Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Anticonceptionale +Ampicilina=Mami?

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Pe undeva ai dreptate sa nu iei Postinorul, cel putin acum ca ai chisturi si mai ales ca deja iei anticonceptionale. Sa iti spun parerea mea: ampicilina afecteaza intr-adevar efectul contraceptivelor, si intr-adevar pilulele, in primele doua luni, pana cand se obisnuieste organismul, nu ofera foarte multa incredere. Totusi, cred ca cea mai buna optiune era sa mergi la ginecolog ca ti-ar fi dat el o solutie si o opinie pertinenta. Pe prospectul de la pilule nu prea scrie, cel putin pe unele nu scrie, insa pe cel al antibioticelor este mentionat acest lucru. Eu insa cred ca totul e bine, depinde totusi si de perioada lunii in care te aflai, de partenerul tau, care poate avea ceva probleme de fertilitate: oligospermie, un varicocel ceva, insa nu pot spune 100% sa stai linistita. Parerea mea: de acum inca o luna stai pe pilule contraceptive fara a avea contacte neprotejate (prezervativ) si apoi poti sa consideri ca esti cat de cat protejata. Test de sarcina poti sa iti faci dupa vreo saptamana de la contact, incearca atat cel care utilizeaza urina de dimineata cat si cel care merge utilizat in orice moment al zilei. Prietena mea a folosit pana acum 7 si niciodata nu a fost vreun fals negativ. Bafta multa si tine-ne la curent. In opinia mea nu o sa faci burtica.

#110
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Pana la urma Ampicilina + Anticonceptionale + EMMA = MAMMI? sau ai scapat si luna asta? si ne iei la intrebari de luna viitoare?

#111
northwood

northwood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.05.2005
Ahem, imi permit sa citez de pe prospectul unei cutii de Amoxicilina Ozone (din grupa penicilinelor, asemanator Ampicilinei).

La capitolul interactiuni, avem: Contraceptive orale - risc crescut de sarcina sau de modificari ale menstruatiei, datorita reducerii circulatiei enterohepatice a metabolitilor estrogenilor; se recomanda suplimentar masuri de contraceptie nehormonale.

#112
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004
anticonceptionalele ingrasa ? stie cineva ...

multumesc anticipat .

#113
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
In marea majoritate a cazurilor, da.

Edited by Inginerul, 10 June 2005 - 19:19.


#114
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

toyomi, on Jun 10 2005, 19:10, said:

anticonceptionalele ingrasa ? stie cineva ...

multumesc anticipat .

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu mananci, nu ingrasa :D
Daca te incuie cineva intr-o camera si-ti da pilule, nu te ingrasi :D
Glumesc, toyo. Da, de obicei creste pofta de mancare... Din pacate stiu din experienta. Daca tii la silueta, incearca sa-ti controlezi deja dieta, pentru ca nici nu-ti dai seama cand iei 10 kg, pentru ca se aduna in timp.

#115
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004

Inginerul, on Jun 10 2005, 20:12, said:

In marea majoritate a cazurilor, da.

<{POST_SNAPBACK}>


Si in mica majoritatea a cazurilor?  :ciocan:  :ciocan:

#116
gaby211

gaby211

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.03.2005

toyomi, on Jun 10 2005, 19:10, said:

anticonceptionalele ingrasa ? stie cineva ...

multumesc anticipat .

<{POST_SNAPBACK}>


In primele luni poate aparea o ingrasare de 1-2 kg chiar daca mananci la fel ca inainte. Ingrasare care dispare in timp daca se mentine acelasi regim alimentar.
Nu e parerea mea ci am gasit pe un site despre contraceptionale.

#117
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Oricum, depinde mult si de persoana.

#118
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005
m-am ingrashat un pic... un kil.dar l-am dat jos cu 20 de minute jogging dimineata (6.30 ... :yawn: ) si vreo 20-30 de minute seara.
  
  @toyomi, insa eficienta pastilutelor in lupta cu chisturile e chiar mare! am fost la gine acum 2 sapt si mi-a zis ca aproape am scapat de al meu! de la 6.7cm s-a redus la 1 cm si ceva intr-o singura luna!  :worthy: tu esti ok?


  p.s: am doua prietene care folosesc marvelon. si nu numai ca nu s-au ingrasat dar au slabit mai bine de 5 kile fiecare... cica le-a pierit cu desavarsire pofta de mancare... (ma tenteaza!).

#119
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002

Vanish, on Jun 11 2005, 12:23, said:

Si in mica majoritatea a cazurilor?  :ciocan:  :ciocan:

<{POST_SNAPBACK}>

Ai dreptate undeva dar IPB-ul asta ne-a taiat dreptul democratic la un edit pe o perioada mai lunga. Mai lasa ciocanele ca aici nu  e "Literatorul"  :death:

Edited by Inginerul, 11 June 2005 - 18:36.


#120
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

emma, on Jun 11 2005, 20:10, said:

m-am ingrashat un pic... un kil.dar l-am dat jos cu 20 de minute jogging dimineata (6.30 ... :yawn: ) si vreo 20-30 de minute seara.
 
  @toyomi, insa eficienta pastilutelor in lupta cu chisturile e chiar mare! am fost la gine acum 2 sapt si mi-a zis ca aproape am scapat de al meu! de la 6.7cm s-a redus la 1 cm si ceva intr-o singura luna!  :worthy: tu esti ok?
  p.s: am doua prietene care folosesc marvelon. si nu numai ca nu s-au ingrasat dar au slabit mai bine de 5 kile fiecare... cica le-a pierit cu desavarsire pofta de mancare... (ma tenteaza!).

<{POST_SNAPBACK}>


@ emma, eu de abia le-am inceput si nu stiu daca s-a micsoarat inca, astept sa treaca o luna si dupa aceea ma duc iar la ginecolog, in schimb, mi sau umflat si intarit sanii zici c-am 20 j de ani, mi-a crescut pofta de mancare, ieri am papat de 6 ori...zdavan.
anticonceptionalele mele se numesc " Tridiol 21(wyeth)".
@ aurafas, eu nu pot sa tin dieta, n-am tinut in viata mea, manac in fiecare zi dulciuri ( ciocolata, parajituri, alune etc..) daca ma-ngras din cauza lor atunci e grav pentru ca la mine se vede si 1 kg. daca pun, singura solutie este sa ma apuc iar de sport.

multumesc pentru sfaturi .

Edited by toyomi, 12 June 2005 - 08:25.


#121
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

toyomi, on Jun 12 2005, 08:24, said:

mi sau umflat si intarit sanii zici c-am 20 j de ani

<{POST_SNAPBACK}>

Asta e efectul advers preferat pentru mine, ca stau cam prost cu dotarile native :D.
Evident, sportul este oricand o solutie. Succes :)

#122
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

aurafas, on Jun 12 2005, 15:46, said:

Asta e efectul advers preferat pentru mine, ca stau cam prost cu dotarile native :D.
Evident, sportul este oricand o solutie. Succes :)

<{POST_SNAPBACK}>


din punctul asta de vedere si eu ma bucur :angel:

#123
dianuta

dianuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2005

toyomi, on Jun 12 2005, 08:24, said:

... eu nu pot sa tin dieta, n-am tinut in viata mea, manac in fiecare zi dulciuri ( ciocolata, parajituri, alune etc..) daca ma-ngras din cauza lor atunci e grav pentru ca la mine se vede si 1 kg. daca pun, singura solutie este sa ma apuc iar de sport.

<{POST_SNAPBACK}>


Sportul nu ajuta cu nimic daca te indopi cu toate alea. Acum depinde care iti sunt prioritatile. Daca iti ploua in gura cand vezi prajituri si bomboane, ceva nu e in regula cu viata ta.

#124
Vanish

Vanish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 30.07.2004
Emma draga, in final se pare ca ai scapat!
Dianuta, fata, tu chiar vorbesti serios si postezi la obiect pe aici. Esti incepatoare!

#125
emma

emma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.05.2005

Vanish, on Jun 19 2005, 13:00, said:

Emma draga, in final se pare ca ai scapat!
Dianuta, fata, tu chiar vorbesti serios si postezi la obiect pe aici. Esti incepatoare!

<{POST_SNAPBACK}>



  pbl e slaba si mandra de asta. :D

#126
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004

dianuta, on Jun 19 2005, 12:40, said:

Sportul nu ajuta cu nimic daca te indopi cu toate alea. Acum depinde care iti sunt prioritatile. Daca iti ploua in gura cand vezi prajituri si bomboane, ceva nu e in regula cu viata ta.

<{POST_SNAPBACK}>

dar ce bei si gura tre' sa aiba 4 anotimpuri ?  :D
la mine e primvara mai tot timpul: miresme imbietoare de flori de menta (  :w00t: ) si ploi usoare de primavara, torentiale cand sunt la sectiunea cioco a vreunui super-hiper-market  :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate