Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3024 replies to this topic

#2899
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcrokodilu, on 06 februarie 2017 - 11:58, said:

Daca detaliile arata prost oare the big picture poate arata bine?
pai tocmai ca arata bine. ca la cati gigapixeli au camerele, cand le dai zoom out la 2 megapixeli (cat are fullhasdeu) "problemele" alea la nivel de pixel nu se mai observa.
altfel, nu ar mai cumpara nimeni sapuniere si alte cele.

totul depinde de target.

#2900
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Exista vreo camera care sa fie in jur de 900-1100 ca pret actual, care sa:
-filmeze full hd (si 25 cadre e ok), cu pic de stabilizare sa nu necesite trepied;
-fie peste un smartphone la poze, ca zgomot, calitate;
-permita expuneri lungi;

M-am uitat la vreo 10-15 modele, insa ce poze am gasit cu diverse compacte.. fac mai rentabil upgrade-ul la telefon.

#2901
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gasesti. Singura problema e ca nu se ridica peste un smartphone bun in situatiile in care iti faci treaba si cu un smarphone.
Dar, daca vrei zoom sau un raport diferit dintre subiect si fundal pastrand marimea subiectului in poza (jonglezi cu distanta fata de subiect si distanta focala), blit mai puternic pe care il folosesc uneori si ziua cand e lumina puternica (din spate), portrete mai naturale la rezoluie full pe cand la telefon trebuie sa faci crop ca daca faci de aproape apar deformari ale fetei, iti trebuie aparat foto. In situatii de genul asta prefer si folosesc aparatul foto desi am la dispozitie un smart destul de bun (al sotiei). Cele mai multe poze "programate" le fac cu sapuniera. Cele de moment cu telefonul si aici nu ma intereseaza cum ies dpdv tehnic pt ca vreau doar sa surprind momentul. Am poze misto facute si cu tel simplu, cu butoane.

#2902
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016

View PostOrange09, on 11 februarie 2017 - 22:50, said:

Exista vreo camera care sa fie in jur de 900-1100 ca pret actual, care sa:
-filmeze full hd (si 25 cadre e ok), cu pic de stabilizare sa nu necesite trepied;
-fie peste un smartphone la poze, ca zgomot, calitate;
-permita expuneri lungi;

M-am uitat la vreo 10-15 modele, insa ce poze am gasit cu diverse compacte.. fac mai rentabil upgrade-ul la telefon.
Nu exista o astfel de camera pentru ca-s producatorii rai si nu vor sa ridice stacheta la sapuniere dupa 20 de ani de stagnare.
Dar cauta pe flickr sau un site ce ofera informatii exacte la fiecare fotografie, poze facute cu Lumia 950.

#2903
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pe scurt, daca nu te simti limitat de focala fixa a smartului si de blitul slab, nu vei gasi camera care sa faca poze de calitate mai buna decat un tel de top in bugetul tau, mai ales daca vei folosi modul auto la camera. Daca esti dispus sa renunti putin la calitate in unele conditii pt a putea incadra ce si cum vrei in poza si sa te joci cu perspectiva dintre prim plan si fundal, atunci ia aparat.

#2904
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Cat costa un tel. cu camera buna?

#2905
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,193
  • Înscris: 24.02.2007
0 daca-l ai deja.

#2906
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016

View Postcrokodilu, on 12 februarie 2017 - 11:38, said:

Cat costa un tel. cu camera buna?
Camera buna inseamna senzor mare. Lumia 950 are senzor de 1/2.4" mai mare ca Iphone 6 si samsung s7.
Si face inclusiv RAW si e de 3 ori mai ieftin ca Gigantii iphone si samsung.

#2907
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Acum nici sa-ti iei tel doar pt camera. Lumia e pe sistem windows.

Edited by crokodilu, 12 February 2017 - 12:31.


#2908
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Sunt multe articole despre fotografia cu Lumia 950..

Uite unul http://talkandshoot....7-raw-test.html

Eu cam asa am facut..nu ma joc pe telefon, SO windows mobile e varza, app gap, dar e stabil si pot vorbi la telefon, sta pe net, asculta muzica, etc.

Deci am aparat foto cu telefon incorporat.

#2909
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Am un S6 Edge si mi se pare teribil, mai rau ca vechiul Z3.

S7/Edge foarte mici diferente vad la camera. Pe nokia nu as trece ca imi fac licenta in android Posted Image

Xperia XZ inca e scump.

M-am utiat la camere si am ramas la doua, HX300 si FZ72. Pretul mi se pare exagerat, doar pentru un zoom sa platesti atat?
Oricum, la o expunere lunga sunt curios cum s-ar vedea pozele, pe telefon sunt teribile. Aveti alte variante in bani mai putini mai bune? Am incercat sa caut un f 2.8 macar, cu ceva rafala, filmare ok`ish, pe langa cele din postul anterior.

#2910
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016

View PostOrange09, on 12 februarie 2017 - 14:16, said:

Am un S6 Edge si mi se pare teribil, mai rau ca vechiul Z3.

S7/Edge foarte mici diferente vad la camera. Pe nokia nu as trece ca imi fac licenta in android Posted Image

Xperia XZ inca e scump.

M-am utiat la camere si am ramas la doua, HX300 si FZ72. Pretul mi se pare exagerat, doar pentru un zoom sa platesti atat?
Oricum, la o expunere lunga sunt curios cum s-ar vedea pozele, pe telefon sunt teribile. Aveti alte variante in bani mai putini mai bune? Am incercat sa caut un f 2.8 macar, cu ceva rafala, filmare ok`ish, pe langa cele din postul anterior.

Mai ai la second hand FUJI XF-1 (Dar unele dau eroare dupa o vreme), Canon S100-S110-S120..

#2911
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Canon am gasit doar s110 la 800 fara garantie. Asa astept HX300 la un 800 si stiu ca nu am aruncat banii.


De Nikon Coolpix P340 ce parere aveti?

Edited by Orange09, 12 February 2017 - 14:38.


#2912
ad_rovin

ad_rovin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 07.10.2014
Salut,
De curand mi s-a stricat (scapat in apa) aparatul foto compact Canon PowerShot S110 http://www.emag.ro/a...a/pd/EGDJKBBBM/ de care am fost foarte multumit.
Doresc sa-mi cumpar acum ceva asemanator, insa putin mai bun/performant. Ce mi-a placut la S110 si vreau sa aiba si noul aparat: e mic, functia wireless, touch screen-ul, functia vivid (accentuare culori). Cel nou mi-ar placea sa faca poze mai bune in interior + eventual filmat mai ok.
Ce mi-a atras atentia pana acum a fost Canon PowerShot G9 X http://www.emag.ro/a...a/pd/D9L473BBM/  sau Canon PowerShot G7 X http://www.f64.ro/ca...-g7-x.html  - un pic cam scump insa.
Mi-ar placea sa primesc niste pareri/recomandari.
Deasemene, unde as putea gasi o lista cu evolutia aparatelor foto de la Canon – dupa data lansarii si performanta lor (ma intereseaza sa vad in mod special ce aparate foto mai performante decat S110 au aparut si care sa respecte aproximativ aceleasi caracteristici).
Multumesc.

Edited by ad_rovin, 27 February 2017 - 00:44.


#2913
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ce parere aveti de Olympus TG 4? Vreo alta optiune mai ieftina si mai buna ( subacvatica ce sa duca la minim 10m)? Am avut un coolpix s33 si m-a dezamagit. Din ce am vazut de la utilizatori acel Olympus pare mai pe gustul meu,  dar poate are altcineva alte pareri din propria experienta...

#2914
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 06.04.2007

View PostOrange09, on 12 februarie 2017 - 14:37, said:

Canon am gasit doar s110 la 800 fara garantie. Asa astept HX300 la un 800 si stiu ca nu am aruncat banii.


De Nikon Coolpix P340 ce parere aveti?
https://www.flickr.c...157680283563465

Aici poti vedea poze facute de mine cu Nikon P340. Fii atent la exif, am si un Sony A6000, si pozele in albume nu sunt sortate dupa ap. foto cu care le-am facut, ci dupa locatie.

#2915
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005

View Postad_rovin, on 27 februarie 2017 - 00:37, said:

Deasemene, unde as putea gasi o lista cu evolutia aparatelor foto de la Canon – dupa data lansarii si performanta lor (ma intereseaza sa vad in mod special ce aparate foto mai performante decat S110 au aparut si care sa respecte aproximativ aceleasi caracteristici).
Multumesc.
https://en.wikipedia...non_PowerShot_G
https://en.wikipedia...ompact_S_series
Totuși, la ce prețuri au ajuns mirrorless-urile second hand, nu știu dacă merită să iei un powershot

Edited by gepres, 10 March 2017 - 16:07.


#2916
Alex86

Alex86

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 16.01.2006
Salut

Mai merita Sony XH60 ? Sau ce alta camera foto compacta este best buy in jur de 1000 lei ?  Ma intereseaza doar pentru setari auto, in concedii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate