Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Unde pot face cursuri pt a ajunge vames?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CoSmiX007

CoSmiX007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut...Avand in vedere ca mai am un singur an de liceu trebuie sa ma hotarasc ce facultate vreau sa fac pt a stii la ce materii sa ma pregatesc mai bine...m-am tot gandit si m-am oprit la o facultate de vames...stiu ca o sa-mi sara toata lumea in cap ca ma gandesc decat la spaga,dar nu e asa...pur si simplu e o meserie care imi place...acu intrebarea mea e urmatoarea...ce facultate trebuie sa urmez pt a ajunge vames?e vreo diferenta intre politisti de frontiera si vamesi?sau sunt unii si aceeasi?intreb deoarece un prieten imi zicea ca pt politist de frontiera trebuie sa urmez academia de politie iar pt vames cu totul o alta scoala...sunt foarte nelamurit...orice informatie e binevenita...multumesc

#2
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
tre' sa faci scoala ca sa ajungi vames?  :)

#3
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007
n-am idee,dar cred ca nu se face aceeasi scoala pentru ca sa ajungi  sa fii vames si politist de frontiera.
btw de curiozitate,de ce vrei sa fii vames? ce iti place de fapt in meseria asta? :rolleyes:

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

 pretty_woman, on 14th August 2009, 07:11, said:

n-am idee,dar cred ca nu se face aceeasi scoala pentru ca sa ajungi  sa fii vames si politist de frontiera.
btw de curiozitate,de ce vrei sa fii vames? ce iti place de fapt in meseria asta? :rolleyes:

Inafara de faptul ca la final de tura pleci cu peste 10k euro in buzunar, neimpozitabili? :huh: Binenteles, tre' sa n-ai coloana vertebrala pentru asta ... :death:

#5
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Este o diferenta enorma intre politist de frontiera si vames. Primul se ocupa de contolul documentelor persoanelor care trec frontiera si tot ceea ce implica contraventii si infractiuni ale acestor persoane, pe cand vamesii au treaba cu ceea ce transporta acele persoane si procedurile de vamuire ale acestora.

Daca vrei sa devi politist de frontiera este o scoala de subofiteri (agenti ) la Oradea, sau la Academia de Politie este o specializare a Pol. de Frontiera.

Daca vrei sa devii vames nu prea stiu exact ce iti trebuie dar cred ca poti intreba la Ministerul de Finante deoarece de ei apartin.

Se faceau si incadrari directe in ambele , dar acum cred ca mai degraba se disponibilizeaza decat sa se incadreze.

@shiva: nu toti vamesii lucreaza la granita (de unde se pleaca intr-adevar cu malai mult - cel putin de pe granitele comune cu tari non-UE), ci si in structurile teritoriale din interiorul tarii , unde nu stiu cat de bine se castiga "la negru" - in orice caz nu cred ca prea mult mai ales dupa intrarea in UE. 

Oricum intrarea la Vama se face din cate stiu eu destul de greu , adica ti-ar cam trebui spate . Dar astea sunt doar zvonuri, asa ca de ce sa nu incerci?

#6
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Cel putin in Oradea, este scoala post liceala privata care te scoate cu diploma de vames.

#7
CoSmiX007

CoSmiX007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2007

 Dedelu, on 14th August 2009, 11:21, said:

Este o diferenta enorma intre politist de frontiera si vames. Primul se ocupa de contolul documentelor persoanelor care trec frontiera si tot ceea ce implica contraventii si infractiuni ale acestor persoane, pe cand vamesii au treaba cu ceea ce transporta acele persoane si procedurile de vamuire ale acestora.

Daca vrei sa devi politist de frontiera este o scoala de subofiteri (agenti ) la Oradea, sau la Academia de Politie este o specializare a Pol. de Frontiera.

Daca vrei sa devii vames nu prea stiu exact ce iti trebuie dar cred ca poti intreba la Ministerul de Finante deoarece de ei apartin.

Se faceau si incadrari directe in ambele , dar acum cred ca mai degraba se disponibilizeaza decat sa se incadreze.

@shiva: nu toti vamesii lucreaza la granita (de unde se pleaca intr-adevar cu malai mult - cel putin de pe granitele comune cu tari non-UE), ci si in structurile teritoriale din interiorul tarii , unde nu stiu cat de bine se castiga "la negru" - in orice caz nu cred ca prea mult mai ales dupa intrarea in UE.

Oricum intrarea la Vama se face din cate stiu eu destul de greu , adica ti-ar cam trebui spate . Dar astea sunt doar zvonuri, asa ca de ce sa nu incerci?

O sa caut mai multe detalii si despre vamesi si scolile care trebuiesc urmate..cu toate ca nu prea se gasesc...cred ca se cam fereste lumea sa vb despre asta...oricum ms mult pt raspuns

#8
med1234

med1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.04.2009
Exista cursuri la scoala postliceala F.E.G., de unde poti iesi agent vamal.
http://www.feg.ro/
Poti urma cursurile in unul din urmatoare orase:Bucuresti, Iasi, Ploiesti, Pitesti, Brasov, Sibiu, Giurgiu, Targoviste, Targu-Mures sau Bacau.

Edited by med1234, 14 August 2009 - 20:10.


#9
CoSmiX007

CoSmiX007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2007

 med1234, on 14th August 2009, 21:07, said:

Exista cursuri la scoala postliceala F.E.G., de unde poti iesi agent vamal.
http://www.feg.ro/
Poti urma cursurile in unul din urmatoare orase:Bucuresti, Iasi, Ploiesti, Pitesti, Brasov, Sibiu, Giurgiu, Targoviste, Targu-Mures sau Bacau.

ar fi o idee...dar nush cat de bine cotata e scoala asta...eu cel putin n-am auzit de ea pana acum....:-?

#10
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
In primul rind trebuie sa fi amanta cuiva , dupa care se va rezolva un concurs puternic pe care il vei lua . Plata "in natura" trebuie sa acopere o spaga de vreo 50-100 mii Eu , ceva de genul intrarii in baroul notarilor sau alte meserii "grele" . Daca te tin balamalele alege meseria , dar tine cont ca e stresanta , nu ai pe ce cheltui banii si in scurt timp inebunesti de prea mult bine si la nici 30 de ani impotent din cauza alcoolului ;) .

#11
CoSmiX007

CoSmiX007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2007

 Neohori, on 17th August 2009, 18:41, said:

In primul rind trebuie sa fi amanta cuiva , dupa care se va rezolva un concurs puternic pe care il vei lua . Plata "in natura" trebuie sa acopere o spaga de vreo 50-100 mii Eu , ceva de genul intrarii in baroul notarilor sau alte meserii "grele" . Daca te tin balamalele alege meseria , dar tine cont ca e stresanta , nu ai pe ce cheltui banii si in scurt timp inebunesti de prea mult bine si la nici 30 de ani impotent din cauza alcoolului ;) .

daca e cineva pe aici care a absolvit academia de pol sau care e inca student la profilul politie de frontiera il rog sa-mi lase un mesaj pe privat...m-ar interesa sa aflu anumite detalii de la persoane "autorizate" ca sa le zic asa...nu de la oameni care decat isi dau cu parerea dar nu au nici-o treaba cu facultatea asta...

#12
CristianZ

CristianZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 01.12.2006

 Kcuf_di, on 14th August 2009, 12:13, said:

Cel putin in Oradea, este scoala post liceala privata care te scoate cu diploma de vames.

Scoala aia este o excrocherie. Teapa pentru fraieri.  
Nu exista o scoala pentru vamesi asa cum nu exista o scoala pentru comisar de garda financiara. Iti trebuie doar pile si concurs pe post aranjat.
Este adevarat, la vamile de interior scorul este mic, proportional cu potentialul : salariu de cacao sub 1000 RON si spaga nexam. Mai nou vamesii au in atributii colectarea de accize. Daca nu-ti place palinca si vrei bani s-ar putea sa iti iei cate o bataie de la tarani la fiecare actiune de control la cazane. :))

#13
CoSmiX007

CoSmiX007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2007

 CristianZ, on 1st September 2009, 18:33, said:

Scoala aia este o excrocherie. Teapa pentru fraieri.  
Nu exista o scoala pentru vamesi asa cum nu exista o scoala pentru comisar de garda financiara. Iti trebuie doar pile si concurs pe post aranjat.
Este adevarat, la vamile de interior scorul este mic, proportional cu potentialul : salariu de cacao sub 1000 RON si spaga nexam. Mai nou vamesii au in atributii colectarea de accize. Daca nu-ti place palinca si vrei bani s-ar putea sa iti iei cate o bataie de la tarani la fiecare actiune de control la cazane. :))

ai idee totusi cum se fac repartizarile dupa ce ai absolvit academia de politie de exemplu??

#14
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
În niciun caz cu șpagă și cu pile  :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate