Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aircraft / Urban reception

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Dedic topicul acesta receptiei FM de dupa 108 mhz , totodata cei care au informatii utile le pot posta aici.

Am gasit si cateva informatii valabile pe net :


http://en.wikipedia.org/wiki/Airband ( Receptia radio a comunicatiilor aeriene )

http://en.wikipedia....gency_frequency

http://en.wikipedia....arine_VHF_radio

Aici vorbim de receptie in regim de amator nu suntem de la servicile secrete  ;)

#2
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Ce fel de informatii utile? Banda aero, mai ales transmisia avion-sol se propaga excelent datorita inaltimii emitatatorului, am auzit avioane din zona Timisoara la Bucuresti.
Incercati doar sa fiti in cimp deschis.

Si in banda marina se prinde cite ceva in Bucuresti, depinde de antena si de propagare.

O urare specifica: sus disconul :P

#3
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 ipman, on 11th August 2009, 09:38, said:

Ce fel de informatii utile? Banda aero, mai ales transmisia avion-sol se propaga excelent datorita inaltimii emitatatorului, am auzit avioane din zona Timisoara la Bucuresti.
Incercati doar sa fiti in cimp deschis.

Si in banda marina se prinde cite ceva in Bucuresti, depinde de antena si de propagare.

O urare specifica: sus disconul :P

In Brasov prindem taximetristi pe 144 mhz si cei care vorbesc prin statie

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Shieu, on 11th August 2009, 11:08, said:

In Brasov prindem taximetristi pe 144 mhz si cei care vorbesc prin statie

Pai 144 nu e banda pt. radioamatori (144-146)?

#5
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Cu siguranta un wideband receiver face minuni. Exista un topic dedicat daca te intereseaza si alte benzi in afara de aero aici

#6
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
Da am rasfoit ceva.. in Brasov prind taximetristi pe 3 frecvente dar doar sporadic


Mai am o frecventa unde am niste piuituri din 5 in 5 secunde , stiti despre ce ar putea fi vorba ?

Edited by Shieu, 11 August 2009 - 11:27.


#7
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

 Shieu, on 11th August 2009, 12:22, said:

Da am rasfoit ceva.. in Brasov prind taximetristi pe 3 frecvente dar doar sporadic

Inseamna ca antena ta nu are cistig suficient sau nu e pozitionata bine. Dispecerii taxi au de obicei antene puse sus si emit cu putere marisoara ca sa poata fi auziti in tot orasul.

#8
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009

 ipman, on 11th August 2009, 11:25, said:

Inseamna ca antena ta nu are cistig suficient sau nu e pozitionata bine. Dispecerii taxi au de obicei antene puse sus si emit cu putere marisoara ca sa poata fi auziti in tot orasul.

S-ar putea insa eu nu folosesc deocamdata nici-un receptor special de care vorbiti voi ci un Radio modificat
sa receptioneze dupa 108 pana pe la 156 mhz

#9
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Chiar si un receptor radio are nevoie de o antena acordata in banda respectiva.
Daca vrei o antena wideband, cauta antenele de tip discon. Au receptie de undeva de pe la 25-30MHz pina la peste 1Ghz.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
mutarea benzi in radio receptor de la 87.5-108 catre portuni mai mari de 150mhz cere modificarea condensatorilor de pe CV , deoarece banda se ingusteaza apare si problema scaderii receptiei deoarece capacitatiile de banda de 3 metri nu se pot compara sau egala cu cele de la 2M e ditai regula

#11
Energy

Energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 23.11.2003
In Bucuresti chestia e cam asa:
De la 110 pana pe la 136 (nu mai stiu exact frecventzele cu virgula, dar nu conteaza, cine vrea exact ia un scaner si cauta) e aviatzia, AM
144-146MHz - Radioamatori
146-147MHz - CFR simplex (vorbesc aia din tren cu depoul, cu nenea de la gara, etc, intr-o veselie)
147-149MHz - intrari repetor banda taxi (iesirile trebuie sa fie cu 4.6MHz mai sus)
Pe la 155MHz - zona neinteresanta (caraieli, pagere, trec de regula repede in sus), posibil sa fie si banda marina
156-160MHz - urcari repetor diverse chestii
160-164MHz - iesiri repetoare diverse chestii (Magia, Gazela, Decanii, Islamul, etc)
Pe la 170MHz - parca mai sunt ceva taxiuri si p-acolo.

Asta din ce imi amintesc asa, pe dinafara. Daca vretzi iau statzia si caut exact, dar nu acuma ca n-am rabdare :)

Edited by Energy, 12 August 2009 - 08:42.


#12
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Uite ce se afla in banda aero (interesant)

Bucharest Radar (Koman Mid Sector) 124.975
Bucharest Radar (Koman Top Sector) 123.900
Bucharest Radar (Arges Top Sector) 123.265
Bucharest Radar (Arges Mid sector) 121.175
Bucharest Approach (alternate)   120.600
Bucharest Approach                         118.250
Bucharest Tower (alternate)         121.850
Bucharest Tower                         120.900
Bucharest Radar (Nerdi Top Sector) 122.025
Bucharest Radar (Nerdi Mid Sector) 125.150
Bucharest Radar (alternate)         126.725

Banda marina e intre 156 si 174 MHz. Se aude si in Bucuresti din cind in cind cu o antena buna si bine amplasata. Interesant aici Channel 16 (156.8 MHz), care e canalul international de urgenta.

In rest, ce spune Energy ramine valabil pentru Bucuresti.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 ipman, on 12th August 2009, 08:53, said:

Banda marina e intre 156 si 174 MHz.
Marina e apropx 156-157 banda de baza si simplex si statii de coasta pereche pe la 160-161 aprox ca in marina se mai obisnuieste transmisia in split chiar fara repetor si in mare nu e prea interesanta daca nu esti navigator, aviatia e ceva mai interesanta dar la fel daca nu ai pasiune te vei plictisi repede. Frecventele lui Energy sunt aproximative dar in mare corecte, sunt vreo 3 benzi de perechi de frecvente in VHF. Este asa prima are intrare 147-151.6, iesire 151.6-156.2 cu ceva portiuni rezervate simplex printre ele sau prin ele (de ex 149.2-149.9 si probabil perechile nefolosite la repetoare) asta ar fi prima banda, preferata taximetristilor si societatilor de tot felul care folosesc statii, regii, transportatori, firmelor etc. Urmeaza marina care e rezervata in zona cu fluvii/mare dar in orase cum e capitala se baga si acolo chestii ca sunt resurse putine si asta e nu e loc. A doua banda pereche are in mare intrari de pe la 157.45 iesiri de la 162.05 in sus cat este ecartul benzii adica 4.6mhz in genetral e zona guvernamentala... si a treia banda pereche este intrare 165.225-169.825, si iesire 169.825-174, ceva taximetristi care n-au mai avut loc jos si comercial, regii, servicii katering etc... Astea sunt cele 3 benzi de frecvente de repetoare vhf cu mici exceptii de la regula stiute numai de Ancom :) Pentru un scannerist cele mai interesante sunt iesirile care se aud de regula mai bine. In general numai in Bucuresti traficul este infernal in vhf, in provincie e greu sa gasesti ceva iar pe litoral toata portiunea de marina este rezervata.
Cum s-a mai zis, 146-147 este rezervata pt aplicatii CFR si de semnalizare, 144-146 este exclusiv radioamatori si ce e mai jos pana in 136 de unde incepe aviatia este fie banda militara/nato fie sateliti meteologici.

Informatia este publica si se poate obtine si de pe site de la ancom ( www.anrcti.com ) respectiv se cauta documentul "TABELUL NAȚIONAL DE ATRIBUIRE A BENZILOR DE FRECVENȚE" dupa un studiu atent se extrag informatiile utile, ca e o incurcatura acolo de mi-a luat mie zile intregi sa inteleg ce e acolo.

Edited by andreic, 04 November 2009 - 03:18.


#14
underless

underless

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.01.2009
Salut 'rasfoind' si eu aceasta banda cu un tuner analog am interceptat pe la 147 Mhz o discutie dintre un nene
cu altul probabil , ceea ce mi s-a parut ciudat in aceasta conversatie era ca discutia celor doi se baza pe alegerile prezidentiale si pe modul
cum pot fi ei receptionati 'mai discreti' si chiar am reusit sa inregistrez cu telefonul o parte din discutie , la final desi nu a mai putut captura acel barbat
s-a adresat celui cu care vorbea (deci eu nu puteam sa-l aud pe celalalt) .. ca ' cred ca suntem urmariti ' iar apoi s-a incheiat acea conversatie si mai tarziu au continuat taxiuriile.

Conversatia o aveti mai jos , sonorul fiind de frecventa joasa l-am aplificat a nu se confunda aceasta inregistrare cu o emisiune de radio
sau altceva... va rog sa-mi precizati ce am receptionat pe 147 MHZ.

Attached Files



#15
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
130,2 Mhz - Politia Brasov diverse dispecere

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Shieu, on 18th February 2010, 20:15, said:

130,2 Mhz - Politia Brasov diverse dispecere
Razi de noi ? :) Acolo e banda de aviatie, sigur nu iei o intermodulatie ?

#17
bizzu-TM

bizzu-TM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 17.02.2008
Stie cineva daca mai exista centrul de control trafic aerian de la Arad si pe ce frecventa comunica avioanele cu el?
Pe vremuri era 125.15.
Daca nu, stie cineva ce frecventa folosesc avioanele de pe culoarele de zbor in zona Timisoara? (NU cele ale aeroportului sau aerodromului utilitar)

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cca. 150-151 M.Hz. Taxi Leone.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate