Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cele mai bune filme S.F.

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#19
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Da, equilibrium,
Blade Runner e departe un film de 10 plus, in schimb sa nu uitam de Planeta Maimutelor.
Star wars excelente seriile vechi si putin Atacul Clonelor
Odiseea Spatiala 2001.
Mi-ar place mult sa vad un film dupa vreo carte de alui A. E. van Vogt, mai ales Lumea Non-A sau Odiseea naveai Space Beagle.
Si sint mai multe .

#20
hyde

hyde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 28.01.2004
eu sunt destul de dezamagit de ecranizari dupa carti bune

cel mai bun exemplu: dune

#21
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Ai mare dreptate cu Dune.Super carte(mai ales primele).Filmul a fost o varza totala.Cred ca mai bine il facea un regizor rus.

#22
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Eu am vazut recent Artificial Inteligence.E super beton filmul.Facut de Spielberg.Vi-l recomand cu caldura  :coolspeak:

#23
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003
Dark city
Blade runner
Seria Alien
Butterfly effect
Seria Matrix
Star wars

#24
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Solaris(TARKOVSKI)
Calauza(TARKOVSKI)
Alien
Terminator
Matrix
Planeta maimutelor(Charlton Heston)
Predator
Misiunea Capricorn1
Cyborg

etc.... :D

#25
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Bine ca ai precizat Tarkovski la Solaris.Ca ala facut de americani e o gluma de film.Ce putea sa inteleaga americanul din Lem?

#26
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

Yorks6, on May 5 2005, 20:38, said:

......................
Asa se poate spune si despre Ellie (Jodie Foster) in Contact, ca nu a fost nimic decat un vis cand era ea in masinaria aia ... si nu a calatorit nicaieri.
Regizorul filmului te lasa sa-ti faci ce idee vrei ... nu-ti spune clar asta este. Poate si de asta imi plac filmele astea asa mult.

<{POST_SNAPBACK}>


Mai uite-te odata la finalul filmului "Contact" si spune-mi daca tot mai crezi ca Ellie a visat. Si daca nu te prinzi nici atunci, mai incearca o data. Filmul ala nu se termina in coada de peste sau cel putin pentru mine.

E.T.
Intalnire de gradul III
Star Wars (primele serii)
Aliens (toate)
Blade Runner
Abisul

si multe altele ...

#27
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
M-am uitat de vreo 4 ori la el, am vrut sa ascult toate cele 3 comentarii... intr-unul din comentarii,  Jodie Foster spune ...ca filmul te lasa sa iti faci propria ta idee daca era delusion or real. Nu conteaza daca eu cred ca a fost real sau a visat...
Daca iti mai aduci aminte, la tribunal, ea nu a reusit sa le demonstreze ca ce a vazut ea acolo a fost real . Dar nici nu a putut sa spuna ca nu s-a intamplat, din moment ce ea a avut experienta asta... Chestia e ca nu a reusit sa le aduca nici o dovada.
Acum vine partea mai interesanta ... la sfarsitul filmului se dovedeste ca au fost inregistrate aproximativ 18 ore de static video, cand de fapt Ellie a stat in masinaria aia doar cateva minute (earth time).
Dar mai bine sa-ti pun niste subtitled screenshots cu partea asta din film.

#28
papanash

papanash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 24.03.2004
2001 A Space Odyssey
Eternal Sunshine of a Spotless Mind
( Oarecum se incadreaza si asta pe aici. Tocmai l-am vazut si mi-a placut foarte mult )
1984
Dark City
Contact

si poate Gattaca si Dune ( D. Lynch )

#29
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@York6: Si tie faptul ca un aparat video a inregistrat 18 ore de film (chiar si static video) ce iti spune? Incearca tu sa inregistrezi cu o camera video 18 ore intr-un minut. Sa ne anunti cand reusesti.

#30
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Acum daca chiar vrei sa stii ... si eu cred ca Ellie a fost "acolo" si am crezut-o si inainte sa stiu de inregistrarea de 18 ore. Dar excepand inregistrarea asta, ea nu aduce nici o dovada. Si in comentariu asta si spune, ca ramana la latitudinea fiecaruia daca crede sau nu ca ea a fost acolo.
Imi place filmul asta. Ciudat e ca in momentul cand a fost la HBO nu prea l-am bagat in seama.

Edit: si oricum , faza cu inregistrarea apare chiar la sfarsitul filmului, cand nu se mai discuta nimic pe subiectul asta. Poate ca era evident... deci nu mai aveau ce sa mai comenteze. Ti-am pus screenshots, sa te uiti la ele ca n-am muncit degeaba.  :P j/k

Edited by Yorks6, 08 May 2005 - 11:44.


#31
flex21

flex21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 25.10.2003
EVENT HORIZON a fost marfa , ideea ca au ajuns in iad cu nava mi-a placut rau de tot , plus ca a fost si cam inspaimantator

#32
ebola23

ebola23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 02.01.2005
Da.Si mie mi-a placut Event Horizon

#33
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Mi-a placut si Pitch Black. Cred ca filmul a fost facut pentru Vin Diesel. nu imi inchipui alt actor in acel rol.

#34
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Si Cronicile lui Riddick e un film cu adevarat SF, abia astept continuarea.

#35
Carolina

Carolina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.10.2003
Mai , dar Stargate, filmul, nu i-a placut la nimeni? Ala chiar e un SF adevarat.

#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate