Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

P&S Camera. Ce sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
3024 replies to this topic

#19
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
Nikon e printre cei mai buni fabricanti de DSLR-uri si echipamente foto profesioniste. La P&S e la coada, cu putin peste Benq si Samsung.

Edited by Rapier, 28 October 2009 - 13:38.


#20
raoly

raoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2009

View Postutopium, on 27th October 2009, 20:14, said:

Da, exista incarcator pentru bricheta de la masina. Dar nu original Panasonic, ci facut de altii ... cauta car charger FZ28 pe net (e acelasi si gasesti mai multe rezultate, FZ38 inca e nou). Dar habar nu am de unde iti poti lua asa ceva din Romania (poate pe f64.ro ?). Daca vrei ecran rabatabil si baterii AA atunci poti alege Canon SX20, in mare e cam acelasi lucru ca si FZ38, diferenta e la unele detalii (are lentile mai putin luminoase la zoom mare si nu face corectie a distrosiunilor lentilei/a aberatiilor cromatice - insa astea se pot corecta si cu soft gen PTLens). Iar pentru Canon-uri exista un soft third party, CHDK, care adauga alte optiuni interesante (inclusiv RAW). Prima mea optiune pt superzoom-uri e FZ38 (in special datorita lentilelor mai luminoase si ceva mai "sharp"), urmat destul de aproape de Canon SX20 (si mie imi plac ecranele rabatabile, sunt foarte utile - mai ales la filmare).
@utopium
Iti multumesc frumos pt toate raspunsurile, se pare ca esti singurul pe aici care stie destul de multe depre aceste aparate si vrea sa ajute si pe alti  :first: , pana la urma cred ca o sa ma orientez spre canon sx20 , ( ecran rabatabil, bateri AAA , meniu  in limba romana , )  spui de fz 38 citat "Prima mea optiune pt superzoom-uri e FZ38 (in special datorita lentilelor mai luminoase si ceva mai "sharp"), "  la ce te referi cand spui ceva mai sharp ?

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postraoly, on 28th October 2009, 14:42, said:

@utopium
Iti multumesc frumos pt toate raspunsurile, se pare ca esti singurul pe aici care stie destul de multe depre aceste aparate si vrea sa ajute si pe alti  :first: , pana la urma cred ca o sa ma orientez spre canon sx20 , ( ecran rabatabil, bateri AAA , meniu  in limba romana , )  spui de fz 38 citat "Prima mea optiune pt superzoom-uri e FZ38 (in special datorita lentilelor mai luminoase si ceva mai "sharp"), "  la ce te referi cand spui ceva mai sharp ?
Imaginea e ceva mai clara la Panasonic, unii zic ca datorita lentilelor Leica, desi ar putea fi si din software. Eu de exemplu pe Canon-ul actual dau un sharpen sau unsharpen mask dintr-un program de editare grafica inainte de a publica o poza pentru ca ele implicit sunt un pic mai "soft" (cam asa e la toate Canon-urile - mai ales ca de obicei inainte de a publica o poza o redimensionez). Un astfel de efect software scoate detaliile in evidenta mai bine si face imaginea sa para mai clara/bine focalizata. La Panasonicuri e implicit ceva mai clara decat la Canon ... greu de zis daca e din cauza ca ar avea lentile mai bune sau daca e doar software. Eu tind sa cred ca e din lentile. Uite aici un exemplu de imagine impartita in doua cu unsharp mask si fara: http://www.digiretus.../t05/sample.jpg Vei observa ca partea dreapta a imaginii pare mai clara/bine focalizata, dar de fapt e doar imaginea care o vezi in stanga la care i s-a aplicat un efect software. Faza e ca unsharpen mask-ul asta poate avea si efecte negative, pentru ca face zgomotul de imagine sa fie ceva mai vizibil. De aia teoretic e bine daca imaginea ajunge in senzor din lentile mai clara, fara sa fie adaugat prea multa claritate din software. O lentila mai buna va trimite senzorului o imagine mai clara. Uite aici o comparatie intre FZ38 si Canon G11: http://forum.softped...t...t&p=7223103 ... si la SX20 abordarea Canon e cam tot asa ... poti cauta pe http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM si sa alegi Canon SX20 si Panasonic FZ35 (e tot una cu FZ38, e denumire pt SUA), alege ISO 80 la amandoua la imaginea Still Life 80 - incarca imaginea mare si uita-te pe imagini ca sa vezi diferenta. Dar dupa cum ziceam, teoretic daca aplici filtru Unsharp Mask la imaginea Canon vei obtine o claritate comparabila. Probabil si la o imagine facuta cu Panasonicul multi fotografi mai adauga efect Unsharpen Mask, dar in cantitate mai mica pentru ca nu e nevoie de foarte mult (se poate seta Sharp-ul si din camera). Probabil ca sa ne dam seama daca claritatea mai buna de la Panasonic e din lentile sau din software ar trebui comparate doua RAW-uri. Parerea generala pare sa fie ca e din lentile, ceea ce nu poate fi decat bine. Nu e ceva ce nu poate fi compensat din prelucrarea software in buna masura la Canon-uri, dar e totusi ceva in plus. Discutia e de fapt ceva mai complicata, de multe ori la unele aparate imaginea e clara in mijloc dar in colturi are probleme cu claritatea (chiar daca distanta de focalizare e aceiasi) ceea ce denota mici defecte/imperfectiuni ale lentilei. In cazurile astea nici Unsharpen Mask nu ajuta, pentru ca daca dai prea mult partea din mijloc care deja era clara va arata deja urat, daca dai prea putin efect colturile tot nu vor fi "sharp" ... deci softul nu poate compensa intotdeauna. Insa la Canon in general nu sunt probleme notabile de genul asta. Alege linistit oricare din cele doua camere, rezultatele vor fi 99% comparabile.

Edited by utopium, 28 October 2009 - 17:53.


#22
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Mi se pare absolut fascinant ca au ajuns sa conteze mai mult bateriile decit obiectiv, senzor si camera in sine.

#23
raoly

raoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2009

View Postdevlin2427, on 28th October 2009, 16:55, said:

Mi se pare absolut fascinant ca au ajuns sa conteze mai mult bateriile decit obiectiv, senzor si camera in sine.
@devlin2427
teoretic nu ar trebui sa fie asa dar ma gandesc ca dau destul de mult pe un aparat foto si nu as vrea ca atunci cand iti este lumea mai draga sa ramai fara baterii si sa constati ca ai o camera super pe care ai dat  20 milioane de lei si nu ai ce sa faci cu ea , ma gandesc la baterii mai mult datorita faptului ca circul foarte mult si aveam aceasta problema mereu cu camera cea veche. in cazul meu este super sa pot lua de oriunde si oricand baterii la aparat .  Un profesionist, intradevar nu cred ca ar pune pe primul loc bateriile, eu sunt doar un amator  ;)

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdevlin2427, on 28th October 2009, 17:55, said:

Mi se pare absolut fascinant ca au ajuns sa conteze mai mult bateriile decit obiectiv, senzor si camera in sine.
Pai daca ai doua camere aproximativ comparabile ca obiectiv, senzor, dotari, etc, bateriile sau ecranul pot sa te faca sa te decizi intr-o directie sau alta :) E drept ca in cazul de fata Panasonicul are un mic avantaj din punct de vedere al obiectivului ... de asta eu il prefer in fata Canon-ului. Dar stiu de acum ca voi uri ecranul fix dupa ce toate camerele mele au avut ecran rabatabil :)

#25
raoly

raoly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2009
ce parere aveti de SONY HX1  ??? CE MINUSURI`+ , CREDETI CA ARE ? E DESTUL DE LAUDAT DE CATRE PRODUCATOR!

#26
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009
Buna! As dori sa ii cumpar mamei mele un aparat foto pana in 350RON, si nu stiu ce sa aleg intre: Fuji A170 / Samsung ES15 / Nikon L19. Cel mai mult ma intereseaza sa ii cumpar o camera care sa nu se strice repede.

Edited by jonnie94, 31 October 2009 - 17:51.


#27
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009

View Postjonnie94, on 31st October 2009, 17:47, said:

Buna! As dori sa ii cumpar mamei mele un aparat foto pana in 350RON, si nu stiu ce sa aleg intre: Fuji A170 / Samsung ES15 / Nikon L19. Cel mai mult ma intereseaza sa ii cumpar o camera care sa nu se strice repede.

Nu ma poate ajuta nimeni?

#28
andreutzik

andreutzik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 28.07.2008
Nu voi pune vesnica intrebare : Ce aparat sa`mi cumpar? dar sunt pe acolo....   Vreau sa ma apuc de facut poze ( hobby), mentionez ca pana acum nu am avut nici un aparat mai smart, in general fac poze cu aparatele prietenilor.. Ok.. acum sa va spun ce astept de la viitorul meu aparat : calitatea pozelor foarte buna si in conditii de luminozitate scazuta ( poate si umbre..etc..) dar si la lumina naturala..etc... un zoom optic multumitor( peste 10) ... Ma batea gandul sa imi cumpar un DSLR dar... marea problema ...nu stiu daca dupa ce im voi achizitiona aparatul voi mai avea bani si de un obiectiv mai de " doamne ajuta" deci daca este vreun dslr cu un obiectiv acceptabil astept optiuni... , bineinteles ca am luat in considerare si varianta P&S-ului mai smart...dar..  I`m lost... :unsure:  
P.S.: buget 15-20 mil.:D :blush:

#29
Rapier

Rapier

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 07.10.2006
la P&S as zice un Canon G10 (sau G9, sau G11) ar fi interesant. Sau un FZ38/SX20
La DSLR, un Olympus E420 sau ceva in genul, poate un Canon 1000D sau e oferta destul de buna la 2000 roni parca la Nikon D3000 cu blitz extern si geanta si card.

Cu DSLR-ul nu e nevoie sa iei imediat un obiectiv foarte scump. D'abia peste 6 luni-1 an ajungi sa simti limitarile obiectivului cu care vine acesta.
La P&S, vei ajunge la un moment dat in care va trebui sa treci la DSLR obligatoriu (daca vrei mai mult de la fotografia ta)

#30
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007
Salut,
Vreau sa imi iau o camera foto si mi-a placut destul de mult Panasonic DMC FZ28. Am mai scotocit prin review-uri si pare sa aiba caracteristici destul de bune pt o camera compacta. Ce parere aveti? Merita cei 1300 RONI? Sau stiti alte marci/modele asemanatoare, poate chiar mai bune, pana in acest pret?

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

View PostRadrianO, on 5th November 2009, 16:36, said:

Salut,
Vreau sa imi iau o camera foto si mi-a placut destul de mult Panasonic DMC FZ28. Am mai scotocit prin review-uri si pare sa aiba caracteristici destul de bune pt o camera compacta. Ce parere aveti? Merita cei 1300 RONI? Sau stiti alte marci/modele asemanatoare, poate chiar mai bune, pana in acest pret?
FZ28 e o optiune foarte buna la 1300 de lei. FZ38 e o idee mai avansat (stabilizator mai bun, mod video mai avansat, sunet mai bun, focus mai rapid), dar e si cu vreo 350 de lei mai scump.

#32
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Eu personal nu sunt incantat de performantele camerelor Panasonic in ceea ce priveste zgomotul pe imagine in conditii de lumina slaba sau foto cu pretentii de sport.

#33
LizzyPhoto

LizzyPhoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.10.2009
Iti recomand Canon!!

#34
jonnie94

jonnie94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 03.10.2009

View Postjonnie94, on 31st October 2009, 17:47, said:

Buna! As dori sa ii cumpar mamei mele un aparat foto pana in 350RON, si nu stiu ce sa aleg intre: Fuji A170 / Samsung ES15 / Nikon L19. Cel mai mult ma intereseaza sa ii cumpar o camera care sa nu se strice repede.

Va rog frumos dati-mi un sfat! Vreau sa achizitionez maine camera foto, si chiar nu am idee pe care sa o aleg... :mellow:

#35
RadrianO

RadrianO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 26.04.2007

View Postutopium, on 5th November 2009, 19:19, said:

FZ28 e o optiune foarte buna la 1300 de lei. FZ38 e o idee mai avansat (stabilizator mai bun, mod video mai avansat, sunet mai bun, focus mai rapid), dar e si cu vreo 350 de lei mai scump.

Da, le-am comparat si intre ele, FZ38-ul l-am gasit la vreo 1600+ ... dar deja e prea mult pt bugetul meu.. De asemenea am vazut ca un competitor destul de puternic ar fi Canon SX10 IS.. Insa mai mult inclin spre Panasonic, e adevarat ca si datorita pretului. :)

#36
caramell

caramell

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.08.2006

View Postjonnie94, on 5th November 2009, 19:44, said:

Va rog frumos dati-mi un sfat! Vreau sa achizitionez maine camera foto, si chiar nu am idee pe care sa o aleg... :mellow:


Tinand cont ca o vrei pentru mama ta si pentru ca din specificatiile tehnice nu par sa fie diferente notabile intre cele 3, as alege Fuji A170 pentru ca are si stabilizare de imagine. In plus diafragma se deschide pana la F2.9. Nu te astepta insa ca la pretul pe care il are imaginile sa fie extraordinare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate