Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3024 replies to this topic

#2917
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Singurul avantaj al camerelor ieftine fata de telefoane e blitul(care uneori mai mult strica) si zoomul.

Dpmdv, decat sa dai 1000 lei pe nimic mai bine suplimentezi bugetul si iei ceva mai bun decat un tel.

#2918
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Am un S5, cam cu ce buget minim as putea sa iau un aparat care sa fie cat de cat decent?

#2919
10nutz_413x

10nutz_413x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.02.2007
Salut,

Scuze pentru offtopic. Am deja un P&S achizitionat de cateva luni si anume Sony Rx100 V.
A venit la pachet, cadou, si un card si un extra acumulator. Deci ma gandeam ca sunt pregatit 100% pentru a o folosi.
Din pacate nu pot folosi cardul pentru filmari in Slow Motion. Cardul dupa cum se vede in link e un Sony SDXC 64GB Class 10 90MB/s.
Nu am acum camera sa verific mesajul dar facea referire si la card, ma gandesc ca la viteza de scriere. (Sper sa nu gresesc si defapt cardul sa fie ok dar sa trebuiasca ceva setari aditionale facute in meniul ei.)
Aveti careva aceasta camera sau informatii despre ce card as avea nevoie sa pot filma in slow motion?

Mersi!

#2920
adrianoss

adrianoss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 03.06.2009

 10nutz_413x, on 11 aprilie 2017 - 07:09, said:

Salut,

Scuze pentru offtopic. Am deja un P&S achizitionat de cateva luni si anume Sony Rx100 V.
A venit la pachet, cadou, si un card si un extra acumulator. Deci ma gandeam ca sunt pregatit 100% pentru a o folosi.
Din pacate nu pot folosi cardul pentru filmari in Slow Motion. Cardul dupa cum se vede in link e un Sony SDXC 64GB Class 10 90MB/s.
Nu am acum camera sa verific mesajul dar facea referire si la card, ma gandesc ca la viteza de scriere. (Sper sa nu gresesc si defapt cardul sa fie ok dar sa trebuiasca ceva setari aditionale facute in meniul ei.)
Aveti careva aceasta camera sau informatii despre ce card as avea nevoie sa pot filma in slow motion?

Mersi!


eu zic sa apelezi la f64.scrie le pe chat

#2921
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007
@10nutz_413x chiar in linkul pus de tine, sunt 2 useri care se plang de viteza f mica de scriere / citire a acestui card.
Posibil ca aceasta sa fie cauza problemei tale.
Parerea mea este sa incerci si cu un alt card.

#2922
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi cu privire la doua aparate foto, Nikon coolpix a10 si Sony dsc-w800.
Doresc sa cumpar unul din ele dar nu stiu care ar fi mai bun, stiu ca sunt versiuni entry, nici nu ma astept la super fotografii in gama asta de pret, banuiesc ca nu sunt diferente majore intre ele dar astept si parerile voastre.
Va multumesc anticipat.

#2923
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

 haxx123, on 13 iunie 2017 - 09:03, said:

Salut, va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi cu privire la doua aparate foto, Nikon coolpix a10 si Sony dsc-w800.
Doresc sa cumpar unul din ele dar nu stiu care ar fi mai bun, stiu ca sunt versiuni entry, nici nu ma astept la super fotografii in gama asta de pret, banuiesc ca nu sunt diferente majore intre ele dar astept si parerile voastre.
Va multumesc anticipat.
Daca vrei neaparat sa arunci banii pe fereastra cu aceste aparate absolut automate mai bine ia Sony decat Nikon. Nikon nu este cunoscut pentru aparatele compacte in ultimii 10 ani.

#2924
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Salutare! Sunt fotograf amator si m-ar interesa o noua camera foto digitala compacta. Detin de mai multi ani o compacta de la Samsung, modelul PL80 dar mi se pare depasita, in special pe partea video. Am văzut pe Amazon UK modelul Sony DSCWX 350, care imi face cu ochiul. Merita aceasta camera foto compacta 159 de lire, in conditiile in care detin si un smartphone Sony Xperia X care face capturi foto/video destul de bune?

#2925
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
nu. Eventual, daca vrei o schimbare, vinde si telefonul si suplimenteaza pentru unul cu o camera mai buna.

#2926
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Un aparat compact decent va fi intotdeauna mai performant decat un smartphone de 5 ori mai scump ca el.
Pocnitoarea care iti face cu ochiul nu face parte din categoria de aparate decente. Cauta si tu un Sony RX100 macar.
Dac video te intereseaza uta-te la un Panasonic mai vechi cu un obiectiv de kit (gen Panasonic G7 cu 12-60 mm OIS). Te-ar costa cam 549 de lire insa ar fi ceva pe care nici un telefon de 1000 de lire n-ar putea sa se gandeasca sa faca.

Edited by baloo2009, 06 February 2018 - 21:50.


#2927
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Am citit despre Sony DSCRX100 ca este o camera foto compacta performanta. Dar costa cam 330 lire cea mai ieftina. Iar la banii astia, as putea cumpara o camera foto din gama DSLR sau Mirrorless entry level. Am văzut camere foto compacte bunicele de la Canon sau Panasonic, care costa undeva intre 220 si 250 de lire, in functie de promotie. La ce imi trebuie mie, o compacta la cca 200 de lire este de ajuns. Dar sunt indecis daca sa dau mai mult de 300 de lire pe o camera foto, sa cumpăr ceva mai performant.

#2928
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Daca vrei neaparat sa arunci 200 de lire poti sa-ti iei o pocnitoare. Daca esti multumit cu ce iti da Sony Xperia nu are rost sa dai pe ceva mai slabut cu un senzor mic (la fel ca Sony Xperia) si obiectiv lent (macar smartfone-ul tau are f/2 nu f/3.5).
Daca vrei poze mai bune decat cele de smartfon nu te uita sub senzori de 1" si camere cu obiectiv rapid (diafragma maxima peste f/2.8 adica f/2 sau f/1.8).
Ce-ti va da un senzor mic cu obiectiv lent va fi numai zoom cu stabilizare si o calitate inferioara smartfone-ului tau pe intreaga plaja de focale.

#2929
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Intre 250 si 330 e o diferenta relativ mica, dar decizia e a ta daca pierzi 250 de lire sa cheltui 330.

#2930
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Sony Xperia X al meu face poze bune, dar numai in anumite conditii si cu anumite limitari, ca mai toate smartphone-urile. O camera foto compacta are unele avantaje fata de un smartphone: face poze mai bune in conditii de iluminozitate scăzută, in special blitz-ului mai puternic; oferă stabilitate optica a imaginii, zoom optic, meniu cu mai multe optiuni de fotografiere etc. Am comparat pozele făcute cu camera mea, Samsung PL80, cu poze făcute cu unele smartphone-uri gen Motorola Atrix 2, Samsung Galaxy S5, iPhone 6. Am făcut acest experiment acum cativa ani. Din punctul meu de vedere, de fotograf amator, o camera foto compacta, exclus cele foarte ieftine, face poze mai bune decât  orice smartphone. Iar acest lucru se vede, când ajungi sa scoti pozele pe hârtie fotografica. Cu Samsung PL80 am făcut poze pe la niste nunti si înmormântări, iar lumea a fost multumita. :) Ca sa ma laud putin. :P

#2931
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Tu stii cel maibine care iti sunt standardele, dorintele, experientele anterioare, iar daca o compacta corespunde si esti dispus sa o iei, financiar vorbind, atunci go for it.

#2932
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Daca de compacta ai fost multumit, atunci cred ca vei fi uimit ce poate face un aparat foto cu senzor aps-c cu un obiectiv prime de 35 sau 50mm f1.8. Care cred ca-l gasesti sh cu tot cu obiectiv la ~300 lire. Nici nu trebuie sa fie senzor de ultima generatie, aproape orice aparat scos in ultimii 5-8 ani isi va face treaba mult peste o compacta.

Edited by BG_183, 08 February 2018 - 01:56.


#2933
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Apropo de camere foto second hand. Eu sunt in Scotia si aici este un magazin de electronice, se numeste Cex, care vinde si cumpara produse second hand. Când am trecut ultima data pe la ei, aveu expusa in geam si o camera foto Panasonic Lumix DMC -TZ40 care mi-a atras atentia. Stiu ca senzorul nu e cine stie ce performant, cum ziceti voi, dar e Leica. Costa doar 98 de lire. Merita? Chiar daca e produs SH, magazinul Cex oferă 24 de luni garantie la ea.

Edited by senzanome, 08 February 2018 - 02:34.


#2934
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Trebuie sa intelegi ca Leica este numai o eticheta. La fel cum Sony lipeste Carl Zeiss pe obiectivele lor (bune sau rele). Daca gasesti pe acolo o camera cu un senzor bun mai ieftina si care merita sa o cumperi.
Este o idee buna sa iei ceva SH mai ales de la un magazin care iti da si o garantie generoasa.
La ce trebuie sa te uiti:
- Marimea senzorului (cat mai recent si cat mai mare posibil)
- Cat de rapid este obiectivul (majoritatea o sa aiba doua valori prima fiind pentru wide si cealalta pentru telephoto, f/2.8 este mai rapid decat f/3.5)
- Cat de veche este camera (tehnologia a mai evoluat intre timp si, ca echipamante electronice, ai riscul mai mare sa se strice)
- La dSLR si mirrorless verifica si shutter count.
Cauta ceva de genul Olympus E-PL5, Panasonic GM1 sau GF6 cu obiectivul de kit (care e de obicei 28-84 mm in echivalent 35 mm). Mai tarziu poti sa iei si un telefoto (80-300 mm echivalent). Cam acela ar fi un nivel minim de calitate care sa nu se faca de ras in fata camerei de pe smartfon-ul tau. Daca nu te intereseaza sa fi minuscule ia un dSLR de la Nikon gen D3200 sau D3300 cu obiectivul de kit si mai tarziu un obiectiv telefoto (daca simti nevoia). Din pacate cu Canon risti sa iei o camera slabuta pentru marimea senzorului deoarece de abia recent Canon s-a modernizat si el insa camerele sunt destul de noi (Canon 80D, 77D, 800D) si o sa coste destul de mult si la SH. La Pentax nu stiu cat de multe oferte or fi prin Scotia.
Camerele decente cu senzori relativ mari (gen RX100) costa mult mai mult decat fac insa targetul lor sunt fotografii care au aparate mai bune si au nevoie de ceva care sa nu fie dezastros cand nu au aparatul bun cu ei (un fel de smartfon pe care-l tin cu ei tot timpul si il folosesc cand nu au altceva).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate