Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Balcic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1162 replies to this topic

#37
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

View Postnadis, on Jun 13 2006, 02:50, said:

Multumesc mult, Mihai. Am pus printul la colectia de poze si harti, care e tot mai stufoasa, ca am si articole din presa, si citate de pe site-uri si bloguri. Pana reusesc sa ajung la Balcic, sper sa-mi dau si doctoratul pe tema asta.  :)
Tot ingrijorata sunt la capitolul "plaja/intrare in apa" - care pentru mine e cel mai important. Cati kilometri sunt pana la Albena; dar spre nord, pana la Kavarna? Ca poate migram pentru plaja... E drept ca nu sunt eu conducatorul auto, dar ma bazez pe puterea-mi de convingere:  :ciocan:

Toate cele bune, multam pentru timpul cheltuit.


gasesti si in balcic "plaja directa in mare", cum am mai spus, dar este f ingusta, aproape de faleza si nu este la poalele castelului. mai este una ceva mai mare(nu am fost) tot in balcic, dupa siloz. deci nu-i asa o tragedie.
albena este mai aproape. din balcic se vad hotelurile de acolo. pe sosea sunt cam 19 km parca. kavarna este mai departe. deci, pt plaja te sfatuiesc la albena, sunt f bine amenajate. nu am stat acolo ca sa-ti dau mai multe amanunte. cu masina ajungi repede, cred ca sunt si microbuze.

#38
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmihaim79, on Jun 13 2006, 10:28, said:

gasesti si in balcic "plaja directa in mare", cum am mai spus, dar este f ingusta, aproape de faleza si nu este la poalele castelului. mai este una ceva mai mare(nu am fost) tot in balcic, dupa siloz. deci nu-i asa o tragedie.
albena este mai aproape. din balcic se vad hotelurile de acolo. pe sosea sunt cam 19 km parca. kavarna este mai departe. deci, pt plaja te sfatuiesc la albena, sunt f bine amenajate. nu am stat acolo ca sa-ti dau mai multe amanunte. cu masina ajungi repede, cred ca sunt si microbuze.

Mda, inteleg. Si acest siloz care tot revine in conversatiile voastre, ale celor care ati fost acolo... v-a cam afectat  :P  - sa-l faca domne' muzeu!  :wacko: E mai la nord sau mai la sud de zona pe care mi-ai indicat-o pe captura de la Google Earth?
Conform hartilor Michelin, Albena ar fi la 17 km de Balcic, iar Kavarna la 18; in fine, comparabil. Vom vedea.
Pana una-alta, incepe Targul de carte, unde e destul de posibil sa gasesc vreo carte despre Bulgaria cu harti amanuntite; la cel din vara trecuta pe vremea asta mi-am cumparat un Atlas excelent.  :)

#39
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

View Postnadis, on Jun 14 2006, 02:28, said:

Mda, inteleg. Si acest siloz care tot revine in conversatiile voastre, ale celor care ati fost acolo... v-a cam afectat  :P  - sa-l faca domne' muzeu!  :wacko: E mai la nord sau mai la sud de zona pe care mi-ai indicat-o pe captura de la Google Earth?
Conform hartilor Michelin, Albena ar fi la 17 km de Balcic, iar Kavarna la 18; in fine, comparabil. Vom vedea.
Pana una-alta, incepe Targul de carte, unde e destul de posibil sa gasesc vreo carte despre Bulgaria cu harti amanuntite; la cel din vara trecuta pe vremea asta mi-am cumparat un Atlas excelent.  :)


mai dar tu chiar vrei sa afli tot? :) nu vrei sa descoperi nimica? uite inca 2 poze: in prima vezi castelul si gradina cu diferenta de nivel ca sa sti cat ai de urcat :) ; si in a-doua poza observi amplasamentele silozului, castelului si albenei. gata, poti spune deja ca ai fost in balchik :)
cat despre plaja, daca iti place sa fie ca la noi(adica dreapta) mergi la albena ca este mai buna decat la kavarna, nisip mai bun, plaja mare gen mamaia, etc
numai bine

Attached Files



#40
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

View Postnadis, on Jun 14 2006, 02:28, said:

Mda, inteleg. Si acest siloz care tot revine in conversatiile voastre, ale celor care ati fost acolo... v-a cam afectat  :P  - sa-l faca domne' muzeu!  :wacko: E mai la nord sau mai la sud de zona pe care mi-ai indicat-o pe captura de la Google Earth?
Conform hartilor Michelin, Albena ar fi la 17 km de Balcic, iar Kavarna la 18; in fine, comparabil. Vom vedea.
Pana una-alta, incepe Targul de carte, unde e destul de posibil sa gasesc vreo carte despre Bulgaria cu harti amanuntite; la cel din vara trecuta pe vremea asta mi-am cumparat un Atlas excelent.  :)


nadis...vezi ca la balcic,cum intri pe poarta castelului,cam la 10 metri pe partea dreapta era un rahat de caine. ca sa nu calci in el trebuie sa o iei vreo 2 metri spre stanga,dar dupa ce depasesti rahatul ai grija sa revii la traiectoria initiala,ca altfel te lovesti de copacul ala mare care are o creanga uscata.  :lol:
pe bune acum...tu chiar vrei sa stii orice amanunt minuscul? tu te incita deloc necunoscutul? incearca sa faci rost de o harta militara... ;)

#41
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postbarbosa, on Jun 14 2006, 09:37, said:

nadis...vezi ca la balcic,cum intri pe poarta castelului,cam la 10 metri pe partea dreapta era un rahat de caine. ca sa nu calci in el trebuie sa o iei vreo 2 metri spre stanga,dar dupa ce depasesti rahatul ai grija sa revii la traiectoria initiala,ca altfel te lovesti de copacul ala mare care are o creanga uscata.  :lol:
pe bune acum...tu chiar vrei sa stii orice amanunt minuscul? tu te incita deloc necunoscutul? incearca sa faci rost de o harta militara... ;)

Vaai, nu ma mai speria si tu... Ca mi-a mai spus cineva cum ca la 43.24'.14 N si 28.09'.04 E, in zona submarina, se afla o meduza roz-mov cu diametrul de 5 inch (ca in inch se masoara meduzele; deci cam cat un CD), iar la 18,53 metri de ea, pe directia sud-sud-est,  inoata un banc de guvizi, circa 17-19 indivizi, cu lungimea medie de 6,73 cm si tzepi ventrali de 2 microni. Mi se pare absolut infiorator!
Oricum, poate nu eram atat de inspaimantata daca foloseai si tu cuvinte mai elegante, de pilda in loc de "rahat de caine", "rahat de pisica".
:P , n.

#42
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmihaim79, on Jun 14 2006, 08:49, said:

mai dar tu chiar vrei sa afli tot? :) nu vrei sa descoperi nimica? uite inca 2 poze: in prima vezi castelul si gradina cu diferenta de nivel ca sa sti cat ai de urcat :) ; si in a-doua poza observi amplasamentele silozului, castelului si albenei. gata, poti spune deja ca ai fost in balchik :)
cat despre plaja, daca iti place sa fie ca la noi(adica dreapta) mergi la albena ca este mai buna decat la kavarna, nisip mai bun, plaja mare gen mamaia, etc
numai bine


Ei, Mihai, chiar tot n-o sa aflu niciodata, si n-as crede ca s-a terminat tot ce era de spus. Poate ca, personal, tocmai “puneam bazele” unui viitor roman si preferam sa incropesc o schita de pe acum, pe care doar s-o verific la fata locului – niciodata nu ai de unde sa stii cu ce “ciudat” stai de vorba…  :saddam:
Cum-necum, iata ca am mai stors ceva de la tine  :D – vorbesc de cele doua poze! Pe prima ai mai postat-o, dar o vad acum cu alti ochi, de geograf.  
In alta ordine de idei: 1) tu nu-ti doresti ca topicul tau sa mearga mai departe, sa fie 'in top'?  :first: ; 2) tie nu-ti place sa vorbesti despre concediu cand esti supra-saturat si ultra-sastisit dupa un an de munca?

La Targul de carte, o ora mi-a luat sa studiez harta amplasarii editurilor, ca sa dibuiesc editura de la care am reusit sa cumpar harta de care ziceam ieri... :bigwhitegrin:

Salutari si multumiri, n.

#43
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Postbarbosa, on Jun 14 2006, 09:37, said:

[...] vezi ca la balcic, cum intri pe poarta castelului, cam la 10 metri pe partea dreapta era un rahat de caine.

mda, buna gluma.
da' acuma, serios vorbind, stiai ca la balcic, nu chiar la 10 metri dar la cateva sute de metri de poarta castelului, in loc de un rahat de caine, vei gasi, incepand chiar din vara viitoare, asta? (vezi poza atasata). Place, nu?

Pentru mai multe detalii despre ce inseamna Balcic Marina City, click aici:
http://www.marinacity.info

Attached Files



#44
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
daaa, frumos, chiar daca nu tocmai in balcic ar merge asa ceva! Dar banuiesc ca se va construi in acelasi timp cu zgarie norii de peste 100 de etaje din bucuresti... :D

#45
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Posttonio, on Jun 15 2006, 19:43, said:

daaa, frumos, chiar daca nu tocmai in balcic ar merge asa ceva!
Complexul rezidential care se construieste la Balcic (gata deja in proportie de 75%, l-am vazut in wekendul trecut) include si reconstructia si largirea portului de yachturi.

De asemenea, intre Balcic si Kavarna se amenajeaza un teren de golf 18-hole la standarde internationale pe o suprafata de 140 hectare. Asta va antrena imbunatatirea infrastructurii rutiere, constructia unui hotel de 5* si a unui cartiere de vile - toate cu max 3 nivele pe inaltime.

Read this: Int'l company to invest 90 mln euro in golf course near Kavarna

#46
SURSY2003

SURSY2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 16.06.2006
Am stat anul trecut in Albena, la hotelul ALTHEEA. Sfat : atentie daca stati la parter, ca noi am fost cotrobaiti in camera. Nu au luat cine stie ce, ceva tigari, un telefon, un aparat fotoo...maruntisuri d'astea.
Si macar directorul hotelului nu si-a cerut scuze!
Asta-i partea neplacuta.
Partea buna : cazare super, micul dejun - iti ajunge pana seara daca ai ghiozdanul corect cu tine, curatenie - la superlativ.
Am fost cu masina, deci am vizitat totul imprejur.
Balcicul - doar sa te duci 1/2 zi la castelul reginei, are o gradina superba.In rest, pe plaja - o gramada de tig...era sa zic, de rromi nespalati, naspa, si putea groaznic de la algele din apa, nu stiu de ce nu le-au strans, ca in rest marea era curata.
Varna - un oras port de vizitat in tihna, de mancat musai la restaurantul chinezesc de pe faleza, preturi OK si mancare super buna gatita.
Nessebar - de facut plaja.
Am facut imprudenta sa ne ducem o zi si in Turcia la Edirne ca de, aveam masina.Am plecat la 5 dimineata si ne-am intors la 3 noaptea, de 5 ore stat in vama bulgaro-turca, unde nesimtitii stateau sa-si bea ceaiul!
MERITA ORICUM, COMPARATIV CU SERVICIILE DE C...DE PE LITORALUL NOSTRU!

#47
Lyn

Lyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.07.2006
multumesc tuturor celor care au scris despre Balcic. La sfarsitul lui iulie a.c. sper sa reusim sa ne petrecem vacanta acolo. Am o intrebare ...parca pe nadis am citit'o vorbind despre harta ....stie cineva unde pot gasi harta cu Bulgaria??? parca totusi este utila la un drum nou si o harta clasica ...... Multumesc mult! Si vacante reusite va doresc!

#48
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostLyn, on Jul 6 2006, 14:13, said:

multumesc tuturor celor care au scris despre Balcic. La sfarsitul lui iulie a.c. sper sa reusim sa ne petrecem vacanta acolo. Am o intrebare ...parca pe nadis am citit'o vorbind despre harta ....stie cineva unde pot gasi harta cu Bulgaria??? parca totusi este utila la un drum nou si o harta clasica ...... Multumesc mult! Si vacante reusite va doresc!

Lyn, da, ti-o pot oferi pe a mea, e o harta rutiera obisnuita pe hartie a Bulgariei, am luat-o de la Targul de carte de acum o luna.  :)
Are si detalii (strazi, muzee, monumente/biserici), insa asta numai pentru zonele Sofia, Varna, Nassebar. Din pacate, nu si pentru Balcic, cum as fi vrut eu. Ma poti contacta pe PM.  
Si daca tot ajungi acolo inaintea mea, dupa care sper ca ai sa ne povestesti in detaliu, poate intamplarea face sa-ti iasa in cale si sa-si gaseasca raspunsul si intrebarea mea obsesiva "care sunt hotelurile cele mai apropiate de o plaja normala" - cu care am astenizat onorata asistenta forumistica.   :ciocan:

#49
salerosa

salerosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.08.2005
Hotelurile din Balcic sînt pe malul mării, dar nu pe plajă. Cel mai bun hotel e Valeo***, care e nou și are condiții foarte bune. E cam la 300 m de plajă. Dacă nu te deranjează să mergi puțin pe jos...

Dacă vrei hotel pe plajă, îți recomand complexul "White Lagoon", care e la 9 km sud de Balcic și e chiar pe plaja cu nisip. E foarte frumos acolo.

#50
Lyn

Lyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 06.07.2006

View Postnadis, on Jul 6 2006, 19:19, said:

Lyn, da, ti-o pot oferi pe a mea, e o harta rutiera obisnuita pe hartie a Bulgariei, am luat-o de la Targul de carte de acum o luna.  :)
Are si detalii (strazi, muzee, monumente/biserici), insa asta numai pentru zonele Sofia, Varna, Nassebar. Din pacate, nu si pentru Balcic, cum as fi vrut eu. Ma poti contacta pe PM.  
Si daca tot ajungi acolo inaintea mea, dupa care sper ca ai sa ne povestesti in detaliu, poate intamplarea face sa-ti iasa in cale si sa-si gaseasca raspunsul si intrebarea mea obsesiva "care sunt hotelurile cele mai apropiate de o plaja normala" - cu care am astenizat onorata asistenta forumistica.   :ciocan:

Multumesc mult Nadis. Am sa mai caut pe la benzinarii ca recunosc pe acolo nu ne'am uitat. daca nu o gasesc...as apela la harta ta...dar nu as vrea sa o pun in vreun pericol....noi mergem si cu copil de un an jumate....care e f curios...hahaha...vorbim, oricum...sigur voi scrie impresii si am sa incerc sa spionez si hotelurile...ca noi nu mergem la hotel...ci la o gazda...care nu pot spune cum este decat dupa ce voi fi fost...e cam un 'blind date' sper...cu happy end fericit!

#51
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postsalerosa, on Jul 7 2006, 11:27, said:

Hotelurile din Balcic sînt pe malul mării, dar nu pe plajă. Cel mai bun hotel e Valeo***, care e nou și are condiții foarte bune. E cam la 300 m de plajă. Dacă nu te deranjează să mergi puțin pe jos...

Da, multumesc. L-am identificat pe Valeo.
Dupa cum am mai identificat alte doua hoteluri care - dupa parerea mea - ar fi chiar pe plaja, cel putin asa se vede in pozele de pe net. Le atasez mai jos: in prima este Helios, in a doua Holland Village, iar in a treia ar fi acestea doua vazute cu Google Earth (Helios fiind cel cu piscina - bleu, spre dreapta, iar HV urmatorul, format dintr-o cladire mai marisoara si altele mai mici). Sunt in nordul orasului, ambele de 3*** si se regasesc in oferta agentiilor de pe la noi.

Sigur, accept ca poate ca am gresit pe undeva in toata "detectivistica" asta.  :)
Daca da, unde?

Attached Files



#52
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostLyn, on Jul 7 2006, 12:58, said:

Multumesc mult Nadis. Am sa mai caut pe la benzinarii ca recunosc pe acolo nu ne'am uitat. daca nu o gasesc...as apela la harta ta...

Lyn, ti-o pot da pur si simplu, fara obligatia de a mi-o mai returna, fiindca am ajuns la concluzia ca nu am nevoie de ea. Singurul posibil impediment e ca voi lipsi o saptamana din Buc. (10-16), asa ca ne putem vedea abia dupa aceea, daca nu iti este prea tarziu.
Daca ai nevoie mai devreme, intra pe www.cartographiaonline.com, sunt cei care au scos harta, isi au sediul - din pacate - tocmai in Sf. Gheorghe. Da pe "limba romana", apoi pe "contact", gasesti un formular de e-mail; intreaba-i prin ce librarii isi distribuie produsele in Buc.

Voi reveni.  :)

#53
eyer

eyer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 09.03.2006

View Postnadis, on Jul 8 2006, 16:40, said:

Da, multumesc. L-am identificat pe Valeo.
Dupa cum am mai identificat alte doua hoteluri care - dupa parerea mea - ar fi chiar pe plaja, cel putin asa se vede in pozele de pe net. Le atasez mai jos: in prima este Helios, in a doua Holland Village, iar in a treia ar fi acestea doua vazute cu Google Earth (Helios fiind cel cu piscina - bleu, spre dreapta, iar HV urmatorul, format dintr-o cladire mai marisoara si altele mai mici). Sunt in nordul orasului, ambele de 3*** si se regasesc in oferta agentiilor de pe la noi. Sigur, accept ca poate ca am gresit pe undeva in toata "detectivistica" asta.  :) Daca da, unde?
Despre Hotel Valeo mai multe aici. Insa nu sunt sigur daca are piscina.

Balcicul are 3 plaje destul de mici: prima este chiar in fata castelului Reginei Maria, a doua (cea mai mica) la vreo 4-500 metri distanta de prima cam in zona Hotelului Helios de care vorbesti, si, in fine, cea de-a treia (cea mai mare) in stanga portului, in zona Holland Village (care are totusi plaja separata).

In afara de hotelurile pe care le-ai mentionat, de-a lungul promenadei de cca 4 km care incepe din port (restuarantele terasa Old Boat si Panorama) si tine pana la castel mai exista si alte hoteluri. De mentionat:

Holiday Beach Hotel, toate camerele cu superba vedere la mare, + piscina!
[ http://img168.imageshack.us/img168/5686/balchikholidaybeach4as.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://img192.imageshack.us/img192/5293/06052200597kr.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si Hotel Lotos, despre care iarasi nu sunt sigur daca are piscina.
Nu departe de el, exact in zona portului de yachturi, se construieste cu spor noul complex rezidential (apt-hotel) MarinaCity.

Edited by eyer, 08 July 2006 - 22:11.


#54
mircea1965gj

mircea1965gj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 09.07.2006

View Postgiovaninnaa, on Jun 12 2006, 09:03, said:

Va rog frumos, daca aveti ALTE informatii in afara de cele deja postate, legate de vacanta la Balcic, 2006 - ma gandesc ca incepe lumea sa plece in concedii - scrieti! Costuri ( cazare, carte verde+alte taxe pt drum, mancare/beutura/dixtractie) actualizate, adrese+telefoane pensiuni.... etc. O vara placuta tuturor!!!!!


acum m-am intors de la balcic. recunosc ca sunt putine in plus de spus fata de cele deja postate. preturile sunt cele mentionate, 30 euro carte verde, 6 euro la vama la ei (spuneti ca mergeti pt o saptamana, nu mai mult, altfel va taxeaza pe o luna pentru vigneta, si sunt 5 euro diferenta, nu merita!)
ceva important, vad ca nimeni nu a sesizat sau nu a fost interesat. eu am luat-o in plin: NU EXISTA TIGARI STRAINE!!! inarmati-va cu tigarile preferate de acasa. in balcic nu veti gasi decat davidoff, la pret dublu fata de romania (90.000 paketul) si, dupa multa truda, in albena, poate aveti noroc de marlborro. in rest numai de-ale lor sau marci dubioase de prin diverse orizonturi.
cam asta m-a izbit, diferit de ce s-a spus deja. In rest, nu e rau. oraselul e simpatic, populatia absolut nesarata (nu am avut dupa ce intoarce capul nici macar o singura data in 7 zile, in toata portiunea de bulgarie pe care am rasfoit-o.
nu gasiti usor nici net. in balcic e unul in centru, dublu fata de bucuresti, si nu are mess, skype etc. asta, daca la un moment dat vi se face lehamite sa obositi roaming-ul.
au un stil de distrctie de seara respingator, cu multa muzica semilife, infiorator de prost interpretata si de pe toate terasele. dar, la cat de mici sunt preturile, mai ca o poti inghiti si pe asta.
in lei romanesti, ca sa va faceti o idee, un expresso pleac de la 10.000 si ajunge la maxim 20.000, bere nu beau, dar stiu ca cea mai scumpa, la cel mai luxos **** stele hotel, El Marinero (pe care vi-l recomand) era 60.000, restul pana in 20.000.
Mancarea... ca sa te saturi, cu trei feluri de mancare, greu vei putea scoate mai mult de 250.000 de lei din buzunar. asta la lux... la un local obisnuit iesi si in 100.000 cu doua feluri si un desert
pizza, intr-adevar, de neincercat. drop it!;)
ce sa mai spun... plajele.. sunt trei, una la siloz (cea mai mare), una in cam in centrul falezie, si una la castel.
cea de la siloz e gratis, daca nu ai cumva ambitia sa intri in zona cu plata, kestie pe care nu am inteles-o, neavand decat avantajul ca puteai sa mai dai bani si pe un sezlong si sa stai sub o umbreluta.
noi am stat la o vila, un apartament ca la hotel, 20 euro pe noapte, cu tot confortul, inclusiv skimbarea cearceafurilor si proapelor zilnic, plus sampoane la plic. sa spunem ca nu v-ar interesa asta, dar o mentionez comparativ cu acelasi pret undeva la doi mai sau vama veke. deci, face banii.
am vizionat si ceva la 10 euro pe noapte. sincer, daca eram student, poate as fi strans din dinti si as fi acceptat. totusi, pentru 70 de euro diferenta pe 7 zile, nu se facea sa ma kinuiesc.
vila de care spun e kiar langa centrul de informare din parcarea de taxiuri din capatul falezei. are un mic butic la parter, pentru cine e interesat.
in rest... kaliacra, nu stiam ca e doar un punct turistic si nu o statiune, si m-am trezit aratand penibil intreband la bariera unde esti taxat daca nu exista bancomat acolo (nu mai aveam leva la mine) in fapt, e un promotoriu, extrem de spectaculos, dar vizitabil in maxim 10 minute. in rest poti sta cu orele sa te uiti la peisaj, la cormorani si delfini. si bineinteles, sa faci poze. partea centrala a promotoriului, unde ar mai fi fost resturi din asezarea medievala, e ocupata de o garnizoana, deci nevizitabila. Oricum, merita, chiar se cere vazut.
albena, boring!
are insa o padure imensa in care e o placere sa stai cand e vipie.
si un parc de distractii interesant pentru copii.
va recomand, in albena, sa beti o cafea sus, la hotel dobrodjea, etaj 15. o panorama care face toti banii (vorba vine, ca si acolo e relativ ieftin)
dar, ca o constatare, preturile in albena, fara a ajunge la cele romanesti, sunt duble fata de balcic. la toate, inclusiv partea noncomestibila.
cam atat imi vine in minte. daca mai e ceva, intrebati. mi-au folosit mult informatiile de aici, si mi se pare decent sa dau ceva inapoi.
ah. totusi, pentru numele lui Dumnezeu, mai usor cu superlativele. e totusi bulgaria! numai comparativ cu lit romanesc, si mai ales din pdv al preturilor este de luat in calcul. mergeti, oameni buni si nesaraci, in vest!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate