Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1135
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cine a pomenit  de pamant ?
O instalatie ”de spalare” la o astfel de statie de reciclarea betonului nu este chiar ”de spalare”, are mai mult rolul de separare si sortare. O statie de genul asta ar consuma enorm de multa apa , iar in poze nu este nici macar o baltoaga.

Betonul concasat este un deseu inert ce se poate folosi ca umpluturi  in viitorul santier, nicidecum ca balast pentru beton, din ceea ce deduc din poze cu utilajele pe fundal.

Edited by Benderbut, 23 June 2017 - 19:25.


#1136
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Eu am vazut blocuri daramate si concasate la fata locului, iar pe urma s-au facut blocuri noi, plecand de la acele sparturi.

#1137
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
In afara sunt ogramada de astfel de centre unde poti duce moloz platind o taxa , iar acel moloz se transforma in nisip si pietris pentru betoane
Imi aduc aminte ca nu se suparau daca le duceam si bucati de beton si de 1 m ...

#1138
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Vine un "screener" cu 3 benzi saptamana viitoare, pentru a separa betonul de folosit la strazi, mizerii si restul de bolovani pentru umpluturi. Costa masinile astea de te apuca batzul cate 1000 lire pe zi...
Ceva piatra sparta de folosit la rau, avem si ceva bolovani mari cu care vreau sa fac un zid de sprijin pentru dealul din spate.
Daca m-as apuca sa povestesc de problemele avute in ultimele 7 luni cu santierul asta...

#1139
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Zii...cate ceva, macar!

#1140
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Am terminat cu povestile lui Creanga.
Sunt fericit, saptamana asta am dat drumul la noua albie a raului, am avut si comisia de mediu in inspectie, am scapat de catuse... la astia scapi daca omori un om dar fe executa daca arzi o punga de plastic sau scapi un papuc intr-un rau. Desi nu e rau ca se protejeaza mai mult natura decat omul.

Mi-a luat cam jumatate de ora sa invat cum se manevreaza statia totala, imi vine acum una robotica sa imi fac treaba din birou. Mistocuta jucarie pentru trasare, acum nu m-as mai chinui cu sfori si rulete.

Attached Files


Edited by Astrul, 23 September 2017 - 01:55.


#1141
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
La noi, nici omul, nici natura, nimic nu contează!

Doar trecerea în privat a graniței România, pt pescuit si alte alea, mai e o știre.

Numai masina aia de separat pietrisul are ceva mai mic prețul chiriei per zi.


#1142
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,487
  • Înscris: 03.04.2013
Gata, vine iarna, nu mai construiesc englezii?

#1143
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Hai sa va spun si eu una, cu materialele concasate

Faci o renovare? Duci, frumusel, WC-ul vechi la un centru de colectare, si ti se da o chitanta. In baza chitantei completezi un formular online si primesti un cec, acasa; 50$. WC-urile cu pricina sunt concasate si, ulterior, folosite ca strat de baza la autostrazi Posted Image Posted Image

#1144
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007

View Postviotl, on 10 noiembrie 2017 - 17:26, said:

Gata, vine iarna, nu mai construiesc englezii?
E nu. Dupa ce am mutat raul am abandonat proiectul. Investitorul a primit raportul de contamare si eu nu am fost de acord sa merg mai departe cu asemenea marlanie.
Incerca sa ma convinga ca putem scapa de contaminare ingropand tot, eu nu sunt de acord sa iau parte la asa ceva, sunt oameni care vor locui acolo.
Am vazut si partea nevazuta a baronilor locali, exact ca la noi. A incecat sa ma coopteze in alt proiect tot in zona si am refuzat. Dupa un an sunt satul de misculatii. De aia am plecat din tara...
Din cauza asta am trecut in tabara adversa si lucrez pentru guvern/consiliul local. Fac inspectii si dau solutii structurale la cladiri noi si pentru consolidari/renovari.
Abia am inceput si pare foarte palpitant. Oricum e unjob linistit nu imi fac griji de prea mult stres.

#1145
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Cum merge piata imobiliara prin Ro? Ma gandesc daca mai mucegaiesc mult prin ploile astora :))

#1146
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
piata e inca pe val , surprinzator ...

#1147
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
In plin proces de infierbantare, pana te hotarasti cred ca incepe sa se raceasca deja.

#1148
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Am timp pana anul viitor sa imi pun la punct tot. Mai stau olecuta sa vad si cum aduc niste tehnologie interesanta in domeniul structurilor, sa vad daca se pot implementa, omologa, etc...
Dar ma bucur ca piata merge, inseamna ca bancile s-au mai relaxat.

#1149
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostAstrul, on 22 ianuarie 2018 - 00:47, said:

Dar ma bucur ca piata merge, inseamna ca bancile s-au mai relaxat.

Piata merge cam in virtutea inertiei, eu as vinde acum, nu as cumpara. Bancile nu s-au relaxat iar dobanzile au crescut si ele (ROBOR la 0.8% la 2.1%). Sper ca esti platit in euro si nu in lire, ca euro a crescut cu vreo 4% iar lira a stat pe loc... Si toate astea doar in ultimul an. Pana la anul cine stie...

#1150
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
La noi in tara lira automat creste cand leul scade! Posted Image

Edited by Benderbut, 22 January 2018 - 08:02.


#1151
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAstrul, on 22 ianuarie 2018 - 00:47, said:

Am timp pana anul viitor sa imi pun la punct tot. Mai stau olecuta sa vad si cum aduc niste tehnologie interesanta in domeniul structurilor, sa vad daca se pot implementa, omologa, etc...
Dar ma bucur ca piata merge, inseamna ca bancile s-au mai relaxat.

Se construiește destul de mult însă foarte prost. Saptamina trecută am văzut cum la -3 grade turnau cu spor sape si tencuieli mecanizate pe un bloculet de 4 nivele. Ma uitam curios sa văd ce aditivi pun . Am întrebat ca poate nu oi fi fost ager cind încărcau agregatul. Răspunsul a fost drăguț . Ce sa punem sefu ciment si apa ce ai vrea? Si noaptea a fost -7 C. Poate nu cade pina la receptie tencuiala. Dacă nu ninge grav ăștia dau si decorativa.

#1152
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 22 ianuarie 2018 - 07:59, said:

La noi in tara lira automat creste cand leul scade!

Creste si nu prea. Lira e tot pe la 5.25-5.28 lei in timp ce euro a ajuns de la 4.50 la 4.65. Preturile la imobiliare sunt in general in euro dar se platesc in lei la cursul BNR daca este implicata si o banca/credit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate