Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
FLORINPETRET

FLORINPETRET

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.08.2009
Sunt  probleme  si  anume, la  traversarea  Bulgariei?

#2
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
In urma cu un an am trecut pe la Vama Veche, dus intors. Fara probleme.

Anul asta a iesit un coleg pe la Giurgiu, s-a intors prin acelasi punct de frontiera. Fara probleme.

Timp de 10 zile cit m-am invirtit prin BG, nu am fost oprit de niciun echipaj de politie, desi am vazut destule pe sosele.

Nici amicul meu nu a fost oprit de politia rutiera din BG.

Drum bun! :OK:

Edited by Daros, 12 August 2009 - 09:07.


#3
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
In general bulgarii ii simt pe astia care se tem de ei si nu le apreciaza tara si vorbesc urat despre ei. Numai pe acestia ii opresc si ii amendeaza :)

#4
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Si-au mai schimbat si politistii bulgari atitudinea fata de romani. In trecut, romanii se duceau in BG in special pentru bisnita, preturile de acolo fiind mai bune decit cele din RO. Prin urmare, romanasii erau vinati pentru a fi taxati de traditionala spaga.

De citiva ani incoace, bulgarii isi realizeaza "planul" in turism cu ajutorul conationalilor nostri, care au inteles ca la preturile litoralului romanesc gasesc in Bulgaria conditii si servicii net superioare. Pentru citiva "cocosei" in plus, romanul are alternativa Grecia sau Turcia. Insa, la preturile bulgaresti, nema alternativa  ;) .

Prin urmare, s-a schimbat si atitudinea politistilor bulgari fata de noi. Eu am scapat anul trecut cind am depasit viteza legala in localitate, intre Albena si Balcic. Am vazut radarul tirziu, era o portiune de drum in care urcam o colina si radarul era ascuns vederii. Am crezut ca ma vor opri, insa m-au lasat scapat; i-am salutat din mers, ca tot priveau inspre masina. Deci, se poate si asa  :thumbup: .

Edited by Daros, 12 August 2009 - 17:45.


#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Pare-se ca anult trecut s-a dat o circulara catre politia rutiera din Bulgaria cu dispozitia expresa de a nu fi opriti in trafic cetatenii romani decat in cazul unor incalcari grosolane ale regulilor de circulatie.

Explicatia e simpla si a fost sintetizata de @Daros - de cativa ani buni Bulgaria castiga o multime de bani de pe urma turistilor romani.
In consecinta, s-au luat masuri ca acestia sa nu fie agasati in timpul calatoriei.
S-au prin si ei ca o veste proasta circula de 10 ori mai repede decat una buna.

PS: Am fost in ultimii trei ani in Bulgaria, si pe la Vama Veche si pe la Giurgiu.
Nu m-a oprit niciodata politia bulgara (desi am vazut cateva echipaje).
E drept ca ma cam respectat regulile la ei - adevaru-i ca, la modul in care se circula in Bulgaria, nici nu prea ai motive sa conduci aiurea.

#6
GTFMIOFE

GTFMIOFE

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 06.06.2008
daca mergi in limitele bunului simt si nu sari calu nu au ce sa ti faca!

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Acum 1an am venit intr-o noapte de la Sofia (am plecat pe la 23.00 din Sofia) si m-au nenorocit pana in tara jegosii aia de bulgari; am platit vreo 5 sau 6 spagi, TOATE pe nedrept - ma opreau si apoi incepeau sa-mi gaseasca tot felul de motive nefondate (spre expl ca m-a luat cu radarul cu 130km/h cand eu mersesem numai cu 70 maxim), iar la cateva minute incepeau cu "protokol, protokol".
Am mai traversat de 2 ori de atunci bulgaria (Ruse - edirne) fara nicio alta problema (in afara drumurilor nesemnalizate si, mai nou, complet deviate din cauza lucrarilor).

Sfatul meu: daca trebuie sa mergi prin BG sa ai euro marunt la tine si incearca sa nu mergi noaptea.

#8
GuRy95

GuRy95

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2009
Nu e problema .... daca circulii regulamentar cum conduce tata ... nai probleme ... am trecut pe langa un filtru politai cu betele in mana si opreau oameni in ritm alert .... dar tata a trecut pe langa ei si i-a salutat la vazut si ei lau salutat si au dat ceva prin statie si cand am ajuns sa iesim in grecia au deschis o banda pentru noi si dupa iara au inchiso .. trb sa te porti frumos cu ei . :notangel:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate