Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Balcic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1162 replies to this topic

#19
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Poze nu ai?

#20
IoanaB

IoanaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.08.2005
De abia astept vacanta de la anul - sper sa ajung si eu prin locurile astea!

#21
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005

...easca, on Sep 11 2005, 10:31, said:

Poze nu ai?

<{POST_SNAPBACK}>

am, dar sunt putine, proaste si personale; oricum sunt postate la mihaim79 si cristi28 niste imagini foarte frumoase si... turistice; pe mine m-a interesat mai mult sa simt atmosfera si sa-mi dau seama de unde provine farmecul oraselului; poate din asocierea dealurilor abrupte, alb stralucitoare si sarace in vegetatie cu marea de un albastru adanc ( contrastante?); poate din nostalgia pentru o parte ( iremediabil) pierduta din vechea Romanie interbelica, cu Regina, protipendada bucuresteana,  artistii plastici care veneau vara de vara aici, cine stie?
Ciao, F. :no:

#22
cristinat

cristinat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.12.2005

View Postmihaim79, on May 5 2005, 14:57, said:

Cine a fost la Balcic(Bulgaria) rog sa posteze tot... :)
ma intereseaza pt la vara o excursie cu masina prin vama veche. initial am vrut sa mergem cu masina pana-n vama si cu bicicletele in continuare(un grup de 4 pers) dar ne-am razgandit din motive... fizice. distanta nu e asa mare, 60 de km de vama veche, dar pana la urma mergem cu masina.
asadar astept detalii referitor la drum, preturi cazare, locuri cazare mai bune sau mai rele(de stiut), restaurante, etc
pt bulgaria tb sa ai tot 100 euro pe zi? sau 50?
se poate schimba direct lei pe leva sau trebuie euro sau dolari?
multumesc anticipat
Si eu imi doresc sa merg acolo, inca de cind eram prin liceu si am citit Leaganul Pisicii.

View Postmihaim79, on Aug 1 2005, 22:25, said:

imi pare rau ca nu am putut raspunde mai repede( sunt in concediu si nu prea intru pe net). deci, costurile au fost cu totu' in jur de 2,5 milioane lei de persoana. recapitulez: benzina pt aprox 1100 km 4 pers., cazare 5 euro de pers/noapte, carte verde 30 usd/4 persoane, alte taxe de aprox 10 euro(drum, salubrizare)/4 persoane; mancare  si bautura de restu' plus 1 poza retro 5 euro(in balcic, dar mai ales in albena sunt multe locuri pe faleza unde se fac poze in costume de epoca la preturi f mici). de mentionat ca preturile in bulgaria sunt mult mai mici, ajungand chiar la 50 % fata de cele RO. cam atat!
la anu' tot in BG ma duc!  :D
Eu ii spuneam sotului meu ca trebuie sa mergem odata in Bulgaria sa vedem ce este si acolo, din moment ce ne dorim sa ajungem prin Franta si alte locuri mai indepartate... normal este ca intii sa ajungi prin tarile vecine.
Incredibil ce locuri au...

La anul sigur ma duc pe acolo...
Multumesc.

#23
ana- maria25

ana- maria25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.05.2006
Vreau sa va multumesc ca ati scris despre balcic si ca ati pus atatea detalii!!!tocmai m-am intors de acolo si vreau sa va spun ca mi-au ajutat enorm!!!pana si descrierile voastre sunt conforme 100% cu realitatea,scurt si la obiect!o sa adaug si eu cate ceva:am stat la  hotel Paris de 3 stele cu 16 euro camera(pt. doua persoane)...super conditii,nici n-aveai nevoie de atatea conditii pt. ca ajungeam doar sa dormim.dar am ajuns seara si n-am mai cautat altceva si mai ieftin pt. ca eram destul de obositi...
vremea a fost destul de racoroasa...dar mie mi-a placut...o vreme numai buna pt. plimbari ..am inspirat atata aer curat(aer si de munte si de mare) ca nu mai vroiam sa ma intorc in bucuresti.Intr-adevar noi nu avem asa ceva,la noi toate statiunile de pe litoral sunt fara pic de deal...cand ma gandesc ca balcicul a fost si al nostru si ca aia fac bani acum cu castelul si gradina botanica...hm :angry: dar...bine ca mai ajungem si noi din cand in cand.
Eu am plecat cu gandul sa descopar drumurile pe care au mers interbelicii nostri..din pacate n-am gasit nimic...doar castelul si gradina mai amintesc de vremurile apuse...in rest totul destul de nou si chiar foarte nou.arata bine si e curat.mai sunt printre copaci si multa verdeata cataratoare niste case vechi in ruina...in paragina... si ici colo caldiri care mai stau in picioare si care au fost chiar renovate ,nu daramate...
Astea sunt primele impresii...cu siguranta o sa mai merg si o sa analizez mai in detaliu..
Cu mancarea a fost foarte bine ..preturi acceptabile si calitate I!!!
Am fost si la Albena putin...e asa si asa
                la Nisipurile de aur e ceva oribil:hoteluri multe unul langa celalalt,si super luxoase si de trista amintire...foarte colorat:americanizat,comercial... de prost gust...intr-adevar nisipul are alta culoare dar nu merita sa mergi pt. atata lucru.
                la Varna...pur si simplu va spun:nu mergeti,n-are rost...un oras normal din est cu blocuri urate si mai putin urate...si cea mai tare priveliste a fost un munte de gunoi pe care tiganii aveau casele si carpe  in loc de geam etc.
               la kaliakra a fost evident plin de turisti..dar edestul de imprsionanta povestea locului...merita.
               la manastirea Alajda(am gasit-o in drum spre Nisipurile de aur) am trait ceva senzatii tari...totul este intr-o stanca si scarile nu erau numai din lemn nou ci si din lemn aproape putezit...:)mai sunt niste catacombe in padure dar va spun sincer ca sunt insapaimantatoare...nici prin gand nu-mi trece sa-mi imaginez ca acolo au locuit calugari...
    Pt. mine au fost trei zile superbe si chiar va recomand o cura de balcic!!!eu o sa mai merg cu siguranta si o sa stau numai acolo...poate o sa tragem o fuga si la obzor(sau cum se cheama) pt. ca acum n-am ajuns...:) ne-am pierdut la iesirea din varna si ...am considerat ca e prea tarziu sa mai mergem....:)
inca o data va multumesc pt. informatii!!!

#24
giovaninnaa

giovaninnaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.04.2005
chiar ma bate gandul sa merg la vara la balcic, asa ca vreau sa multumesc tuturor celor care au postat aici! super utile informatiile, absolut tot. o parte din ghidul meu din vara va fi constituit din topicul asta printat ;) multumim! intrebare: pentru august - credeti ca trebuie rezervat din timp, sau putem merge direct? oare preturile cam cucat vor salta.... o sa prinda tupeu si lume multa locul? voi cam ce credeti? ( stiu ca nu aveti de unde sa stiti asta.. dar poate cei care ati fost v0ati facut o imagine pe care baza careia va puteti da cu parerea orientativa.. ). multumesc mult inca o data!

#25
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

View Postgiovaninnaa, on May 12 2006, 10:12, said:

chiar ma bate gandul sa merg la vara la balcic, asa ca vreau sa multumesc tuturor celor care au postat aici! super utile informatiile, absolut tot. o parte din ghidul meu din vara va fi constituit din topicul asta printat ;) multumim! intrebare: pentru august - credeti ca trebuie rezervat din timp, sau putem merge direct? oare preturile cam cucat vor salta.... o sa prinda tupeu si lume multa locul? voi cam ce credeti? ( stiu ca nu aveti de unde sa stiti asta.. dar poate cei care ati fost v0ati facut o imagine pe care baza careia va puteti da cu parerea orientativa.. ). multumesc mult inca o data!

pai la Balcic nu cred ca o sa fie asa de aglomerat ca la Albena sau Nisipurile de Aur. este o statiune mai linistita, nu are plaje mari si modernizate gen Albena, Sunny Beach, etc si poate din cauza asta nu se inghesuie turistii care nu stiu altceva decat plaja-baie-masa :) . Bulgarii merg mai mult in sudul litoralului, in zona Burgas. romanii am vazut(poate gresesc)  ca se opresc mai mult in zona Albena. Litoralul lor este mai mare ca la noi si sunt locuri frumoase si in sud - vezi Nessebar, Sozopol, etc. Eu zic ca daca tot te duci e bine sa faci trasee pana jos si sa vezi cat mai mult. si, de ce nu, sa descoperi locuri pustii asa cum am gasit eu pe langa Obzor. In concluzie, o sa fie aglomerat, dar locuri o sa gasesti(la vile ma refer) sigur. Daca vrei sa stai la hotel, atunci cu o rezervare ar fi sigur.

numai bine

#26
ionutzyankoo

ionutzyankoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 30.10.2004
Lucruri tare interesante despre Bulgaria, cred ca o sa ajung si eu in vara asta pe acolo. Sper sa nu se scumpeasca prea mult lucrurile(aderarea la UE...)

#27
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
'ionutzyankoo':
Lucruri tare interesante despre Bulgaria [...]
_______________

Adevar grait-ai, lui Mihai i-a reusit un topic fain si cat se poate de util, chiar daca la inceput a trebuit sa puna intrebari retorice :)  Sigur, meritul e si al celorlalti, Cristi, Flocinel, Ana-Maria… Ca si al meu, ca am fost perseverenta si am izbutit sa-l aflu! :rolleyes: Asadar si prin urmare, eu zic sa-i dam inainte, doar a-nceput sezonul, corect?
Si noi (2 persoane) ne-am decis pentru Balcic, veti fi inteles deja. Probabil se va intampla abia pe la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie, cu masina, prin Vama - momentan: faza "documentare". Am vrea, ca sa evitam palpitatiile, sa ne luam bilet la hotel de la vreo agentie; am primit ceva oferte pentru orientarea prin buzunare, preturile sunt comparabile, se invart cam pe la acelesi cifre. Asa ca, in momentul asta am ajuns la dilema: care hotel sa fie? Asta pentru ca mi-a intrat (exagerat de  :D ) bine in cap, de la voi, povestea cu urcusul de la plaja spre hotel – am mai patit de-astea, chiar si pe litoralul romanesc si, vorba ceea, “tovarasi, nu ne-a fost usor!”
Btw, nu prea am inteles: toate hotelurile sunt “la altitudine” ori sunt unele si pe plaja? Mai aproape, mai departe? E o singura “bucata” de plaja? La chestia asta, agentiile dau detalii relative, care ridica semne de intrebare. Se spune, de pilda, “Hotelul X este la 30 de metri de mare si la 300 metri de plaja”. Cum devine trebusoara?
Sa va zic niste nume de hoteluri de prin hartiile primite ca oferte, poate va clincane vreun clopotel: Helios, Naslada, Iceberg, Holliday Beach, Ahileia, Biser – sunt de 2-3 stele, nici nu ne trebuie mai mult. Daca as avea o harta mi-ar fi mult mai usor sa aleg, cu toate ca mi-ar trebui una 3D ca sa vad diferenta de nivel.   :huh:
Intrebari as mai avea, chiar destule, dar am luat-o si eu catinel cu inceputul; voi reveni.

Multumiri, N.

#28
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

View Postnadis, on Jun 10 2006, 02:51, said:

'ionutzyankoo':
Lucruri tare interesante despre Bulgaria [...]
_______________

Adevar grait-ai, lui Mihai i-a reusit un topic fain si cat se poate de util, chiar daca la inceput a trebuit sa puna intrebari retorice :)  Sigur, meritul e si al celorlalti, Cristi, Flocinel, Ana-Maria… Ca si al meu, ca am fost perseverenta si am izbutit sa-l aflu! :rolleyes: Asadar si prin urmare, eu zic sa-i dam inainte, doar a-nceput sezonul, corect?
Si noi (2 persoane) ne-am decis pentru Balcic, veti fi inteles deja. Probabil se va intampla abia pe la sfarsitul lui august sau inceputul lui septembrie, cu masina, prin Vama - momentan: faza "documentare". Am vrea, ca sa evitam palpitatiile, sa ne luam bilet la hotel de la vreo agentie; am primit ceva oferte pentru orientarea prin buzunare, preturile sunt comparabile, se invart cam pe la acelesi cifre. Asa ca, in momentul asta am ajuns la dilema: care hotel sa fie? Asta pentru ca mi-a intrat (exagerat de  :D ) bine in cap, de la voi, povestea cu urcusul de la plaja spre hotel – am mai patit de-astea, chiar si pe litoralul romanesc si, vorba ceea, “tovarasi, nu ne-a fost usor!”
Btw, nu prea am inteles: toate hotelurile sunt “la altitudine” ori sunt unele si pe plaja? Mai aproape, mai departe? E o singura “bucata” de plaja? La chestia asta, agentiile dau detalii relative, care ridica semne de intrebare. Se spune, de pilda, “Hotelul X este la 30 de metri de mare si la 300 metri de plaja”. Cum devine trebusoara?
Sa va zic niste nume de hoteluri de prin hartiile primite ca oferte, poate va clincane vreun clopotel: Helios, Naslada, Iceberg, Holliday Beach, Ahileia, Biser – sunt de 2-3 stele, nici nu ne trebuie mai mult. Daca as avea o harta mi-ar fi mult mai usor sa aleg, cu toate ca mi-ar trebui una 3D ca sa vad diferenta de nivel.   :huh:
Intrebari as mai avea, chiar destule, dar am luat-o si eu catinel cu inceputul; voi reveni.

Multumiri, N.

uite aici am stat noicazare balchik
la villa danny. dupa cum vezi pe site au si apartamente mai aproapede plaja :)
despre vizualizare 3D vezi ca pe google earth balchik este f bine reprezentat
deocamdata atat,
numai bine

#29
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmihaim79, on Jun 10 2006, 17:11, said:

uite aici am stat noicazare balchik
la villa danny. dupa cum vezi pe site au si apartamente mai aproapede plaja :)
despre vizualizare 3D vezi ca pe google earth balchik este f bine reprezentat
deocamdata atat,
numai bine

Oooo, da, arata superb! M-am uitat si la acele apartamente – intr-adevar, sunt la numai 50 de metri de plaja. Insa pentru asa ceva, adica vila/etaj/apart., ti-ar trebui fie o familie destul de numeroasa, fie ca toti prietenii pe care-i ai sa-si poata lua concediu in acelasi timp – or, nu e cazul. Pentru 2 pers. cred ca tot mai buna o camera de hotel.
Despre Gugl Earth ce sa mai zic, in afara de faptul ca mi-ai dat o ocupatie pe toata ziua, am tinut neaparat sa-mi admir casa de sus, si nu numai (Bucurestiul se vede perfect, insa alte orase maricele, de pilda Targovistea, sunt in cetzuri dese, nu stiu de ce – dar sa trecem, asta-i alt subiect). Balcicul se vede frumos, dar cum n-am mai fost niciodata acolo, nu sunt in stare sa sesizez mare lucru, gen diferente de nivel, nici macar Castelul nu-l identific – cred ca am orbul gainilor, care urmeaza gripei omonime.  :w00t:
Ma intreb cum e plaja (sau bucatile de plaja). Asta pentru ca prin poze se vede tarmul marginit de pietroaie sau stabilopozi, iar intrarea in mare pare a se face pe niste scarite metalice – chestie care mi se pare usor sinistra. Exista si plaje “normale”, da?
Si un titlu de la stirile TVR 1, de asta-seara: “Exod al romanilor pe litoralul bulgaresc”!

Salutari.

#30
giovaninnaa

giovaninnaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.04.2005
Va rog frumos, daca aveti ALTE informatii in afara de cele deja postate, legate de vacanta la Balcic, 2006 - ma gandesc ca incepe lumea sa plece in concedii - scrieti! Costuri ( cazare, carte verde+alte taxe pt drum, mancare/beutura/dixtractie) actualizate, adrese+telefoane pensiuni.... etc. O vara placuta tuturor!!!!!

#31
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
pe google earth e cam greu sa deosebesti castelul din balchik daca nu cunosti macar un pic topografia locului. atasez un printscreen din google earth cu o zona aproximativa a gradinii si intrarile in ea. despre costuri, stiu doar de cartea verde ca este 30 USD pe 14 zile. dar cred ca taxele/preturile au ramas aceleasi in mare parte.
plaja din fata castelului este amenajata, se plateste 2 leva umbrela, intrarea in apa se face pe trepte. mai spre centru exista si o zona cu plaja/intrare in apa normala. pt plaja cel mai bine in alte locuri mai spre sud(albena, sunny beach, etc) sau mai spre nord(zona kavarna, bulgarevo, white laguna)

Attached Files



#32
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Am fost in acest week-end in Bulgaria, cazare 2 nopti in Albena.
Vineri am trecut 1/2 ora prin Balcik, sa vedem cum se prezinta.
Sambata am revenit pentru 1/2 zi si pot spune:

ce trebuia spus despre acest loc a fost deja amintit de catre cei care au postat mai inainte - asa ca cititi cu atentie ce s-a scris pana acum si aflati peste 95% din ce va intereseaza. Chiar nu mai sunt multe de spus. Preturile de cazare sunt valabile si in acest an, la fel si la mancare - am mancat in doua zile la pranz si mi s-a parut f. bine - mai ieftin decat in Albena. Atentie pt. iubitorii de calcan sau peste in general, f. bine facut si bun, berea locala buna - pe terasa de pe malul marii- in port -  langa o cladire inalta comunista - silozuri se pare. Era f. aglomerat la aceasta terasa - duminica la pranz - si am asteptat destul de mult pana a venit mancarea. Salata bulgareasca, snitel vienez cat capul de mare, pitza quatro stagione f. buna ( 30cm, blat subtire si toping f. bogat - cineva s-a plans mai sus ca nu e buna - ma rog, de gustibus.... ), piept de pui, asta din ce am comandat noi, un chelner tinerel care rupea romana - oricum nu sunt probleme pe nicaieri cu limba, se rupe germana, engleza, franceza, ruseste si chiar romaneste.
Parcarile pt. masina - gratuite.

Farmecul locului este dat, fara indoiala, de peisajul f. frumos si "castelul" reginei Maria ( o vila cum spunea cineva ) cu gradinile aferente.  Gradinile sunt facute cu mult bun gust, ceva extraordinar de cochet - poti sta cateva ore ore bune, exista si o terasa misto la intrare daca vrei sa mai faci o pauza si sa admiri peisajul in timp ce savurezi o cafea/suc.

Din punctul meu de vedere:
daca faci abstractie de silozurile comuniste, de macaraua portuara, de ceva cladiri in constructie - printre care si un hotel maricel, oraselul este superfain si linistit. Daca ai probleme cu nervii, dupa o saptamana te faci bine. Personal nu recomand iubitorilor de sejururi ceva mai pretentiosi, care cauta resorturi bine puse la punct, plaja mare amenajata bec, servicii si distractii pe alese. Exista alte locatii de acest gen la vecinii nostri.

Concluzia mea:
Un loc care nu trebuie ratat sub nici un pretext. Vom mai trece cu siguranta, daca vom avea prilejul sa mai mergem pe litoralul bulgaresc. Frumusel foc ! Foarte poetic si romantic.
Cred ca daca se vor investi ceva mai multi banuti, peste 5-10 ani locul va arata super.

Enjoy !

#33
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Ceva poze...desi s-au mai pus...totusi...alte unghiuri...

Enjoy !

Attached Files



#34
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Ah...castelul + gradinile...neaparat...

Enjoy !

Attached Files


Edited by metalactual, 12 June 2006 - 20:43.


#35
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmihaim79, on Jun 12 2006, 12:04, said:

pe google earth e cam greu sa deosebesti castelul din balchik daca nu cunosti macar un pic topografia locului. atasez un printscreen din google earth [...]
Multumesc mult, Mihai. Am pus printul la colectia de poze si harti, care e tot mai stufoasa, ca am si articole din presa, si citate de pe site-uri si bloguri. Pana reusesc sa ajung la Balcic, sper sa-mi dau si doctoratul pe tema asta.  :)
Tot ingrijorata sunt la capitolul "plaja/intrare in apa" - care pentru mine e cel mai important. Cati kilometri sunt pana la Albena; dar spre nord, pana la Kavarna? Ca poate migram pentru plaja... E drept ca nu sunt eu conducatorul auto, dar ma bazez pe puterea-mi de convingere:  :ciocan:

Toate cele bune, multam pentru timpul cheltuit.

#36
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postmetalactual, on Jun 12 2006, 21:41, said:

Ah...castelul + gradinile...neaparat...

O-la-la!, superbe poze. Numai bune de postere, mai ales ca au si dimensiunile+calitatea adecvate.
Multumim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate