Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

alegere maus optic

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#55
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

raiiar, on May 6 2005, 10:15, said:

MICROSOFT  Optical Mouse by S+Arck, optic, 3 butoane, scroll, USB 1.394.070 139,41

<{POST_SNAPBACK}>



:P
va pun o poza cu factura daca nu credeti

#56
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 16.08.2002

aeon, on May 6 2005, 10:11, said:

...la logitecurile de 500k am avut neplaceri legate de "topaitul" cursorului la miscari bruste ...

<{POST_SNAPBACK}>

Deci nu se intampla numai la mine. Acum am un LOGITECH B58 (eu am vrut altceva, dar am fost oarecum fortat de imprejurari sa-l iau pe asta) si am observat ca din cand in cand "sare" cursorul in coltul din stanga sus.
Ca sa le mai tai un pic avantul la anti-fanii A4Tech, la SWOP25-ul pe care l-am avut inainte nu se intampla asta :)

#57
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Hai sa fiu eu deschizatorul de linie pentru Creative. Cu un mic upgrade la buget(costa 750.000 lei) iti poti permite asa ceva http://www.flamingo....dus.asp?id=6257 . Eu il am de cateva luni si sunt foarte multumit de el. Are si adaptor PS/2 pentru cine nu vrea sa-l tina pe portul USB.

#58
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
sincer si eu sunt pentru Logitech si spun asta din proprie experienta.
am avut initial un mouse pe serial cu bila si 3 butoane, mergea bine, dar din cand in cand trebuia spalat. apoi am zis sa iau si eu ceva mai bun, asa ca am trecut la un A4Tech smecher, cu 5 butoane si 2 scroll-uri, dar nu am fost prea multumit de el: tremura cursorul pe ecran, se vedea lumina rosie prin el chiar daca era vopsit, ba chiar la un moment dat a inceput sa se decojeasca. la un moment dat am pus mana pe un Logitech BD58, un model simplu cu r butoane si scroll. am fost foarte multumit de el, mergea excelent si sigur, fara sa tremure sau sa nu reactioneze la miscari mici.
asa ca mi-am cumparat si eu acest mouse, care de data asta avea codul BT58. am dat pe el 700.000, dar sunt boarte multumit. l-am gasit destul de greu ptr ca nu se mai produce. l-am gasit in cele din urma la MarioSoft, undeva la Romana chiar sub coloane, au un mic magazin acolo.
am mai gasit prin alta parte Logitech Wheel Optical, care seamana cu BT58, dar care ergea putin mai rau si butoanele se apasaucam aiurea.
mouse-ul il folosesc la servicu mai mult ptr design si aplicatii de Office, e negru, asa ca se si asorteaza cu pc-ul.

#59
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002

rex, on Jun 1 2005, 18:07, said:

sincer si eu sunt pentru Logitech si spun asta din proprie experienta.
am avut initial un mouse pe serial cu bila si 3 butoane, mergea bine, dar din cand in cand trebuia spalat. apoi am zis sa iau si eu ceva mai bun, asa ca am trecut la un A4Tech smecher, cu 5 butoane si 2 scroll-uri, dar nu am fost prea multumit de el: tremura cursorul pe ecran, se vedea lumina rosie prin el chiar daca era vopsit, ba chiar la un moment dat a inceput sa se decojeasca. la un moment dat am pus mana pe un Logitech BD58, un model simplu cu r butoane si scroll. am fost foarte multumit de el, mergea excelent si sigur, fara sa tremure sau sa nu reactioneze la miscari mici.
asa ca mi-am cumparat si eu acest mouse, care de data asta avea codul BT58. am dat pe el 700.000, dar sunt boarte multumit. l-am gasit destul de greu ptr ca nu se mai produce. l-am gasit in cele din urma la MarioSoft, undeva la Romana chiar sub coloane, au un mic magazin acolo.
am mai gasit prin alta parte Logitech Wheel Optical, care seamana cu BT58, dar care ergea putin mai rau si butoanele se apasaucam aiurea.
mouse-ul il folosesc la servicu mai mult ptr design si aplicatii de Office, e negru, asa ca se si asorteaza cu pc-ul.

<{POST_SNAPBACK}>


povestea vietii mele.  aceeasi faza cu a4tech acelasi bt58. si eu il iau acum la serviciu ca acolo avem niste a4techuri zdrente.

#60
Sebiko

Sebiko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 01.12.2003
OMu, daca nu ti-ai luat inca maus ia un Microsoft combo (merge si pe PS2 si USB). Ea il am de vreo 3 ani si merge beton. Pretul e tot in jur de 500.000 lei. Acasa mi-am luat tot acelasi model si sunt fffff multumit de el. Pina la acest maus am schimbat vreo 2 logitech-uri si citeva genius....
Majoritatea soarecilor innebuneau.....

#61
gabitza

gabitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 23.04.2003
Eu mi-am luat RBW-5 A4Tech si sunt super multumit de el.

Pana cand l-am luat am avut tot un A4tech SWOP35 de care am fost multumit.
In orice caz se vede evolutia senzorului optic (800 dpi) cat si a materialelor din care este facut.

Attached Files



#62
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
hehe ... daca tot am gasit topicul asta, sa ma var si io, nu?!  :notangel:

Experiente cu mausi am ... nenumarate, ca asta imi e ... meseria, ca sa zic asa.


Pana acum le impart in 2 categorii:

A. Logitech & Microsoft (e chestie de preferinte personale, mi-e greu sa le clasific una fata de cealalta). Am acum in casa 2 MS optici cu fir (Un WheelEye luat retail de mult, 1.6 milioane parca, si un IntelliMouse bulk, la vreo 900.000) si un Logitech optic cu fir, luat bulk (cod B-69 daca nu ma insel) la ~ 500.000.

X. restul


Sorry, da' nu mai vreau sa aud de junghiuri de genul A4Tech, Genius, Mitsumi sau alte vaporisme. Am un Microsoft fara scroll, cu 2 botoane, de prin '97. (cam ca asta: http://www.jdr.com/i...o=MS-MOUSE-2.1A ). Mere ca nou si acum. Si e folosit (sau a fost pana in urma cu vreo 2 luni, cand i-a venit sfarsitul sistemului de care atarna). A costat 34 USD atunci, in conditiile in care un Genius NetScroll+ era 3 USD ;) Ghiciti cati geniusi am schimbat de atunci pe sistemul frate cu cel decedat si cati draci si-a facut utilizatorul cu ei? :drac:


Cei pe care ii folosesc acum in casa sunt cei doi MS Optici, la care singurul lucru care ma deranjeaza este firul un pic cam rigid. Logiteci bulk am luat clientilor, si am scapat si acolo de dureri de cap.

Oricum, sper cat de curand sa-mi iau un MX1000 :OK: . Am si eu pasarelele mele! ;)

Attached Files



#63
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004
cip-cirip same here brother ... :peacefingers:
numa` ca io cu un M$

#64
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Luat soarecu' de care spuneam, MX1000. Prima impresie?! SUPER!  :coolspeak:

Nemultumiri? DOUA:

1. e cam scumput!  :death:

2. e prea rapid ... m-a tampit in jocurile testate ... trebuie sa-mi redefinesc "maiestria".

Ca precizie e excelent, mere pe orice suprafata testata pana acum, piciorusele sunt faine, aluneca tzais.

Ieri i-am facut prima incarcare full ... anunt cand se termina (nu-l pun in craddle pana atunci, de curiozitate). Am auzit ca e criminal la capitolul asta, tine cu saptamanile ... Sunt curios cat rezista in sistemul meu de utilizare (destul de intensiv, chit ca nu ma folosesc extraordinar de mul de soarec, dar e on-line cam tot timpul - se atinge, se misca etc).

Revin cu feedback.

#65
Anakin

Anakin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2005
Am avut pana nu demult la lucru un A4Tech cu bila, 2 butoane, 150 ani - alunecare excelenta (super talpi), precizie, ergonomie, dar imi trebuia un scroll -> am trecut la Genius Netscoll 110 - slab la capitolul ergonomie, cablu cat parizeru'. Am mai avut un HP - in cateva luni i s-a dus contactul stanga si un deluxe (mi-e si rusine sa spun ca am dat bani pe asta) -   :death:  :death: :death: orice ar fi deluxe, m-am calmat - mi l-au schimbat cu unul exact la fel, trecut la pierderi de razboi :death:  :death:  :death: si un A4Tech cu bila + scroll care m-a tinut vreo 2 luni.

Parere: am un pad de hartie (vreo 50 de coli lipite una de alta). Toata mizeria se strange pe el, nu si pe mouse. Cand e nevoie rup o fila => pad curat, mouse curat. Alunecare foarte buna. Recomand cu incredere asa ceva.

In final, ideea e ca-mi trebuie un mouse, da' pana-n 150 lei, ca nu-mi trebuie butoane pentru miriapode si nici nu vreau sa-mi pun ipoteca pe jumate de imparatie pentru un mouse. Daca se poate si wireless, e super.
ASTEPT RECOMANDARI,
Mersi

#66
Icefirealchemy

Icefirealchemy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 01.09.2006
Eu am un mouse A4tech Swop35, de aproape 3 ani. Singura problema e ca s-a tocit plasticul putin de la atata frecat:)). Am jucat CS, Warcraft etc cu el, nu l-am crutat deloc. Am avut ocazia sa folosesc si un Intellimouse 2 de la Microsoft si e mai precis se pare, altfel nu-mi explic cum de jucam cs mai bine cu el, in conditiile in care toate celelalte caracteristici ale calculatorului ramaneau constante. Din cate stiu pentru jocuri, cel mai important lucru este numarul DPI( dots per inch) , e un numar care masoara sensibilitatea mouse-ului la miscarea mainii. Cu cat mai mare DPI, cu atat mai bine. Jucatorii buni de cs din strainatate folosesc Intellimouse 2 sau Logitech mx1000 etc...
Nu stiu ce sa zic de mouse-urile de 500.000. Daca au acelasi DPI, ia-l pe ala mai frumos:)

#67
the_beast

the_beast

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 24.03.2005
Intre timp mi-am luat un kit Logitech cordless EX-110. Mausul este bunicel, dar cam slabut la capitolul functii: doar click-uri si scroll vertical.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate