Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Labrador/Golden in garsoniera? Ce alta rasa?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Salut,

Sunt foarte tentat sa imi iau un caine in garsoniera unde locuiesc acum (singur) si am nevoie de sfaturile voastre in ceea ce priveste rasa cea mai potrivita. Stiu care sunt rasele arhirecomandate pentru traiul la bloc dar nu imi place nicio rasa de caine mic, pufos si exagerat de jucaus. Nu imi plac absolut deloc bichon-ii, terrier-ii, chihuahua etc, in general rasele de caini "pufosi". Adica, mie imi plac toti cainii, si cei comunitari imi sunt dragi, doar ca nu ma vad crescand unul.

Imi plac foarte mult labradorii si golden retreiver-ii si sunt aproape decis sa imi cumpar unul. Insa... eu locuiesc intr-o garsoniera (care, desi e foarte mare, tot garsoniera ramane) si n-as vrea sa il chinuiesc. Lucrez de acasa deci as avea timp sa ma ocup de el, nu ar sta prea mult singur, am cu cine sa il las cand plec perioade mai lungi de acasa, ies cu bicicleta si am parcuri in proximitate deci as putea sa il plimb, insa ramane problema garsonierei.

Voi ce parere aveti? Cunoasteti situatii fericite in care cainii de talie mare pot fi fericiti in conditii asemanatoare? Mentionez si ca, daca observ ca nu este fericit/nu ma pot ingriji de el cum trebuie (plimbari etc), pot sa il duc la curte.

Ce alta rasa de caine mediu-mare, compacta si fara blana excesiva imi puteti recomanda?

Multumesc,
Radu

#2
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
doberman romanesc ;)

#3
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
boxer. sunt cainii ideali de apartament/garsoniera.
chiar daca am avut 2 schnauzeri uriasi, am un dog german , boxerul e rasa ideala pt traiul intre 4 pereti. se adapteaza usor, e  f f lipicios, e super istet plus un paznic foarte bun. si lista poate continua.  
ar mai fi cateva rase insa sincer chiar iti recomand boxer.

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu le am cu rasele astea dar stiu sigur ca boxerii si alte animale asemanatoare sunt oribile. Cel putin pentru mine, altora le plac.

Eu mi-as lua labrador.
[ http://www.channel4.com/film/media/images/Channel4/film/M/marley_and_me_xl_02--film-A.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Multumesc pentru raspunsuri! :)

Mihai, de la labrador/golden pana la doberman e putina distanta in ceea ce priveste comportamentul/personalitatea. :) Nu este genul meu doberman-ul desi imi plac ca rasa.

Psych0Bitch, boxerii sunt, intr-adevar, draguti dar pentru mine nimic nu se compara cu un labrador/golden. :D Sunt mult prea simpatici puiutii de labrador/golden cu fata aia a lor botoasa si pusa pe ganduri asa. :D Iar cand sunt adulti, atunci cand stau cu gura deschisa si limba semiscoasa afara, cei de culoare deschisa (bej/crem) imi par ca rad asa, ca sunt foarte veseli. De asta imi plac: mi se pare ca inspira buna dispozitie si veselie. :)

d4m4g3, si eu! :D

Cel mai tentat sunt sa imi iau golden pentru ca imi place foarte mult blana lor. Insa blana e si problema: banuiesc ca le cade mai mult par decat labradorilor, la naparlire cred ca e o adevarata bataie de cap, curatarea blanei in anotimpurile cu noroi etc. In ultima perioada evit zonele unde sunt pet shop-uri pentru ca nu cred ca as rezista sa nu imi cumpar un pui daca m-ar privi asa. :D Am zis insa sa ma mai documentez ca sa iau cea mai buna decizie atat pentru mine cat si pentru el.

Edited by radust, 16 August 2009 - 03:00.


#6
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai e clar ca tu ai luat hotararea, cel putin in privinta rasei :P

si mie tot retrieverii imi plac cel mai mult, alaturi de ciobanesc german si cocker. am cochetat si eu cu ideea unui labrador, dar este un caine extrem de activ si care daca se plictiseste poate deveni usor distrugator de chestiuni prin casa :D urata idee, mai ales daca stai in chirie
un simpatic de altfel :P

daca totusi ai timp sa-l scoti de 3 ori pe zi afara, din care una din plimbari sa fie de minim 1-2 ore si restul de shu-shu and stuff, atunci e posibil sa va intelegeti bine.
daca vrei temperament nebun de catel zapacit si dragalasenie la dimensiuni mai mici, mergi pe cocker. este un caine extraordinar, cu un caracter minunat, la fel de activ.

ps: un caine de talie mare, care surprinzator se intelege bine cu spatiile mici este rott-ul. daca isi face plimbarile zilnice, nu are probleme in a sta in 30 mp ore in sire pentru ca este mai lenes de fel. dar aici vorbim deja de alt gen de temperament...desi sunt sigura ca si ei pot fi la fel de zapaciti, daca tu il cresti frumos.

#7
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006
eu am labradoara si nu as recomanda sa fie tinut in apartament, cel putin in primii doi ani de viata cainele este foarte activ si are foarte multa energie. nu-i ajung trei plimbari pe zi decat daca e bolnav sau e frig rau afara.
cred ca intr-adevar boxerii sunt mult mai usor de tinut in casa.
labradorii sunt foarte activi, curiosi, pus pe sapaturi si escavari. filmul ala Marley and me, nu e facut din imaginatie, se bazeaza pe un caz real ( de caine cuminte zic eu, cel putin comparativ cu ce am eu acasa). labradorul e foarte misto dar iti mananca zilele ( a mea are si spatiu destul de mare si inca un caine cu care sa se joace si tot face numai prostii).
labradorul e exagerat de jucaus (cel putin pana la un an jumate), foarte afectuos, incapatanat, puternic, latra mult (preferabil noaptea), se ataseaza repede de diverse obiecte cum ar fi: cablurile din casa, cosul de gunoi, picioarele de la pat, fata de masa daca cumva atarna, papuci, sosete.nu ii plac telefoanele,asa ca din momentul in care incep sa sune si pana termini de vorbit latra continuu. vara adora raceala din frigider, asa ca in momentul cand ai deschis usa trebuie sa te lupti cu el sa nu intre. e un caine care vrea sa ajute mai ales la stransul rufelor de pe franghie ( si pentru ca e destept daca nu ajunge la ele sare si tot le da jos).
eu nu o sa mai las niciodata usa de la baie deschisa daca cumva sunt in cada: nu stiu daca a vrut sa ma salveze de la innec sau sa inoate dar senzatia de caine langa tine in cada nu e prea placuta.
ii place la nebunie apa din closet, e mult mai buna decat aia din castron.
cateaua mea are un an si doua luni, are vreo 50 de cm inatime, vreo 30 de kilograme si deja cand o scot afara nu prea mai am forta sa o tin. in curand cred ca o sa ma tarasca pe burta dupa ea.
nu este bun de paza. sunt cei mai buni prieteni posibili ( a trebuit sa-mi mai iau un caine ca sa aiba cine sa-mi sperie postasul)
sunt foarte gelosi, daca iti iei labrador ar fi bine sa ai iubita inainte sa ai labradorul.

#8
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Darkangelo, iti dai seama ca dupa descrierea facuta mai tare m-ai convins sa imi iau unul, nu? :))

Comportamentul prea exuberant nu poate fi temperat prin dresaj si o atitudine mai ferma? Dar daca il alerg bine prin parc dupa bicicleta, nu se potoleste? :D

Ah, si legat de faptul ca se indragosteste de obiecte, obisnuieste sa roada mobila sau sa zgarie parchetul (ca si cum ar dezgropa ceva) ? Asta e iar o problema mare pentru ca eu locuiesc cu chirie iar mobila de aici e noua si proprietarul un pic dificil.

Din closet nu cred ca ar bea la mine pentru ca folosesc prostii dintr-alea de bazin care coloreaza apa. :))

#9
arcticvillage

arcticvillage

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.04.2009
O rasa potrivita pentru apartament este rough collie.

Labradorul nu cred ca e deloc indicat, am avut multi labradori la pensiune si toti erau foarte activi, energici, distructivi.  La golden ai sanse mai mari de un caine potrivit, mare grija la alegerea exemplarului, NU alege puiul cel mai energic, cel mai tupeist, pentru ca vei avea mult de tras cu el.
La urma urmei, indiferent de rasa, daca iei de la un crescator responsabil (nu de la petshop, nu prin comanda pe net, nu de la intermediari), ai sanse mari sa ai un caine normal, sanatos, un viitor companion placut. Cere si asculta sfaturile crescatorului! Succes!

#10
radust

radust

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.08.2009
Arcticvillage, crezi asadar ca un golden ar mai potrivit pentru mine deoarece nu are un comportament atat de nazbatios ca un labrador? Foarte interesanta opinia ta, eu am citit despre cele doua rase dar, din descrieri, nu am dedus si ca au comportamente mult diferite. Tocmai de asta am zis si sa intreb pe forum-uri, sa aflu ce experiente au avut si altii cu aceste doua rase.

Collie mi se par mai mult caini de familie. Mi-i imaginez intr-o sufragerie alaturi de cineva care ii perie toata ziua iar eu nu sunt chiar genul asta. :)

#11
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Nu-mi explic de ce simt unii nevoia sa chinuie niste animale tinindu-le in garsoniera. Deasemena de ce trebuie sa iti chinui vecinii cu urletele animalului aflat intre patru pereti atunci cind stapinul e la munca?

#12
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
si eu iubesc "rabladorii" dar cu siguranta nu sunt caini de apartament.
eu am fost pe punctul de a-mi cumpara unul (era si platit la crescator) si in ultima clipa am zis ca nu merita sa il chinui.E caine de curte 100%.
+ le cade o gramada de par deci igiena casei tale e periclitata din start (asta daca e sa te gandesti la tine) si cum s-a mai spus mai sus sunt DISTRUCTIVI. nu degeaba proprietarii le spun rabladori.

de altfel sunt niste catei minunati, companioni ideali pentru copii si blanzi pana la capat. Dar tot caini de curte sunt :(
cu regret o spun pentru ca sunt constienta ca nici nu o sa pot avea unul pana nu o sa am CASA mea.

Edited by Angelina1986, 16 August 2009 - 15:47.


#13
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
eu as merge pe cocker pana la urma
comportament delicios si mult mai usor de tinut in casa.

cat despre par...well, cui nu-i place sa nu-si ia animal. asta e, ai animal in casa ai treaba de facut: aspirat mai des, spalat pe jos, sters praful, periat si spalat animalul. daca il iubesti nu-i o corvoada, e absolut normal. dar si cata dragoste iti ofera...nimic pe lumea asta nu e la fel de curat si sincer ca privirea animalutului tau, fericit ca ai grija de el si il dragalesti.

ps: sau un setter ;)

#14
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
Sau o pisica! Go cats! :thumbup:

#15
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 adrianatoma, on 16th August 2009, 17:04, said:

cat despre par...well, cui nu-i place sa nu-si ia animal. asta e

nu e chiar asa.
cand vrei sa iti iei un sufletel sa iti tina companie te gandesti sa fie bine si pentru tine (in cazul in care locuiesti in apartament)
intr-adevar, fiecare catel pierde par, dar unele rase mai putin decat altele. Si iti pun sigur ca unui labrador ii cade MULT par.
unui terrier de Ex. nu atat de mult.aici mai e si avantajului parului lung care se aduna in smocuri si poate fi usor cules/aspirat foarte usor.
dar firele scurte?

Edited by Angelina1986, 16 August 2009 - 17:55.


#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
La un Beagle sau la un Basset Hound te-ai gândit? Sunt de mărime medie, nu foarte blănoși, nu foarte agitați, nu foarte pretențioși...

Beagle
Attached File  beagle_pup.jpg   19.41K   31 downloads

Basset
Attached File  bentley_basset_hound_01.jpg_w450.jpg   39.7K   12 downloads

Orice ți-ai lua, să nu iei de la pet-shop!

#17
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 934, on 16th August 2009, 18:40, said:

Sau o pisica! Go cats! :thumbup:

cu pisicile ce ai? :nonobad:

 Angelina1986, on 16th August 2009, 18:54, said:

nu e chiar asa.
cand vrei sa iti iei un sufletel sa iti tina companie te gandesti sa fie bine si pentru tine (in cazul in care locuiesti in apartament)
intr-adevar, fiecare catel pierde par, dar unele rase mai putin decat altele. Si iti pun sigur ca unui labrador ii cade MULT par.
unui terrier de Ex. nu atat de mult.aici mai e si avantajului parului lung care se aduna in smocuri si poate fi usor cules/aspirat foarte usor.
dar firele scurte?

evident ca "problema' variaza de la rasa la rasa.
dar ideea este ca orice animal te-ai hotari sa tii in casa, inevitabil vine cu niste neajunsuri. la unele e vb de par, la altele de mirosuri, la altele de mizerie, la altele de spatiu etc.
important e sa stii din start la ce te bagi. da, realitatea e ca un caine lasa par. deal with it sau move on (nu o lua personal, e generic vb)

eu cred ca alte aspecte sunt de luat in calcul cand vrei un caine. cat timp ai sa-i acorzi, daca iti permiti intretinerea lui, daca esti pregatit sa fii cu el 15 ani in medie, sa ai rabdare sa-l inveti afara, sa-l dresezi, sa renunti la concedii in anumite locuri daca nu-l poti lua cu tine si nu ai unde-l lasa, sa ai grija de sanatatea lui...evident ca si confortul personal e imp, motiv pt care eu una n-as tine caine de talie mare in apartamament. mai ales daca este retriever. orice caine de aport are muuulta energie care trebuie consumata cumva.

 antigen, on 16th August 2009, 18:59, said:

La un Beagle sau la un Basset Hound te-ai gândit? Sunt de mărime medie, nu foarte blănoși, nu foarte agitați, nu foarte pretențioși...

Beagle
beagle_pup.jpg

my baby!!!!
una din rasele mele de suflet.
dar nu se incadreaza la ce cauta el...

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 adrianatoma, on 16th August 2009, 19:11, said:

my baby!!!!
una din rasele mele de suflet.
dar nu se incadreaza la ce cauta el...
Sunt simpăticuți și deștepți. :) De ce zici că nu se încadrează? E prea mic? Prea curios?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate