Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#973
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Educatia poate incepe prin simpla constientizare a fiecarui individ in parte ca trebuie sa fii corect-cinstit. Vreau sa vad oameni care au curajul sa.si imprime pe haine mesajul -sunt cinstit si vreau sa traiesc corect in tara asta . Cati crezi ca vor dori sa adere la aceasta idee de corectitudine ? Iti spun eu ..maxim 5 % ..restul au injectat in sange sa traga statul in piept ..sa doseasca cate ceva ..sa se fofileasca la multe indatoriri de plati -facturi-chitante ..adica prefera lucrul la negru ..adica evaziune. S.au aliat unui sistem infect si multi prefera sa.l imbratiseze ..dar sunt deranjati de alte aspecte ce merg prost in tara asta ..fara sa contientizeze ca si ei la randul lor prin actiunile ce le inteprind .."ajuta" la infectarea sistemului. Asa ca hai sa nu ne ma plangem si sa luam atitudine ...hadeti sa fim corecti si cinstiti.


#974
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
@doarUNom, foarte adevarat, valabil si pentru beneficiari si pentru constructori. Cred ca nici una din firmele de constructii de la care am avut oferte, desi se laudau ca au 2-3 echipe (adica 10-15 oameni), nu avea mai mult de 2-3 angajati conform datelor de oficiale.

#975
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
@ArghiraM aducea in discutie ca nemtii isi construiesc casute modeste cu credite sau bani din resurse proprii ..pentru ca ? la ei trebuue sa justifici din ce ban(de la o anumita suma) iti faci sau cumperi o casa ,o masina etc ..si tocmai de aia nu isi permit palate sau suprafete locuibile prea mari. Pe cand la noi ..nu te intreba nimeni din ce resurse ti.ai facut ditamai viloaia ..si de aia romanasul isi permite multe lucruri fara numar. Ca e un sat(tara) fara caini.
Defapt cainii(cei care ar trebui sa ne conduca) sunt cei mai patati ..si de acolo pleaca infectia intregului sistem.



#976
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
In Uk de exemplu, legislatia pe piata muncii e foarte lejera. Poti lucra angajat fara grija zilei de maine, desi fals sentiment caci aici te pot da afara instant, nu exista nicio siguranta daca nu esti bun. Sau poti lucra ca si liber profesionist, un soi de PFA sau iti faci firma si preatezi setvicii, chiar daca te duci la munca la fel ca si cei angajati.
Atat tie cat si angajatorului linse dau toate parghiile necesare sa faca bani, sa nu se impovareze cu obligatio daca afacere nu le poate sustine.
Doar asa se poate face progres.
In constructii daca nu ai o firma cu 3000 de angajati sa le dai constant de munca, contacte cu statul pe asfaltari, nu ai cum sa sustii o firma cap coada.
Nu ai clienti constant sa tii 10-15 oameni angajati si legislatia nu te lasa nici sa ii dai afara cand nu mai ai lucrari.
Cine poate angaja oameni atata timp cat incep lucrarile in Mai si le termina in Noiembrie inainte de prima zapada?
Celelalt 6 luni in care pe structuri nu se misca nimic cine le suporta?
E foarte simplu sa judeci, Romania e o tara de cacao sa lucrezi in constructii. Clima e de rahat, iarna e prea frig, vara crapa betoanele de cald, preturile prea mici, riscurile si responsabilitatile prea mari.
Se intreba cineva de ce in Romania oamenii se intind mai
mult decat le e plapuma? Pentru ca nu au acel simt...bun simt... al lucrurilor. Cantitate versus calitate.
Desi sunt un amarat de emigrant care lucreaza la patron si platesc chirie, nu e zi sa imi lipseasca o sticla, doua de un Montepulciano adus direct din Italia, chiar daca o sticla e peste 10-12 lire.
Nu imi permit, nu am pus un sfant deoparte desi am castigat angajat la patron de 2 ori mai bine ca in tara patron in constructii, dar asa mi-am ales sa traiesc, sa simt fiecare zi, asta e stilul occidental de care mai vorbeam uneori.
Traim sa traim nu sa avem ca nu ducem nimic cu noi in mormant. Nici peste 10 generatii nu se va intelege asta in Romania.
Cand mancam prin restaurante deschise prin 1600-1700 prin Europa noi ne stergeam la cur cu porumb.
Asta e crudul adevar.

#977
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Mai intervin putin: in Romania "nu sunt bani" nu pentru ca sunt taxele prea mici sau pentru ca sunt cetatenii rau-platnici, ci pentru ca se fura ca in codru. Acuma e bataie mare ca nu vor sa ii mai lase unii sa fure ca in codru, oamenii lui merkel, sorosistii, evreii, extraterestrii toti sunt rai ca nu ii lasa sa fure, mai bine ne intoarceam fruntea catre tov putin, ca ala e baiat bun, Europa e corupta, nu ne place. Taxele si impozitele astea sunt si ele calculate dupa un nivel de trai al tarii respective. Sunt foarte mari si nejustificate, spre exemplu un spatiu comercial pe care il avea tata la tara si a avut in 2015 impozit ceva gen 150-200 lei pe an, in 2016 a ajuns 6000 lei, va spun adevarul gol golut, va pun si scan dupa document daca vreti. Toata lumea se intreaba de unde scoate PSD bani pentru pomenile pe care le promite - iata de unde, de la putinii oameni care intreprind si produc ceva in tara asta.

Sunt oarecum de acord cu bender, avem legislatie buna, suficienta, treaba e sa se si puna in aplicare si se cam pune vad eu. Ai obligatoriu proiect cu detalii de executie, ai nevoie de diriginte de santier, ai nevoie de RTE, oamenii astia trebuie sa semneze doar in momentul in care proiectul este respectat - de aici rezulta ca totul ar trebuie sa fie in regula, probabil in curand o sa apara si necesitatea lucrului cu o firma in loc de "echipa".

Inca o treaba si am incheiat: in Romania multi incearca sa fenteze statul pentru ca nu vad niciun beneficiu de banii aia. Cati dintre voi nu platesc sute de lei lunar la asigurari de sanatate si cand se duc la spital se intalnesc cu maini intinse peste tot? Cati dintre voi nu platesc tot felul de impozite si taxe si asteapta de ani de zile sa se repare gropile de pe strada unde locuiesc? Daca ar vedea romanul ca intr-adevar se face ceva cu banul dat atunci altfel ar privi problema, dar atata timp cat la noi se cumpara brad de craciun cu 100 000 E din banul public...

#978
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostdoarUNom, on 27 februarie 2017 - 09:07, said:

@ArghiraM aducea in discutie ca nemtii isi construiesc casute modeste cu credite sau bani din resurse proprii ..pentru ca ? la ei trebuue sa justifici din ce ban(de la o anumita suma) iti faci sau cumperi o casa ,o masina etc ..si tocmai de aia nu isi permit palate sau suprafete locuibile prea mari. Pe cand la noi ..nu te intreba nimeni din ce resurse ti.ai facut ditamai viloaia ..si de aia romanasul isi permite multe lucruri fara numar. Ca e un sat(tara) fara caini.
Defapt cainii(cei care ar trebui sa ne conduca) sunt cei mai patati ..si de acolo pleaca infectia intregului sistem.
Eu nu as ridica asa tare in slavi nemtii pentru ca stiu ogramada de dorei care lucreaza la negru in Germania ,ma rog ca patronii sunt italieni, turci, romani nu conteaza.

Cand vor exista beneficiari cu educatie si vor selecta firme care ofera garantie, nu care cauta care este mai ieftina, atunci se vor schimba lucrurile. Munca la negru exista si in afara.

Sau sa se faca o legislatie care firmele sunt obligate sa ofere minim 20 de ani garantie la structura si mai putin la finisaje, sa vedeti atunic preturi umflate si cum o sa intrebe dorelu unde sa bata cuiul.

Edited by Benderbut, 27 February 2017 - 12:33.


#979
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

View PostBenderbut, on 27 februarie 2017 - 12:28, said:

Eu nu as ridica asa tare in slavi nemtii pentru ca stiu ogramada de dorei care lucreaza la negru in Germania ,ma rog ca patronii sunt italieni, turci, romani nu conteaza.
Bender eu vorbeam de nemti in tara lor ..nu de alte nationalitati ce lucreaza (legal sau la negru) in Germania. Neamtul nu accepta sa lucreze la negru in tara lui. Si iti spune unul care a trait o perioada pe langa ei.




#980
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostdoarUNom, on 27 februarie 2017 - 16:27, said:

Bender eu vorbeam de nemti in tara lor ..nu de alte nationalitati ce lucreaza (legal sau la negru) in Germania. Neamtul nu accepta sa lucreze la negru in tara lui. Si iti spune unul care a trait o perioada pe langa ei.
Pai asta ziceam , neamtul nu accepta sa lucreze la negru in tara lui dar lasa pe altii sa faca asta :)

#981
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Asta cu "lasatul" e interpretabil ..si ma starnesti la alte discutii pe care nu le doresc in spatiul public :) Ai dreptate intr.un fel ..dar ma abtin la alte comentarii legate de acest subiect.





#982
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Nu prea am zis nimic de noul proiect. Sunt in plina desfasurare cu demolarea, sper pana de Paste sa termin macar structurile. Apoi fundatiile, drumul de excavat, noul canal pentru rau de facut...si sa obtin cele 26 de puncte din autorizatia provizorie de la toate comisiile implicate.
Daca a face un proiect in Romania e greu...aici e imposibil. Luni am comisie de la ecologisti sa vada cum daram un acoperis ce are potential de a gazdui lilieci..protejati de lege.
Mosul nu a vrut sa aruncam cTeva mingi de pingpong ca fumigene sa ii speriem.
Daca gasesc vreunul trebuie licenta si aprobari speciale.
Vorbeam acum ceva ani despre strainatate si cat de bine e afara si lumea imi spunea ca una e sa traiesti acolo si alta e sa te duci cu bani in buzunar ca turist.
Dupa mai bine de 2 ani...nu m-as intoarce in jegul ala de tara nici mort. Prefer ars aici si aruncata cenusa pe un gratar cu mici, sigurul lucru care imi mai aminteste de "acasa".
Bine, si Doreii pe care i-am prins azi ca isi aspirau masina pe 15 lire/h. Bineinteles ca luni o sa aibe o surpriza cand o sa primeasca un sut in cur. Nu am vrut sa ma cert azi si sa imi stric weekendul.
Cu toate natiile si scursurile pamantului am lucrat, nu le dau nume sa nu fiu catalogat rasist, dar natie mai jegoasa ca romanii mai rar. Zici sa le faci un bine sa ii iei la munca, ca-s de-ai tai, negociezi cu clientul sa le iasa bine, cer sa vina sambata si sa ma puna si pe mine pe drum si ei freaca duda. Doamne cat nu mi-e de dor de tara mea.
Am incercat sa imi organizez un eveniment la marea noastra, de ce tepari si nenorociti am dat, noroc ca-s eu uns cu de toate.
Va compatimesc sincer, macar pe cei care stiti bine ca nu sunteti din filmul asta si nu va regasiti sufleteste in tara asta. Mai e timp!

Attached Files



#983
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Astrule, zici ca esti de 2 ani acolo? Aaaa, pai esti in luna de miere. Vorbim dupa vreo 12, can te prinzi ca si aia tot hoti sunt, dar politicosi si subtili.

#984
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Astrule...ai transformat topicul asta intr-unul de lauda personala...
Nu avem nevoie de compatimirea unui frustrat ....Eu te compatimesc pe tine...sa stii ca daca esti capabil poti face performanta si la tine in tarisoara nu trebuie sa te prostituezi pe la straini ....stii cum esti tu acum? Ca ala de pe youtube care si-a luat Audi A seize din Spania....
PS: Daca mai ai pic de demnitate in tine ai face bine sa termii cu tampenii pe care le debitezi.

#985
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Astrul oficial s-a englenizat Posted Image

Edited by Benderbut, 26 March 2017 - 09:50.


#986
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Brawnie tu ai (sau ai avut) firma-societate cu ceva angajati ?sau esti doar angajat la patron ?


#987
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbrawnie, on 26 martie 2017 - 04:41, said:

Nu avem nevoie de compatimirea unui frustrat ....Eu te compatimesc pe tine...sa stii ca daca esti capabil poti face performanta si la tine in tarisoara nu trebuie sa te prostituezi pe la straini ....stii cum esti tu acum? Ca ala de pe youtube care si-a luat Audi A seize din Spania....
Nu cred ca a tradat brand-ul honda pe unul cu haudi , sa fim seriosi , daca in Romania avea accord, sunt sigur ca range roverul ala din parcare nu ii apartine .

Astrule: ... un honda legend? Posted Image

#988
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
si - si - si  :)

#989
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Cati angajati ai ?


#990
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
are importanta? Hai ca facem spam pe jurnalul de succes al Astrului...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate