Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nisipurile de Aur

- - - - -
  • Please log in to reply
395 replies to this topic

#361
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Sunt marketuri gen Lidl prin statiune? dar supermarketuri?
O masa calda se poate manca mai ieftin? Ceva gen Springtime, cum e in Costinesti sau Neptun.

Edited by ekoly, 04 July 2017 - 14:59.


#362
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Sunt cel putin 2 McDonalds-uri, 1 Subway, supermarketuri, shaormerii...

La terase si restaurante, mie preturile mi s-au parut mai mari decat in Romania.

Edited by katran, 04 July 2017 - 17:18.


#363
ekoly

ekoly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 28.10.2010
Nu Mecdonaltz Posted Image
Chestii gen impinge tava sunt accesibile? Sau nu se gasesc?
Se ajunge pe jos la supermarketuri?

#364
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
Salut. Este chiar asa o mare problema cu parcarea in Nisipuri? Plec pe 28.07 spre Nisipuri. Apropo am masina goala la dus...pt cine doreste

#365
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 08.09.2010
salutare,
o recomandare intre hotel Morsko Oko versus Kaliakra Palace in Nisipurile de aur?
multam

#366
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Kaliakra Palace, e mai scump, Are Ultra All Inclusive!

#367
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare!Daca am mașina pe societate,la vama la bulgari imi trebuie inputernicire sau merge fara!

#368
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postbobyploiesti, on 08 aprilie 2019 - 11:42, said:

Salutare!Daca am mașina pe societate,la vama la bulgari imi trebuie inputernicire sau merge fara!
Nu s-a schimbat legislația asa ca rămân valabile informațiile postate de zeci de ori în acea topic sau cel de pe călătorii auto.

#369
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postbobyploiesti, on 08 aprilie 2019 - 11:42, said:

Salutare!Daca am mașina pe societate,la vama la bulgari imi trebuie imputernicire sau merge fara!
" La controlul de frontieră, nu este necesar să prezentați documente cu privire modalitatea de deținere sau folosință a autovehiculului (contract, procură, comodat etc).
În cazul în care circulați în interiorul Uniunii Europene, autoritățile cu drept de control din statele pe care le tranzitați pot efectua verificări în cazul în care au suspiciuni privind modalitatea de deținere a autovehiculului pe care-l conduceți, fără însă a vă refuza intrarea sau interzice circulația pe teritoriul statelor respective. "
Sursa: https://www.politiad...soane-6667.html

#370
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Plaja Kabakum, 31 august 2021, beach-barul Vanilla:

Attached File  IMG_20210831_111519.jpg   107.23K   32 downloads Attached File  IMG_20210831_111523.jpg   108.47K   29 downloads

Attached File  IMG_20210831_111529.jpg   112.06K   29 downloads Attached File  IMG_20210831_111546.jpg   99.23K   28 downloads.

Au şi post de radio propriu, se aude suficient de încet ca să nu deranjeze.
Din păcate nu au wifi şi nici milkshake, iar setul de umbrelă şi 2 şezlonguri e 10 leva. Dar au un frappé foarte bun. Iar în spate sunt 5 terase cu mâncare bună şi relativ ieftină, iar hotelul Globus îmi face cu ochiul încă din primăvară, dar a rămas pe data viitoare.

Mai bună e plaja de la hotel Noy, în extremul sud al plajei Kabakum, la adăpostul digului (de acolo spre sud se întinde staţiunea Constantin şi Elena).
Pe plaja de la hotel Noy se poate servi inclusiv milkshake, au şi wifi foarte bun (evident gratis), însă şezlongurile sunt nasoale, din plastic, iar umbrelele (de formă pătrată), deşi din stuf, totuşi au unele orificii pe unde soarele trece. Setul costă 15 leva, iar în spate sunt 3 terase bune.

Avantaje şi dezavantaje, dar asta e, nu le poţi avea pe toate ! Oricum, per total mult mai bine decât la noi ...

Aaaaa, cea mai bună terasă - Caza Olé, chiar în centru. Am mâncat cam de fiecare dată acolo, uneori şi de 2 ori pe zi. Au şi supermarket propriu, şi pizzerie, practic ai toate utilităţile necesare pe un spaţiu mic, mai ales dacă stai la hotel Jambo sau la hotel Flirt. Hotelul Brigantina e o idee mai departe, dar e aproape de alt supermarket. Şi dacă mai socotim încă 2 supermarketuri la coborârea nordică spre plaja Kabakum, putem spune că Chaika nu e doar un cartier al staţiunii Nisipurile de aur, e ea însăşi o staţiune excelentă. Atâta doar că pentru shopping trebuie mers în zona comercială din Nisipuri, sau în Varna.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 13 September 2021 - 00:02.


#371
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Ce plaje mai sunt recomandate în zona? Chiar și sălbatice. Mi-am făcut un obicei ca la fiecare drum sa ma duc o zi la o plaja din asta neamenajata, și nu as renunța la el.
Am cautat pe Facebook, dar acolo nimeni nu postează plaja, toți postează cum e mâncarea.

#372
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

View Postslai, on 03 iulie 2022 - 14:27, said:

Ce plaje mai sunt recomandate în zona? Chiar și sălbatice. Mi-am făcut un obicei ca la fiecare drum sa ma duc o zi la o plaja din asta neamenajata, și nu as renunța la el.
Am cautat pe Facebook, dar acolo nimeni nu postează plaja, toți postează cum e mâncarea.

Depinde cit vrei sa mergi, mai la sud de Varna este plaja Pasa Dere, cam 30-35 km din Nisipuri. Mai aproape nu-mi vine in minte o alta plaja izolata.

#373
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Aveți idee dacă lângă plaja nirvana este parcare?

#374
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Exista locuri superbe cam la 300 km de Bucuresti insa iti trebuie mijloace de transport adecvate si sunt plaje doar pentru localnici.

#375
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Pai zi și locul, ca exista locuri știe toată lumea.

Despre plaje în nisipuri.

Attached File  Screenshot_20220711-165534_Maps.jpg   166.67K   23 downloads

In sudul stațiunii. In fața la riviera holiday club e plaja hotelului, am văzut ca primesc din afara, 25 leva set doua șezlonguri și umbrela. Au și ceva la 60 leva, include consumație. Partea hotelului nu e mare, restul e plaja libera. Un pic mai la sud se îngustează plaja, e o porțiune mica cu sezlonguri, 6 leva șezlong, 6 umbrelă, apoi plaja libera.
Întrare în mare destul de abrupta la câțiva metri. La riviera nu e salvamar, bucata cealaltă da. E și un chioșc mic cu sucuri, cafea, înghețată. Accesul se face pe niște trepte, din strada mare.
In general am văzut lume liniștită, mulți păreau de-ai locului.

Centrul stațiunii, plaja centrala. Lunga, cel puțin în partea din sud întrare adâncă în apa. Poate are și porțiuni ok, nu știu. Oricum, 12 leva șezlong, 12 umbrelă peste tot. Aglomerata, muzica.

Attached File  Screenshot_20220711-165756_Maps.jpg   200.32K   24 downloads

Nord, gogu zice plaja nirvana, ei își zic panorama.
Parcare 6 leva zi, vii, pleci, treaba ta, preventiv sa nu arunci bonul.
8 leva șezlong, 8 și umbrela. E un dig, urmează zona free, o zona cu umbrele portocalii, aici sunt hoteluri care trimit clienți, aia vin cu un bon. Se mai aglomerează dimineața. Apoi o zona cu umbrele galbene, doar cu plata, și în final zona de nudiști.
Sunt doua terase mai retrase, nu e muzica, nu skyjet, banană sau altceva.
Intrare lina în apa, liniște, per total neaglomerat.



Attached File  20220709_153241.jpg   518.96K   18 downloads

Attached File  20220708_090548.jpg   460.65K   16 downloads

Attached File  20220707_090830.jpg   368.44K   14 downloads

#376
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,665
  • Înscris: 12.02.2007
Am fost 3 zile la nisipurile de aur si cred ca pentru ultima data.
Am plecat sambata pe la 5 dimineata din Bucuresti, la 6:20 m-am pus la coada pentru taxa de pod unde am asteptat 1h:20min, coada incepea de pe autostrada. N-am inteles de ce dureaza asa de mult pentru ca interactiunea cu mine a durat maxim 15 secunde. Unele masini stateau minute intregi pana sa plateasca/treaca...

Statiunea nu s-a schimbat de cand am fost acum 4 ani, doar a aparut niste asfalt in zona de nord.
Plaja mi s-a parut mai urata, intrarea in mare mai abrupta, apa la fel de tulbure si verde ca la noi.
Pretul pentru doua sezlonguri si o umbrela este 36 leva, daca vrei saltea sa nu intepenesti pe plastic, mai dai 3 leva de persoana, deci in total 42 leva (~105 lei). Mi-a cazut fata cand am vazut, m-am plimbat pe toata lungimea plajei si peste tot era la fel. Acum 4 ani parca am dat 15 leva...Am stat o jumate de zi aici apoi m-am uitat restul sederii la plaja Kabakum, aici tot pachetul este 15 leva si apa limpede si curata deci mult mai placuta.

Statiunea dupa cum stiti este un mix intre Costinesti (promenada + plaja + apa) si Mamaia (zona de hoteluri si restaurante), oricum un pic mai bine decat la Sunny Beach, unde e 100% Costinestiul de Bulgaria, am fost acum 2 ani acolo si a fost groaznica atmosfera.
Restaurantele si tavernele goale toate, dimineata, la pranz, seara tot timpul goale, maxim 3-4 mese ocupate la unele restaurante, nu conteaza ca e weekend sau luni. Asta se intampla pentru ca aproape toti sunt la all inclusive.

Mancarea este mai ieftina decat la noi si poate un pic mai buna, dar mediocra in mare parte daca comanzi pizza, salate sau chestii uzuale. In zona promenadei preturile sunt mai mari cu cel putin 10-20%. Cel mai convenabil am mancat la restaurantul cu peste Danton aflat la vreo 10 minute de mers pe jos de la iesirea din statiune, este mai ieftin si mult mult mai bun decat la restaurantele de la nisipuri. dar trebuie sa-ti faci rezervare, alfel risti sa nu gasesti masa, chiar daca sunt multe mese.

Aveti mare grija cu parcarea, daca veniti cu masina din alta parte sa mergeti la parcarea de pe google maps (5 leva = 13 lei, pentru toata ziua) de la intrarea dinspre sud a statiunii, altfel riscati sa va ridice masina si sa platiti vreo 90 leva recuperarea + vreo 3 leva/ora stationarea. De fiecare data cand am trecut prin parcare, erau mereu 7-10 masini cu caracatia la roti, majoritatea cu numere de RO.
Se pare ca le ridica de peste tot, chiar daca nu e semn cu stationarea/parcarea interzisa. E un fel de camatarie cu ridicare de masini.

In concluzie, merita sa mergi la Bulgari pentru mancarea mai ieftina, dar poate la fel de mediocra ca la noi sau la all inclusive cu piscina si toate nebuniile, aici bulgarii stau muuult mai bine decat noi.

Altfel, eu iubesc Grecia pentru absolut tot ce ofera. Odata ce ai experimentat apa, plajele, tavernele de acolo, e greu sa scoti prea multe din Bulgaria.

#377
mariusxcom

mariusxcom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.06.2006
SacDePureci 90% din oameni care merg in bulgaria merg la All Inclusive. 8% merg in regim demipensiune la hotelurile de 4 si 5* de top si restul de 2% merg la mic dejun sau fara masa.
Sunt restaurante bune peste tot .. dar restaurantele foarte bune sunt foarte scumpe.
E normal ca restaurantele sa fie goale ... asa au fost goale tot timpul, pentru ca majoritatea hotelurilor ofera All incusive.
Vreo 2-3 rasariti sau nemultumiti si cativa care nu au masa ... Asa a fost tot timpul.
Cam la fel e si la turci in zonele unde sunt hoteluri in orase.
La greci e altceva, dar aici vorbim si de alte preturi.
Si sincer 80% de turistii care merg la all inclusive nu vor fi multumiti de regimul de masa de la greci (deoarece e scump,deoarece dureaza, si pot sa continui)

#378
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSacDePureci, on 27 iulie 2022 - 15:15, said:

Altfel, eu iubesc Grecia pentru absolut tot ce ofera. Odata ce ai experimentat apa, plajele, tavernele de acolo, e greu sa scoti prea multe din Bulgaria.
La mine e invers, odata ce am experimentat plajele locale bulgaresti imi e greu sa mai merg in alta parte.
Vorbind despre statiuni, Nisipurile sau Sunny Beach, Costinesti, Eforie sau Mamaia sunt la fel cu mici variatiuni, se face turism de masa, la fel cum incarci un vagon de tren procedezi si cu statiunile. Cele bulgaresti sunt mai bine organizate.
Grecia e diferita, ofera si salbaticie si posibilitatea alegerii. Insa Marea Neagra castiga la frumusete.

View Postblue74lion, on 04 iulie 2022 - 09:04, said:

Depinde cit vrei sa mergi, mai la sud de Varna este plaja Pasa Dere, cam 30-35 km din Nisipuri. Mai aproape nu-mi vine in minte o alta plaja izolata.
La Pasha Dere se poate ajunge doar cu o masina inalta sau cu o vechitura bulgareasca pe gaz :D .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate