Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3026 replies to this topic

wayfarer

wayfarer

Junior Member

• Grup: Members
mi-a disparut entuziasmul pentru achizitionarea unei compacte sony
dupa ce am cautat mostre de poze facute cu camere prea mult laudate, culmea, am observat ca nu se distanteaza calitativ de pozele facute cu un amarat de canon A430 pe care-l folosesc acum, deci nu merita sa investesc
poze facute cu sony cybershot WX1, care ar trebui sa fie printre cele mai performante din clasa lui si costa cam 1200 ron in Ro

http://www.photograp...hot_wx1_photos/

si 3 poze facute cu canon, cea cu livada am modificat-o strident folosind picasa, celelalte neprelucrate
raman la parerea ca nu merita banii dati, pt o imbunatatire aproape insesizabila, sau poate nu vad eu bine sau nu ma pricep

Attached Files

Edited by wayfarer, 23 November 2009 - 00:07.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

• Grup: Senior Members
O schimbare de genul asta nu o faci pentru un plus major la calitatea imaginii ci pentru un plus de dotari. Daca modelul de la Sony nu te multumeste cauta unul de la Canon.

Gordor

Gordor

Junior Member

View Postcatalinmariescu, on 23rd November 2009, 08:32, said:

O schimbare de genul asta nu o faci pentru un plus major la calitatea imaginii ci pentru un plus de dotari. Daca modelul de la Sony nu te multumeste cauta unul de la Canon.
Salut!
Sunt off  topic dar nu stiu unde sa intreb .Voi sunteti  profesionisti.
Am foarte multe poze pe hartie fotografica.Multeeeeee in decursul a 15ani, calatorii.
Am cumparat un NIKON-Cool Pix L20.
Are 10 mpixeli zoom 3,6.
Vreau ca pozele de pe hartie sa le pun in format C.D.
Trebuie scanate sau fotografiate?
Precizez ;Nu ma pricep deloc .Cum pot sa fac sau unde sa ma duc pt. a pune toate pozele pe un c.d.sau c.d.-uri?
Multumesc!!

wayfarer

wayfarer

Junior Member

View Postcatalinmariescu, on 23rd November 2009, 08:32, said:

cautand pe forum am gasit o compacta de top pe vremea ei(2006) si pare ca e in top si in prezent( nu neaparat ca dotari, ci la capitolul calitate a imaginii) - Fuji FinePix F31fd
stiu ca si tu erai multumit de Fuji FinePix F30 prin 2007, chestia e ca nu se mai prea gasesc in magazine
eu exact asa ceva caut, o compacta care sa nu exceleze neaparat la capitolul dotari, dar care sa faca poze exceptionale pt o compacta, si sa nu fie prohibitiva ca pret( gen Olympus E-P1), undeva pana in 1500-1800 ron e acceptabil
ma poti indruma spre o astfel de camera, indiferent de producator?

de pe wikipedia despre seria F a Fuji FinePix-ului:
As of this writing (February 2009, more than two years after its introduction) the F31fd is still considered the benchmark of the low-light compact small sensor cameras[7]. It also performs remarkably well even against the Sigma DP1, the only compact camera with an APS-C sized sensor.[8]
On eBay used F31fd models are in high demand and currently sells between 400-800 EUR, more than twice its initial price

cred ca asta spune multe despre performantele camerei, la 3 ani de la lansare...

Edited by wayfarer, 23 November 2009 - 09:25.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Modelele F30 si F31 de la Fuji au fost foarte reusite, cu mult peste concurenta. Mi-a placut foarte mult F30 pe care l-am avut.  :wub:

Un model foarte apreciat este Panasonic LX3. Daca iti place vezi la ce preturi il poti gasi.

ionut2

ionut2

Member

salut cataline... vadk te pricepi, ma poti ajuta si pe mine cu un sfat in alegerea unei camere foto low cost? am vazut urmatoarele: de la fuji a170, de la canon a480 sau nikon l20. Ar mai intra in discutie ceva samsung(ES10 S ,ES15) sau olympus( FE-25, FE 370, X42, - ultimele doua zoom optic x5!!)dar samsungul si olympus nu credk au un cuvant de spus pe bransa asta,asa ca te intreb ar fi ok acel fuji a170? sau sa-l uit si sa ma orientez catre a480 sau l20 de la nikon?...sau imi poti recomanda alte modele in limita asta de pret de la panasonic ca sony si canon cam se plateste numele ca la nokia astept o parere avizata ,msi mult

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Luand in calcul specificatiile Fuji A170 este mai ok decat modelul de la Canon si cel de la Nikon. Care este bugetul maxim?

ionut2

ionut2

Member

pai bugetul ar fi si mai mare de 400 ron dar am ajuns la concluzia ca nu s-ar prea merita la camere foto sa scoti prea mult...deci as fi in dubiu intre a170, canon a480, sau nikon l20... a590 nu se mai gaseste si era cam mult peste 400 undeva spre 600 ..deci as lua fuji asta da mi teama si sa nu fie chiar varza de tot ...asta pot sa aflu doar de la cineva care il are..sper sa fie cineva paicea care sa fie posesor a acestui aparat si sami ofere info... u ce zici cataline..ar mai fi alt aparat low cost atractiv ..ceva panasonic lumix? astept orice sugestie constructiva, msi

danut21

danut21

Member

eu recomand din toata inima Panasonic fs6 (seria fs) e cel mai bun best buy. echivalentul al lui canon costa mult mai mult. deci dai cat face la panasonic. si are review bun

wayfarer

wayfarer

Junior Member

am ajuns la o concluzie dupa ce am cautat si citit pe forum in ultimele 2 zile, incercand sa aleg o compacta care sa faca poze de calitate
daca vrei sa faci poze cu iz profi, daca vrei calitate cu adevarat, si esti pe un buget( sa zicem pana la 1500 ron) nu merita sa dai banii pe o compacta
mult mai bine cred ca ar fi sa iau un SLR entry level cum ar fi nikon d40 pt ca, desi s-a lansat acum 3 ani, inca e buna pt incepatori in domeniu si e usor de folosit...
totusi, maj magazinelor online nu le mai au pe stoc ci doar la comanda, asa ca trebuie asteptat putin dupa el

Edited by wayfarer, 23 November 2009 - 21:50.

cccrys

cccrys

Active Member

as vrea sa i cumpar prietenei mele o camera de fotografiat,intre 300 si 400 lei.
cateva recomandari daca se poate,imi este mai usor dupa  site-ul emag.

copjob2000

copjob2000

Senior Member

Depinde ce vrei sa facă cu ea....

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Din pacate in zona aia de pret nu prea poti emite pretentii. Ar fi de preferat sa iti iei un model de la Panasonic, Fuji sau Canon dar e destul de greu sa gasesti ceva foarte bun la pretul ala.

cccrys

cccrys

Active Member

se poate si de pe alt site.stiu ca nu se pot emite pretentii,dar sa fie ceva cat de cat decent.
la ce o sa l foloseasca?la poze ,evident,okazii,etc.

m-am oprit la Canon PowerShot A480,Nikon COOLPIX L20Black,Fuji A100

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

Daca esti dispus sa inveti sa il folosesti si sa ai grija de el este clar ca un dslr este mult mai bun decat orice p&s. Nu cred ca ti-l vor aduce pe comanda din simplul motiv ca stocurile s-au epuizat. Exista ceva sanse sa mai gasesti ratacit prin vreun magazin/stoc.

ionut2

ionut2

Member

@cataline mie ce.mi recomanzi pana la urma?

TheGlober

TheGlober

New Member

@wayfarer: exista si camere point-and-shoot care au o calitate comparabila cu un dslr entry-level, si costa intre 900 si 1300 de RON.
Panasonic Lumix TZ7 si Canon sx120 IS sunt 2 exemple

Edited by TheGlober, 24 November 2009 - 00:26.

Mr. Incredible

Mr. Incredible

It's showtime!

TheGlober  Modelele indicate de tine nu au calitatea imaginii comparabila cu vreun dslr.  ;)

View Postionut2, on 23rd November 2009, 15:15, said:

pai bugetul ar fi si mai mare de 400 ron dar am ajuns la concluzia ca nu s-ar prea merita la camere foto sa scoti prea mult...deci as fi in dubiu intre a170, canon a480, sau nikon l20... a590 nu se mai gaseste si era cam mult peste 400 undeva spre 600 ..deci as lua fuji asta da mi teama si sa nu fie chiar varza de tot ...asta pot sa aflu doar de la cineva care il are..sper sa fie cineva paicea care sa fie posesor a acestui aparat si sami ofere info... u ce zici cataline..ar mai fi alt aparat low cost atractiv ..ceva panasonic lumix? astept orice sugestie constructiva, msi
In suma aia e cam greu de gasit un aparat bun de la Panasonic, doar sa ai noroc de vreo lichidare de stoc, promotie sau de vreun produs ramas la pret bun prin vreun magazin, modelul LZ8(echivalentul lui A590is) a fost unul foarte reusit. Trebuie sa cauti foarte bine pe net sau prin magazine sa vezi ce gasesti. Daca nu gasesti nimic convenabil ai putea face o incercare cu modelul de la Fuji sau cu cel de la Canon.

Edited by catalinmariescu, 24 November 2009 - 08:33.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate