Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

fabrica de peleti

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
roofcrash

roofcrash

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 22.01.2006
va certati atat pe rumegus cand sunt si alte plante care ofera  productie de masa lemnoasa. planta care se treiera anual intre noiembrie si martie deci nu exista graba la treierat cum e la grau/orz.

in martie planta incepe sa creasca/dezvolte/multiplice iar si nu necesita semanare decat o singura data si se face precum semeni ceapa.

in primul an de la semanare planta ajunge pana la 1m inaltime iar de la al doilea an incolo ajunge la 2 - 2,5m inaltime.

este o planta care ofera biodiesel de 2.5 ori mai mult decat porumbul si are o productie la hectar de masa lemnoasa de 12t-18t ... daca este nevoie, se poate da cu azotat.

planta este si materie prima pentru productia de peleti

se poate toaca la treierat.

se poate balota si lasa pe camp, nu este pretentioasa la vreme canicule/inghetz.

[ http://www.imagehost.li/images/87462113118259291823.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by roofcrash, 12 July 2010 - 22:48.


#20
amiteo

amiteo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.08.2007

View Postroofcrash, on 12th July 2010, 20:45, said:

va certati atat pe rumegus cand sunt si alte plante care ofera  productie de masa lemnoasa. planta care se treiera anual intre noiembrie si martie deci nu exista graba la treierat cum e la grau/orz.

in martie planta incepe sa creasca/dezvolte/multiplice iar si nu necesita semanare decat o singura data si se face precum semeni ceapa.

in primul an de la semanare planta ajunge pana la 1m inaltime iar de la al doilea an incolo ajunge la 2 - 2,5m inaltime.

este o planta care ofera biodiesel de 2.5 ori mai mult decat porumbul si are o productie la hectar de masa lemnoasa de 12t-18t ... daca este nevoie, se poate da cu azotat.

planta este si materie prima pentru productia de peleti

se poate toaca la treierat.

se poate balota si lasa pe camp, nu este pretentioasa la vreme canicule/inghetz.

[ http://www.imagehost.li/images/87462113118259291823.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


SI CUM SE NUMESTE PLANTA ASTA?

#21
valimatei

valimatei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.09.2009
primim si noi un raspuns pt planta asta ,poate se rezolva ceva .
multumesc !

View Postamiteo, on 9th October 2010, 08:05, said:

SI CUM SE NUMESTE PLANTA ASTA?


#22
herez

herez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 26.10.2005
Cred ca e vorba de Iarba elefantului

#23
marian36

marian36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 04.01.2009

View Postherez, on 14th October 2010, 12:24, said:

Cred ca e vorba de Iarba elefantului
mai degraba salcia energetica :thumbup: sau myschantus.scuze acum am vazut ca e vb de acelasi lucru

Edited by marian36, 14 October 2010 - 16:23.


#24
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 19.11.2008
Ati achizitionat o astfel de instalatie careva?

#25
SnConfidenta

SnConfidenta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2011

View PostCroconelu, on 10th August 2009, 14:23, said:

50.000 euro nu ar fi mult.
intradevar sunt intr-o zona in care se exploateaza foarte mult lemn, ramane rumegus... foarte mult. de aici si ideea asta.
totusi cum pot afla sigur cat ar costa toate instalatiile ?

Draga prietene,

Nu stiu cit de mult te-ar interesa, insa am o oferta destul avantajoasa privind producerea de Briquettes. Aceasta include:
- Tocator;
- doua lini de transportare;
- echipament de uscare a masei lemnoase;
- Cos de alimentare;
- Masina de presat;
Toate astea la 42,000 USD

#26
Panghios

Panghios

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2011
a

Salut! Sunt profund interesat de oferta ta si doresc un numar sau o modalitatea de a pune in discutie posibilitatea achizitiei. Rog a ma contacta daca este posibil Multumesc : 0746037794

Edited by Panghios, 13 November 2011 - 21:09.


#27
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostBerti, on 10th August 2009, 14:52, said:

Prietene, de la ce vezi tu pe youtube pana la un intreg flux tehnologic de peletizare e cale lunga. Nu te condam, probabil ca nu esti de specialitate si nici n-ai avut de-a face cu acest domeniu.

Tu crezi ca rumeugusul iti vine frumos uscat si sortat ca cel pentru hamsteri? Pe langa ca are diferite umiditati in functie de etapa de productie de unde rezulta, mai contine o grama de corpuri straine resturi de lemn, noduri, bucati metalice, nisip, pamant... pe care nu cred ca le doresti in presa de peleti. Plus, poate mai primesti si capete de lemn... ia documenteaza-te putin cat costa un tocator.

Pe langa utilajul care transforma efectiv rumegusul in peleti, mai sunt o gramada de instalatii de transport, de sortare, de uscare, de macinare, de separare, de ambalare, etc...

Pretul pe care l-am spus eu, e valabil pentru o intreaga fabrica montata in containere maritime, care se aseaza pe o plaforma betonata se alimeteaza cu curent. Proabil ca daca cumperi doar fiecare utilaj in parte si le montezi intr-o hala iesi mai ieftin, dar nu cu mult.

Am specificat, in mai putin de-o luna la Romexpo se desfasoara targu de Industria Lemnului, fa o vizita si pe urma putem discuta din nou.


@Croconelu, pai inainte de toate, ia fa o vizita pe la toti aia care produc rumegusul si vezi daca-s dispusi sa semneze un contract pe o perioda de cel putin un an de zile cu tine. Intereseaza-te de-o modalitate eficienta de transport a rumegusului catre locatia ta, asta daca ai una deja una... si abia dupa ce astea-s concrete, are rost sa te gandesti la costurile utilajelor.


L.e. Uite un link unde-i prezentata instalatia de care povesteam, ia cititi acolo prin cate trece rumegusu inainte de a ajunge in saci sub forma de peleti.  Anul trecut la BIFE, pretul pentru aceasta instalatie era de 500.000 euro... proabil acum cu criza se mai poate negocia, dar asa cum spuneam daca nu produceti voi rumegusul, sau macar vreun unchi de-al vostru nici n-are rost sa va bateti capu.

Nu cred ca trebuie sa ne gândim din prima la investiții asa mari, asta sar putea face si intro comuna mai mica, nu atâta pentru bani cat pentru asigurarea de peteli pentu populație pentru încălzire, asta sar putea face de primarii, nu cred ca ar nu stiu ce investiție mare, sar putea produce pe stoc si iarna distribuite in loc de lemne- sa nu mai tăiem pădurile ca nici asa numai avem multe, si inca ceva important nu numai din rumegus se poate face peleti ci si din resturi agricole: coceni , pai etc foarte de găsit intro regiune agricola, faza cu rumegusul este cam paguboasa pentru mediu ca sa ai rumegus tebuie sa tai padurile, mai bine folosim resturi agricole.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate