Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

RRAS VPN IP WS 2003

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006
Salut.

Am configurat un server de VPN pentru cei care lucreaza de acasa sau au nevoie de ceva din firma.

El merge, nu am nicio problema.

Reteaua interna: 192.168.0.1 -> 192.168.0.254
VPN : 192.168.1.1 ->192.168.1.254

Intrebarea este urmatoarea: de fiecare data cand ma conectez prin VPN, IP-ul alocat cu 1.X creste cu 1 unitate.
Adica daca ma conectez acum, de exemplu mi se aloca 192.168.1.8, dau disconnect si ma conectez din nou, mi se aloca 192.168.1.9, samd.

Se poate reseta acest lucru? Sau nu trebuie sa imi fac griji?

Va multumesc.

PS: am configurat acum de la Remote Access Policies Minutes server can remain idle before it is disconnected.
Revin cu detalii.


PS2: Da. A mers. Am setat 15 minute si mi-a dat la conectare 192.168.1.2.

O zi buna tuturor.

Edited by warlord87, 15 August 2009 - 06:03.


#2
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
N-ai de ce sa-ti faci griji. Nu stiu logica de alocare a acestor IP-uri, insa iti aloca (daca are disponibil) unul dintre cele pe care le-ai definit tu. Poti sa setezi rezervare IP pe fiecare user, insa in acest caz trebuie sa le scoti din zona DHCP-ului (IP Address excluded from distribution). Asta o faci din proprietatile userului, in tabul unde-i spui daca are acces prin RRAS poti sa-i spui si ce IP sa-i aloce.

#3
warlord87

warlord87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.11.2006

View Postkml, on 17th August 2009, 09:15, said:

N-ai de ce sa-ti faci griji. Nu stiu logica de alocare a acestor IP-uri, insa iti aloca (daca are disponibil) unul dintre cele pe care le-ai definit tu. Poti sa setezi rezervare IP pe fiecare user, insa in acest caz trebuie sa le scoti din zona DHCP-ului (IP Address excluded from distribution). Asta o faci din proprietatile userului, in tabul unde-i spui daca are acces prin RRAS poti sa-i spui si ce IP sa-i aloce.


Am inteles. Multumesc pentru informatii.

:peacefingers:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate