Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

P+1+M, casa in Magurele

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
mai sunt si pe site :)

#20
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,255
  • Înscris: 17.03.2009

View Postcasuta_papusilor, on 3rd August 2009, 13:50, said:

de ce zinc si nu cupru, desi acesta e mai bun conducator de electricitate?
cuprul cocleste (oxideaza) in anumite conditii, mai ales la cald (sudura).
oxidul de cupru nu e bun conducator si se mai formeaza si carbon la sudare, care ii face mai rau.
mai ales la legaturi, unde e crucial.
vei pierde din conductivitate in timp.

de altfel, nici nu stiu cum ai putea suda platbanda zincata de tarusii din cupru.
iar conductorul (bara) din cupru care ii va lega, e scumpa, si nici nu stiu cat de recomandata.
Foarte bine ce ai scris ,ai dreptate 100%,asa trebuie, electrozi din OL ZN ,platbanda galvanizata,este cea mai buna solutie.Teava  de cupru folosita pentru impamantari are multe deficiente in timp.sanatate! :coolspeak:

#21
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Poststrem, on 3rd August 2009, 22:21, said:

mai sunt si pe site :)

vad, dar cine intra aici are treaba si uneori e pe fuga, si de multe ori n-o sa aiba timp sa stea prea mult pe site-ul tau.
poate nici n-or sa mai intre asa des acolo.
aici vine, vede si da cu parerea repede. get the point?
asa, trebuie sa se duca pe site si nu e chiar la indemana cand se grabeste.

site-ul e bun. e chiar bunicel. dar e ca un catalog de lux.
aici e catalogul de lucru. si e important. uneori mai important decat cel de prezentare.

deci, baga poze din timp aici! unii au remediat probleme grave fiindca au postat la timp niste poze.

#22
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Cred ca ai dreptate. asa ca:

Attached File  IMG_1061_m.jpg   346.28K   64 downloadsAttached File  IMG_1068_m.jpg   371.87K   43 downloads[attachment=
632925:IMG_1070_m.jpg]
Attached File  IMG_1074_m.jpg   455.77K   51 downloadsAttached File  IMG_1075_m.jpg   362.1K   41 downloads[attachment=
632922:IMG_1076_m.jpg]

Attached Files



#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
spre exemplu, nu se vad ciocuri la fierul de la stalpul rotund.
ciocuri la capatul de pe betonul de egalizare.
sau e deja "ingropat" capatul in beton? ca nu imi dau seama.

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 22:00.


#24
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Nu e ingropat nimic in beton. Ala e stratul de egalizare.

Nu exista ciocuri la capetele stalpilor. Se vor pune insa niste "U"-uri lungi de la baza stalpilor in diagonala prin fiecare zid pentru stabilizare. De asemenea trebuie sa spun ca nu e armatura finala. Inca nu sunt toate legaturile facute. Trebuie termintate toate "zidurile" si dupa aceia stalpii vor fi aliniati si asigurati - "axati".

#25
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Poststrem, on 3rd August 2009, 23:05, said:

Nu exista ciocuri la capetele stalpilor. Se vor pune insa niste "U"-uri lungi de la baza stalpilor in diagonala prin fiecare zid pentru stabilizare.
poa' sa puna cate u-uri vor ei la completare, ciocuri la baza armaturilor de stalpi tot trebuiau, zic eu.
nici nu era mare lucru sa indoaie fierul ala macar 2o de cm.
sa ai in vedere sa-ti lege bine cu sarma, peste tot unde se pupa etrierii cu barele de fier.
si daca se poate sa fie si ei, etrierii, cat mai paraleli si echidistanti, intre ei.
unii-s pusi ca dintii lu' soacra-mea!

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 22:20.


#26
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008

View Postcasuta_papusilor, on 3rd August 2009, 22:09, said:

poa' sa puna cate u-uri vor ei la completare, ciocuri la baza armaturilor de stalpi tot trebuiau, zic eu.
nici nu era mare lucru sa indoaie fierul ala macar 2o de cm.
sa ai in vedere sa-ti lege bine cu sarma, peste tot unde se pupa etrierii cu barele de fier.

Fara sa te superi, poti sa imi spui te rog care e specializarea ta de baza sau pe ce experienta iti bazezi afirmatiile? Adica nu vreau sa ma duc sa i-au la intrebari constructorul fara argumente. Idea fiind urmatoarea: planurile de structura nu au prevazut aceste ciocuri.

#27
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Poststrem, on 3rd August 2009, 23:20, said:

Adica nu vreau sa ma duc sa i-au la intrebari constructorul fara argumente. Idea fiind urmatoarea: planurile de structura nu au prevazut aceste ciocuri.
pai constrictorul face ce-i zice planul! nu?
ar fi anormal sa faca altfel!
spune-i ca asa ai citit tu intr-o carte. despre niste ciocuri.
si de suparat eu nu ma supar, dar daca el se supara ca-l intrebi de ciocuri ...
argumentul ar fi ca, macar la bunul simt tehnic, cand "tragi" de stalp in orice directie el nu trebuie sa "plece" de pe pozitie.
si apoi daca ai vedea numai aici pe SP, cati au proiectat prost (ca sa nu zic cu cu...ru) case ...

cat despre pregatirea mea... eu abia "impusc" tastele la jucaria asta.
si pe o "negura" de nu-mi mai vad nici spritul pe masa.  :cheers:

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 22:44.


#28
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Poststrem, on 3rd August 2009, 22:05, said:

@stone77

Bafta si tie. Care dintre cele doua case din spate este a ta, cea cu acoperis sau cea la primul nivel? Poate iesim intr-o zi la bere, mai punem tara la cale.

In alta ordine de idei, am fost in seara asta pe la casa si armatura fundatiei a inceput sa semene cu o cusca:

Attachment IMG_1074_m.jpg

Foarte dragut lucrat pina acum, chair interesnt.
DAR, daca pui si planurile de armare : mi se par cam subtiri fiarele din fundatie in raport cu  constructia ce o prezinti in poze. Din moment ce proiectul este stampilat, verificat ect, n-ar trebui sa te sperii de remarca vreunui rautacios de pe forum, dar s-au mai vazut cazuri....
Mi se pare ciudat T-ul intors al grinzii de fundare, credeam ca etrierii verticali pleaca de jos , din betonul de egalizare, fiind incastrati in talpa  T-ului, nu suprapusa peste ea. In fine, cite bordeie, atitea obiceie....
In rest, ciocuri deocamdata nu, L-uri prezente dar nu ca in normativ.

#29
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View PostCa Castelul Bran, on 4th August 2009, 00:19, said:

Din moment ce proiectul este stampilat, verificat ect, n-ar trebui sa te sperii de remarca vreunui rautacios de pe forum, dar s-au mai vazut cazuri....
rautacios si pricinos!  :roflmao:
dusmanul stalpilor fara ciocuri si al electrozilor de Cu!

Edited by casuta_papusilor, 03 August 2009 - 23:27.


#30
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postcasuta_papusilor, on 4th August 2009, 00:24, said:

rautacios si pricinos!  :roflmao:
dusmanul stalpilor fara ciocuri!

" sefu' , nu se face domne cu ciocuri, dar uite ca sa fi matale multumit indoim fieru' asta aici, mai indoim si asta. Acum nu dai si mata o bere la baieti, ca e caldura mare , sefu' ? "

Proiect fara ciocuri, dar ce a facut arte plastice proiectantul tau? Intraba-l pe dirigu santierului , pe cel de la ISC si poti sa suni si pe proiectant, nu acum, maine diminaeta, daca a uitat sau le considera ca fiind lucruri banale, de totii constructorii stiut

#31
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Poststrem, on 3rd August 2009, 23:05, said:

De asemenea trebuie sa spun ca nu e armatura finala. Inca nu sunt toate legaturile facute. Trebuie termintate toate "zidurile" si dupa aceia stalpii vor fi aliniati si asigurati - "axati".

daca a taiat la dimensiune si a fasonat fierul si etrierii, e finala!!!
ca mai trage de ea stanga-dreapta, o mai centreaza nitel si mai baga niste U-uri si L-uri pe ici pe colo, cum se pricep sau cum a zis nea proiectantu', e de bine. poate asa, iese si casa macar dreapta in sus.
dar ce e taiat, asa ramane. dead & burried.

daca am fost prea sarcastic ieri, ma ierti, te rog.  :worthy:  nu tre sa pui la suflet orice mic rautacism.
ce-mi place cuvantul asta!
ideea principala si firul calauzitor e sa faci sa iasa o casa cat de cat bine si trainica.
o caramida sau o gresie mai stramb pusa, o vopsitorie mai nereusita, mai merge, dar structura de rezistenta e mama si tata ei. e miezul din mijloc.
eu unul, iti doresc sa iasa asa cum o vrei tu! casa.

Edited by casuta_papusilor, 04 August 2009 - 08:05.


#32
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Materialele sunt achizitionate de constructor sau de tine ?
In  mai toate jurnalele de casa sunt probleme de ciocuri,L-uri,U-uri ,suprapuneri (innadiri) ,etc .Mai citeste  la jurnale de casa sa iti faci o parere .Imi dau seama ca stai rau cu timpul dar merita .

#33
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Materialele sunt achizitionate de constructor. Fier stantat cu certificat de calitate sau ceva de genul asta.

Ciocuri cu cred ca se mai pot face in momentul asta. Stalpii deja sunt pusi, nu ii mai scoate nimeni sa le faca ciocuri si oricum nu au de unde.

Legat de fier, eu imi faceam probleme ca e prea mult. Au intrat pana acum 12 tone in fundatie. Stalpii sunt de 40cm cu 12 fire, 20 pe colturi si 16 pe laturi plus 3 etrieri pe nivel. Ma rog nu toti stalpii sunt asa, dar majoritatea.
Attached File  stalp.JPG   129.4K   59 downloads

Edited by strem, 04 August 2009 - 08:29.


#34
id_softpedia

id_softpedia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.07.2009
pune bre L-uri si fa si ciocuri ;)

#35
strem

strem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.12.2008
Si cum sa fac coicuri daca stalpul a fost deja facut? Poti sa ma directionezi spre o poza unde s-ar vedea aceste detalii, in special ciocurile?

#36
stone77

stone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.03.2009
Strem,

Cea cu primul nivel este a mea; poate ne vedem intr-o seara la "mosie".

Cate tone de fier ai in proiect? Eu am 11 tone in total ( parter+mansarda), 100 mp si mi s-a parut tare mult;

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate