Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Permis de conducere expirat.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
lucianavio

lucianavio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.07.2014

 Buratino2014, on 30 septembrie 2014 - 07:42, said:


asa repede ti-ai dat seama de "problema"???
Daaa :)))

#20
M-I-N

M-I-N

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 02.06.2016
Am schimbat si eu permisul de curand.

Etapele ar fi astea.
1. Fisa medicala cu toate examenele facuta la o policlinica acreditata (am dat 200 lei)
2. Copie xerox dupa cartea de identitate
3. Copie xerox dupa fisa medicala
4. Permisul vechi
5. Cartea de identitate in original
6. Taxa pentru permis achitata ori la ANAF ori la Posta, ori prin transfer bancar. (Eu am achitat-o la Posta Romana, dar are comision 5 lei in plus 80 de lei parca am dat)

Apoi la directia de permise de unde apartineti stati la coada sau luati bon dupa caz. (La mine bonuriele nu mergeau asa ca am stat la rand)..

Va face poze pe loc. Iar permisul se va trimite la adresa din Cartea de identitate in maxim o saptamana. Vi se va da pe loc o dovada cu drept de circulatie valabila 15 zile.
Din ce am observat permisele se fac in Bucuresti la Pipera si de acolo se trimit prin posta in localitatea unde aveti domiciliul. Data de valabilitate de pe permise am vazut ca este data la care v-ati dus sa depuneti actele si sa faceti poza pentru permis.

La mine a venit prin posta dupa vreo 5 zile dar nu am fost acasa si a trebuit sa ma duc sa ridic plicul cu permisul personal de la posta. Atentie ca doar anumite oficii postale sunt insarcinate cu eliberarea corespondetei pentru permise auto si sunt birouri speciale in acest sens. In Craiova spre exemplu doar de la Posta de la Gara se pot ridica permisele auto.

#21
sorin_970

sorin_970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2011
Nu cu mult timp in urma mi-a fost retinut permisul de conducere deoarece perioada de valabilitatea a acestuia a expirat (nu stiu cat de corect este formulat, dar asa este specificat in PV), fapt pentru care am primit de la dl. politist care mi-a retinut permisul o dovada cu valabilitate de 15 zile. Pana aici toate bune si frumoase, chiar am ramas placut surprins ca totul  a decurs cat se pote de civilizat, cu indicatii de (pre)schimbare permis. Partea cea mai proasta e ca am facut fisa medicala dar,  in momentul in care m-am programat on-line pentru (pre)schimbarea permisului am constatat ca prima zi libera disponibila era dupa 27 de zile de la data programarii, astfel incat raman o perioda de cca 12 zile descoperit (de la data expirarii valabilitatii dovezii pana la programarea pentru schimbarea permisului). Atat timp cat dovada nu poate fi prelungita, un amic mi-a recomandat sa fac copii cu fisa medicala, programare si  dovada si sa circul (pentru ca ar trebui sa gasesc intelegere) dar, sincer sa fiu, nu am gasit nicaieri un caz asemanator si mi se pare aiurea sa circul (desi am mare nevoie zilnic) la risc. Stie cineva  daca exista alta varianta in afara de cea de a fi pietont pentru perioada ramasa descoperita dintre programare - expirare dovada?

Edited by sorin_970, 10 March 2017 - 16:57.


#22
sirviezure

sirviezure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.07.2006
Da. Uita de rezervare, du-te dimineata la 7 la Pipera, ia un bon de ordine, in juma' de ora ai poza facuta, la 9 jumate pleci cu permisul nou :)

#23
sorin_970

sorin_970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2011

 sirviezure, on 10 martie 2017 - 22:05, said:

Da. Uita de rezervare, du-te dimineata la 7 la Pipera, ia un bon de ordine, in juma' de ora ai poza facuta, la 9 jumate pleci cu permisul nou Posted Image
  
@sirviezure, merci mult de sfat, din pacate nu sunt din Bucuresti (culmea, m-am uitat la rezervari pentru Bucuresti si mai mult de 4~5 zile nu ai de asteptat in conditiile in care in capitala ar fi trebuit sa fie cel mai aglomerat). O sa merg la serviciul de inmatriculari sa vad daca ma primesc si fara programare.

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Poti sa il schimbi si in alt judet. Asa ca vezi care e situatia prin județele vecine

#25
sorin_970

sorin_970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.02.2011
@slai, pai tocmai ca io am inteles ca nu pot sa-l schimb in alt judet ,,Actele pentru preschimbarea permisului de conducere se depun si la biroul de evidenta informatizata a persoanei pe raza caruia titularul isi are domiciliul.''  As avea deja permisul in buzunar, ca in judetele invecinate nu trebuia sa astept mai mult de 4~5 zile.

Din pacate, cam asta-i situatia in Ialomita

http://www.prefectur...himbari permise

Edited by sorin_970, 10 March 2017 - 23:52.


#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 xdaniel, on 04 august 2009 - 01:54, said:

Multumesc!
Numai amenda primesc? Banii nu-s o problema. Problema ar fi sa-mi ridice permisul si sa ma oblige sa ma duc sa fac altul intr-un timp limitat. Sunt al dracului de ocupat in perioada asta... Primesc doar amenda, nu-mi iau aia permisul, nu?  Posted Image


La naiba, si eu am alta adresa pe buletin! Dar daca ambele adrese sunt pe apartamente proprietatea mea si numai a mea mai este nevoie sa fie aceeasi adresa? Sunt singurul proprietar la ambele adrese.
Exact asta se va intampla, iti vor retine permisul + amenda aferenta ,vei primi dovada de circulatie pentru 15 zile. Analizele medicale sunt obligatorii indiferent daca permisul mai e sau nu valabil.

#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mie imi expira permisul in 22.10.2017....Azi mi-am facut programare online la Cluj si spre surpriza mea primul loc disponibil e in 12 decembrie 2017...impotenta statului roman si a bugetarilor, daca Romania at fi in Sahara probabil ca am ajunge sa importam nisip.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate