Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Harti de acoperire

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#37
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

sorente, on May 6 2005, 21:45, said:

Scuze ca ma bag in seama, l-ai intrebat pe Cosconor. Eu m-am plimbat prin toata tara, semnal mai bun are Connex-ul. Daca sunt 2 site-uri connex si orange apropiate (de ex. pe acelasi deal), si te departezi de ele, semnalul orange dispare mai repede (chestie testata de mai multe ori). Ca sa nu mai vorbim ca amplasarea la connex e mult mai buna.

<{POST_SNAPBACK}>

Ti-as fi dat exact acelasi raspuns ca Sorente. :coolspeak:  Puterea de emisie + amplasarea site-urilor la CNX este mai buan la CNX decât la Orange, iar exemple de BTS-uri puse unul lânga altul si la 30 Km departare sa îl prinzi dpar pe cel CNX sunt frecvente. Cât despre pozitionarea site-urilor Orange, chair ca câteodata te întrebi care e logica (Radomiresti, Olt : Connex pe siloz, Orange jos în vale, în fata unei mini... coline).

sorente, on May 6 2005, 21:45, said:

Pe drumul Barlad-Podul Turcului nu am avut semnal orange decat pe 1/4 din drum, in schimb pe connex cam 10% din drum a lipsit acoperirea. Din cate se vede, harta connex de acoperire e mult mai exacta. Telefoanele sunt Nokia 3310 cu net monitor activ.

<{POST_SNAPBACK}>

Harta de acoperire Orange întradevar nu prea corespunde cu realitatea în unele zone. De pictata este frumo pictata în portocaliu, dar poate ca si un pic de alb nu ar strica. ;)

sorente, on May 6 2005, 21:45, said:

Daca vorbim de calitate, personal raman tot cu connex-ul. Incearca sa vorbesti portocaliu seara in Iasi sau Cluj sa vezi cum e... A fost greu la connex cu centul in weekend, insa acum nu mai sunt atatia "centauri" si nici reteaua nu mai e asa slaba ca acum 2-3 ani...

<{POST_SNAPBACK}>

Aici nu ma pronunt, nu am avut cam nici o problema de busy pe cele 2 retele.

Edited by Cosconor, 06 May 2005 - 23:29.


#38
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Am gasit hartile de acoperire 3G !! :w00t:
Copyright : my3gmobile.com

Craiova nu este. :crying:
Este interesant de vazut ca în cazul acoperirii pe DN1, fiecare cerc (în josul imaginii) corespunde la un BTS, amplasat în mijlocul cercului. Din pacate nu stim ce scara grafica este utilizata, dar am impresia ca acelele cercuri au mai mult de 5 Km de diametru.

Attached Files


Edited by Cosconor, 06 May 2005 - 23:32.


#39
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 14.08.2004
Asa este Cosconor si Sorente deosebirile sunt mai mult decat evidente intre cele doua retele si asta ptr ca fiecare dintre cei doi operatori au strategii diverse.Pot sa spun ca am umblat si eu prin tara si se poate vedea o deosebire la puterea de emisie a connex-ului fata de cea a orange-ului.Deasemenea calitatea site-urilor mult mai buna chiar si nr de trx-uri difera substantial asa cum spunea si cosconor si haideti sa va mai spun ceva:LUATI 2 TEL UNUL CONNEX SI UNUL ORANGE SUNATI DE PE AMADOUA IN ACELASI TIMP LA REL CU CLIENTII DIF O SA VEDETI CAT DE MULT DUREAZA PANA FACE CONNEXIUNEA CU CENTRALA LA ORANGE SI CAT DE REPEDE O FACE LA CONNEX.

#40
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 14.08.2004
A aparut noua harta de acoperire connex cu situatia retelei la 1februarie 2005 s-a mai inverzit ceva. :coolspeak:

#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

chriss, on May 7 2005, 13:44, said:

A aparut noua harta de acoperire connex cu situatia retelei la 1februarie 2005 s-a mai inverzit ceva. :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>

Unde ai gasit-o ? :w00t:

Pe site-ul web este înca cea din 2004. Este în pliantele CNX, nu ? Nu poate nimeni sa o scaneze si sa o puna aici ? Plizzz ! :inlove:

Edited by Cosconor, 07 May 2005 - 14:00.


#42
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 14.08.2004
Tocmai am primit-o direct de la connex actualizata 1.02.2005 este mare si prezinta acoperirea marginala,in car outdoor,indoor,drumuri etc.din pacate nu am cum s-o pun decat mai tarziu . :peacefingers:

#43
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

chriss, on May 7 2005, 14:21, said:

Din pacate nu am cum s-o pun decat mai tarziu . :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

No problem ! Abia astept sa o vad ! :clapping:

Edited by Cosconor, 07 May 2005 - 14:23.


#44
chriss

chriss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 14.08.2004
Cosco ai idee de ce la orange se face leg asa de greu fata de connex?

#45
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

chriss, on May 7 2005, 14:33, said:

Cosco ai idee de ce la orange se face leg asa de greu fata de connex?

<{POST_SNAPBACK}>

Nu, nu prea am idee. Dar nici nu am testat niciodata. Asta presupun ca este valabil când suni la orice numar, ni numai la Relatii cu Clientii (ce îmi amintesc eu de 444 Orange este ca asta vara, era absolut imposibil de a suna, trebuia reîncercat de minim 10 ori, fara exagerare, pentru a prinde un apel ; daca nu, apelul nici nu ajungea, se întrerupea singur :deadtongue:. Sper ca s-a rezolvat problema, ca era absolut infernal).

#46
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

Cosconor, on May 6 2005, 10:51, said:

Si acum Zapp mai poate face aceasi acoperire cu un BTS ?
Revin la amplasarea BTS-urilor : am sunat acum câteva zile la 444 Orange, sa-i întreb daca s-a mai ameliorat acoperirea la Crâmpoia. Mi se spune ca semnalul este foarte bun acolo, nici o problema cu acoperirea în zona (tot timpul mi-au spus asta, doar când le spuneam ca sunt acolo si nu am nici un fel de semnal de la Orange ma transferau la "Servicul tehnic", unde se mai schimba raspunsul... -_-). Ii spun ca anul trecut zona nu era aproape deloc acoperita, si îmi raspunde ca semnalul vine din mai multe locatii. Ca tot a venit vorba, îl întreb din ce "locatii" vine. Imi pare rau, dar nu va pot divulga aceasta informatie. Bun, pentru ca nu vrea sa-mi spuna unde au BTS-urile, îi spun eu : Slatina, Potcoava, Negreni, Bârla, Balaci, Rosiori de vede, Mihaiesti si Radomiresti. Pauza :D. Nu va pot confirm nimic. :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>


Hehehe,tu crezi ca aia de la relatii clienti stie unde sunt bts-urile?
Probabil se uita pe o harta colorata sau are un program in care introduce nume de localitati si apare:indoor,outdoor,incar...

#47
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Philips, on May 7 2005, 15:13, said:

Hehehe, tu crezi ca aia de la relatii clienti stie unde sunt bts-urile?

<{POST_SNAPBACK}>

Oare ? :confuzzled: Chiar asa confidentiala e informatia asta, nici ei nestiind ? :huh:

#48
ulean

ulean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 07.08.2003

Cosconor, on May 6 2005, 10:51, said:

Ii spun ca anul trecut zona nu era aproape deloc acoperita, si îmi raspunde ca semnalul vine din mai multe locatii. Ca tot a venit vorba, îl întreb din ce "locatii" vine. Imi pare rau, dar nu va pot divulga aceasta informatie. Bun, pentru ca nu vrea sa-mi spuna unde au BTS-urile, îi spun eu : Slatina, Potcoava, Negreni, Bârla, Balaci, Rosiori de vede, Mihaiesti si Radomiresti. Pauza :D. Nu va pot confirm nimic. :deadtongue:

<{POST_SNAPBACK}>

probabil ca nu au vrut sa intre intr-o discutie tehnica , oricum nu te-ar fi ajutat prea mult sa afli unde le sunt amplasate BTS-urile , si in plus sa nu te astepti sa iti dea vreodata dreptate tie in defavoarea Orange.
Oricum probabil ca au luat in considerare constatarea ta, dar pe cand se va si ameliora ceva... descoperi tu .

#49
Mett

Mett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2005

Cosconor, on May 6 2005, 22:34, said:

Am gasit hartile de acoperire 3G !! :w00t:
Copyright : my3gmobile.com

Craiova nu este. :crying:
Este interesant de vazut ca în cazul acoperirii pe DN1, fiecare cerc (în josul imaginii) corespunde la un BTS, amplasat în mijlocul cercului. Din pacate nu stim ce scara grafica este utilizata, dar am impresia ca acelele cercuri au mai mult de 5 Km de diametru.

<{POST_SNAPBACK}>


Scuze, am adaugat si harta pentru Craiova
Hartile pe care le vedeti aici sau pe site-ul meu sunt din aprilie 2005

MT
www.my3gmobile.com

Edited by Mett, 07 May 2005 - 18:37.


#50
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

ulean, on May 7 2005, 16:58, said:

oricum nu te-ar fi ajutat prea mult sa afli unde le sunt amplasate BTS-urile

<{POST_SNAPBACK}>

Ba da, în aceste cazuri de acoperire aproape inexistenta te ajuta pentru a orienta telefoanele cu antena interna spre BTS. Mai câstigi acolo 4-5 dbm... ^_^

ulean, on May 7 2005, 16:58, said:

Oricum probabil ca au luat in considerare constatarea ta, dar pe cand se va si ameliora ceva... descoperi tu.

<{POST_SNAPBACK}>

Am sunat la Crâmpoia acum câteva minute, si în casa este "Nici o retea disponibila". :coolspeak:

#51
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Mett, on May 7 2005, 18:34, said:

Scuze, am adaugat si harta pentru Craiova
Hartile pe care le vedeti aici sau pe site-ul meu sunt din aprilie 2005

www.my3gmobile.com

<{POST_SNAPBACK}>

Cu mai reusit sa faci rost de harti ? :kisstogether:

Craiova

Attached Files


Edited by Cosconor, 07 May 2005 - 19:13.


#52
Mett

Mett

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.05.2005

Cosconor, on May 7 2005, 19:12, said:

Cu mai reusit sa faci rost de harti ? :kisstogether:

Craiova

<{POST_SNAPBACK}>



pe vechiul sistem P.C.R (pile cunostinte relatii)   B)
Apropos, ca sa nu existe confuzii: zona verde reprezinta 3G+GSM, in afara zonei este doar GSM (acolo unde este si acesta valabil, desigur)

#53
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004

chriss, on May 7 2005, 14:33, said:

Cosco ai idee de ce la orange se face leg asa de greu fata de connex?

<{POST_SNAPBACK}>


Legatura se face mai greu la orange datorita unui parametru al retelei. Nokia net monitor, testul 10, parametrul PRP:
La Connex=2 la majoritatea site-urilor, unele au 4
La Orange=5
Acest parametru specifica telefonului cat de des sa fie disponibil in comunicatia cu BTS-ul. Daca param. este mare, telefonul verifica mai rar daca BTS-ul il apeleaza. Parametru PRP mai mic= apelare mai rapida, dar consum ceva mai mare al bateriei. Personal prefer varianta connex, insa ar fi mai bine ca la site-urile care acopera zone izolate (unde e mai greu sa gasesti o priza sa bagi tel la incarcat) sa fie PRP maxim.

Attached Files



#54
c0nnex

c0nnex

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 19.04.2005
intreba cineva de harti de acoperire 3 G am gasit la www.my3gmobile.com  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate