Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camping Franta - Chamonix

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!
 Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...
 La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Ce poti păți dacă superi un hacker

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

burebista

burebista

Manic Miner

• Grup: Senior Members

eiffel, on 3rd August 2009, 10:36, said:

E cumva o invitatie ? :D
Da, pe bune chiar sunt curios ce-mi poate face in afara de un stupid DDOS.
Vreau sa vad si io daca solutiile de securitate sunt eficiente sau sunt apa de ploaie. Bine, as prefera un white hat ca sa nu-mi faca muci toate pozele cu aia mica. :D

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Suse si Knoppix, in functie de necesitati. Dar cu vechiul KDE 3. Nu il pot suferi pe noul KDE 4 - prefer interfata clasica gen arbore.
Vista sa stii ca este destul de bun, mai ales dupa Sp2. Singurele probleme le mai are la copierea/stergerea fisierelor - cam incet. Dar poate fi configurat in rest sa se miste la fel ca un Xp - evident renunti cam la tot ce aduce nou Vista... Eu in momentul asta folosesc atat XP SP3 cat si Vista SP2 si W7 RC.

MontanaRo

MontanaRo

Member

• Grup: Members
Dai doua palme peste cap si ii trece :)

Eu unul am un firewall-ul din router, parola pe retea (aici ar putea fi ceva ... majoritatea pastreaza 192.168.2.1 cu admin si 1234) si ip dinamic. Iti faci griji degeaba. Majoritatea parolelor sunt sparte prin inginerie sociala, gen website care arata foarte asemanator sau keylogger.

Sa spargi o parola prin forta bruta ar necesita niste calculatoare foarte bune si scumpe, pe care nu cred ca le are. Cat despre NASA si FBI, nu cred ca au spart sistemele prin forta. Mai degraba au folosit un backdoor sau parola vreunui idiot care nu stia pe ce lume e.

PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

Member

eiffel, on 3rd August 2009, 12:10, said:

Suse si Knoppix, in functie de necesitati. Dar cu vechiul KDE 3. Nu il pot suferi pe noul KDE 4 - prefer interfata clasica gen arbore.
Vista sa stii ca este destul de bun, mai ales dupa Sp2. Singurele probleme le mai are la copierea/stergerea fisierelor - cam incet. Dar poate fi configurat in rest sa se miste la fel ca un Xp - evident renunti cam la tot ce aduce nou Vista... Eu in momentul asta folosesc atat XP SP3 cat si Vista SP2 si W7 RC.
Bun raspuns, ma asteptam sa îmi zici Ubuntu, am vazut ca toti trec pe Ubuntu
Vista e sistem de operare conceput pentru calculatoare mai puternice, în nici un caz pentru un laptop cu 2 gb de ram si procesor dual core 2Ghz, l-am testat pe desktop cu 4 gb de ram, 3GHz si tot consuma resurse aiurea
Oricum, test este una si sa îl folosesti zi de zi este alta, plus ca intervine problema licentei, pentru Xp am licenta, pentru Vista trebuie sa cumpar si nici nu ma gândesc sa dau banii pe ceva ce nu am neaparata nevoie (sincer îmi pare fita Vista, cât timp folosesc Xp si sunt foarte multumit de el), înca nu am testat W7 *dar sunt curios, trebuie sa verific si eu cerintele de sistem *
Vista si W7 par sa aibe interfata mai eye candy fata de Xp (oricum nu tin xp cu tema default) dar totusi e vorba ca mai dai un cmd - OSK si apare tastatura de zici ca e luata din Win 95

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

Ce poti păți dacă superi un hacker

Depinde. Poate are buze reci!

Quaoar

Quaoar

Junior Member

PHOENIX_GUARDIAN, on 3rd August 2009, 12:22, said:

Vista e sistem de operare conceput pentru calculatoare mai puternice, în nici un caz pentru un laptop cu 2 gb de ram si procesor dual core 2Ghz, l-am testat pe desktop cu 4 gb de ram, 3GHz si tot consuma resurse aiurea
Poate Vista trebuia sa astepte sa apara calculatoarele cuantice.
Eu inca folosesc (cu bucurie) laptopul meu antic cu PIII cu 128 RAM, desi am si laptop modern.
Pentru net, documente, filme, muzica e perfect cel antic. :)

P.S. Cand spun modern, ma refer la core duo 2 Ghz, 1 GB RAM.
Nu am calculator cuantic ca sa rulez Vista. :lol:

gtk

gtk

Guru Member

Quaoar, on 3rd August 2009, 10:49, said:

Daca hackerul e destept si exploateaza o vulnerabilitate din windows (si sunt o gramada), mai ales daca nu ai update-uri la zi, poate sa preia controlul asupra calculatorului (cu drepturi de administrator).
Dupa aia poate sa-ti puna un keylogger care trimite log-urile prin mail la el si-ti afla toate parolele si tot ce tastezi.
Poate sa-ti stearga ce vrea de pe HDD, poate sa-ti bage virusi etc.

Este mai sigur sa ai utilizator cu drepturi limitate.
La Parlamentul din UK, o fetita de 6 ani a instalat un keylogger pe un calculator intr-un minut. Practic, avand acces 1 minut la calculator l-a compromis.

Six year old girl hacks UK Parliament

P.S. Hackerii destepti nu s-ar obosi cu calculatorul tau.
povesti, ala nu e hack nici intr-o mie de ani.... daca cineva are acces fizic la calculator e compromis total (doar fisierele criptate serios poate mai au o sansa) ... dar de la distantanta nici cel mai desprept hacker nu poate face absolut nimic in 99.999999% din cazuri daca ai firewall si updaturi la zi... ca se ma descopera cate un exploit din cand in cand si este acoperit imediat, e neglijabil dpdv a securitatii atata timp cat update-urile sunt la zi
mai trebuie cumva sa mentionez ca pot avea probleme legale cei care se apuca de hack-uit?

UNHleaSHD, on 3rd August 2009, 11:00, said:

Vorbiti aiurea, degeaba are firewalluri, antivirusi, update-uri.
Baietii au spart NASA, da' un home user...
Daca iti alfa IP-ul cel mai probabil o sa-ti dea un flood, sa-ti cada netul.
Dupa o sa inceapa cu exploatarile.
Daca nu stiti, nu vorbitit...
tu ai vazut prea multe filme si citesti prea mult can-can... serverele nasa evident ca au fost mult mai usor de spart decat un simplu home user... de fapt nici nu au fost servere de date ci niste web-site-uri prost protejate... iar unde s-a intrat in retea in alte cazuri, nu exista nici un fel de protectie, nici macar o parola(intr-unul dintre cele mai rasunatoare cazuri de hacking, "hackerul" nu a facut altceva decat in script in perl pt. a cauta blank passwords)...
un user obisnuit cu firewall (chiar si cel din windows) si update-uri e mult, mult mai protejat decat un web server aiurea configurat sau mai stiu eu ce computer/server (in special alea linux/unix) lasate fara parola si firewall

Surely all the data was backed up anyway?
McKinnon: Well, it should be, and it should be behind a firewall, and the local administrator should not have a blank password. Take one defense computer, where they use image-based installation techniques where most of the machines have the same BIOS, the same hard drive, the same hardware specification, and you just whack it out across the systems. Unfortunately for them, the local system administrator's password was blank. So you don't even need to become the domain administrator. That's 5,000 machines all with a blank system level administrator password. To be fair to them, as I got Deeper into it, they closed me down pretty quickly.

http://news.cnet.com..._3-5786782.html

amricani prosti... dar nu prosti oarecum, ci batuti in cap rau de tot...

Edited by gtk, 03 August 2009 - 12:14.

mattbaker

mattbaker

Random

Va bate crysty ca faceti iarasi Windows vs. Linux si iarasi o dati in offtopic.Va avertizez eu de acum :D.
Nici eu nu cred ca un hacker mai rasarit ti-ar ataca computerul.Ar trece la ceva mai greu,i-ar reusi pentru o zi in care sta si se uita non-stop la realizarea lui ,apoi e arestat pe zeci de ani.Cool,nu :D ?

eiffel

eiffel

BusyWorm

O cam dam in offtopic, dar chiar ptr sisteme din astea e Vista. Iar pareta cu resursele ti-am zis - se poate rezolva. Mie mai mult de 460 mb nu-mi ocupa Vista - fara antivirus ( inca 80 Mb ), adica aproape la fel ca XP-ul cu de toate instalate.

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

simplusgeo, on 2nd August 2009, 13:48, said:

să scrieți aici fiecare după posibilitați ce poate sa imi facă..

hi chen fac iu in di es

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

eiffel, on 3rd August 2009, 11:17, said:

IP-ul tau se termina cumva cu 175 ? :D

Daca ii mai spuneai si ISP-ul il dadeai gata :)

Hackere  :lol:

Zicea cineva pe aici ca au spart alti secide firewalls la NASA si ca un home user nu are nicio sansa.

Ala care sparge servere capata faima si bani, pe cand daca treci de un amart de firewall de desktop e doar teribilism.

Edited by crysty2k5, 03 August 2009 - 14:01.

eiffel

eiffel

BusyWorm

Daca ii mai spuneai si ISP-ul il dadeai gata
Pai cred ca era mai corect daca ii spuneam ca e abonat Zapp, ca IP-ul e dinamic. Mai mult nu zic, ca se panicheaza de tot si nu mai intra pe net. :D
Si cu atat mai mici sunt sansele de a intra un hacker la el in calculator, dat fiind ca trece printr-un proxy server.

Edited by eiffel, 03 August 2009 - 14:17.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Sa nu-l suparati pe eiffel, ca nu se stie cu ce vine mai nou :D

mattbaker

mattbaker

Random

Mosotti,dur ca intotdeauna :D :lol: .

0000000000

0000000000

Senior Member

M-am certat pe messenger cu unu care are pretentii de hacker acum 2-3 saptamani si inca nu am patit nimic. Update la Windows nu fac zilnic. Daca apar unele de securitate care sunt trecute si pe ****** si ****** il iau, daca nu, nu :lol: Firewall nu am (decat pe cel din Windows). Antivirus am :lol: Ideea e sa nu rulezi orice.

ReaLMadRid9

ReaLMadRid9

New Member

lol frate cum nui poate face nimik? i da flood pe ip pana i bubuie calcu / i poate pica netu orice e posibil ;) si cu ip rotabil nu ai ce face iti da flood pe clasa si esti gata !

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Pfoaaaaaaaaaaaaaa.....numai hackeri pe aici :lol:

Sa iti spun ca IP-ul tau incepe cu 188 ?! :rolleyes:

0000000000

0000000000

Senior Member

* panica * CUM AI REUSIT SA AFLII IP-UL!!!!!11 NU MAI SUNTEM IN SIGURANATA!!!!1

al tau incepe cu 666? :lol:

O cred ca m-am impacat cu hecaăru ala. Si sunt 50% sigur ca imi stie IP-ul... N-am patit nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate