Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cele mai bune filme S.F.

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#199
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostNightm4re, on 1st January 2010, 20:17, said:

Apropo, am vazut un film SF mai demult si nu mai stiu cum se numea. Au mers oamenii pe luna si au gasit o intrare secreta unde s-au intalnit cu extraterestrii care le-au aratat oamenilor cum a inceput viata pe pamant. Stie cineva cum se numeste?
Nu era pe Marte? Descoperisera ceva obiect pe Marte si au mers sa investigheze. In plus, pe Marte parca era o mica baza unde se incerca sa se cultive plante.
Echipa ajunge pe Marte si acolo gasesc un obiect foarte mare care avea forma unei fete. Nu e asta? Oricum nici eu nu mai stiu cum ii zice.

Edited by caroline_hi, 28 February 2010 - 12:57.


#200
Gpoint

Gpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 21.04.2009

View Postcaroline_hi, on 28th February 2010, 13:57, said:

Nu era pe Marte? Descoperisera ceva obiect pe Marte si au mers sa investigheze. In plus, pe Marte parca era o mica baza unde se incerca sa se cultive plante.
Echipa ajunge pe Marte si acolo gasesc un obiect foarte mare care avea forma unei fete. Nu e asta? Oricum nici eu nu mai stiu cum ii zice.

Filmul se numeste :Misiune pe Marte ... Link: http://www.cinemagia...ne-pe-marte-16/

:thumbup:

#201
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostDisturber, on 1st January 2010, 23:46, said:

Dupa cum vezi , pe locurile 2 si 1 se afla Star Wars ! Sincer nu mi-a placut deloc , dar deloc Star Wars ! Nu inteleg ce vad unii atat de frumos la filmul acela.

Si oricum ! Avatar se afla la doar 0,1 fata de ele. Deci locurile 1 si 2 sunt amenintate clar de Avatar :D


View PostNightm4re, on 2nd January 2010, 21:09, said:

Nici mie nu mi-a placut Star Wars. Prea mult SF unde nu trebuie. Imi plac filmele SF care sunt cat de cat plauzibile.
Filmul este adresat copiilor cu varsta cuprinsa intre 7 si 70 de ani. De aceea e asa popular!

#202
wiz26

wiz26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 20.02.2003

View Postddanut, on 1st February 2010, 17:39, said:

... avatarul ...SF banal, padure sunt cei mai tari

Clockwork Orange - aberant


Subscriu

View PostDisturber, on 2nd January 2010, 00:46, said:

Dupa cum vezi , pe locurile 2 si 1 se afla Star Wars ! Sincer nu mi-a placut deloc , dar deloc Star Wars ! Nu inteleg ce vad unii atat de frumos la filmul acela.

Si oricum ! Avatar se afla la doar 0,1 fata de ele. Deci locurile 1 si 2 sunt amenintate clar de Avatar :D


View PostBursul, on 1st March 2010, 13:26, said:

Filmul este adresat copiilor cu varsta cuprinsa intre 7 si 70 de ani. De aceea e asa popular!


E o diferenta colosala de calitate intre Star Wars(seria veche) si Avatar.Daca ar fi avut pe vremea aia posibilitatile din ziua de azi, avatar ar fi fost film de duminica dupa amiaza.

#203
crazymark

crazymark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.07.2008
Primul Starship troopers mi se pare un film foarte bun are cate putin din toate, doar cateva clisee il trag putin in jos.
Cat despre "disputa" Avatar vs. Star Wars, orice aluzie indepartata la o comparatie intre un monstru sacru ca seria SW si un alt produs comercial ca Avatar e o mare jignire adusa S.F.-ului

#204
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
Si Star Wars nu e un produs comercial pentru ca...? Pentru ca e mai vechi, pentru ca are 6 filme?
La inceput era privit cu exact aceeasi ochi ca Avatar numai ca Star Wars (primul) s-a concentrat mai mult pe poveste in comparatie cu Avatarul.

#205
crazymark

crazymark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.07.2008
Corect! Pentru ca SW se axeaza pe poveste dar este bine pusa la punct si mult mai complexa plus ca are si o regie pe masura. Nu spun ca Avatar este un film prost, dar seria SW e pur si simplu din alta galaxie!

#206
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009
Nu va grabiti sa criticati povestea Avatar pentru ca vor mai fi si alte parti.

View Postcrazymark, on 6th July 2010, 11:51, said:

Corect! Pentru ca SW se axeaza pe poveste dar este bine pusa la punct si mult mai complexa plus ca are si o regie pe masura. Nu spun ca Avatar este un film prost, dar seria SW e pur si simplu din alta galaxie!
Nu inteleg care e problema cu regia Avatarului. Ce, nu stie James Cameron sa regizeze la cat succes a avut in toata viata lui ?! Pana la urma fiecare e cu parerea lui, dar la ce buget mare a avut Avatar nu ma mir de succesul filmului.

#207
crazymark

crazymark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.07.2008
Nu contest genialitatea lui Cameroon tocmai de aceea aveam asteptari mult mai mari de la el. Multe scene sunt doar siropoase, gustul si profunzimea lipsind cu desavarsire

#208
boxXxing_star

boxXxing_star

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 06.01.2008
Cu siguranta "Gattaca" e in topul meu.Vad ca altii nu l-au prea nominalizat."Moon" e alt film care merita mentionat.
"2001: A space odyssey" s-a mai spus, la fel si "Blade Runner".De "Solaris" (versiunea regizata de Tarkovsky) nu mai zic nimic, se stie ca e un SF formidabil.

Edited by boxXxing_star, 19 November 2010 - 16:23.


#209
FreeMan_FX

FreeMan_FX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 11.09.2004
Un alt film care nu s-a mentionat Primer (2004)

#210
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Harry Potter
The Lord of The Rings

#211
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu stiu daca HP si LotR sunt S.F...mie mai mult imi par a fi ..."fantasy".

La lista precedentelor mentionate , se pot adauga unele aparute intre timp :

Source Code
Rise Of The Planet Of The Apes (neasteptat de bun)
In Time
Real Steel

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate