Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#73
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Te cred.

Faza reala intamplata ieri unde lucrez.  

HSE (Health and Safety Executive - Protectia muncii la ei) vine in site si da o amenda de £3500 agentului pentru faptul ca erau 2 (doua) gauri de 400x400 mm in placa de beton  intre et 1 si 2. Gaurile astea nu erau securizate cu ply (PFL) si in viziunea lor era un "imminent danger" ca cineva sa cada naibii prin gaurile alea sau sa isi rupa un picior.

Tipii de la HSE sunt singurii din UK (dupa politie) care au voie sa te aresteze pentru fapte ce tin de protectia muncii.  Cel putin in Londra merg cu rucsacul in spate si aleg un building site la intamplare. Intra (cei de la security nu au nici un drept sa ii opreasca) si daca au gasit ceva nasol, sa te tii probleme.

#74
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 taranul, on 15th September 2009, 21:51, said:

[...] in Londra merg cu rucsacul in spate [...]
La ce le folosește rucsacul?


P.S. Și în România umblă unii cu geamantanele la ei... ca să aibă unde să adune "cotizațiile".  :naughty:

#75
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Nu e cazul. merg cu rucsacul in spate pentru ca  acolo au PPE (Personal Protective Equipment - Casca, vesta, bocanci, manusi si ochelari) :coolspeak:

#76
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pt taranul-tu in ce meserie esti acolo?

#77
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
In US pe santier au 120V ca asa este tensiunea peste tot, dar este musai ca intrerupatoarele de la panoul temporar sa aiba GFI (se cheama RCD in Europa) la nivel de 5mA. Prelungitoarele nu au voie sa aiba ciupituri sau "reparatii". Cand nu ai tablou temporar si te alimentazi de la prizele existante, trebuie ca prelungitorul tau sa aiba in capatul dinspre priza, element GFI (RCD).
Se mai dau cateodata circuite de 208V pentru zidari - pentru sculele stationare de taiat blocurile de ciment.

In interiorul scolilor normal ca se folosesc tot rigips (de 5/8 inch), este mai ieftin, se repara ieftin, renovarile sau modificarile ulterioare sunt ieftine... Sunt montate pe profile U de metal, puse la 18 inch unul de altul. Pe podeaua din ciment si in tavan se impusca un profil U in care se insurubeaza alea verticale. Vertical studs au prefabricate gauri pentru conductele de apa, electrica sau ce or mai fi si daca sunt montate corect, gaurile se aliniaza perfect. Un perete din ala odata pus rigipsul pe el este foarte rigid. In bai se foloseste rigips tratat cu bariera de vapori sau chiar "cement" in dus - mesh din fibra de sticla cu ciment si bobite expadate.

Ca PPE - Casca, ochelari si steel-toe boots obligatorii. Manusi numai daca activitatea contine chestii taioase. Unii contractori generali obliga portul de manusi la orice - chipurile pericol de taiere exista oriunde. Dar cand il rog pe inspectorul de protectia muncii sa imi arate cum pune un surub in panou cu manusi, o lasa mai moale :) Vesta reflectorizanta numai daca esti pe langa drumuri publice.
Daca se lucreza in manhole mai adanca de 4-6 feet unii vor senzor de oxigen si ventilatie fortata. Pe site la Intel ne punea sa avem si harness la ala de cobora si un tripod cu vinch sa il tragem in sus in caz de nevoie. Bine ca erau si paranoici - pentru a cara orice obiect mai lung de 8 feet trebuiau 2 persoane (o teava electrica are 10 feet si cantareste cam 200 grame :)), daca stateai pe o scara la mai mult de 6 feet (2 metri) trebuia sa ai harness si sa te agati de o chestie rezistenta special montata in tavan (un fel de sina)...

Edited by SuperDuper, 17 September 2009 - 15:29.


#78
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
pe mine m-au amendat odata ca nu aveam casca (200$) -au fost baieti buni ca vroiau sa-mi amendeze toata trupa de 6 baieti,si eu mi-am cerut scuze spunandu-le ca toate castile le am intr-un truck care tocmai m-a sunat ca e blocat in trafic-----nu prea ma crezut ala ca toate castile erau intr-un truck dar a zis ca a doua oara mi-o fur dublu daca m-a prinde

#79
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
@petre

lucrez in Drylining and Ceilings si tot ce tine de asta: rigips, partitii, tavane din plasterboard, tavane casetata (Armstrong, Orcal, etc.).  

ceva poze facute astazi cu unul din joburile unde suntem acum, London Clinic Cancer Care.  Cine vrea sa arunce o privire sa  vada ce construim acum, poate sa se uite aici

Attached Files



#80
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca nu erau semnele alea de EXIT urate puteai crede ca este in US. A, si lampile alea de 600x600mm care au grilajul ala marunt in fata (aici se practica celule mai mari).
Tu daca esti cu Drylining si ceiling ce mai stai pe acolo, ca vad ca au inceput sa bage mobilierul deja? :)

#81
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Planningul este pana in 5 noiembrie. Ce ai vazut este doar un etaj B3. Mai sunt inca 6 etaje.

#82
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 taranul, on 19th September 2009, 11:01, said:

Planningul este pana in 5 noiembrie. Ce ai vazut este doar un etaj B3. Mai sunt inca 6 etaje.
baga si tu poze in timpul instalarii sa vedem si noi tehnici,scule ,ceva nou poate,vrem santiere in lucru,probleme,nervi situatii neprevazute

#83
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
@petre

acum suntem la partea de finisaje.  Tehnologii noi nu stiu daca sunt insa am sa fac poze si le trimit. (Sunt de 9 ani aici in UK si nu stiu ce tehnologii se folosesc acasa)
Mai avem un job unde lucram la o scoala si acolo poate am sa reusesc sa fac ceva poze. Ce cred ca ar fi relativ nou ar fi poate partea cu structura de otel (Metsec) am sa fac ceva poze sa vedeti comparativ cum construiesc astia aici si cum se construieste in RO (am vazut ceva anul trecut in tara).

#84
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
in ro e dezastru ,companiile mici nu prea se tehnologizeaza
las ca merge si asa -------------vorbele astea inca sunt la moda in ro printre meseriasi
eu cel putin nu inteleg de ce inca lumea se chinuie cu metode ineficiente (in diferite faze ale unei constructii) cand sunt atatea scule si dispozitive care-ti pot face viata mai usoara intr-un santier si nu pot sa inteleg de ce
de ce sa angajez (e vorba de o companie mica care sa zicem care construieste cate o casa si apoi alta si tot asa) un zidar alcolist ,sau un fierar puturos,sau un dulgher care intarzie in fiecare zi--,doar ca ei au experienta,pai ma cac in experienta lor ca eu i-mi cumpar o scula profesionala angajez un om serios si care nu fuge de munca si nici alcolul nu-l atrage ca pe un magnet ,il invat sa lucreze cu scula si automat devine la fel de experimentat ca si alcolistul care l-am dat afara + ca-mi da un randament mai bun+ca pot avea incredere in el+etc etc
in fine toate de mai sus sunt doar o parte din parerile mele ,asta nu inseamna ca am dreptate

#85
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 taranul, on 19th September 2009, 15:18, said:

[...] Tehnologii noi nu stiu daca sunt [...]
Orice tehnologie folosești acolo, pentru RO va fi nouă. ;)

#86
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
apropo -cum prindeti profilele metalice pt rigips cu suruburi sau folositi clestele ala? (de sertizat parca se zice)

#87
bobodinvs

bobodinvs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.03.2009
Am avut ocazia sa lucrez odata in Detroit la o scoala ajutatoare si am compartimentat niste bai la care codul cerea studs (montanti) din metal .Pt imbinarea montantilor am folosit suruburi autoforante,care dau si gaura inainte sa se infileteze.Pt prinderea lor de pereti  ,podea si tavan (constructia era din zidarie si beton) am folosit bolturi impuscate.

Edited by bobodinvs, 19 September 2009 - 18:21.


#88
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Montantii (cum ziceti voi) sau studs se pot prinde in floor track cu suruburi autofiletante de 13 mm sau se pot capsa utilizand un crimper.  Sub nici o forma nu se prinde stud-ul de profilul din tavan. Daca va uitati in poza atasata o sa vedeti doua bucati de platbanda (flat plate). Prima este la 20mm mai jos de profilul din tavan. A doua este la jonctiunea dintre placile de rigips. Prima platbanda se prinde de fiecare stud si are rolul de a "lua" ultimul surub cu care fixezi placa de rigips.
Atat timp cat se lucreaza respectand indicatiile producatorului, zidurile din rigips sunt surprinzator de dure si rezistente.  

Ceva ce este relativ nou sunt "radiant panel -uri" adica mai pe romaneste calorifere in tavanul de rigips. Arata f misto ca si design si isi fac jobul f f bine. De obicei se foloseste in spitale. Poza nr 2 arata 3 radiant (2 heating si 2 chilled) in tavanul de rigips. Am inteles ca si in RO a aparut tehnologia asta. (Cel putin asa mi-a zis arhitectul u care colaborez la proiectul casei mele).

Ultimele 2 poze sunt de la XRay room. Am folosit lead liner plasterboard, plasterboard care are lipit pe spate plumb. Este f interesant sa lucrezi cu asa ceva insa f.f. greu dpdv fizic deoarece o placa de 2400*600 cantareste aproape 65kg. Nu toti se baga la asa ceva pentru ca, camera se testeaza dupa ce este terminata 100%  inclusiv aparatul de raze x. Daca cumva pica testul, trebuie sa dai jos totul si sa platesti si celelalte pagube. Nasol dpv financiar.

Attached Files



#89
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 taranul, on 19th September 2009, 22:02, said:

Montantii (cum ziceti voi) sau studs se pot prinde in floor track cu suruburi autofiletante de 13 mm sau se pot capsa utilizand un crimper.
tie care metoda ti se pare mai buna si mai rapida,eficienta?

 bobodinvs, on 19th September 2009, 19:20, said:

) am folosit bolturi impuscate.
sa-ti cumperi de acolo un pistol pt asa ceva ca aici le-am vazut ca sunt cam scumpe
eu am trei dintre care unul e hilti (merge de ti-e mai mare dragul) pana si capse am luat de acolo de am sa impusc juma de cartier

 taranul, on 19th September 2009, 22:02, said:

Sub nici o forma nu se prinde stud-ul de profilul din tavan. Daca va uitati in poza atasata o sa vedeti doua bucati de platbanda (flat plate). Prima este la 20mm mai jos de profilul din tavan. A doua este la jonctiunea dintre placile de rigips. Prima platbanda se prinde de fiecare stud si are rolul de a "lua" ultimul surub cu care fixezi placa de rigips.
aici m-ai pierdut ,in poza aia eu vad ca nu ai profil pe tavan,iar treaba cu platbandele nu am inteles-o
uite zi si tu pe etape ,pas cu pas presupunand ca ai de imbracat o camera -tavan +pereti -in rigips -----si anume ordinea instalarii montantilor si in special CE si CE NU se face la intersectia dintre montantii tavanului si ai peretelui

#90
taranul

taranul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 20.06.2004
Mai elegant si mai rapid este sa capsezi studs de profilul din podea.

Maine cand ma duc la job, am sa fac mai multe poze si am sa exemplific despre ce vorbesc.

@Petre
ai folosit asa ceva?. Isi merita toti banii si economisesti o gramada de timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate