Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Scoala sau Academia de Politie?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bocancea_catalin

bocancea_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2008
Care este diferenta dintre Scoala si Academia de Politie,care e mai buna? Se plateste anul ca la facultate?..daca stie careva??

Edited by bocancea_catalin, 11 August 2009 - 18:41.


#2
tofanik

tofanik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.08.2007

View Postbocancea_catalin, on 11th August 2009, 19:33, said:

Care este diferenta dintre Scoala si Academia de Politie,care e mai buna? Se plateste anul ca la facultate?..daca stie careva??
Academia de politie se finalizeaza cu diploma de licenta (studii superioare) in timp ce scolile iti ofera doar o diploma de absolvire/calificare (studii medii). Academia este una, scolile de politie sunt mai multe. ;)

#3
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
Daca mergi la politie, du-te la academie. Altfel n-are rost... cum zicea mai sus, fa altceva...

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Posttofanik, on 12th August 2009, 03:28, said:

Academia de politie se finalizeaza cu diploma de licenta (studii superioare) in timp ce scolile iti ofera doar o diploma de absolvire/calificare (studii medii). Academia este una, scolile de politie sunt mai multe. ;)
:w00t:  :worthy:  :roflmaofast:
academia de politie iti da diploma ca ai terminat academia de politie...hartie cu care te poti sterge la cur dupa ce iesi din sistem
ATENTIE la neatentie: acu cativa ani daca terminai academia de politie ieseai licentiat in drept...acu pwla, iesi doar ofiter de politie respectiv subinspector. daca vrei studii superioare licentiate te duci la o facultate de stat sau particulara si iti faci studiile acolo.

daca faci scoala de agenti de politie de la campina sau cluj...la slatina e doar reciclare...ai sa ai o mare scoala postliceala terminata. halal achievment with your life. plus ca ai contract cu ei pe o perioada determinata.
plus ca in zilele astea politistul nu mai e ce a fost odata, nu mai exista respect, nu mai exista bani, se taie din salarii, oamenii care trebuiau sa iasa din scoala sunt dati tot in vacante sau practica pentru a nu fi platiti, nu mai exista legi care sa apere politistul, etc...intr-un cuvant du-te si fa altceva cu viata ta. si in primul rand invata gramatica limbi romane si semantica cuvintelor...din raspunsul tau la postul meu reiese ca esti dornic sa faci si tu nimic cu viata ta, desi nu cred ca asta ai vrut sa spui.

sunt alte alegeri mai intelepte si mai banoase.

#5
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
VipeR85, daca tu esti un agent frustrat e problema ta  :D

Acum la Academia de Politie sunt si 50 de locuri la DREPT.

Si apropo, cine iti da tie 20 de milioane dupa ce termini facultatea? Nimeni. Asa ca e mai bine sa te chinui sa inveti si sa intri la Academie/Campina decat sa faci un rahat de facultate care nu-ti ofera nicio perspectiva.

Ia spune-mi domnu agent care sunt alegerile alea mai intelepte si mai banoase. Director de banca?  :D

Edited by TheShen, 12 August 2009 - 19:27.


#6
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Mai usurel cu limbajul, am sters unele postari.

In ceea ce priveste subiectul- eu dupa 5 ani de la terminarea facultatii, vechime 10 ani efectiva- am cam jumate din cat are un absolvent al unei facultati de politie. Deci strict dpmdv- baga-te pe felie, ca merita. Nu e munca usoara, dar nici banii nu-s putini. Studiile superioara conteaza mult in politie, iar asta se vede pe statul de plata.

Edited by Lucian_M, 12 August 2009 - 20:37.


#7
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostTheShen, on 12th August 2009, 20:26, said:

VipeR85, daca tu esti un agent frustrat e problema ta  :D nu sunt frustrat chiar deloc, cauta in dictionar sa vezi ce inseamna cuvantul apoi arunca cu el in propozitii

Acum la Academia de Politie sunt si 50 de locuri la DREPT.intotdeauna au fost locuri la academia de politie la Facultatea de Politie undeva intre 50-75 locuri depinzand de nevoile ministerului. treaba e ca ai sa iesi licentiat de acolo doar in siguranta si ordine publica....nu iesi licentiat in drept ca un absolvent al facultatii de drept...... cred ca este o mare diferenta intre facultatea de POLITIE si facultatea de DREPT, pana acum cativa ani aceste doua termene se contopeau, acu nu.

Si apropo, cine iti da tie 20 de milioane dupa ce termini facultatea? Nimeni. Asa ca e mai bine sa te chinui sa inveti si sa intri la Academie/Campina decat sa faci un rahat de facultate care nu-ti ofera nicio perspectiva.ete na...nevasta-mea a terminat un rahat de facultate la ULB sibiu, si mai anume facultatea de jurnalistica specializarea "relatii publice" si ca sa vezi minunea minunilor s-a angajat ca redactor si ia 1600 lei pe luna, exact cat iau si eu. al naibi facultatea asta de relatii publice, PR cum i se mai spune, degeaba o faci.

Ia spune-mi domnu agent care sunt alegerile alea mai intelepte si mai banoase. Director de banca?  :Ddirectorul de banca n-a facut o facultate si a iesit direct in scaunul de director...o alegere ti-am expus-o mai sus. sunt sigur ca mai sunt si altele.


#8
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Am un var care a terminat academia de politie si are salariu 3000 de lei sau putin peste si are contract pe 10 ani cu MI. Mie nu mi se pare un salariu mare. Este un salariu decent si cam atat.

#9
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
un subinspector abia iesit de pe bancile academiei nu ia mai mult de 2500 lei

#10
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
VipeR85, TheShen se referea la faptul ca pentru admiterea de anul acesta s-au scos la concurs 50 de locuri cu durata de studii de 4 ani pentru specializarea "Drept". Pe langa acestea, au fost scoase la concurs 350 de locuri cu durata de studii de 3 ani, specializarea OSP. Acestora din urma li se aplica ceea ce ai spus mai sus. Bineinteles, acest lucru este valabil doar pentru arma Politie, celelalte arme avand doar locuri pentru OSP.

#11
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008

View PostVipeR85, on 13th August 2009, 07:34, said:

un subinspector abia iesit de pe bancile academiei nu ia mai mult de 2500 lei

Deci e mai bine 1600 lei cat ia sotia ta decat 2500 lei asta numai ca sa nu faci academia.

Bravo!  :D

#12
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostTheShen, on 13th August 2009, 13:20, said:

Deci e mai bine 1600 lei cat ia sotia ta decat 2500 lei asta numai ca sa nu faci academia.

Bravo!  :D
sincer? nu ma scot banii afara din casa dar nici nu ma pot plange ca nu-mi ajung...dar da, e mai bine postul sotiei la banii aia decat ce fac eu in strada. numaidecat aseara timp de 2 ore a trebuit sa suport sa fiu scuipat injurat si amenintat pe strada, noroc ca era ora 1 noaptea si doar aia de la proserv erau pe afara....stii ce le-am facut? am fost obligat sa le vb frumos, sa-i invit sa vina la politie doar daca doresc, si sa le zic multumesc si o seara placuta. nu ma incalzeste cu nimic ca i-am facut la unu dosar penal pentru distrugere si nici ca a luat 2 amenzi, chiar absolut deloc...si stii de ce? pentru ca pt distrugere va vb masa cu proprietarul si va repara paguba si uite asa am scris procesul ala verbal pentru inceperea cercetarii pt distrugere ca e nul daca se impaca partile iar amenzile oricum nu le plateste ca nu-l obliga nimeni. daca il bateam si injuram si eu la randul meu poate riscam sa fiu dat afara...si atunci crezi ca se merita sa fi bataia de joc a tuturor pe strada fara sa poti face ceva in afar de a scrie 2-3 amenzi? nu care-cumva sa dai cu spray sau sa-i pui catuse ca omu are avocat, are bani...si s-ar putea sa te trezesti fara serviciu.

View PostActrus, on 13th August 2009, 12:56, said:

VipeR85, TheShen se referea la faptul ca pentru admiterea de anul acesta s-au scos la concurs 50 de locuri cu durata de studii de 4 ani pentru specializarea "Drept". Pe langa acestea, au fost scoase la concurs 350 de locuri cu durata de studii de 3 ani, specializarea OSP. Acestora din urma li se aplica ceea ce ai spus mai sus. Bineinteles, acest lucru este valabil doar pentru arma Politie, celelalte arme avand doar locuri pentru OSP.
m-am uitat pe site dar nu observasem acest aspect, oboseala o fi de vina. aici ai dreptate

#13
bocancea_catalin

bocancea_catalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.10.2008
nu prea am inteles nimic....:D...Daca ma duc la Academia de politie-Facultatea de politie (http://www.academiad...epol/index.html) si dau la jandarmi sau politie de frontiera,nu e bine? Eu nu vreau sa ma fac comunitar sau rutier :eek:

Edited by bocancea_catalin, 14 August 2009 - 20:53.


#14
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Te faci ofiter, deci e bine  :D

#15
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postbocancea_catalin, on 14th August 2009, 21:50, said:

nu prea am inteles nimic....:D...Daca ma duc la Academia de politie-Facultatea de politie (http://www.academiad...epol/index.html) si dau la jandarmi sau politie de frontiera,nu e bine? Eu nu vreau sa ma fac comunitar sau rutier :eek:
:console:  fara suparare n-ai cum sa te duci la Facultatea de POLITIE si sa iesi sublocotenent la jandarmi sau subinspector la frontiera. ca sa ajungi jandarm trebuie sa te inscri la arma jandarmerie.

si eu am facut prostia asta, am vrut sa ma duc la penitenciar, si intram la ce medie am avut...dar ca desteptul m-am dus la IPJ mi-am facut dosarul crezand ca pot sa fac dosarul oriunde, ma duc la academie si acolo in functie de note ma repartizeaza undeva. total gresit.
daca vrei politist iti faci dosarul la IPJ, daca vrei jandarm la IJJ, daca vrei pompier la sediul central ISU, daca vrei la penitenciar...asta nu mai stiu unde, etc...


dar daca vrei comunitar, trebuie doar sa ai pile la primar. :thumbup:

#16
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
La Facultatea de Politie sunt toate armele. Fie ca te-ai inscris la IJJ, IPJ, IPfJ sau unitate penitenciara, tot facultatea aia o vei urma. Desi sincer initiatorul topicului nu prea are idee in ce se inhama.

Edited by Actrus, 15 August 2009 - 14:54.


#17
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
o fi cum zici tu ca prea le zici bine ...dar nu e asa. toate armele astea sunt cuprinse sub denumirea generica de "Facultatea de politie", dar daca te-ai inscris la IPJ n-ai cum sa iesi agent la penitenciar, sau sublocotenent la jandarmi.

cand iti faci dosarul trebuie sa optezi pentru ce arma vrei: polite jandarmi, frontiera, penitenciar...dupa ce ai dat examenele pentru arma respectiva nu mai poti schimba.

#18
Actrus

Actrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.06.2008
Eu m-am referit la ceea ce ai spus cu Facultatea de Politie. Toata lumea face facultatea aia, indiferent de cine este beneficiarul. Deci poti face Facultatea de POLITIE si sa iesi slt. jandarm sau subinsp. de frontiera. Ca trebuie sa te inscrii la respectivul beneficiar, asta e alta chestiune.

Sugerez sa punem capat polemicii, prea tulburam apele si poate incurcam lumea mai mult. Nu despre asta se discuta aici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate