Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Ce poti păți dacă superi un hacker

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

simplusgeo

simplusgeo

Junior Member

• Grup: Members
Să zicem că supar un hacker (în adevaratul sens al cuvâtului) și acesta îmi știe IP-ul (sau mi-l află) ce poate sa imi facă? Cum poate să mă atace? Printre voi sigur se află și unul dintr-aceia.. să scrieți aici fiecare după posibilitați ce poate sa imi facă.. asta din curiozitate.. chiar nu vreau sa am de-a face cu vreunu.

Nu vreau metoda, ci doar efectul.. nu cer tutoriale..

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Nu patesti nimic. Ai vazut prea multe filme cu tematica.
Fii cu sistemul de operare in mod legal (oricare o fi acesta) si actualizat la zi.

Am exclus cazul cand primesti o aplicatie si o rulezi fara sa te gandesti de unde vine !

Edited by neagu_laurentiu, 02 August 2009 - 14:23.

December

December

Liberate te ex inferis !

• Grup: Super Moderators

simplusgeo, on 2nd August 2009, 14:48, said:

Editeaza-ti semnatura!

msmihai

msmihai

Senior Member

doar daca iti cunoaste IP-ul, persoana respectiva nu poate sa "patrunda" la tine in calculator, e ca si cum ai sti adresa unde locuieste doroftei si te-ai duce sa-i tragi o palma peste fata ^_^
totusi , atacatorul se poate folosi de programele pe care le rulezi tu pentru a putea patrunde.

Cunosc un caz in care un tip se ducea si instala Windows la cunoscuti dar windows-ul era "facut", in sensul ca se instala cu tot cu un programel de control la distanta pe care il folosea pe post de orce : keylogger , remote control , etc.

Edited by msmihai, 02 August 2009 - 14:48.

MonK3y

MonK3y

Member

Daca iti afla ip-ul poate afla de la ce ISP ai net.
Pe urma iti afla adresa si intra noaptea la tine in casa, te leaga si te sodomizeaza timp de mai multe luni dupa care iti taie cate un deget in fiecare zi... tre sa plec acum da iti spun mai multe dupa ce iti aflu ip-ul.

Inginerul

Inginerul

Setup Member

Nu-ti face nimic daca ai la zi update-uri, firewall. Daca ai si IP dinamic, o sa-i cada ochelarii cu dioptrii groase sub birou si nu o sa-ti mai stie ip-ul.

Edited by Inginerul, 02 August 2009 - 15:22.

rootkit

rootkit

Awake. Security DNA

Update la Windows la zi, antivirus + firewall = 0 griji :)

Official

Official

Forzza ASA!

simplusgeo, on 2nd August 2009, 14:48, said:

Să zicem că supar un hacker (în adevaratul sens al cuvâtului) și acesta îmi știe IP-ul (sau mi-l află) ce poate sa imi facă? Cum poate să mă atace? Printre voi sigur se află și unul dintr-aceia.. să scrieți aici fiecare după posibilitați ce poate sa imi facă.. asta din curiozitate.. chiar nu vreau sa am de-a face cu vreunu.
Nu vreau metoda, ci doar efectul.. nu cer tutoriale..
[ http://www.danasoft.com/sig/124006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:D In poza de mai sus fiecare isi vede propriul IP deci nu ai de ce sa te temi. Daca ai un antivirus si firewall-ul setat pe high si esti atent la ce dai allow nu ar trebui sa ai probleme.
Cand hackerii imi bat in geam, eu le dau cu Zone Alarm.

Quaoar

Quaoar

Junior Member

Daca hackerul e destept si exploateaza o vulnerabilitate din windows (si sunt o gramada), mai ales daca nu ai update-uri la zi, poate sa preia controlul asupra calculatorului (cu drepturi de administrator).
Dupa aia poate sa-ti puna un keylogger care trimite log-urile prin mail la el si-ti afla toate parolele si tot ce tastezi.
Poate sa-ti stearga ce vrea de pe HDD, poate sa-ti bage virusi etc.

Este mai sigur sa ai utilizator cu drepturi limitate.
La Parlamentul din UK, o fetita de 6 ani a instalat un keylogger pe un calculator intr-un minut. Practic, avand acces 1 minut la calculator l-a compromis.

Six year old girl hacks UK Parliament

P.S. Hackerii destepti nu s-ar obosi cu calculatorul tau.

Edited by Quaoar, 03 August 2009 - 09:52.

UNHleaSHD

UNHleaSHD

Member

Vorbiti aiurea, degeaba are firewalluri, antivirusi, update-uri.
Baietii au spart NASA, da' un home user...
Daca iti alfa IP-ul cel mai probabil o sa-ti dea un flood, sa-ti cada netul.
Dupa o sa inceapa cu exploatarile.
Daca nu stiti, nu vorbitit...
A... si... De unde stiti voi ca are Windoz?
Poate fi Linux, Mac, etc...
Cine nu stie, sa taca !

Quaoar

Quaoar

Junior Member

UNHleaSHD, on 3rd August 2009, 11:00, said:

Vorbiti aiurea, degeaba are firewalluri, antivirusi, update-uri.
Baietii au spart NASA, da' un home user...
Exact.

A... si... De unde stiti voi ca are Windoz?
Poate fi Linux, Mac, etc...
Cine nu stie, sa taca !
Windows e mai gaunos decat Linux, mai ales daca vorbim de RHEL, Debian sau Slackware, care au securitatea f bine pusa la punct. In plus, la Windows user management-ul e facut prost. Majoritatea userilor de Windows sunt pe contul de administrator, ceea ce e prost dpdv al securitatii. Majoritatea userilor de Linux au cont cu drepturi limitate, f putini stau pe root.

Edited by Quaoar, 03 August 2009 - 10:09.

UNHleaSHD

UNHleaSHD

Member

Quaoar, bravo!
Ai gandire radicala, nu esti inca o alta oaie din turma, care ce aude, transmite mai departe.
Auzi ceva, incearca, expreimenteaza.
Convinge-te singur.

Windoz - Bani, PAF !
Linux - OpenSource, BUN !

Ai dreptate, managementul userilor de pe Windoz, e o mare prostie. Toti au Administrator, si de aceea isi f*t PC_urile.
Linuxul... ai de invatat pina ajungi sa folosesti root-ul permanent :D.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

și acesta îmi știe IP-ul (sau mi-l află)
IP-ul tau se termina cumva cu 175 ? :D

Stai linistit. Ai vazut prea multe filme si te-ai uitat prea mult la jurnalele televizate. Asta e, presa face de obvicei din tantar armasar.

PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

Member

Windows user friendly
Linux = :geek: frend:
Când o sa faca astia un linux cu interfata "mura în gura" gen windows ne mutam, pâna una alta nu vad rostul sa ma apuc sa învat comenzi linux si sa stau sa emulez jocuri de windows pe linux

UNHleaSHD

UNHleaSHD

Member

Exista deja.
Multe distributii sunt user friendly, si nu neceista comenzi in terminal.
OpenSuse, Ubuntu, Mandriva, etc...
Nu trebuie sa emulezi jocuri, gasesti ceva jocuri bune si pe Linux :)

burebista

burebista

Manic Miner

Io as fi tare curios ce i se poate intimpla unui user cu Vista si un FW+HIPS decent. Vrea cineva sa se joace cu calculatorul meu? :D

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

Când o sa faca astia un linux cu interfata "mura în gura" gen windows ne mutam, pâna una alta nu vad rostul sa ma apuc sa învat comenzi linux
N-am mai folosit comenzi de Linux de cativa ani buni, de cand are aceeasi interfata cu Windows-ul. Singura mea problema e ca atat Windows-ul cat si Linuxul tind spre o interfata complet user unfriendly, unificata ( mai ales W7 are extrem de multe elemente de linux in interfata )

Vrea cineva sa se joace cu calculatorul meu?
E cumva o invitatie ? :D

Edited by eiffel, 03 August 2009 - 10:37.

PHOENIX_GUARDIAN

PHOENIX_GUARDIAN

Member

eiffel, on 3rd August 2009, 11:36, said:

N-am mai folosit comenzi de Linux de cativa ani buni, de cand are aceeasi interfata cu Windows-ul. Singura mea problema e ca atat Windows-ul cat si Linuxul tind spre o interfata complet user unfriendly, unificata ( mai ales W7 are extrem de multe elemente de linux in interfata )

E cumva o invitatie ? :D
Ce distributie folositi (eu am o banuiala) ?
Am observat si eu ca W7 are cam aceeasi bara de start "împrumutata" din linux (slackware mai exact, bara de start stiu ca seamana la ubuntu/slackware/knopix/etc..), cum erau astea grafice : Ubuntu are interfata xfce/Gnome si Kubuntu cred ca KDE, nu prea am legatura cu asa ceva, dar nici asa de complicate nu îmi par daca ai legatura cât de cât cu lumea asta
Am Xp Sp 2 cred ca din clipa în care a fost lansat pe piata si sunt foarte multumit, am testat Vista (deci prostie de sistem de operare), dar am ramas tot pe Xp Sp2 de care sunt foarte multumit, problema la orice sistem de operare este un utilizator cretin caruia îi pare lui ca sistemul se misca "încet" si începe sa instaleze 100 de programe (care în mare fac aceeasi optimizare) distrugând windows si pe urma apare mirat "oare de la ce sa fie de se misca sistemul si mai încet si pare cam încarcat" si de aici pâna la "Blue Screen" nu e mult, oricum eu ma bucur ca astia de la Windows sunt consecventi si de la primul WIN lansat pâna la W7 au pastrat "Blue Scrren"

Edited by PHOENIX_GUARDIAN, 03 August 2009 - 10:56.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate