Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Balcic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1162 replies to this topic

#1
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
Cine a fost la Balcic(Bulgaria) rog sa posteze tot... :)
ma intereseaza pt la vara o excursie cu masina prin vama veche. initial am vrut sa mergem cu masina pana-n vama si cu bicicletele in continuare(un grup de 4 pers) dar ne-am razgandit din motive... fizice. distanta nu e asa mare, 60 de km de vama veche, dar pana la urma mergem cu masina.
asadar astept detalii referitor la drum, preturi cazare, locuri cazare mai bune sau mai rele(de stiut), restaurante, etc
pt bulgaria tb sa ai tot 100 euro pe zi? sau 50?
se poate schimba direct lei pe leva sau trebuie euro sau dolari?
multumesc anticipat

#2
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
se pare ca n-a fost nimeni la balcic?!  :console:
atunci am sa scriu cand ma intorc... :)

#3
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
asadar am fost la balcic!
am stat 5 zile si traseul a fost urmatorul:
bucuresti-constanta-vama veche-kame briag - kaliakra - balcic - varna - albena - varna - obzor - nessebar si retur.

la vama nu am avut nici un fel de probleme si a durat f putin, mai erau 2 masini in fata noastra. costuri: 30 USD cartea verde, taxa salubrizare 200 mii(la noi si la dus si la intoarcere), taxa drum 7 zile bulgaria: 4 euro(nu uitati sa cereti si vignetta ca ei nu se sinchisesc), taxa salubrizare bulgari: 2 euro o singura data.

am stat in balcic la o vila gasita la tourist information-ul din centru. pret: 5 euro/zi/caciula. conditii normale si minime, avand in vedere ca am stat in camera doar pt somn. vila era aproape de intrarea de sus in gradina botanica a castelului. era un pic mai greu la intoarcere... :)
impresii:
-mancarea si bautura mai ieftine ca la noi(ex la terase si taverne: bere1,30 leva, cocacola-1 leva,  salata 3,5 leva etc. 1,95 leva = 1 euro)
-relieful si tarmul marii negre mai spectaculos
-pe sosele cam pustiu. se circula incet, n-am intalnit absolut nici un radar - am vazut in balcic doar o masina de politie;
-soseaua serpuieste pe coasta dar nimic spectaculos pt ca sunt multe paduri si boscheti si nu vezi mare lucru.
-parerea mea este ca stiu mai bine ca noi sa faca turism. langa nessebar, la golden beach parca-i spune, se construieste intr-o veselie la un nivel impresionant dar si mult prost gust;
-balcic-ul e frumos, isi castiga farmecul mai mult de pe urma castelului si a gradinii botanice. casele sunt frumoase, au toate acoperisuri din tigla rosie. in rest taverne si terase pe tot malul; taxa castel:5 leva, taxa gradina botanica:5 leva
-kaliakra este spectaculos si aglomerat de turisti;
-albena este plina de nemti si rusi. este ingrijita dar nu-i de mine  :D e gen mamaia, dar parca mai frumos aranjata;
-varna este un oras-port care nu mi-a placut. multe blocuri comuniste, gropi in asfalt, urat;
-nessebar este inscris pe lista UNESCO dar si-au batut joc de el. adica oraselul arata super, este situat pe un fel de insula, legatura cu uscatul se face printr-un istm. casele si bisericile sunt nemaipomenite. dar bulgarii au facut din nessebar un adevarat bazar. se vinde orice, de la parfumuri contrafacute la chiloti. chiar si in biserici au facut "galeri de arta" cu pseudo tablouri de talcioc. merita trasi de urechi pt treaba asta!  :nonobad:
-obzor l-am descoperit intamplator. de fapt locul se afla langa aceasta statiune. se intra prin padure, se trece de un camping, se parcheaza si se coboara pe plaja. o plaja semi pustie. super:nisip, apa, tot! o apa asa limpede si calda nu am mai vazut! si nisipul....
-cum spuneam... apa marii negre la bulgari arata mult mai bine ca la noi! e mai limpede, fara alge si mai calda! de ce? noi de ce nu avem?
cam atat.

urmeaza poze

#4
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
in ordine. kaliakra:

Attached Files



#5
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
Balcic:

Attached Files



#6
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
Albena:

Attached Files



#7
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
plaja pustie de langa obzor:

Attached Files



#8
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
nessebar:

Attached Files



#9
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005
inca 2 poze cu... malu':

Attached Files



#10
serenat

serenat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2005
arata super pozele. vreau si eu sa te intreb cat te-a costat totul, cum vrei tu calcul pe cuplu, sau de persoana (inclusiv toate taxele pe care le-ai platit la vama). nu stiam ca la bulgari e asa de frumos, am ramas cu impresia ca e ceva fara nici o importanta dar se apare ca m-am inselat. Informatiile pe care le-ai scris sunt foarte bine venite

#11
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
he, he acum vro 10 ani am fost si eu la Varna si la Nisipurile de Aur. Mi-a placut desi nu prea imi mai aduc aminte... eram destul de mic. Stiu doar ca in zona se mai auzea si romana, iar toata excursia, mai putin benzina ne-a costat 5 DM (marci germane). Ce vremuri ......

#12
matulica

matulica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.07.2005
PLEC IN GRECIA, ca mai toata lumea, de altfel! Numai ca in minunata luna septembrie. Ideea e ca mi-am prins urechile pe net cautand oferte ... Sa trecem peste asta ... Am gasit la 147 euro: 5 zile in Platamonas - Nei Pori si 4 zile in Sitonia cu o excursie in Salonic.
1. Cum vi se pare?
2. Sa stau sa vegetez pe langa aceste doua frumoase statiuni sau sa imi iau inima in dinti si zboru' totodata? :huh:
3. Deschisa la alte optiuni. B)

#13
tonica

tonica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 11.07.2005
matulica esti total aiurea cu grecia pe un topic cu...balcic! Se pare ca mai trebuie sa-ti prinzi un pic urechile cu netul...cauta topicurile cu grecia/katerini, vei gasi destule si dealtfel si informatii care-ti vor trebui

#14
mihaim79

mihaim79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.01.2005

Quote

vreau si eu sa te intreb cat te-a costat totul, cum vrei tu calcul pe cuplu, sau de persoana (inclusiv toate taxele pe care le-ai platit la vama).

imi pare rau ca nu am putut raspunde mai repede( sunt in concediu si nu prea intru pe net). deci, costurile au fost cu totu' in jur de 2,5 milioane lei de persoana. recapitulez: benzina pt aprox 1100 km 4 pers., cazare 5 euro de pers/noapte, carte verde 30 usd/4 persoane, alte taxe de aprox 10 euro(drum, salubrizare)/4 persoane; mancare  si bautura de restu' plus 1 poza retro 5 euro(in balcic, dar mai ales in albena sunt multe locuri pe faleza unde se fac poze in costume de epoca la preturi f mici). de mentionat ca preturile in bulgaria sunt mult mai mici, ajungand chiar la 50 % fata de cele RO. cam atat!
la anu' tot in BG ma duc!  :D

#15
spinderella

spinderella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.07.2005
multumim frumos pt poze, pe mine m-au uns la inima :D

#16
serenat

serenat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2005
multumesc mult ptr raspunsul la intrebarea mea mihaim79
distractie placuta in concediu

#17
cristi28

cristi28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2005
Attached File  DSCF0033.jpg   36.67K   1040 downloadsAttached File  DSCF0050.jpg   43.63K   1501 downloadsAttached File  DSCF0094.jpg   67K   1217 downloadshment]Attached File  DSCF0149.jpg   43.19K   921 downloadsAttached File  DSCF0016.jpg   61.22K   1396 downloadsTocmai am venit si eu de la Balcic si aici am gasit, inainte sa plec, singurul topic cu informatii utile. Acum vreau si eu sa scriu la randul meu :) . Multumesc mihai, experienta ta mi-a fost de ajutor - ai avut dreptate si ma gandeam la postul tau cand "uitau" sa iti dea "vigneta" la vama si cand am trecut un pic de Balcic fara sa ne dam seama.
Eu am fost cu prietena si fara masina, 8 zile (aproape, am plecat inainte de pranz). Am cheltuit amandoi cam 300 USD si cam 1 mil. lei - fara sa exageram cu mofturi sau cu grija prea mare.
Am sa enumar cateva "idei" ( plusuri, minusuri, sfaturi), poate vor fi de ajutor cuiva - acolo e mai cald si poti merge linistit in septembrie:
  * ai nevoie de masina, la granita - ca sa poti iesi din tara, acolo pentru ca sunt multe de vazut si poti merge unde vrei cand vrei. Noi am plecat cu tren (>c-ta), autocar(>Mangalia), microbuz (vama veche), niste polonezi simpatici cu masina :D (>Balcic). Am venit pe drumul aparent cel mai scurt pe harta (microbuz Balcic>Silistra, bac+microbuz>calarasi, tren >ciulnita, Bucuresti). Nu mi-a placut in mod special partea Silistra>Ciulnita. Nici cu masina nu e o bucurie partea asta, poate e mai bine prin alta parte (cine stie) - drumuri jalnice, nervi intinsi la bac, lume naspa, vama etc.). Din cauza ca nu am avut masina a trebuit sa raman doar in Balcic - un hotel in Albena sau Golden Sands nu intra in buget.
  * Euro e bine cotat (1,9 leva) fata de USD (1,5) sau 1 mil. lei pt 40 leva (nu peste tot)
  *La tourist center (la ala de "sus" era babeta plecata mai tot timpul, am fost la cel de "jos") am gasit cea mai buna optiune la 10 USD si nu era chiar asa aproape de plaja - retinusem ideea lui Mihai ca nu e placut sa te intorci pe un urcus prea greu in camera, mai ales daca esti deja obosit, iar Balcic e plin de urcusuri, potecute, trepte si scarite fiind cumva asezat pe "etaje"- si nu ne-am grabit sa acceptam oferta (mai ales ca unii bulgari -oameni super in rest- au obiceiul sa adauge uneori cate o surpriza la nota de plata) si am fost schimbam niste $ si sa vedem cum arata plaja {(OK, cu exceptia ca 3 leva/zi e cam mult si ei nu erau niste maniaci cu ingrijirea plajei- nu prea curatau "verdeata" cand se depunea in apa la mal- si de cateva ori era enervant de multa, mai era si chistoace, ambalaje dar in limite ok. Am platit doar de 2-3 ori, am profitat ca ei nu iti dadeau bilet decat daca insistai (ghici de ce) si le mai spuneam ca am platit mai devreme :D )}. si ne-a acostat o femeie care locuia intr-un bloculet practic peste drum de plaja (6 Euro/persoana - conditii acceptabile cu exceptia paturilor mic ca pt copii, a trebuit sa dormim separat si cu picioarele un pic pe afara :D )
  *Vreme: super, apa foarte calda, daca nu sunt valuri poate fi mai limpede decat am vazut marea la noi.
  *La iesirea de pe plaja te asteapta niste dusuri langa care se afla o canalizare ( probabil) cu un miros greu de imaginat. Asta a fost o mare neplacere. Pacat, in afara de asta si de o constructie hidoasa parasita care (alaturi de niste macarale pe dig) strica un pic o priveliste superba cand te uiti de pe plaja. Chestiile astea totusi sunt umbrite de partile bune, oraselul este per-ansamblu superb, fara a excela in vile de lux sau alte fleacuri pentru cei pretentiosi. Vegetatia cu plante tropicale alaturi de brazi si tot ce intra in specificul zonei, case vechi, terase frumoase peste tot, fiecare coltisor surprinde alt peisaj, e mai pitoresc ca si asezare decat tot ce am vazut in Romania pe litoral.
*Castelul e surprinzator de modest, dar cochet , gradina ce il inconjoara (gradina botanica) superba. Ca sa nu te sperie cu pretul sau pentru ca sunt prost invatati, au bilete separate pentru gradina si pentru castel, dar nu poti intra fara sa platesti ambele bilete la doua case diferite. Idioata abordare, precum si explicatia (nu m-am abtinut sa intreb ) ca ar fi doi "manageri" :D
*Mancare: clar rosiile si castravetii sunt mai cu gust si mai "naturale" decat ce am in frigider acasa. Pizza sucks. Am mancat in 3 locuri- peste tot la fel: blat gros ca o paine, umplutura saraca si aparent "fiarta". Combinatii nereusite si zgarcite. Peste proaspat din mare- fara pretentii, dar gustos. Kebab ieftin, 3 marimi (cel mai mare 3,50 Leva - cam 70 mii lei, cel mai mic 1,50 - 30 mii lei ), excelent, mai simplu si mai putin "gretos" decat la noi- a fost preferatul meu (cel mai mare :D). Inghetata foarte buna. In rest nimic special- mananci cam oriunde vrei cu preturi ok, bineinteles unele locuri mai ok decat altele.
*Oamenii super. Unii cam incearca sa te pacaleasca. De cateva ori au umflat nota aiurea si nu am mai lasat spaga la terase, ceva ma face sa cred ca sunt doar cativa prost educati si stiu ca nici la noi nu ducem lipsa. M-am bucurat sa nu dau peste specimenele de porci-papagali care imput litoralul romanesc.
*Din cele peste 150 poze facute o sa aleg si o sa pregatesc cateva pentru voi. Acum sunt pe dial-up, le pun dupa ce ma intorc la servici :)
*Pana imi amintesc alte aspecte tin sa repet: Balcic e o oaza dupa un drum plin de asezari sarace si blocuri muncitoresti. Pierdeti mult daca nu mergeti sa vedeti - distanta e comparabila cu cea pana la Constanta pentru Bucuresteni cel putin, va garantez ca merita si cine a fost poate sa confirme. As fi mers si in septembrie daca as fi avut timp, la anu' merg sigur, cu masina si sper sa ajung si la obzor - Mihai mi-a trezit un interes special pentru locul ala. Chiar incep sa ma gandesc la cum ar fi o casuta de vacanta acolo.

#18
Flocinel

Flocinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 05.09.2005
am fost plecat de 2 ori vara asta la Balcic;
prima data cu un prieten care era si cu copii ( 2 ), prin Iulie - era un concert cu Deep Purple la Kavarna si  initial am trecut prin orasul cu pricina ca sa ne cazam ; n-ai unde.
Mai bine, ca este incomparabil cu Balcic-ul. Asa.. am continuat drumul si am ajuns seara in" orasul alb ", bla, bla , unde erau hotelute si cazari ( "cvartir" - initial am inteles "tractir", si cam asa si era la 20 de euro camera pentru noi toti, plus bucatarie si acces la baia omului ), cam toate in jurul a peste 30 de euro / noapte un double. Sunt hoteluri pe Primorska, care este strada principala paralela cu tarmul ( scuzati kacofonia ), unele pe partea orasului ( Jupiter - cu piscina -, Holiday Beach etc. ), altele pe partea de faleza ( Dvata Petela- doi cocosi- , Vila alba, Lotos si mai spre Tuzlata Helios si Holandsko Seliste ). Plaja este mai lata spre Tuzlata, dar cu vedere la Port si Silozul comunist pus direct la mal.
Noi am nimerit la Doi Cocosi, care este o adunatura de casute , unele ( cam 10) chiar pe faleza, oferind o priveliste superba asupra unei mari incredibil de calme. Au camere simple, dar si apartamente mici si mari. Prima surpriza: preturile erau aceleasi ( nominal ) pentru noi si bulgari, numai cotatia era diferita ( pe un apartament mic, care are  la etaj un pat dublu si un fotoliu extensibil ,iar la parter o canapea pe colt ,am dat 60 euro, pentru bulgari acelasi era  60 de .. leva ! , deci 1/2). Mai costau extra copiii, cam cate 10 euro, dar poti sa nu ii treci, nimeni nu verifica. Vara breakfastul (" zacusca" ) era un extra 3 euroi de caciula, toamna e inclus- asta e singura reducere, de altfel-...
Scump, dar e absolut superb sa te trezesti dimineata inconjurat de albastrul asta ireal; am mancat la ei la restaurantul hotelului; au si o terasa chiar pe stabilopozi,mancare buna si ieftina ( tocanita " kavarma ", servita in ulcele smaltuite, peste prajit de sezon, salate- "tarator", gen tzatziki, sau "shopsaka", cu roshii ardei castraveti si masline+ branza, f. bune ). Mai sunt sumedenie de carciumi pe faleza, dar cam inchid comenzile pe la 22 00, si oricum am preferat zone mai lipsite de diverse orchestre si/ sau muzica manelisto-cimpoiero-balcanica. ( au si ei destule )
Am simtit lipsa aerului conditionat ( au doar de la apartamentele 19 incolo si noi am stat la.. 18 ), dar cam atat. Plaja e pe bani ( 2 leva la flacau - nu stiu pentru ce ?; poate umbrelele?! ) si cam mica in latime, dar cu o priveliste superba spre Castelul ( mai mult o vila ) Reginei.
Castelul e cum e, dar curtea superba; sumedenie de flori , arbori si arbusti, toate aranjate de bunul gust al peisagistului tarilor, un elvetian refugiat la noi dupa rasturnarea Romanovilor. Se poate intra si de pe plaja din fata Castelului, pe o portita cam abandonata mai spre seara.
liniste de pensionari, cu exceptia Discotecii " Echo", sau cam asa ceva, care tine pana la 05 30 in the morning si are laser, frate! Din fericire este tocmai dincolo de refugiul Mariei, asa ca mare lucru nu a fost.
Cu bulgarii nu prea am avut treaba; e bine sa stii ceva ruseste sau cel mai rau macar ceva germana, plus ca asaltul chirilicelor il resimt si acuma, noroc ca folosesc caracterele latine in zonele turistice; la vama mi-au cerut o singura dat spaga, pe fata, dar am trecut de 8 ori , deci rezonabil;totdeauna pe la Vama Veche; vamesii nostri sunt f. amabili si serviabili, spre deosebire de contrapartide; Atentie la free-shopuri, nu prea mai poti sa cumperi decat la dus, nu si la intors ( desi nu e normal, shopurile sunt accesibile de pe ambele sensuri). In free- preturi ridicole la alcool tutun si cafea ( unele in dolari ).
Cam atat, a doua escala mai incolo.
F. :wave:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate