Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Viata pe Luna ?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Acea constructie de pe luna (muzeul satului)... este un fake de 2 lei.
Oricine cu cunostinte minime in modelare 3D poate confirma.
Macar de mai lucrau la modelarea cosmonautilor daca tot s-au chinuit atat sa faca baraca aia :)

Acel "turn" pe care eu nu-l vad in filmuletul dat de tine... cica ar fi adevarat.
Nu ca ar fi un turn de biserica ci posibil sa fie o anomalie a lunii - sa zicem everest-ul lunii  :P

Probabil vroiai sa aduci vorba despre asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/k6_Iwv80j3w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Insa sunt anomalii ale lunii si chiar imagini modificate prin arhiva NASA ce pun pe ganduri.
Sunt chiar si imagini ale chinezilor (sau japonezilor, nu mai stiu exact) cu ajutorul carora s-a "demonstrat" ca NASA face magarii: in imaginile NASA nu exista nu stiu ce crater mic langa unul mare cand in cele ale chinezilor/japonezilor exista. Habar n-am motivul pentru care ar fi mascat un crater. Dar cam pune pe ganduri indiferent care ar fi motivul. Cat de adevarat este nu am idee pentru ca nu am cautat imaginile oficiale - mi s-a parut irelevant sa ma conving in legatura cu un mic crater, aberant chiar.

Un documentar interesant pentru cine are timp si chef sa-l urmareasca legat de cateva "secrete" ale lunii, puteti urmari aici:
http://www.youtube.c...f/8/iZ3wh2cjekE

Sunt in total 9 parti ce le gasiti in lista din partea dreapta.
Prima jumatate a primei parti este cam plictisitoare dar dupa aceea devine interesant.
Mie cel putin mi-a placut documentarul, am vazut multe imagini oficiale cu ochii mei (adica pe site-ul NASA)... iar singura concluzie personala: o mai cred ceva cand o sa vad cu ochii mei ca povesti sunt multe de ambele parti (NASA si "carcotasii")  :rolleyes:
Oricum, nu prea pare a fi totul in regula.

Edited by Metallman, 16 December 2009 - 01:59.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
Eu cred ca sunt multe baliverne din partea necunoscatorilor mai ales, care nu inteleg de ce astronautii fac unele lucruri samd si-si dau cu parerea aiurea dar nu realizeaza ca informatiile pe care le au nu sunt de prima mana orice ar face pentru ca doar cativa oameni cunosteau de fapt cum merg lucrurile si practic se amagesc cu abureli, vorba aia daca deseneaza unu un alien intr-un filmulet filmat de pe statia spatiala aia chiar cred iar de fulgere troposferice sau stratosferice nici n-au auzit. Daca esti amator de documentare (ca vezi ca nu toate sunt documentare ca multe nu documenteaza doar arunca carlige de undita), cauta pe net "space hackers", e vorba de un film documentar-istoric despre fratii Judica, niste radioamatori italieni pasionati de comunicatii spatiale, acestia au arhive inregistrate cu tot ce s-a intamplat prin spatiu, esecuri, misiuni, succese, au chiar ultimele cuvinte ale astronautilor pionieri rusi inainte sa moara si altele pe care la vremea aia nu le avea nimeni, la un moment dat au fost linia intai in statia de ascultare Europeana din Italia furnizand ani la rand catre serviciile secrete confirmarea cu probe din sursa independenta a multor misiuni spatiale fie ale americanilor fie ale rusilor si a problemelor cu care se confruntau.

Edited by andreic, 16 December 2009 - 11:29.


#39
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postandreic, on 16th December 2009, 11:22, said:

Eu cred ca sunt multe baliverne din partea necunoscatorilor mai ales, care nu inteleg de ce astronautii fac unele lucruri samd si-si dau cu parerea aiurea dar nu realizeaza ca informatiile pe care le au nu sunt de prima mana orice ar face pentru ca doar cativa oameni cunosteau de fapt cum merg lucrurile si practic se amagesc cu abureli, vorba aia daca deseneaza unu un alien intr-un filmulet filmat de pe statia spatiala aia chiar cred iar de fulgere troposferice sau stratosferice nici n-au auzit. Daca esti amator de documentare (ca vezi ca nu toate sunt documentare ca multe nu documenteaza doar arunca carlige de undita), cauta pe net "space hackers", e vorba de un film documentar-istoric despre fratii Judica, niste radioamatori italieni pasionati de comunicatii spatiale, acestia au arhive inregistrate cu tot ce s-a intamplat prin spatiu, esecuri, misiuni, succese, au chiar ultimele cuvinte ale astronautilor pionieri rusi inainte sa moara si altele pe care la vremea aia nu le avea nimeni, la un moment dat au fost linia intai in statia de ascultare Europeana din Italia furnizand ani la rand catre serviciile secrete confirmarea cu probe din sursa independenta a multor misiuni spatiale fie ale americanilor fie ale rusilor si a problemelor cu care se confruntau.

Aproape toate sunt baliverne :)
Spuneam doar ca sunt ceva imagini oficiale modificate... iar acest lucru da de gandit.
Nu ca ar fi vorba de alieni sau mai stiu eu ce crasma extraterestra unde se vindea bere. Dar ceva tot ascund ei.
Vorba aia... noi sa fim sanatosi, ca adevarul gol-golut nu-l vom afla niciodata :)

Edited by Metallman, 16 December 2009 - 15:51.


#40
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Adica sint mai multe zeci de dovezi clare artificiale, care se tot repeta peste tot, si voi le negati in masa. Scepticism dus la extrem. NASA in mai 2008 a spus, clar ca sint dovezi de existenta unor civilizatii extraterestre, pe planete. Iar voi, nema. Daca ar fi facaturi, ar fi extrem de multe, cu miile. Toti ar face, cum se face cu bigfoot.
Sint de la NASA, de la amatori, cu lunete f puternice. Deci mai multe surse. Acele filmulete miscate sint de la amatori de pe Terra.
Nu neg ca sint si falsuri, dar dovediti voi falsurile, nu sa bagati tot la gunoi. Ca asa e cool acum.

#41
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 17th December 2009, 02:18, said:

Adica sint mai multe zeci de dovezi clare artificiale, care se tot repeta peste tot, si voi le negati in masa. Scepticism dus la extrem. NASA in mai 2008 a spus, clar ca sint dovezi de existenta unor civilizatii extraterestre, pe planete. Iar voi, nema. Daca ar fi facaturi, ar fi extrem de multe, cu miile. Toti ar face, cum se face cu bigfoot.
Sint de la NASA, de la amatori, cu lunete f puternice. Deci mai multe surse. Acele filmulete miscate sint de la amatori de pe Terra.
Nu neg ca sint si falsuri, dar dovediti voi falsurile, nu sa bagati tot la gunoi. Ca asa e cool acum.


Omule, eu nu am nici cea mai mica treaba cu filmuletele, bigfoot si alte balarii.
Grafica si programarea sunt domeniile mele in care lucrez de 9 ani. Cum si alte persoane au analizat de curiozitate unele imagini NASA, acelasi lucru am facut si eu - din pura curiozitate sa ma conving daca sunt sau nu balarii.
Eu nu am spus nimic de "filmulete miscate" sau alte chestii ca ar fi reale sau nu. Ci am facut referire la imaginile oficiale NASA care sunt pe site-ul lor si prezinta unele modificari si anomalii care nu ar fi trebuit sa fie acolo.

In ziua de azi, multe lucruri le poti deosebi cu greu daca sunt falsuri sau nu (ca tot ai adus vorba de filme).
Si sa-ti dau doua exemple care deja sunt destul de cunoscute:

Filmulet A:
1. Poate fi considerat fals pentru ca este dus la extrem.
2. Poate fi considerat real pentru ca pare foarte real.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OnUOKTBfSFY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Concluzia mea personala: FALS. Si nu trebuie sa caut dovezi sau sa dovedesc nimic! Este parerea mea personala!!!

Filmulet B:
1. Poate fi considerat fals desi pentru asa ceva ar fi o munca tianica 3D pentru o persoana
2. Poate fi considerat real pentru ca nu sunt elemente ce ar da de inteles ca este un fals
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oMlrMkHw55o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Concluzia mea personala: ADEVARAT. Si nici aici nu trebuie sa aduc EU dovezi pentru a demonstra ca nu este un fals.



Asadar, dupa cum poti observa, ambele filmulete pot fi considerate reale dar si false.
Avem tehnologii sa realizam ambele filme (modelare ceara, modelare 3D, camera de filmat).
Si crede-ma ca sunt destui nebuni care incearca sa demonstreze ceva ce nu exista!
Un om de rand asemeni mie, nu ar putea demonstra absolut nimic. Ci doar sa-si dea cu parerea.

Parerea mea personala despre filme reale si false suna cam asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mouUUWpEec0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1. este un fals tinand cont de istoria pe care o cunosti
2. este real pentru ca... este filmare reala (considerand ca nu stii unde a fost filmat)
Cu alte cuvinte daca nu cunosti imprejurarile si motivele pentru care exista acea filmare, poate fi considerata atat falsa cat si reala - este decizia ta! La fel cu multe alte filmari de pe net cu bigfoot, extraterestrii, si la care mai faceai referire.

Nu totul este adevarat doar pentru simplul fapt ca pare a fi adevarat.
Iar cel mai bun exemplu il poti lua din filmul 2012 - un film ce are SCENE INTREGI facute de la zero doar pe calculator - poti jura ca sunt filmari reale.

Edited by Metallman, 17 December 2009 - 19:11.


#42
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
:thumbup:

Indian researchers say they have found organic matter on the moon

http://news.discover...dian-probe.html

Edited by drgroza, 19 December 2009 - 22:06.


#43
senoctar

senoctar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 01.07.2006

View PostNASTYPRIMUL, on 6th December 2009, 06:08, said:

Nu cred ca acel templu e o iluzie optica. Se vede clar si umbra. E f inalt. S-ar putea chiar 10 km.
In privinta acelei constructii, cladire, NASA nu spune nimic. Ei au declarat in general despre dovezi de viata anterioara pe planete, ca nu se ocupa de asta. Fara comentarii. Deci tin secret aceste dovezi care deja sint vazute de o omenire intreaga. :D
Oricum e plin netul de dovezi, urme artificiale pe Luna.
Apropo, aici iti poti face cunoscut blogul personal? :rolleyes:
Omule, inainte sa mai crezi in spiridusi care contruiesc temple pe luna si respira radiatii, du-te la cel mai apropiat magazin de astronomie si ia-ti un telescop de 300-400 lei. La pretul asta un telescop de 60-70 mm are prin ocular putere mai mare de marire decat ce vezi in filmuletul ala.

#44
Floryn_cool95

Floryn_cool95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.01.2009
Adevarul este ca ,,viata''exista pe luna ,,microbi,micoorganisme etc.''dar de aici si pana la concluzia ca exista extraterestri pe luna este mult de mers si oricum daca exista viata (cand zic viata ma refer la diferite creaturi,extraterestrii etc.)acel apollo 11 nu ar depista ceva sau chiar in nicio poza nu ar prinde un brontozaur care este la WC sau alte chestii dintrastea .Bacterii era logic ca exista atata timp cat s-a gasit apa inghetata pe luna...dar cel putin extraterestrii sunt aproape sigur ca nu exista PE LUNA.Acum nu stim daca din acele bacterii pot evolua poate ca acei mari Einsteini din S.U.A  gandesc ca dintr-un microorganism poate sa evolueze intru-n extraterestru de 2,50m .Nu stiu de unde au scos tampenia ca exista extraterestrii pe luna probabil daca nu era verificata cu sateliti apollo 11 etc atunci puteau sa zica ca se presupune a exista asemenea creaturi dar atata timp cat avem Photoshop CS3 nu ne mai trebuie mari cercetatori americani sa stie ca exista viata pe luna.Si ce concluzi am tras ce credeti exista sau nu ,,viata''pe luna?Eu cel utin cred ca nu sa vedem ce papere aveti..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate