Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Alergie penicilina

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Salut!Am si eu o problema.In urma unui traumatism suferit acum cativa ani(am cazut pe scari,si am dat cu gura de un trepte) am nevoie de o extractie dentara.Problema care se pune este ca sunt alergic la peniciline.Am facut alergia cand eram pe clasa a 7-a la ospen.Am facut testul alergologic si a iesit ca nu sunt alergic(desi facusem soc anafilactic de2 ori).Medicul de familie mi-a "incercat" alergia dandu-mi ampicilina(in caz de ceva mi-a dat si aerius) si amoxicilina.N-am reactionat la niciuna.Stomatologum mi-a spus ca s-ar putea sa fiu alergic la xilina ceea ce nu mi-ar conveni fiindca asta e analgezicul.am facut testul alergologic si am iesit negativ si la asta,dar stomatologul tot nu vrea sa imi scoata maseaua.Ce ar trebui sa fac?Nu exista alt analgezic in industrie inafara de xilina?

#2
C++

C++

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.07.2006
Alergiile se pot atenua in timp in lipsa contactului cu alergenul !
Sunt si alte substante anestezice ce pot fi folosite in stomatologie !
Mergi cu trimitere de la medicul de familie la Spitalul Prof. Dr. Scarlat Longhin sau Spitalului Clinic "Nicolae Malaxa" pentru un test de alergie !

P.S. Ambele sunt in Bucuresti, nu ai in profil locatia !

Edited by C++, 02 August 2009 - 18:27.


#3
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 C++, on 2nd August 2009, 19:25, said:

Alergiile se pot atenua in timp in lipsa contactului cu alergenul !
Sunt si alte substante anestezice ce pot fi folosite in stomatologie !
Mergi cu trimitere de la medicul de familie la Spitalul Prof. Dr. Scarlat Longhin sau Spitalului Clinic "Nicolae Malaxa" pentru un test de alergie !

P.S. Ambele sunt in Bucuresti, nu ai in profil locatia !

Sunt din Aiud(jud alba).Am facut testele pentru penicilina si xilina atat la alba cat si la cj si toate au iesit negative.

#4
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu zic sa cauti un medic stomatolog bun si sigur iti va face extractia cu sau fara alergie.  
prin mures ti-as putea recomanda unul cel putin care nu e nici macar scump. cat despre alergie daca in momentul de fata nu se pozitiveaza testele parerea mea ca poate fi incercat. adrenalina si hidrocortizon se gaseste in orice cabinet stomatologic si tare ma indoiesc ca esti bolnav cu inima.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 xeleron, on 2nd August 2009, 18:15, said:

Stomatologum mi-a spus ca s-ar putea sa fiu alergic la xilina ceea ce nu mi-ar conveni fiindca asta e analgezicul.am facut testul alergologic si am iesit negativ si la asta,dar stomatologul tot nu vrea sa imi scoata maseaua.Ce ar trebui sa fac?Nu exista alt analgezic in industrie inafara de xilina?
Problema cu testarea alergiilor la anestezice e că reacția alergică nu apare la primul contact cu alergenul. Deci dacă primul contact cu xilina e atunci când faci testul, e normal ca acesta să fie negativ. Toate bune și frumoase, mergi la dentist și între timp au avut loc niște reacții în organism care fac ca la al doilea contact cu alergenul (adică în momentul în care dentistul face anestezia) să apară șocul anafilactic. Din cauza asta nu se fac teste alergologice la anestezice dacă nu te-ai mai întâlnit cu ele în trecut.

Bun, asta era teoria. Tu spui că ai făcut de 2 ori testul alergologic la xilină (o dată la Alba Iulia și o dată la Cluj), deci dacă erai alergic, al doilea test ieșea pozitiv.

Plus că există și alte anestezice, bineînțeles. Ubistezin, de exemplu.

Nu înțeleg ce e cu penicilinele... Care e legătura?

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 antigen, on 4th August 2009, 01:22, said:

Problema cu testarea alergiilor la anestezice e că reacția alergică nu apare la primul contact cu alergenul. Deci dacă primul contact cu xilina e atunci când faci testul, e normal ca acesta să fie negativ. Toate bune și frumoase, mergi la dentist și între timp au avut loc niște reacții în organism care fac ca la al doilea contact cu alergenul (adică în momentul în care dentistul face anestezia) să apară șocul anafilactic. Din cauza asta nu se fac teste alergologice la anestezice dacă nu te-ai mai întâlnit cu ele în trecut.

Bun, asta era teoria. Tu spui că ai făcut de 2 ori testul alergologic la xilină (o dată la Alba Iulia și o dată la Cluj), deci dacă erai alergic, al doilea test ieșea pozitiv.

Plus că există și alte anestezice, bineînțeles. Ubistezin, de exemplu.

Nu înțeleg ce e cu penicilinele... Care e legătura?

Pai dentistul cand -am spus ca sunt alergic la peniciline..a spus ca s-ar putea sa fiu si la xilina...

#7
RomeoIancu

RomeoIancu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2019
Salut tuturor! Am si eu o nelamurire in ceea ce priveste rezultatele analizelor care tocmai mi-au sosit. Din cate inteleg eu si nu am nici un fel de pregatire medicala reiese ca nu sunt alergic la nici un antibiotic dar in schimb acum 2 saptamani era cat pe ce sa mor dupa ce am luat un augmentin. Vreau sa mentionez ca acum o luna jumate am luat si ceclor care de asemenea mi-a produs o reactie alergica, nu la fel de puternica ca si augmentinul dar totusi , si am incercat si a 2a oara cu ceclor si aceeasi reactie alergica. Va rog daca este cineva care intelege rezultatele sa ma ajute ptr ca nu reusesc sa-mi dau seama daca cei de la laboratorul de analize nu cumva mi-au furat banii! Va multumesc!



ALERGOLOGIE  
1. IgE specific la antibiotice -Ser
ANALIZE

REZULTATE

INTERVAL BIOLOGIC DE REFERINTA / UM

Penicilina G 0.20 IU/ml   / IU/ml  
Ampicilina 0.20 IU/ml   / IU/ml  
Cefaclor 0.22 IU/ml   / IU/ml  
Amoxicilina 0.24 IU/ml   / IU/ml  
Albumina serica 0.19 IU/ml   / IU/ml  
Gentamicina 0.20 IU/ml   / IU/ml  
Ciprofloxacina 0.19 IU/ml   / IU/ml  
Eritromicina 0.20 IU/ml   / IU/ml  
IgE specific la antibiotice:
IU/ml    Clasa EAST    Continut de IgE Specific/alergen
0.00-0.34    0(0.0-0.9)    negativ
0.35-0.69    1(1.0-1.9)    Pozitiv, Scazut
0.70-3.49    2(2.0-2.9)    Pozitiv, Crescut
3.50-17.49 3(3.0-3.9)    Pozitiv, Semnificativ crescut
17.50-49.99   4(4.0-4.9)    Pozitiv, Inalt pozitiv
50.00-99.99   5(5.0-5.9)    Pozitiv, Foarte inalt pozitiv
>= 100.00   6(>= 6.0)    *Extrem de inalt pozitiv (se calculeaza prin interpolare)
"Daca pacientul prezinta un titru semnificativ de IgE specific la albumina serica atunci evaluarea alergiei la
medicamentele adsorbite pe albumina serica umana se face calitativ si nu cantitativ."



  


Acesta este un raport online intermediar care nu tine locul buletinului de analize definitiv (pe suport de hartie semnat si asumat de Clinica Sante).
Din punct de vedere medical si legal nu ne asumam in niciun fel responsabilitatea acestui raport online intermediar.
Buletinul de analize definitiv pe suport de hartie il puteti ridica de la sediile noastre.


Vizualizat de: 2830803170088  Data tiparirii:  06 Feb 2019 17:29:08

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate