Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Zenit 11

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Bf 109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2007
Salut,

de curand am scos de la naftalina un Zenit 11, am mers la un photoshooting si mi-am dat seama ca nu prea stiu pe ce baza se regleaza diafragma. Am cautat pe net manuale, am citit si tot n-am inteles. Se poate sa fiu eu prost, insa m-am gandit ca poate stiti voi.  
Aparatul e din seria "oldschool" cu telemetru cu seleniu, si are o scala unde cu un ac arata luminozitatea si trebuie sa duci un "cerc" in locul ala, cerc pe care il muti cu o rotita din partea stanga. (vezi imaginile de mai jos)  

[ http://farm1.static.flickr.com/129/386411378_a4e43721dd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Zenit-11_top_view_(109152864).jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In functie de ce arata pe rotita aia, selectezi timpul de expunere si deschiderea diafragmei. Mi-am dat seama cum e cu timpul de expunere, insa despre diafragma nu am nici o idee. Can anyone help?


P.S Maine la zi o sa fac o poza de aproape la rotita.

#2
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007
Superb aparatul! Deschiderea diafragmei este mai mica sau mai mare in functie de lumina. Daca lumina e mare, de exemplu la soare pe plaja, diafragma o setezi la dimensiunea cea mai mica.

#3
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Ala nu e telemetru, ci exponometru... desi n-ar fi exclus sa fie si modele cu telemetru  :walkman:


Ideea este ca trebuie sa invarti inelul de diafragma si butonul de expunere pana cand se suprapune cercul ala peste acul indicator al telemetrului  :)

#4
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006
Diafragma se regleaza de la primul inel de pe obiectiv, cel mai apropiat de aparat. Daca te uiti, o sa vezi aceleasi cifre ca cele de pe inelul interior al "cercului" cu perechi de numere.

Atentie ca tot de acolo trebuie intai reglata sensibilitatea filmului, ca altfel te trezesti ca tu ai film de 100 si el poate fi setat pe 400, si atunci iti va da "recomandari" eronate, ducand, in cazul exemplificat, la subespuneri.

De asemenea, acest mod de masurare a expunerii e doar orientativ, si nu prea precis, mai ales ca celule de seleniu isi pierd in timp proprietatile

spor la pozat

#5
Messerschmitt Bf 109

Messerschmitt Bf 109

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.03.2007
Salutare tuturor,

multumesc de feedback. Stiu ca trebuie invartit inelul, stiu ca trebuie sa setez sensibilitatea filmului, stiu sa interpretez timpul de expunere insa nu stiu interpreta cum sa setez diafrgma pe baza a ceea ce imi arata inelul ala.
Va atasez doua poze de aproape (scuze de flash). Cu inelul din interior se seteaza sensibilitatea filmului iar cel exterior e ala cu care mut "cercul" , fiind cel care-mi arata timpul de expunere si cat sa deschid diafragma. Insa nu stiu ce reprezinta cifrele cu galben, deoarece numerele care se potrivesc cu cele de pe obiectiv sunt cele de pe inelul interior . Cum cred eu ca este: cifra unu ini reprezinta cazul ideal, iar celelalte sunt pentru a fi de 2/4/8/etc ori mai inchis/deschis.

Oricum, azi merg sa scot pozele de la developat si ma gandesc sa intreb si acolo.

Attached File  zenit_001.jpg   1.87MB   106 downloads
Attached File  zenit_002.jpg   1.55MB   57 downloads

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
exponometrul iti da perecti timp-diafragma pe care sa le folosesti cu filmul tau pentru a obtine expunerea corecta.
in poza ta, perechile sint timp 1/15 cu f32 sau timp 1/8 sec cu f22, etc

tu te decizi ce conteaza mai mult pentru situatia in care esti, timpul sau diafragma, si reglezi aparatul ca atare.

Edited by Taxon, 07 August 2009 - 12:23.


#7
mihaibrrrr

mihaibrrrr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 08.02.2009

 Messerschmitt Bf 109, on 7th August 2009, 13:03, said:

Cum cred eu ca este: cifra unu ini reprezinta cazul ideal, iar celelalte sunt pentru a fi de 2/4/8/etc ori mai inchis/deschis.
Cifra unu de pe rotita din stanga rerezinta timpul de o secunda, ceea ce este in dreapta lui 1 reprezinta timp din ce in ce mai scurti, respectiv 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250. 1/500, de fiecare data timpul injumatatindu-se.
In partea stanga a lui 1 sunt timpii lungi, care se dubleaza mereu: 2 secunde, 4 sec, 8 sec etc

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
1. In poza ta nu cred ca ai setat corect sensibilitatea filmului - in partea stanga ai o ferestruica in care scrie ASA-GOST si corespunde cu o fereastra in redapta pentru DIN. Tu ai "reglat" un ASA intre 50 si 100 - aveai film in aparat de 64 ASA?
2. Perechile de timp/diafragma sunt cum s-a explicat mai sus. Timpii cu galben sunt secunde, cei cu alb sunt 1/t. Se seteaza la fel pe butonul de "shutter speed". Diafragma se alege ca perchea corespunzatoare acelui timp. Sau invers (setezi mai intai diafragma si alegi timpul).

Edited by SuperDuper, 10 August 2009 - 02:21.


#9
Spoe

Spoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2009
Ca tot se vorbeste de Zenit 11, recent mi s-a blocat obturatorul unui astfel de aparat :). Are cineva un manual de service sau poate ceva sfaturi ?

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu am avut o problema de acest gen cu perdelele (textile) unui Zenit si a trebuit sa il duc la un atelier care se ocupa cu asa ceva. Asta era insa inainte de 1990, cand se mai gaseau asa servicii :)

#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 29.08.2006
ptr manuale de reparatie si intretiner Zenit-uri (nu este de Zenit 11 in mod special, dar cred ca e foarte similar cu Zenit 12) puteti folosi:
http://www.butkus.or...non/russian.htm

#12
Spoe

Spoe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2009
Multumesc l_stoian79, insa pe acel link am gasit linkuri doar catre manual de instructiuni. Mi-ar trebui un manual de reparatii pt orice fel de aparat rusesc cu obturator pe orizontala ( Zenit, Zorki si cateva modele de FED din cate am inteles).

Din fericire am aflat ca exista un service pt aparate vechi pe la Universitate, dupa spitalul Coltea.Am fost zilele astea si pe usa e un afis cu concediu pana pe 20 august :(

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 Messerschmitt Bf 109, on 7th August 2009, 13:03, said:

Salutare tuturor,

multumesc de feedback. Stiu ca trebuie invartit inelul, stiu ca trebuie sa setez sensibilitatea filmului, stiu sa interpretez timpul de expunere insa nu stiu interpreta cum sa setez diafrgma pe baza a ceea ce imi arata inelul ala.
Va atasez doua poze de aproape (scuze de flash). Cu inelul din interior se seteaza sensibilitatea filmului iar cel exterior e ala cu care mut "cercul" , fiind cel care-mi arata timpul de expunere si cat sa deschid diafragma. Insa nu stiu ce reprezinta cifrele cu galben, deoarece numerele care se potrivesc cu cele de pe obiectiv sunt cele de pe inelul interior . Cum cred eu ca este: cifra unu ini reprezinta cazul ideal, iar celelalte sunt pentru a fi de 2/4/8/etc ori mai inchis/deschis.

Oricum, azi merg sa scot pozele de la developat si ma gandesc sa intreb si acolo.


Ti-am facut "codul culorilor".
- De ROSU dai ca sa alegi sensibilitatea filmului.Presupunand ca ai de 200, atunci pui sa se potriveasca 200 la liniuta alba.Asta o faci cand bagi film in aparat si nu mai schimbi.
- Indrepti aparatul spre scena de pozat, si in functie de asta, acul de la VERDE va urca mai mult sau mai putin.Dai de roata exterioara pana suprapui cerculetul cu acul.
- Dupa ce ai facut astea, daca te uiti in zona de GALBEN, vei observa ca se suprapun cateva valori de timp expunere/diafragma. Ei, alea sunt valorile potrivite, ramane la alegerea ta pe care le folosesti. Valoarea 1 reprezinta 1 secunda. Ce e spre dreapta in poza ta de la 1 reprezinta fractiuni din secunda (1/2, 1/4,1/8,1/15,1/30...etc), Ce e spre stanga in poza ta reprezinta secunde.

Attached Files



#14
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

 florinel, on 13th August 2009, 09:26, said:

Ei, alea sunt valorile potrivite, ramane la alegerea ta pe care le folosesti. Valoarea 1 reprezinta 1 secunda. Ce e spre dreapta in poza ta de la 1 reprezinta fractiuni din secunda (1/2, 1/4,1/8,1/15,1/30...etc), Ce e spre stanga in poza ta reprezinta secunde.
Bravo florinel, explicatiile tale sunt foarte clare; dar este o problema, fiindca aparatul nu are la obturator decat timpii de expunere intre 1/30 si 1/500 sec. (din aceasta cauza, timpii "lungi" de la 1/15 la 30 sec sunt marcati cu galben si nu se pot realiza decat cu obturatorul in pozitia B. Timpul de expunere "30" adica 1/30 sec, este notat cu X, care reprezinta viteza de sincronizare cu blitzul. In momentul cand se rotesc cele 2 inele din partea stanga a aparatului, care arata diafragmele si timpii de expunere, cand cercul mic se suprapune cu acul exponometrului, vom avea niste perechi de diafragme-viteze de obturator (de exemplu 1/125 cu 5,6 sau 1/500 cu 2), care reprezinta indicele (sau valoarea) de expunere EV (exposure value) asa cum se folosesc si la camerele foto digitale.

Edited by photolover, 13 August 2009 - 11:47.


#15
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Din experienta pe care am avut-o cu Zenitul, daca pozele se fac la lumina zilei sau chiar la fereastra se poate folosi in cel mai rau caz 1/30 cu f-2 fara flash. B-ul se poate folosi doar la secunde cu un exponometru. Ulterior am schimbat Zenitul 11 cu 122 care are exponometru cu led (baterie) si expunerea este mai usoara.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate