frumosi, foarte destepti, fac escavari, urla si nu sunt buni de paza. a, si foarte incapatanati.
cineva zicea ca labradorii sunt prietenosi cu copii. fals.
din ce am citit despre golden se adapteaza mult mai usor in apartament si nu au nevoie de atat de multa miscare cat au labradorii. sunt prietenosi cu copii si daca sunt dresati te intelegi usor cu ei.
cateaua mea este luata de a crescator, este dresata, castrata, etc. am  avut caini dintotdeauna si nu sunt genul care considera cainele ca fiind o jucarie sau prietenul cu care dorm in pat, sunt o persoana responsabila si nu mi-am transformat cainele intr-o calamitate, asa este temperamentul rasei. evident mai cunosc si alti oameni care au labradori si ei au aceleasi probleme. nu e un caine cu care te vei intelege intr-un apartament, cu atat mai putin intr-o garsoniera.
bine, parerea mea proprie si personala este ca nu ar trebui sa-ti iei un caine mare in casa, dar asta e alta poveste. lasa par, miroase urat, face mizerie, mancarea de caini pute, aglomereaza. dar o sa te convingi tu singur.

Edited by darkangelo, 16 August 2009 - 21:32.


#22
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdarkangelo, on 16th August 2009, 21:27, said:

ai mei au murit de moarte naturala: unul calcat de masina si celalalt otravit.

cea mai naturala moarte e cand mori otravit sau calcat de masina.

View Postdarkangelo, on 16th August 2009, 21:27, said:

cineva zicea ca labradorii sunt prietenosi cu copii. fals.

asta unde ai vazut/auzit/citit ?
eu cu multe persoane am vorbit despre labradori (inclusiv crescatori) care sustin acelasi lucru: Labradorul este o jucarie mare in mana unui copil.
la un simplu search pe google apar "n" articole care sustin acelasi lucru.Pe youtube apar la fel de multe filmulete cu labradori si copii.
ciudata afirmatie sincer.esti prima care spune asta.
eu de asemenea citesc topicul dedicat rasei de pe animale.ro unde sute de proprietarii dezbat diverse.nimeni insa nu s-a plans de asa ceva.DIMPOTRIVA. baga un ochi acolo sa te convingi

#23
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Buun. Deci vad ca si voi imi recomandati Golden. :D Stiu ca nu prea va dau de ales. :P

Am inceput sa ma uit dupa crescatori si am dat peste asta  :inlove: Nu cred ca ai cum sa nu te indragostesti instantaneu de cineva care te priveste asa. :) Sunt muuult prea draguti cainii astia si cred ca te face foarte fericit sa ai unul. Desi poate intr-adevar nu am cele mai bune conditii pentru el (spatiu, foarte mult timp liber, rabdare excesiva ca sa il bibilesc non-stop etc) cred ca pot sa compensez prin altele si sa fiu cel putin un stapan decent. :) Imi doresc de foarte mult timp un caine (in copilarie locuiam la bloc si nu erau de acord parintii, apoi cand ne-am mutat la casa si ne-am luat caine eu am plecat la facultate in alt oras si tot asa) si cred ca niciodata n-o sa pot indeplini toate conditiile pentru a fi un stapan ideal (cand o sa am casa cu curte cel mai probabil n-o sa am timp, acum cand am ceva timp n-am casa cu curte etc :) ).

Aveti cumva cunostinte de crescatori de golden-i, preferabil in Bucuresti? Sau stiti unde as putea sa ma duc la o expozitie/concurs de caini la care sa participe si aceasta rasa (intreb pentru ca pe site-ul AChR m-am pierdut in abrevieri)? Ce organizatie de crescatori de GR este in Romania, cumva R.R.C. – România Retriever Club?

Mersi! :)

#24
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postadrianatoma, on 16th August 2009, 17:04, said:

ps: sau un setter ;)
eu am un setter intr-un apartament de  2 cam. mic.....
in principiu ce zicea darkangelo despre cateaua ei...e valabil si pentru setterul meu.... si crede-ma ...sieu am exerimentat toate intamplarile din marley and me....si chiar mai multe decat atat
dar nu regret nici o secunda...al meu are acum 5 ani jumate....si e f cuminte. dar pana pe la 2-3 ani a ros cabluri, canapele, scune, pereti....e adevarat ca si ramanea singur destul de mult. acum e un caine foarte linisit si lenes....
in orice caz...are agresivitate 0 si adora copiii.....e un modelino. ..
ps. si se intretine usor..... are o blana f usor de intretinut.


eu merg tot pe un caine din zona asta....lab/golden/setter/brac....cockerii-s cam zapaciti

Edited by bubalus, 17 August 2009 - 03:11.


#25
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
În Bucureºti am gãsit canisa Hidalgo`s Spirit http://www.labradori.ro/ cu labradori ºi goldeni, dar site-ul e în construcþie însã. Gãseºti date de contact ºi discuþi personal :)

#26
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009

View PostDida, on 17th August 2009, 14:18, said:

În Bucureºti am gãsit canisa Hidalgo`s Spirit http://www.labradori.ro/ cu labradori ºi goldeni, dar site-ul e în construcþie însã. Gãseºti date de contact ºi discuþi personal :)
Thanks, Dida!

Am gasit si eu canisa respectiva, atat site-ul cat si anunturile lor de pe net. Majoritatea insa faceau referire la niste pui din februarie ac. Curios ca isi promoveaza site-ul inclusiv prin pay-per-click dar nu l-au dezvoltat suficient... O sa ii contactez sa aflu mai multe, deocamdata insa astept sa intreb la asociatie daca este vreo problema si, bineinteles, pe proprietarul locuientei (care sigur n-o sa fie incantat dar macar sa nu reactioneze prea violent :D).

Daca mai stiti si alte canise/crescatori in Bucuresti, va rog sa scrieti aici. De asemenea, daca mai sunt printre voi care detin golden-i (sau labradori) sa isi scrie aici impresiile/sfaturile, daca doresc. :)

Mersi,
Radu

Edited by radust, 17 August 2009 - 13:40.


#27
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postradust, on 17th August 2009, 13:40, said:

Thanks, Dida!

Am gasit si eu canisa respectiva, atat site-ul cat si anunturile lor de pe net. Majoritatea insa faceau referire la niste pui din februarie ac. Curios ca isi promoveaza site-ul inclusiv prin pay-per-click dar nu l-au dezvoltat suficient... O sa ii contactez sa aflu mai multe, deocamdata insa astept sa intreb la asociatie daca este vreo problema si, bineinteles, pe proprietarul locuientei (care sigur n-o sa fie incantat dar macar sa nu reactioneze prea violent :D).

Daca mai stiti si alte canise/crescatori in Bucuresti, va rog sa scrieti aici. De asemenea, daca mai sunt printre voi care detin golden-i (sau labradori) sa isi scrie aici impresiile/sfaturile, daca doresc. :)

Mersi,
Radu

eu nu recomand Hidalgo's.Radu Serban invarte multe si stiu sigur ca vinde animale calitate pet la pret de calitate show.Si tu parca ziceai ca vrei de show.
intra aici: http://www.retrieverclub.ro/canise.htm si incearca mai multe canise. poate nu toate au pui acum (poate nici una) si va trebui sa astepti o perioada. dar nu te grabi.

#28
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009

View PostAngelina1986, on 17th August 2009, 15:18, said:

eu nu recomand Hidalgo's.Radu Serban invarte multe si stiu sigur ca vinde animale calitate pet la pret de calitate show.Si tu parca ziceai ca vrei de show.
intra aici: http://www.retrieverclub.ro/canise.htm si incearca mai multe canise. poate nu toate au pui acum (poate nici una) si va trebui sa astepti o perioada. dar nu te grabi.
Multumesc pentru sfat.

Nu stiu exact ce vreau, sincer. :) Adica... vreau un Golden care sa fie rasa pura, cu certificate de sanatate and co, provenit din parinti buni pentru a avea o mostenire genetica"buna" (prin asta intelegand: personalitate, comportament neproblematic, usurinta in dresaj, limitarea pe cat posibil a problemelor de sanatate, inteligenta peste medie etc). Nu stiu exact ce inseamna asta: ca e caine de "show" sau "pet"? Pot sa iti spun ce nu ma intereseaza aproape de loc: tot felul de detalii fizice stricte (x centimetri coada, x grade inclinarea urechii si mai stiu eu ce alte de astea).

Si asa ma simt destul de vinovat ca nu adopt un catel... nu prea ma simt confortabil cu gandul de a-mi alege un animal pe baza unor dimensiuni "de catalog". :)

A, si btw, care credeti ca ar trebui sa fie bugetul pe care trebuie sa il aloc achizitiei? Eu ma gandeam undeva la 200-250 euro, maxim 300 dar doar in cazuri exceptionale (gen ma duc sa vad puii si imi pica unul cu tronc :P ). De asemenea, cam ce buget lunar trebuie sa aloc cainelui, in medie? Ma refer la mancare, medicamente, jucarii, sampoane etc. O medie asa, din experienta voastra.

Multumesc!

#29
roxana_p

roxana_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.08.2008

View Postradust, on 17th August 2009, 15:48, said:

Multumesc pentru sfat.

Nu stiu exact ce vreau, sincer. :) Adica... vreau un Golden care sa fie rasa pura, cu certificate de sanatate and co, provenit din parinti buni pentru a avea o mostenire genetica"buna" (prin asta intelegand: personalitate, comportament neproblematic, usurinta in dresaj, limitarea pe cat posibil a problemelor de sanatate, inteligenta peste medie etc). Nu stiu exact ce inseamna asta: ca e caine de "show" sau "pet"? Pot sa iti spun ce nu ma intereseaza aproape de loc: tot felul de detalii fizice stricte (x centimetri coada, x grade inclinarea urechii si mai stiu eu ce alte de astea).

Si asa ma simt destul de vinovat ca nu adopt un catel... nu prea ma simt confortabil cu gandul de a-mi alege un animal pe baza unor dimensiuni "de catalog". :)

A, si btw, care credeti ca ar trebui sa fie bugetul pe care trebuie sa il aloc achizitiei? Eu ma gandeam undeva la 200-250 euro, maxim 300 dar doar in cazuri exceptionale (gen ma duc sa vad puii si imi pica unul cu tronc :P ). De asemenea, cam ce buget lunar trebuie sa aloc cainelui, in medie? Ma refer la mancare, medicamente, jucarii, sampoane etc. O medie asa, din experienta voastra.

Multumesc!
Despre bugetul lunar, cel mai bine ar fi sa discuti cu crescatorul. El ar putea sa te informeze cel mai bine, evident, impreuna cu medicul veterinar.
Eu sunt mandra posesoare de pisici (din motiv de spatiu restrans si timp liber si mai restrans), dar cainele visurilor mele ramane golden-ul. Cunosc bine un singur golden (femela, apartinand unui vecin) si pot sa iti spun urmatoarele:
1. sunt cei mai minunati caini din cati am cunoscut (si nu au fost putini): calmi, jucausi, dar nu exagerat (si vecinii mei au la dispozitie tot o garsoniera, dar mult timp la dispozitie si multe parcuri in apropiere)
2. au o predispozitie catre obezitate si displazie de sold. Deci e nevoie de hrana de buna caliate si asistenta veterinara la fel de buna (nu te speria, costa mai putin decat crezi)
3. Nu fa economie la achizitionarea puiului. Cauta un crescator ok, inregistrat la o asociatie recunoscuta. Altfel, decat sa dai bani la samsarii de animale, mai bine adopti un nefericit "comunitar".

Vei fi atat de fericit cu animalutul tau, inact nimic altceva nu va mai conta

#30
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='radust' date='17th August 2009, 14:48' post='6923468']
Multumesc pentru sfat.

Nu stiu exact ce vreau, sincer. :) Adica... vreau un Golden care sa fie rasa pura, cu certificate de sanatate and co, provenit din parinti buni pentru a avea o mostenire genetica"buna" (prin asta intelegand: personalitate, comportament neproblematic, usurinta in dresaj, limitarea pe cat posibil a problemelor de sanatate, inteligenta peste medie etc). Nu stiu exact ce inseamna asta: ca e caine de "show" sau "pet"? Pot sa iti spun ce nu ma intereseaza aproape de loc: tot felul de detalii fizice stricte (x centimetri coada, x grade inclinarea urechii si mai stiu eu ce alte de astea).

Si asa ma simt destul de vinovat ca nu adopt un catel... nu prea ma simt confortabil cu gandul de a-mi alege un animal pe baza unor dimensiuni "de catalog". :)

A, si btw, care credeti ca ar trebui sa fie bugetul pe care trebuie sa il aloc achizitiei? Eu ma gandeam undeva la 200-250 euro, maxim 300 dar doar in cazuri exceptionale (gen ma duc sa vad puii si imi pica unul cu tronc :P ). De asemenea, cam ce buget lunar trebuie sa aloc cainelui, in medie? Ma refer la mancare, medicamente, jucarii, sampoane etc. O medie asa, din experienta voastra.

Multumesc!




La ce vrei tu poate cu 300 de euro platesti doar coada cainelui.Ma refer la actele cainelui nu la carnetul de sanatate care il poti face si unui maidanez.Un caine adoptat iti poate conferi mai multe clipe fericite si bucurie in viata decat 10 goldeni.
Alegerea e a ta oricum.Dar gandeste-o bine .Nu trebuie sa privesti un animal ca pe o jucarie ci ca un prieten si tovaras de viata pe viata la bine si la greu.Daca te simti vinovat pt ca nu adopti un caine inseamna ca in subconstientul tau ai nevoie de un caine ca prieten indiferent de rasa.Asa ca trage aer in piept inchide ochii si ascultati inima si subconstientul.Succes. :OK:

#31
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009

View Postroxana_p, on 17th August 2009, 16:16, said:

Despre bugetul lunar, cel mai bine ar fi sa discuti cu crescatorul. El ar putea sa te informeze cel mai bine, evident, impreuna cu medicul veterinar.
Eu sunt mandra posesoare de pisici (din motiv de spatiu restrans si timp liber si mai restrans), dar cainele visurilor mele ramane golden-ul. Cunosc bine un singur golden (femela, apartinand unui vecin) si pot sa iti spun urmatoarele:
1. sunt cei mai minunati caini din cati am cunoscut (si nu au fost putini): calmi, jucausi, dar nu exagerat (si vecinii mei au la dispozitie tot o garsoniera, dar mult timp la dispozitie si multe parcuri in apropiere)
2. au o predispozitie catre obezitate si displazie de sold. Deci e nevoie de hrana de buna caliate si asistenta veterinara la fel de buna (nu te speria, costa mai putin decat crezi)
3. Nu fa economie la achizitionarea puiului. Cauta un crescator ok, inregistrat la o asociatie recunoscuta. Altfel, decat sa dai bani la samsarii de animale, mai bine adopti un nefericit "comunitar".

Vei fi atat de fericit cu animalutul tau, inact nimic altceva nu va mai conta

De-ai sti de cand astept raspunsul tau! :P :D Si eu am parcuri in apropiere: Tineretului, Izvor (care mi se pare cel mai misto parc pentru caini) si bulevarde largi, deci cu plimbarea nu ar fi probleme. :)

@zippo68: cum mai spuneam aici pe topic, am un fix pe Golden-i si Labradori si mi-e teama ca nu as putea iubi un exemplar dintr-o alta rasa la fel de mult, doar pentru ca nu e din rasa mea preferata si asta n-ar fi fair. Legat de pret, mie 300 de euro nu mi se pare o suma chiar asa mica pentru un caine bun, deci nu super premium. Stiu si eu de caini de cateva mii de euro insa aceia se vand afara si sunt cumparati, de regula, de cineva care are/vrea sa-si faca o canisa. O catea fata in medie de 2 ori pe an, din cate stiu eu, si face, tot in medie, 5-6 pui cel putin. Asta inseamna vreo 3500 de euro pe an. Cum spuneam, nu ma pricep la cat costa intretinerea unui caine dar cred ca cei 300 de euro pe luna care rezulta din vanzarea puilor nu sunt chiar o suma mica. Bineinteles, nu ma refer la caini crescuti special ca sa devina campioni nationali/internationali/whatever. :)

LE: Stiati ca Golden Retriever-ii sunt pe locul 4 in topul celor mai inteligenti caini? :D

Edited by radust, 17 August 2009 - 17:07.


#32
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postradust, on 17th August 2009, 16:43, said:

De-ai sti de cand astept raspunsul tau! :P :D Si eu am parcuri in apropiere: Tineretului, Izvor (care mi se pare cel mai misto parc pentru caini) si bulevarde largi, deci cu plimbarea nu ar fi probleme. :)

@zippo68: cum mai spuneam aici pe topic, am un fix pe Golden-i si Labradori si mi-e teama ca nu as putea iubi un exemplar dintr-o alta rasa la fel de mult, doar pentru ca nu e din rasa mea preferata si asta n-ar fi fair. Legat de pret, mie 300 de euro nu mi se pare o suma chiar asa mica pentru un caine bun, deci nu super premium. Stiu si eu de caini de cateva mii de euro insa aceia se vand afara si sunt cumparati, de regula, de cineva care are/vrea sa-si faca o canisa. O catea fata in medie de 2 ori pe an, din cate stiu eu, si face, tot in medie, 5-6 pui cel putin. Asta inseamna vreo 3500 de euro pe an. Cum spuneam, nu ma pricep la cat costa intretinerea unui caine dar cred ca cei 300 de euro pe luna care rezulta din vanzarea puilor nu sunt chiar o suma mica. Bineinteles, nu ma refer la caini crescuti special ca sa devina campioni nationali/internationali/whatever. :)

LE: Stiati ca Golden Retriever-ii sunt pe locul 4 in topul celor mai inteligenti caini? :D

din pacate zippo68 are dreptate.un caine luat de la crescator va fi in jurul sumei de 500 euro.
poate doar daca vorbesti personal cu crescator si are vreau catel cu ceva defect (fizic ma refer) si nu va putea fi inscris in expozitii, poate iti lasa la minim 300 (dar cu noroc as zice eu)
preturile pornesc de la 500.

in legatura cu intretinerea gandeste-te asa: iti trebuie cosulet, boluri apa si mancare, lesa+zgarda, cusca transport,sampoane (prfesionale de preferinta ca sa nu ii distrugi blanita),perii, mancare, vitamine, vaccinurile (cat e pui) apoi vizitele regulate la veterinar
nu stiu daca am uitat ceva

astea nu sunt inventate.Eu ma pregatesc sa imi primesc catelul in 3 saptamani (astept dupa el de 5 luni) si pe langa pretul de achizitie mai am de dat cel putin 200 euro numai pe accesorii si toate cele trebuincioase

#33
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
nu mai pot edita.

povesteam mai sus ca eu trebuia sa am un labrador de la un crescator (hidalgo's, Radu Serban) la care am renuntat in ultima clipa deoarece acesta vroia sa ma tepuiasca si sa imi vanda un caine calitate pet la pret de calitate show.Un bun prieten crescator la randul sau (dar care nu ar fi avut pui atunci) a vazut pozele trimise mie de serban si m-a avertizat.(povestea e mult mai lunga si nesimtirea lui Serban se intinde mult mai departe de faptul ca a incercat sa imi vanda ultimul pui din cuibul lui - ramas nevandut- la un pret mare. Dar nu o sa va plictisesc cu toata povestea) Pe urma m-am documentat mult si am analizat problema si condiile pe care am sa le ofer unui labrador si am decis ca nu e bine sa il chinui in apartament.Atunci am renuntat de tot la idee

ideea e ca acelasi catel a fost cumparat de curand (deci la 6 luni) de altcineva si zilele acestea a fost diagnosticat cu displazie sold  grad IV. Nu mi-a venit sa cred cand am citit ce povestea fata respectiva.Si cand ma gandesc ca puteam avea eu catelul acela si sa indur asemenea chinuri pentru a 2 a oara (in martie mi-a murit de jigodie un catelus cumparat din petsop)

am scris acest rezumat al intamplarii mele ca sa trag un semnal de alarma pt cei ce se orienteaza catre Serban. Povestea mea e veche si nu am povestit nimanui patania deoarece am zis ca in final nu e prost cel ce cere ci cel ce da.Dar boala grava a catelului a pus capac.

#34
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
@ darkangelo Intentionez sa imi cumpar un labrador (mai nou SAU golden). Stau la casa,deci o sa il tin in curte,rar in casa. Problema este ca se va indragostii de florile mele si mi le va distruge. M-am gandit sa ii fac un tarc,dar iar revenim la libertatea ingradita. Ce zici,rezista in tarc?

#35
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Angelina, foarte bine ca ne-ai spus. Este bine sa fie cunoscute aceste informatii pentru ca daca numarul de clienti va scade, crescatorii care adopta astfel de practici de lucru vor fi nevoiti sa-si schimbe atitudinea sau sa renunte.

De Mediguard din Medias stiti vreo ceva? Din cate am mai citit pe net ar fi o canisa de calitate (unul din puii-femela de acolo a pus bazele unei alte canise, in Bucuresti). La ei nu am gasit insa preturi pe site sau in anunturile de pe net.

Si ar mai fi www.caini-ham.ro dar care au un site foarte neprofesionist si, asa cum am citit acolo, nu au vreo canisa proprie recunoscuta ci lucreaza cu alti crescatori (samsari, oare?).

Angelina, prietenul tau nu are si Golden-i?

#36
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postcrank_, on 17th August 2009, 18:37, said:

@ darkangelo Intentionez sa imi cumpar un labrador (mai nou SAU golden). Stau la casa,deci o sa il tin in curte,rar in casa. Problema este ca se va indragostii de florile mele si mi le va distruge. M-am gandit sa ii fac un tarc,dar iar revenim la libertatea ingradita. Ce zici,rezista in tarc?

Tie ti-ar place intr.un tarc. :naughty: . Nu va muri dar nici ura, ura va striga.
Ca va strica si el niste floricele ce sa faci, plantezi altele in loc.Si nu este neaparat sa-ti strice floriile.Daca te ocupi de el si ii dai jucarii nu-ti va face mare paguba.Pt mine lantul si cusca sant chinuri pt un caine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate