Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cele mai bune filme S.F.

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#37
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Avalanche, on May 6 2005, 12:15, said:

Eu am vazut recent Artificial Inteligence.E super beton filmul.Facut de Spielberg.Vi-l recomand cu caldura  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

subscriu :coolspeak:

edit: aa,si ar mai fi seria Cube (Cube 0, Cube si Cube 2)

Edited by Ina, 19 May 2005 - 17:53.


#38
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Cuburile nu cred ca pot fi incadrate la SF.

#39
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

akeela11, on May 20 2005, 08:33, said:

Cuburile nu cred ca pot fi incadrate la SF.

<{POST_SNAPBACK}>

dar unde?chiar nu stiu..

#40
acsinia89

acsinia89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 01.05.2004
Mie mi-a placut Sfera :mellow:
http://www.us.imdb.c...itle/tt0120184/

#41
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

Ina, on May 20 2005, 08:38, said:

dar unde?chiar nu stiu..

<{POST_SNAPBACK}>

Cred la genul horror,nu?

#42
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
1. Contact
2. The Butterfly Effect
3. The Abyss
4. Blade Runner
5. Minority Report

#43
softeam

softeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 26.03.2003

mufa, on May 19 2005, 17:30, said:

"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

<{POST_SNAPBACK}>


Minunat film, minunat final! Pacat ca nu gasesc varianta "obisnuita" a lui Blade Runner, cea care contine povestirea blade runnerului pe parcursul filmului si care e plina de chestii interesante fara de care filmul pare mult mai sarac. Pe aici gasesc numai "Director's Cut". Bun la altele, la asta, nu...
Dupa ce Nexus-ul spunea ce ai scris tu mai sus, Harrison spunea ceva la genul ca "am stat si l-am privit cum moare... probabil ca in ultimile lui momente a iubit viata mai mult ca oricine, a lui, a mea..."

Voi reveni cu preferinte...

#44
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Intradevar Blade Runner sta linistit pe podium, e un film pe care l-am revazut cu multa placere.

#45
Giovanny

Giovanny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 25.03.2005
1. Independence Day
2. Star Gate
3. Star Wars (toata saga)

#46
Mauxel

Mauxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.05.2005

Parise, on May 5 2005, 20:20, said:

Equilibrium anybody???????

<{POST_SNAPBACK}>

Eqilibrium mi-a placut mult. Este o atmosfera gen "1984" (George Orwell) combinata cu elemente Matrix.

#47
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
mie Matrix si Equilibrium nu mi-au placut... exista cate o idee destul de buna(in mare) in spatele lor dar mi se par penibil realizate... mai ales cu artele alea martiale/impuscaturi/aparitii/disparitii/multiplicri de persoane etc... fara nici o logica... doar bubum si karate cu efecte speciale... pe bune, mie nu prea mi-au parut sa aiaba vreo logica...

#48
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
toate filmele cu atmosfera sumbra, pentru ca viitorul e varza.

cit despre filmele cu alieni care vin si se imprietenesc si se giugiulesc cu pamintenii  :death: daca ar veni alienii pina aici singurul lucru pe care l-ar face ar fi sa ne chicuie esu. asta fac cei care dau de niste amariti nenorociti: le dau in cap si le iau pamintul. pe planeta locala exemplele sint nenumarate, iar in imensitatea spatiului sint sigur ca se intimpla exact acelasi rahat.

filosof aleator:  "nu pot sa cred ca o civilizatie atit de avansata incit sa poata calatori printre stele ar fi una violenta"

Mosotti: "asta pentru ca esti un dobitoc notoriu"

#49
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
Star Trek (the original series, the new generation, deep space 9, voyager, enterprise si toate cele de lung metraj (desi ma asteptam la mai mult de la First Contact).
Deep Space 9 e super (mai ales sezoanele 5, 6 si 7 = adica alea cu razboiul cu dominionul... superb)

Infanteria Stelara (unu, ca doi e  :puke: ) m-a impresionat prin atmosfera aia de Reich german (cartea in schimb e mult mai buna, chiar daca e mai dificil de gustat).

Event Horizon ... original, Laurence Fishburne si Sam Neill in roluri bune (chiar daca nu cele mai bune roluri ale lor).

odiseea spatiala 2001 si 2010 (cu toate ca prefer cartea 2001, mai mult decat fimul).

star wars (seria veche + atacul clonelor). restul sunt doar desene animate penibile.

in general tot ce inseamna sf vechi (sunt super tari farfuriile alea zburatoare din filmele din anii '50 - te strici de ras... asta ca sa nu vorbim de godzilla - alea japoneze din anii '60  :lol: ) razboiul lumilor (ala vechi) :coolspeak:  

aaa. cum spunea cineva mai inainte... niste ecranizari dupa van vogt (e una tare... tradusa in rom "Ratacitori printre stele" - ar fi sun film super. Ca si Silkie, de altfel.

Iar  :first: ar fi ecranizarea ciclului Fundatiei de Asimov (bineinteles, mai multe filme, cu efecte speciale ca la carte... nu tampeniile alea din dune si copii dunei (ma refer la alea noi, nu la ala de lynch din '80).

In ceea ce priveste Dune - ecranizarea lui Lynch ... isi are meritele ei. problema e ca nu vad cum cineva ar putea surprinde profunzime

#50
Mauxel

Mauxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.05.2005

gtk, on May 31 2005, 20:10, said:

mie Matrix si Equilibrium nu mi-au placut... exista cate o idee destul de buna(in mare) in spatele lor dar mi se par penibil realizate... mai ales cu artele alea martiale/impuscaturi/aparitii/disparitii/multiplicri de persoane etc... fara nici o logica... doar bubum si karate cu efecte speciale... pe bune, mie nu prea mi-au parut sa aiaba vreo logica...

<{POST_SNAPBACK}>

Pana la urma filmele lasa in urma ideea si mai putin actiunea sau felul cum sunt realizate. Eu cel putin cu asta raman dupa ce vad un film. Restul, adica efecte speciale, decoruri, impuscaturi, arte martiale sunt facute pentru ca filmul sa fie gustat de mai multe categorii de persoane. Important e sa poti vedea dincolo... sa surprinzi ceea ce vrea sa transmita.

#51
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005
Star Trek (the original series, the new generation, deep space 9, voyager, enterprise si toate cele de lung metraj (desi ma asteptam la mai mult de la First Contact).
Deep Space 9 e super (mai ales sezoanele 5, 6 si 7 = adica alea cu razboiul cu dominionul... superb)

Infanteria Stelara (unu, ca doi e  :puke: ) m-a impresionat prin atmosfera aia de Reich german (cartea in schimb e mult mai buna, chiar daca e mai dificil de gustat).

Event Horizon ... original, Laurence Fishburne si Sam Neill in roluri bune (chiar daca nu cele mai bune roluri ale lor).

odiseea spatiala 2001 si 2010 (cu toate ca prefer cartea 2001, mai mult decat fimul).

star wars (seria veche + atacul clonelor). restul sunt doar desene animate penibile.

in general tot ce inseamna sf vechi (sunt super tari farfuriile alea zburatoare din filmele din anii '50 - te strici de ras... asta ca sa nu vorbim de godzilla - alea japoneze din anii '60  :lol: ) razboiul lumilor (ala vechi) :coolspeak:  

aaa. cum spunea cineva mai inainte... niste ecranizari dupa van vogt (e una tare... tradusa in rom "Ratacitori printre stele" - ar fi sun film super. Ca si Silkie, de altfel.

Iar  :first: ar fi ecranizarea ciclului Fundatiei de Asimov (bineinteles, mai multe filme, cu efecte speciale ca la carte... nu tampeniile alea din dune si copii dunei (ma refer la alea noi, nu la ala de lynch din '80).

In ceea ce priveste Dune - ecranizarea lui Lynch ... isi are meritele ei. problema e ca nu vad cum cineva ar putea surprinde profunzimea si complexitatea personajelor din dune intr-un film...mie mi se pare imposibil sa faci un film dupa asa ceva ... pt mine, e nec plus ultra... ciclul dune e de neegalat in literatura sf .... mi-au placut si continuarile alea (scrise de fiul lui herbert, dupa notele lasate de tac'su. Sunt bune, dar nu se ridica la inaltimea celor originale): the house of harkonnens, the house of atreides + aia despre jihadul butlerian (am citit-o in fr La Guerre des Machines Pensantes  :lol: ).

Edited by trompix, 31 May 2005 - 21:33.


#52
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
dupa cum spunea genialul:  toate filmele cu atmosfera sumbra, pentru ca viitorul e varza.
si la aceasta categorie castigatorul detasat este:
A Clockwork Orange

si sa nu uitam de Brazil

#53
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

Bitch_in_Red, on May 31 2005, 20:37, said:

dupa cum spunea genialultoate filmele cu atmosfera sumbra, pentru ca viitorul e varza.
si la aceasta categorie castigatorul detasat este:
A Clockwork Orange

si sa nu uitam de Brazil

<{POST_SNAPBACK}>


e bun portocala mecanica...  dar eu unt mai optimist, asa ca prefer star trek :D

#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
chiar azi-noapte am vazut A Clockwork Orange si tre sa spun ca nu prea sint multe filme in univers pentru care sa stau treaz pina la 2 noaptea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate