Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1117
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Radu am. Si 10 sa am tot asa as gandi. Vor invata de la mine sa aiba spiritul liber si sa nu-si ingradeasca libertatea si dorinta de a trai frumos cu pretul unor prostii bagate in cap de cei care doresc sa ne faca sclavii unor lucruri: 4 pereti cu un coif, 4 roti cu un volan, ajungem pentru niste prostii sa uitam sa mai traim si sa platim o viata intreaga pentru ele.
Eu am refuzat asta intotdeauna, am mancat poate 5 case si 20 de masini pana acum. Nu regret nicio secunda ca nu POSED nimic. Mai liber ca mine greu sa se mai simta cineva. E ca in studentie, dar de ce nu ne-am pastra acelasi spirit si mai departe?
Copiii imbratiseaza ce le dai ca exemplu. De la mine o sa invete ca nu exista bariere. Ca nu va dicta nimeni ce tara, ce limba sau ce loc, sau ce job sa aleaga. Sau cum sa-si traiaca viata. Sau langa cine. Divaghez..
Cat despre casa : multa bafta! :D
Am PM ceri nr de tel si te consiliez cand ai nevoie, esti user vechi pe care l-am respectat intotdeauna.

Bod...ar vrea localnici sa aibe ce tarif am eu, o spun fara modestie. Nu ma confunda cu un salahor. Poate ca fac munca unor companii care ar tarifa de 20 de ori mai mult si clientul meu profita si salveaza un buget enorm. Asta e altceva, dar eu exact asta fac, invat pentru ca mai departe sa mut rauri cu de 30 de ori pretul pe care il tarifez acum.
Mie nu imi e frica de restructurari, iar de imbatat, nu prea ma imbat cu vin daramite cu apa :D

Edited by Astrul, 17 April 2017 - 01:46.


#1118
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View PostAstrul, on 16 aprilie 2017 - 23:26, said:

Bod...ar vrea localnici sa aibe ce tarif am eu, o spun fara modestie. Nu ma confunda cu un salahor. Poate ca fac munca unor companii care ar tarifa de 20 de ori mai mult si clientul meu profita si salveaza un buget enorm. Asta e altceva, dar eu exact asta fac, invat pentru ca mai departe sa mut rauri cu de 30 de ori pretul pe care il tarifez acum.
Mie nu imi e frica de restructurari, iar de imbatat, nu prea ma imbat cu vin daramite cu apa Posted Image

Vlad..... vorbim de acelasi nivel de pregatire.... aceasi munca. Sa nu imi spui ca un Englez care face aceasi munca ca tine ia aceasi bani, sau muncesc aceleasi ore sau are acelasi tratament ca tine..............
Stii bine ca stiu despre ce vorbesc.....

Oricum, esti apreciat pentru ca esti bun.... asta cu siguranta, insa pastreaza o anumita marja in care sa poti intoarce daca e cazul....

#1119
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

View PostAstrul, on 15 aprilie 2017 - 16:43, said:

Tu mori de foame aici. Posted Image) un arhitect nu ia mai mult de 35-40.000 pe an minus 35% taxe. Daca esti baiat destept si iti faci firma castigi intre 7-10% din proiect. Fa o socoteala avand in vedere ca o casuta de 2 lei costa peste 200.000 lire.
Asta e.. inseamna ca nu e de mine acolo :D. Doar daca as face un gen de urmarire santier/asistenta tehnica suplimetar poate ca m-as descura cu banii, dar nu stiu daca mai ramane timp...
Referitor la firma, trebuie sa si gasesti casele alea de care vorbesti tu.. :D

#1120
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Un arhitect ia poate jumate dintr-un Construction Manager.
Aici sunt niste ierarhii tare ciudate ca de ex:
Seful unui proiect este un Contracts Manager. Asta e un soi de inginer bun la finante cu multa experienta. Sa ajungi asa ceva inseamna ca ai facut multe la viata asta, in special cei care aumai gestionat companii si stiu toate detaliile, nu doar tehnice dar si financiare, h&r etc...
El angajeaza pentru un proiect un Project Manager si un Construction Manager.
Project Managerul este cel inteligent care planifica proiectul, el are in subordine Project Engineers, Site Agent/Senior Engineers si Site Engineers, o ierarhie bine pusa la punct, fiecare cu atributiile sale. Astia sunt inginerii, care sunt platiti bine spre binisor. Ca putere sunt zero, sunt cei trasi la raspundere pentru greseli, atat tehnice cat si financiare.
Construction Managerul e un pielea p...ii cu 3 clase si tupeu cat China. In mod normal are un background din constructii, de la salahor la fierar, dulgher etc... in subordinea lui sta in general un Site Manager care tine santierul in supraveghere. Ala doarne si traieste acolo, orice se intampla e vina lui, plateste cu capul. Asta se asigura de tot, echipamente, verifica tot, in fine. Nici asta nu e musai sa fie inginer, doar sa aiba tarie de caracter.
Sub vine un General Foreman un soi de Sef de santier peste toti Doreii. Sub sunt Foremen care sunt sefi de echipe pe diverse specializari. Fierarie, dulgherie, betonare, etc.. si apoi Doreii.
Partea cea mai castigata va fi intotdeauna cea care e cu carca, de la Construction Manager pana la Dorel. Aveam fierari romani care luau 14-17 lire/h si inginerasi care incasau poate nici 9.
Asa ca, sper ca raspunsul meu elaborat te-a facut sa intelegi ca in tara asta, daca nu iti murdaresti putin manutele de pianist cu care trasezi linii si randezi cladiri nu ai sanse sa faci mari averi. :D

View PostBodCasa, on 17 aprilie 2017 - 13:46, said:



Vlad..... vorbim de acelasi nivel de pregatire.... aceasi munca. Sa nu imi spui ca un Englez care face aceasi munca ca tine ia aceasi bani, sau muncesc aceleasi ore sau are acelasi tratament ca tine..............
Stii bine ca stiu despre ce vorbesc.....

Oricum, esti apreciat pentru ca esti bun.... asta cu siguranta, insa pastreaza o anumita marja in care sa poti intoarce daca e cazul....
Bod te inseli. Sunt diferente dar pe merit. Noi suntem isteti dar nu avem educatia occidentului. Credem ca daca suntem buni la toate si meritam sa fim tratati la fel ca ei. Nu e adevarat, daca stii sa faci exact ca ei, sa vorbesti ca ei, sa ai aceleasi viziuni, poate ai o sansa sa stai la aceeasi masa. Dar nu e usor sa stii, doar bariera lingvistica e ceva foarte important, tu nu ai sanse nici in fata unii gibon care a trait in colonie englezeasca si vorbeste engleza de la nastere ca a doua limba.
Inclusiv a vorbi limba lor aici necesita foarte multa procepere, de la un anumit nivel trebuie sa scoti mai mult de un ok boss, yes boss, understand boss. Asta te descalifica instant de a avea pretentia sa fi tratat la fel ca ei. Eu accept asta pentru ca poate abia peste 10 ani aici voi putea vorbi asa cum o fac ei, natural ca si cum ar fi limba mea.

#1121
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Astrule....nu ai sa vorbersti niciodata engleza lor.... nici dupa 30 ani.
Nu mai ai varsta la care sa o inveti cu accentu lor.
Oricum, tot ce iti spun eu aici nu este ca sa te descurajez, iti spun doar niste realitati traite de mine.
Si DA, accentul tau de strain te face sa ai salariul mai mic decat un ”localnic”, printre altele.

Oricum succes oriunde te-ai afla.

#1122
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
De moment ce esti considerat strain- dorel nici nu mai conteaza cum vorbesti limba lor atata timp cat esti bun de munca .

Ca project manager sau alte functii conteaza foarte mult comunicarea si puterea de convingere .Sunt situatii de pareri contradictorii si daca nu stii sa explici bine sa vorbesti engleza/franceza/italiana ...pana la urma merge si o” a...masii Posted Image. Englezului daca nu ii place ceva iti spune direct in fata , odata m-am certat cu un englez pe seama unei scule inventate de mine pentru a face niste forme rotunde pe un yacht care a iesit pe  mare in 2007 , avea 58 de m. Pana la urma l-am convis ca treaba iese mai bine asa, si mi-a dat dreptate intrun final. Italianul nu este asa...daca nu ii place ceva nu prea cauta explicatii pentru a te concedia.

Englezii au un stil de a muncii complet diferit fata de cel francez italian, este mai agresiv seamana cu al americanilor . Daca nu stii despre cum se munceste la ei acolo cand te duci (nu conteaza daca esti medic inginer sau dorel) vei considera ca sunt rasisti pentru ca ti-ai murdarit manutele de pianist.

Cand lucram in italia firmele romane faceau cele mai murdare munci pentru italieni. Se jucau in praful azbestului la fel ca putza prin nisip, ”legile” meseriei erau respectate mai rar, iar contractele de munca erau doar 50 % legale, respectiv se cotiza la stat mai putin.

Edited by Benderbut, 18 April 2017 - 13:37.


#1123
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
De la un nivel in sus nu mai conteaza rasa. Ein pacate, in marile corporatii unde managerii au capacitate de decizie in angajare, nepotismele sunt in floare. Dar doar daca sunt cu adevarat calificati cei favorizati. Nu isi pune nimeni pielea in bat pentru a ajuta un netrebnic.


#1124
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostBodCasa, on 18 aprilie 2017 - 10:40, said:

[...]
Si DA, accentul tau de strain te face sa ai salariul mai mic decat un ”localnic”, printre altele.
[...]

Complet gresit!

Ca sa ramanem in zona constructiilor, situatia e cam asa.
Cu cat ceea ce oferi este mai aproape de munca necalificata sau cu cat ceea ce oferi se gaseste la discretie intre vorbitorii  nativi de limba locului, cu atat sunt mai mari sansele sa prefere pe unul care nu vine, la pachet, si cu bariera de limba. Plua ca nu este vorba numai de accent. Accentul asta e un fel de "red flag" pentru alte diferente culturale cu care, daca nu e obligatoriu, nimeni nu vrea sa-si bata capul. Oricine ar face la fel, intr-o situatie similara.
Daca, insa, ceea ce ai de oferit rezolva o nevoie stringenta a anagajatorului, dispar si accentul si diferenta de salarizare si toate povestile de genul asta. Dispar !!
Cu alte cuvinte, fa in asa fel incat cel cu care lucrezi sau vrei sa lucrezi sa fie atat de interesat de ceea ce ai de spus, incat sa se intinda peste birou, cu urechea indreptata spre tine, ca sa nu piarda nici un cuvant - dintr-asta, cu accent! - pe care il spui.

#1125
ArghiraMartie

ArghiraMartie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2015
Ca sa vorbim limba angajatorului Posted Image: "I second DIY's opinion", din proprie experienta. Nici dracu' nu se mai impiedica de accent atata vreme cat au nevoie de talentele tale profesionale. Iara plata este dictata de cerere si oferta, nu de accent sau culoare, etnie si alte tampenii. Ai ce oferi, nu mai ai accent. Un om de afaceri nu da doua cepe degerate pe accente. El vede in tine o valoare de care se poate folosi ca sa faca mai multi bani. Nu-i aduci bani, degeaba vorbesti ca regina Angliei.

Eu predau engleza intr-o tara vorbitoare de limba engleza unde ii bat profesional la cur pe autohtoni. Am accent, ca asta nu moare nici dupa un sfert de veac de Canada si nici nu m-am zbatut ingrozitor sa moara, ca e parte din sarmul meu. Haha. Nici un coleg canadian nu s-a obosit sa faca atatea cursuri de specializare ca mine, nici unul nu vrea sa munceasca acasa in plus ca sa tina pasul cu meseria. Aici e castigul meu: comoditatea lor. Noi, emigrantii, venim pusi pe facut in 5-7 ani ceea ce autohtonii fac in 30. Ca n-avem timp, venim copti, cu copii mici dupa noi si trebuie sa ii ajungem pe bastinasi ca nivel de trai. In plus, ne luptam cu lipsa de relatii, pile, conectii, rude care stiu pe cineva acolo sus si alte d-astea. Deci facem totul pe propriile noastre spese. Fara intermediari. Eu n-am vazut roman ratat pe aici. Chiar nu. Toti au facut ceva in meseria lor. Poate financiar n-au fost toti invingatori, caci uneori asa e norocul, dar prost cotati profesional nu sunt romanii de aici. Si-atunci te intrebi cum de naiba de tara romaneasca se duce de rapa. Daca aici fac treaba buna romanii, de ce nu si la ei acasa? Hai, ca ma opresc aici, c-o dau in Firea si Iordache si mi se acreste Busuioaca de Bohotin in pahar.

#1126
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Adevar grait-ai! Insa, pentru ca exista si un dar, depinde la ce tara te referi. Sunt tari gen Elvetia, de exemplu unde ori esti tzatza de matza ori hasta luego!
Sau tari mai permisive unde imigratia a creat monstruozitati sociale. Un Dorel, daca iti vine sa crezi, ma intreaba daca poate primi bani cash, ca nu-I mai face nicio banca cont. A luat telefoane in oferta si le-a vandut in primele luni de la sosirea in UK. Na inceput de viata in strainatate cu bisnitareala si smecherii.
Mi-ar placea sa fiu si eu acolo unde romanii sunt doar caimac, insa realitatea e cu totul alta. Sunt multi buni, profesionisti, dar si multe lichele care ne-au facut de ras. Intri in orice supermarket si ii vezi, in slapi, treninge si ii auzi cu 5 rafturi inainte.
Si astia au rromii lor, doar ai nostril vin din Pakistan dar jur, cateodata rromii lor sunt mai civilizati ca romanii nostri.
Ce ma supara pe mine aici e ca si ei au taranii, cocalarii, manelistii si rromii lor. Dar nu sunt asa rai si asa multi ca ai nostri. Parca balanta se inclina spre civilizatie si nu spre cocalarism.
Deschizi un Tv si vezi cultura, satira si umor, concursuri si stiri politice, sociale, internationale. Deschide la noi si vezi Dan Negru, Mama natura, Draguseanca si Gadea.Emisiuni tampite pentru popor... Daca nu s-ar uita nimeni, nu s-ar mai difuza din lipsa de rating.
Planuiesc in ceva timp sa ma intorc vreo 1-2 ani in tara sa fac un master in Urbanism caci au dat astia in sfarsiit liber la post-universitare. Ca munca o ma descurc, dar ca si viata sociala mi-e groaza.
La fel de mult conteaza si in ce tara traiesti, unele sunt mai rasiste ca si altele. In Germania daca nu ai accentual care trebuie se fac ca nu inteleg. De asta am plecat de acolo, nu suportam niste nimeni sa se creada superiori celor care nu stiu la perfectie limba lor de cacat. De fiecare data cand avea cineva ceva de comentat la adresa capacitatilor mele lingvistice le replica ca stiu mai multa engleza sau germana decat stiu ei romana. :D

#1127
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
http://www.bbc.co.uk...otland-39632458
Incep sa ma oftic ca nu am mers mai departe. Dar cand vad vremea de afara, ieri m-am bronzat la 17 grade cum nu am prins in Scotia in niciuna din cele 2 veri, parca nu ma mai oftic chiar asa rau . :D

#1128
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
In timp ce vechea lucrare arata asa, multumita colegilor ramasi pe metereze
Attached File  IMG_7664.JPG   120.81K   50 downloadsAttached File  IMG_7860.JPG   127.65K   45 downloadsAttached File  IMG_7844.JPG   99.66K   59 downloads
Noua lucrare incepe sa prinda contur, sau mai bine zis incepe sa arate a santier...
Demolat, scos un pod fara autorizatie :D, piatra, caramida, beton, tarmac faramitate pentru a le utiliza ca umpluturi. Urmeaza contaminarea...mare aventura si mutatul raului pana sa ne apucam efectiv de case. Am mutat o poteca, pus ceva imprejmuire am reusit sa scoatem demolarea pe zero cheltuieli din fierul dus la reciclare...stam foarte bine.
Pana la stadiul asta era prevazut cam 1,2 milĀ£ dar suntem probabil sub 100-150kĀ£.
Cat sta englezul sa se intrebe 5 ore daca e bine sa faca ceva romanul o si face in 3.
Attached File  IMG_7883.JPG   496.63K   62 downloadsAttached File  IMG_7885.JPG   768.42K   57 downloadsAttached File  IMG_7852.JPG   739.34K   54 downloadsAttached File  IMG_7660.JPG   603.32K   71 downloads
Cat despre viata in Anglia, de cand m-am mutat la casa cu gradina si-s 28-30 grade...viata lunga sa am tot asa :D deliciu.
Stau in zona de imigranti si am 10 magazine poloneze/romanesti unde gasesc tot ce vreau de acasa. Bere tot poloneza beau ca e mai buna si vin italienesc, in rest e bine sa ai si de unde alege. Ce mult iti lipsesc cacaturile minore de acasa, ca leusteanul sau borsul din ciorba...
Am inclus si ceva poze cu orasul in care stau si zone de langa munca.
Si am descoperit ce e atata fas cu burgerul...daca e facut cum trebuie, e chiar delicios.
Attached File  IMG_7950.JPG   752K   82 downloadsAttached File  IMG_7807.JPG   452.27K   76 downloadsAttached File  IMG_7882.JPG   329.98K   75 downloadsAttached File  IMG_7701.JPG   933.07K   71 downloadsAttached File  IMG_7408.JPG   992.88K   71 downloads

#1129
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Sir Astrul, merge cam greu treaba unde sunt roabele din peisaj ? :)

#1130
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,538
  • Înscris: 10.05.2007
Greu? Am un crusher care toaca peste 100-120 mc de piatra si beton pe zi, un muncher atasat la un digger care sparge ce e mare inainte sa intre in crusher, alte 2 diggere care alimenteaza crusherul si 2 dumpere care fac munti de resturi.
Dupa care tot trebuie sortat, alta distractie. Pentru mine e plictisitor santierul dar am nspe aplicatii de fcut la diverse agentii.
Am fugit cat am putut de urbanism, care e si specializarea mea dar am ajuns sa fac exact asta. E bine ca-s asa putini aici si daca mai am si betoanele armate la baza nu imi fac griji pentru urmatorii 20 de ani.
Daca imi iese treaba cu mutatul raului imi deschid firma si doar asta fac. Cateva desene, niste tufisuri si niste pietricele, multa hartogaraie si gata treaba.
Cand vine viitura sa traiesti, alt pasaport alta tara, prinde orbul scoate-i ochii :D
Glumesc e chiar mistocuta lucrarea si e totusi un santier de 60.000mp nu e chiar joaca.
Sir? Am aflat ca se cumpara. Seful doreilor mi-a aratat titlul lui de Sir primit cado' de la nevasta. Lord e altceva...

Edited by Astrul, 21 June 2017 - 17:42.


#1131
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mie mi se pare ca merge cam greu.Dar daca spui ca se toaca 120 mc de beton pe zi....atunci este alta chestie. In trecut cred ca se turna beton in prostie , cred ca se turna beton si pe aratura Posted Image).

Multe masinarii implicate in procesul de ”curatenie”, daca santierul se afla intro zona retrasa, mergea cu dinamita.

Edited by Benderbut, 22 June 2017 - 18:21.


#1132
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cred ca respectiva tocatura are sa fie pietrisul si nisipul din betonul viitor.... nu?

#1133
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Nu cred , pentru asta trebuie si instalatie de spalare/sortare...

#1134
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Vorbim de beton.... nu cred ca merita sa bage pamantul in concasoare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate