Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Vreau la facultate usoara

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
gfx_set09

gfx_set09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.08.2009
Stiti careva vreo facultate cat mai frectie posibil? Sa fie pe parte de real totusi sa aiba oleaca de info si cat mai putina matematica( daca se poate deloc ). Vreau doar diploma de la final, nu ma intereseaza sa invat nimica pt ca amaratii aia oricum nu au ce ma invata. Doar zic colegii ca cica e bine sa ai o diploma si de aia ma bag.

#2
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
ASE

#3
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:35, said:

Stiti careva vreo facultate cat mai frectie posibil? Sa fie pe parte de real totusi sa aiba oleaca de info si cat mai putina matematica( daca se poate deloc ). Vreau doar diploma de la final, nu ma intereseaza sa invat nimica pt ca amaratii aia oricum nu au ce ma invata. Doar zic colegii ca cica e bine sa ai o diploma si de aia ma bag.
Uite un exemplu specific tarii in care traim : "vreau o facultate doar pt diploma".

Spiru Haret te asteapta !

#4
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
ASE la Spiru Haret, am uitat să zic...

#5
gfx_set09

gfx_set09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.08.2009

View PostLiviuBv, on 10th August 2009, 19:40, said:

Uite un exemplu specific tarii in care traim : "vreau o facultate doar pt diploma".

Spiru Haret te asteapta !
Nu stiu cum sa iti zic da' nu cred ca e vreo facultate in Romania care sa ma invete ce ma intereseza...vorbesc de engine-uri grafice directx opengl m3g nebuneli dinastea....Vreau doar diploma fara sa invat pt ca nu as avea timp sa invat prostiile lor. La ase am fost la cibernetica un an da m-au dat afara ca am picat examenele....e prea greu....altceva cu adevarat banal stiti? Spiru Haret nu merge ca nu mai se uita nimeni la asemenea diplome cu tot scandalu asta....ceva tot in genu haret da fara atata popularitate ca sa nu ajunga la tv daca stiti...

#6
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006
ca sa te descurci in direct x , opengl si alte "nebuneli" din alea, trebuie sa ai o baza matematica serioasa. E chinuiala numai sa creezi un cub care sa se invarta.

#7
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:44, said:

Nu stiu cum sa iti zic da' nu cred ca e vreo facultate in Romania care sa ma invete ce ma intereseza...vorbesc de engine-uri grafice directx opengl m3g nebuneli dinastea....Vreau doar diploma fara sa invat pt ca nu as avea timp sa invat prostiile lor. La ase am fost la cibernetica un an da m-au dat afara ca am picat examenele....e prea greu....altceva cu adevarat banal stiti? Spiru Haret nu merge ca nu mai se uita nimeni la asemenea diplome cu tot scandalu asta....ceva tot in genu haret da fara atata popularitate ca sa nu ajunga la tv daca stiti...
pai pregateste-te in domeniul care iti place daca capabil  , nu are rost sa faci o facultate degeaba doar pt diploma ! cu ce te ajuta acea diploma daca o ai ? la salariu ? :)) (asta e mentalitatea in ziua de azi - Am o diploma am salariu mai mare:) )
In afara de Spiru Haret mai poti face Dimitrie Cantemir, sau Hyperion ( parca asa ii zice - nu cunosc exact care-i treaba cu aceasta facultate)
Dute la Cantemir la relatii economice internationale :)

#8
gfx_set09

gfx_set09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.08.2009

View Postmsmihai, on 10th August 2009, 20:01, said:

ca sa te descurci in direct x , opengl si alte "nebuneli" din alea, trebuie sa ai o baza matematica serioasa. E chinuiala numai sa creezi un cub care sa se invarta.
Trebuie sa stii vectori matrici....nu sunt chestii chiar asa de avansate...matematica de a zecea e cam tot ce iti trebuie...daca te pasioneaza teoria atunci trebuie sa stii si derivate si integrale. Nu matematica e problema...ci milioanele de linii de cod ce trebuie scrise. Si de fapt e banal sa faci un cub sa se invarta...avand in vedere ca am fost in stare in vreo 3 luni sa fac un mini engine de fps....n-avea collision detection ce e drept da mergea binisor

#9
Ratzian

Ratzian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 16.05.2006
E simpla solutia la problema ta. Ministerul Educatiei verifica Universitatile din Romania si le ofera grade de incredere (foarte ridicat, ridicat, mediu etc). Cauta pe google documentul si vezi care Univ. au gradul de incredere mai mic - la alea se face frectia.

Fereste-te de Univ. care obtin grad de incredere ridicat sau foarte ridicat, ca acolo e mult mai probabil sa ai probleme. Spor.

EDIT: Sigur topicul e facut la misto.

Edited by Ratzian, 10 August 2009 - 19:22.


#10
gfx_set09

gfx_set09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.08.2009

View PostRatzian, on 10th August 2009, 20:20, said:

E simpla solutia la problema ta. Ministerul Educatiei verifica Universitatile din Romania si le ofera grade de incredere (foarte ridicat, ridicat, mediu etc). Cauta pe google documentul si vezi care Univ. au gradul de incredere mai mic - la alea se face frectia.

Fereste-te de Univ. care obtin grad de incredere ridicat sau foarte ridicat, ca acolo e mult mai probabil sa ai probleme. Spor.

EDIT: Sigur topicul e facut la misto.
De ce zici ca e facut la misto? Voiam sa stiu parerile voastre despre facultati usoare..Am uitat sa mentionez ca din Bucuresti

#11
smirghel

smirghel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.01.2009
Nu pricep de ce te mai chinui sa faci facultate . Oricum n-o sa te ajute cu nimic o diploma de la ASE sa zicem , daca tu te axezi pe grafica. Mai bine te apuci serios sa studiezi ce iti trebuie tie si daca esti cu adevarat capabil sa ajungi foarte bun in domeniul asta iti vei gasi si de lucru la o firma care se ocupa cu asa ceva . Fa-ti un portofoliu cu ceva lucrari si te vor recomanda alea mai bine decat diploma pe care o vei lua doar de forma.  Plus ca mai economisesti si niste bani (ziceai ca ai facut un an la cibernetica ).

#12
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Acum majoritatea sunt usoare daca ai cu ce, asa ca nu vad unde e problema?! :)

Nu recomand Medicina si Farmacie, Drept, Informatica, Automatica si Electronica. Toate la stat(inca mai au profesori cu mentalitati de neclintit).

#13
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:35, said:

Stiti careva vreo facultate cat mai frectie posibil? Sa fie pe parte de real totusi sa aiba oleaca de info si cat mai putina matematica( daca se poate deloc ).

Și eu vreau o viață ușoară, frecție așa. Mult noroc la amândoi. :lol:

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:35, said:

Vreau doar diploma de la final, nu ma intereseaza sa invat nimica pt ca amaratii aia oricum nu au ce ma invata.

Aa, păi nu, stai liniștit. În general, românul s-a născut învățat. Amărâții ăia nu știu ce mama lor fac acolo, mimează și ei că-s profesori universitari, se joacă cu luatul de grade, bălării din astea. Se prostesc și ei, ce vrei acuma.

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:35, said:

Doar zic colegii ca cica e bine sa ai o diploma si de aia ma bag.

Naaa, nu te flexa prea tare, colegii sunt niște proști. Înveți mai multe pe vidanjă la Rosal decât de la ei ori de la facultate.
Succes, mare faraon.

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:44, said:

Nu stiu cum sa iti zic da' nu cred ca e vreo facultate in Romania care sa ma invete ce ma intereseza...vorbesc de engine-uri grafice directx opengl m3g nebuneli dinastea....Vreau doar diploma fara sa invat pt ca nu as avea timp sa invat prostiile lor[...]

Daca esti asa bazat, orice facultate de info. ar trebui s-o fluieri (mai ales ca e 3 ani acum). Si da, un portofoliu bun te recomanda mai bine ca orice diploma.
Ma rog, dupa atata Counter Strike, toti se cred ninja... :death:

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Dacă faci chestii atît de avansate, de ce nu te bagi la o facultate de calculatoare, ar trebui sa faci fata lejer.

#16
gfx_set09

gfx_set09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.08.2009

View PostInTech, on 11th August 2009, 13:04, said:

Dacă faci chestii atît de avansate, de ce nu te bagi la o facultate de calculatoare, ar trebui sa faci fata lejer.
Pentru ca acolo nu se studiaza ce vreau eu. In cel mai bun caz fac aplicatii de web. In cazul mediu fac algoritmi de sortare un an intreg. In cel mai nasol caz fac numa Pascal din anii 70 sau ANSI C( a se vedea cibernetica ).

#17
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009

View Postgfx_set09, on 10th August 2009, 19:35, said:

Stiti careva vreo facultate cat mai frectie posibil? Sa fie pe parte de real totusi sa aiba oleaca de info si cat mai putina matematica( daca se poate deloc ). Vreau doar diploma de la final, nu ma intereseaza sa invat nimica pt ca amaratii aia oricum nu au ce ma invata. Doar zic colegii ca cica e bine sa ai o diploma si de aia ma bag.
inscrie-te aici !

#18
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008

View Postcar-man, on 11th August 2009, 14:06, said:

inscrie-te aici !
:roflmaofast: hai ca asta e cea mai potrivita ! are si ID :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate