Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

un astrolog poate afla ora de nastere cu exactitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
comentez acum. prima harta e pentru ora 1.00 pe sistem Placidus. a doua e pentru ora 1.45 tot pe sistem Placidus.
Dupa cum se vede, la harta a doua deja sunt diferente: Pluto e in casa 2, a banilor, nu in 3, a fratilor, Marte e in casa 5, a speculatiilor si relatiilor pasagere, nu in 6, a sanatatii, iar Jupiter e in casa 6 nu in 7, a casatoriei si relatiilor.

A treia harta nu tine cont de ora exacta, ea poate fi si aproximativa, cum ai dat-o tu. Domificarea e pe sistemul de case intregi.  
aceste diferente nu tin decat de astrolog, unii prefera sistemul Placidus, si acolo este necesara ora corecta a nasterii, altii prefera sistemul de case intregi, si acolo sunt permise variatii.

Chestia e ca ambele interpretari se potrivesc uneori in mare masura. Oricum, nu am vazut interpretare sa se potriveasca 100% sau pe aproape.

#20
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004

 pseudoxiah, on 11th August 2009, 02:57, said:

Nu o poate afla, trebuie sa o dai tu. O poate intui cu aproximatie daca are talentul de a-ti identifica ascendentul si asta e foarte improbabil.
Cel mai sigur este sa iti intrebi parintii cum e spus mai sus sau sa consulti locul unde te-ai nascut, se tin inregistrari cu ora exacta a nasterii.
Permite-mi sa te contrazic :) Pentru mine acesta a fost argumentul forte ca astrologia functioneaza. Se poate afla ora si minutul nasterii pe baza evenimentelor din viata ta. Pune un astrolog bun sa iti fac acest lucru ca sa te convingi sau daca te interesaza subiectul poti sa studiezi cu ajutorul progresiilor, tranzitelor, solarelor. E interesant :)

PS. Trutina lui Hermes nu da rezultate exacte.

Edited by ioanaa, 26 August 2009 - 19:37.


#21
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
Trutina intr-adevar nu functioneaza bine pentru toata lumea.

dar de unde stii ca acel astrolog chiar a calculat momentul nasterii? :)  nu vreau sa pun in dificultate pe nimeni, insa printre astrologi exista o disputa permanenta cu privire la momentul considerat al nasterii: unii zic ca e atunci cand se declanseaza contractiile, altii ca e atunci cand se taie cordonul ombilical, altii ca e atunci cand copilul a iesit de tot din corpul mamei.

Asta pe de o parte. pe de alta parte, cred ca numai daca cineva stie foarte bine la ce ora s-a nascut poate verifica daca un astrolog cunoaste metoda de aflare a orei nasterii.

#22
pantoficutoc

pantoficutoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2012

 Dari@, on 13 august 2009 - 11:38, said:

ce anume nu ai inteles?

mdaa.. trutina lui Hermes nu mai este disponibila pe site-ul lui Mihnea, din cate vad.
Iulia, ascendentul tau este in mod clar in Fecioara. ambele limite ale orei de nastere date se incadreaza in Fecioara. daca ar fi ora 0.30 As cade la 4 grade Fecioara, iar daca ar fi ora 2.00, As cade la 20 de grade Fecioara.

deci nu semnul este problema, ci restul caselor. exista mai multe sisteme de case folosite de astrologi, cel putin 15, dar se folosesc in special doua dintre ele: Placidus, la care trebuie stiuta ora nasterii cat mai exact posibil, pentru ca in functie de ascendent - care este o linie de demarcatie -  se calculeaza celelalte case ale cerului - ele sunt 12, ca si zodiile, sau se foloseste si sistemul de case antic, pe semne intregi - adica daca Ascendentul tau cade in Fecioara, toata zodia Fecioarei se considera casa 1, a personalitatii. Pe cand la Placidus, casa 1 incepe doar de la linia Ascendentului incolo si poate cuprinde si o parte din zodia Balantei.

Si daca tu te-ai nascut la ora 1.00, deja casa 1 "muşcă" si din Balanta.

ai poze ca sa vezi diferenta. comentez imediat intr-un edit.
buna dari@
Ma reintorc pe forum dupa o lunga perioada si cu alt nick name. Intre timp am aflat si ora nasterii;m-am nascut la 9:45 :) iti voi da mesaj privat,banuiesc ca mai esti activa pe acest forum.
iulia christaL

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,902
  • Înscris: 16.03.2004

 pantoficutoc, on 17 ianuarie 2015 - 21:46, said:

m-am nascut la 9:45 Posted Image

Bah si cu ce te ajuta sa stii asta ??

#24
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sigur ca se poate afla ora nasterii. Se face o datare cu carbon 14.

#25
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

 iuliachristaL, on 10 august 2009 - 23:05, said:

vreau sa-mi stiu ora de nastere cu exactitate si vreau sa stiu daca un astrolog o poate afla ? Posted Image (nu mai vreau sa am dubii in ce priv ora mea de nastere) din cate am auzit  se poate afla  mai ales cand astrologul are anumite informatii si comunica cu  cel care vrea sa afle Posted Image cine ma poate ajuta? Posted Image Posted Image
Cel mai sigur , te duci la maternitatea unde te-ai nascut si acolo scrie in acte ora exacta!

#26
pantoficutoc

pantoficutoc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.07.2012

 whitewizard, on 18 ianuarie 2015 - 16:10, said:

Cel mai sigur , te duci la maternitatea unde te-ai nascut si acolo scrie in acte ora exacta!
am fost si am aflat .ora 9:45:P

 Groot, on 18 ianuarie 2015 - 16:10, said:

Sigur ca se poate afla ora nasterii. Se face o datare cu carbon 14.
:)

 dark, on 18 ianuarie 2015 - 16:07, said:


Bah si cu ce te ajuta sa stii asta ??
ca sa imi fac astrograma :) "bre' ":)

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,902
  • Înscris: 16.03.2004

 pantoficutoc, on 18 ianuarie 2015 - 23:47, said:

ca sa imi fac astrograma Posted Image "bre' "Posted Image

Iti fac eu astrograma si fara data nasterii. Gratuit. Fara nicio obligatie. Sa-mi spui doar ce ti-ai dori sa ti se intample in viata!

#28
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

Quote

mdaa.. trutina lui Hermes nu mai este disponibila pe site-ul lui Mihnea, din cate vad.
Dl. Mihnea are si alt site. Dar nu este disponibil numai acolo. In genere, cuvintul GRATUIT va fi considerat un lucru de lux, in internet.

Edited by Astro-Liv, 22 January 2015 - 17:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate