Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Dosar tehnic

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut,



Conform unei legi (decizii) nr 1333 / 2003 (se gaseste pe site la anrcti) toti providerii de servicii de telecomunicatie trebuie sa posede "dosar tehnic" conform articolului 3.18.6. acest dosar trebuie sa contina:

Quote

3.18.6. Furnizorul de rețele de comunicații electronice are obligația de a întocmi, păstra și actualiza un dosar tehnic al rețelei, care va cuprinde documente privind:
a) informații referitoare la liniile și sistemele de transmisie, sistemele de comutare și sistemele de semnalizare;
B) planuri referitoare la dimensionarea rețelei și rutarea traficului;
c) niveluri de semnal, atenuări, rată de erori și alți parametri tehnici;
d) protecția electrică a liniilor de transmisie și a echipamentelor din rețea;
e) condiții tehnice, inclusiv standardele utilizate, referitoare la interconectare și la interoperabilitatea serviciilor;
f) informații referitoare la sistemele de administrare a rețelei și de măsurare a traficului;
g) statistica defecțiunilor;
h) măsuri referitoare la asigurarea efectuării apelurilor de urgență;
i) măsuri pentru asigurarea furnizării rețelei în condiții deosebite;
j) măsuri referitoare la asigurarea securității comunicațiilor și protecția vieții private a utilizatorilor;
k) informații referitoare la posibilitățile de interceptare legală a comunicațiilor efectuate prin intermediul rețelei;
l) date referitoare la software-ul utilizat;
m) autorizările și avizele necesare construirii rețelei;
n) buletine de măsurători;
o) adresele punctelor de lucru ale furnizorului, precum și numele reprezentanților săi.



Trebuie sa realizez un "dosar tehnic" si nu prea stiu cum trebuie sa il structurez (mai sus scrie doar ce contine). Si nici ce detalii ar trebuii sa includ si ce nu. Daca ati putea sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru realizarea lui v-as ramane recunoscator.

PS. Daca nu l-am postat unde trebuie rog un moderator sa-l multe la "Juridic"

Multumesc,

#2
kml

kml

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 01.04.2004
In urma unui control de la ANRC am fost indrumat sa realizez un astfel de dosar in care a trebuit sa pun:
- o pagina cu denumirea firmei, sediul, obiectul de activitate, reprezentantii legali, metode de contact
- copie dupa contractele de interconectare (adica contractele prin care eu luam internet de la alti ISP)
- memoriu tehnic (vorbaraie cu ce echipamente folosesc, clasele IP cumparate, tipul de legaturi cu providerii, tipuri de legaturi cu clientii)
- harta retelei (pe unde trece fibra / cablurile, unde sunt amplasate servere / switch-uri / rack-uri, puncte radio)
- copii dupa acordurile de acces ale asociatiilor de proprietari pentru amplasarea echipamentelor (3 contracte de inchiriere si unul de folosinta gratuita in cazul meu)
- standardul ce calitate al serviciilor (banda garantata/maxima pentru fiecare tip de abonament, fair policy usage, managementul defectiunilor).
Cam asta cerea ANRC pentru o "retea de cartier" in anul 2006. Poti sa iei legatura cu filiala ANRCTI din zona ta. Cei din Pitesti, cel putin, au fost foarte cooperanti si am tot respectul pentru ei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate